porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 27


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Eliza K.temat nr 308-832
visibility czytano 235 razy

Zimne prądy powietrza w mieszkaniu


Szanowny Panie Jerzy.
Mam problem z moją kawalerką w nowym bloku (kupiłam niestety bubel). Kawalerka z aneksem mieści się w środku bloku na wysokim parterze, z wystawą na zachód; z loggią; pod mieszkaniem są garaże, blok ocieplany styropianem.

Mieszkanie zimą jest zimne, w szczególności podłoga przy balkonie, zimna ściana, ciągnie też od okno-drzwi na balkon. Myślałam o termowizji by "zobaczyć" całą ścianę od góry do dołu. W rogu okna zawilgocenia ściany i boję się, że dopadnie ją grzyb. Okna często są zaroszone, szczególnie gdy przebywają w mieszkaniu 3-4 osoby.  Staram się bardzo pilnować by nie dopuszczać do kumulacji wilgoci typu pranie, gotowanie. Mam kilka osuszaczy, wietrzę, otwieram nawietrzniki na full itp). Wilgotność powietrza wynosi 45-65%, więc z tego co czytałam mieści się w normie, ale płaczące okna to już nie jest dobrze (okna PCV).

W bloku jest wentylacja grawitacyjna, na 29m2 mam 2 nawietrzniki i kratki w łazience i kuchni. Dodatkowo wieje od tych ścian bo w mieszkaniu nie ma miłego odczucia ciepła. Zrobiłam eksperyment, pozatykałam wszystkie otwory wentylacyjne i przy podłodze wiało nadal że da się odczuć wyraźnie że coś hula.
Temperatura powietrza 21-23 stopni. Gdy bywam  u znajomych jest mi ciepło albo wręcz za ciepło a mają podobnie jak u mnie czyli 21-23 st.C.

Wiem że inni mieszkańcy mają o wiele poważniejsze kłopoty typu grzyb, coś tam odpada itp. a ja nie chcę do tego dopuścić. Co można zrobić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe ekspertyzy fizyka budowli porady inwestorom

mkoztemat nr 308-856
visibility czytano 202 razy

Jak poradzić ze starym pionem instalacji c.o.?


Na istniejącej instalacji ogrzewania centralnego w budynku wielorodzinnym są złącza takie jak na załączonych zdjęciach. Remont dotyczy tylko jednego lokalu, nie jest przewidywana wymiana całej instalacji. Z estetycznego punktu widzenia najlepiej byłoby zabudować piony, nawet jeżeli w przyszłości miałoby się to wiązać z częściową koniecznością otwarcia zabudów gk. Co zrobić z takimi łączeniami na instalacji? Czy można je jakoś dodatkowo zabezpieczyć, czy istnieje coś w rodzaju muf naprawczych na instalacje grzewcze? Czy też konieczne jest wycinanie i spawanie tych fragmentów? A może nie należy ich ruszać wcale?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ekspertyzy instalacje c.o. remonty porady inwestorom porady wykonawcom

perkastemat nr 308-959
visibility czytano 218 razy

Nadbudowa na domu-bliźniaku


Dzień dobry,
Przymierzam się do nadbudowy domu czteroizbowego z lat 60-tych o poddasze użytkowe, dodam iż dom jest bliźniakiem. Wybudowany z cegły pełnej. W związku z czym mam kilka pytań:
1 Co powinna zawierać umowa z projektantem, wyczytałem że wystarczy napisać jedno zdanie, ale czy to nie zostawia zbyt dużo swobody na interpretację?
2 Czy trzeba i kto ma wykonać ekspertyzę, czy w ogóle można nadbudować - chodzi głównie o fundamenty?
3 Jako że jest to dom bliźniak ze ścianą wspólną z cegły pełnej, to nie ma w niej prawie żadnej izolacyjności. Jak można się zabezpieczyć na wypadek, gdy sąsiad przestanie grzać w ogóle. I jak wykonać izolację poddasza gdzie jest tylko cegła połówkowa z dziurami, zwłaszcza, że musi być tam ogniomurek i brak jest możliwości na wykonanie poprawnej analizy C-W. Jak to zaizolować poprawnie?
4. Chciałbym użyć styropianu do docieplenia, jednakże 2m od granicy muszę zastosować wełnę, czy wobec można łączyć oba systemy izolacji?
5. Dom ma zawilgocone ściany, niestety nikt jednoznacznie nie może wskazać przyczyny - ludzie od osuszania fundamentów nie stwierdzili problemów. Jak rozwiązać ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne domy jednorodzinne domy murowane ekspertyzy porady inwestorom

Eliza Warskatemat nr 308-1139
visibility czytano 1163 razy

Badanie kamerą termowizyjną, a pozew do sądu wobec dewelopera


Witam.
Panie Jerzy. Mieszkamy od roku w nowym budynku szeregowym i po zimie wystąpiły liczne przemarzania i pleśń między sufitem a ścianami pod balkonami oraz przy podłogach. Czy badania termowizyjne w postaci raportu są podstawą do złożenia pozwu sądowego wobec dewelopera? Pytam, bo znajomy inżynier proponuje zlecenie wykonania takich badań.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ekspertyzy fizyka budowli zagrzybienia przemarzanie pleśń porady inwestorom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-1218
visibility czytano 772 razy

Piana PUR natryskiwana bezpośrednio na deskowanie pełne


W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, par.321 znajdują się wymagania cyt.:
„1. Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
2. We wnętrzu przegrody, o której mowa w ust.1, nie może występować narastanie w kolejnych latach zawilgocenia spowodowanego kondensacją pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeżeli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt.2.2.4 załącznika nr 2 do rozporządzenia”.
Nie mniej jednak przepis ten jest chyba ignorowany. Od kilku lat na forach budowlanych oraz stronach wykonawców izolacji natryskowej PUR przeczytać można o tym jak poprawnie wykonać izolację pianą PUR natryskiwaną bezpośrednio na deskowanie pełne. Ostatnio zauważyłem jednak większą ostrożność i asekurowanie się wykonawców, być może jest to podyktowane reklamacjami Inwestorów.

Czy spotkał się Pan już z sytuacją, że z powodu wykonania natrysku bezpośrednio na deskowanie pełne lub deskowanie pełne pokryte papą, doszło do zawilgocenia przegrody i rozwoju grzybów pleśniowych?

Jako przykład większej ostrożności zamieszczam cytaty ze strony wykonawcy. Informacje te znajdowały się w dziale Częste pytania:

"Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deskowanie?
Każdorazowo nasz przedstawiciel przyjeżdżając na pomiar dokonuje pomiaru wilgotności więźby dachowej higrometrem i określa indywidualne warunki. Ale głównym założeniem jest poziom wilgotności <11%.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deski przy dachu krytym papą i jaka pianą?
To jest dość specyficzny przypadek i każdorazowo należy skonsultować, bowiem z jednej strony mamy szczelną powierzchnię jaką tworzy papa z drugiej strony nie chcemy tego aż tak szczelnie zamknąć dlatego w takim wypadku zalecane jest położenie piany otwarto komórkowej i oczywiście pomiar wilgotności więźby dachowej przez naszego konsultanta.

Czy występuje efekt skraplania i czy wymagana jest membrana?
Efekt skraplania wynika z różnicy temperatury między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną powyżej 5 cm piany nie występuje już ten efekt, nie ma też konieczności stosowania foli paroizolacyjnej na pianę ale też nie ma przeciwskazań szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć takich jak łazienki czy kuchnie."

Panie Jerzy, tylko, czy zabiegi sugerowane przez wykonawcę pozwolą faktycznie wyeliminować zagrożenie kondensacji pary wodnej?
Trzecie pytanie dotyczy sugerowania przez wykonawców pianki natryskowej, optymalnej grubości izolacji PUR. Sugerują grubość od 15 do 18 cm. Czy ta grubość przypadkiem nie wynika z ograniczeń tej technologii, niż rzetelnej analizy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne dachy ocieplenia

rydzyktemat nr 308-1247
visibility czytano 265 razy

Przedwojenna kamienica wymagająca remontu


Dzień dobry,
Po konsultacji z architektem postanowiłem wykonać odkrywkę fundamentu kamienicy z 1920 roku w której zamieszkuje podpiwniczenie. 3 piętra, fundament z "betonu" i strop betonowy. Powyżej cegła i stropy drewniane. Na ścianie w piwnicy wykwity soli, całość wilgotna.
Ściana fundamentowa od zew. wygląda w porównaniu do reszty dość solidnie. Odkrywkę zrobiłem w miejscu gdzie była największa wilgotność. Znalazłem dziurę a tam kamień który po prostu wyciągnąłem i dzięki temu odkryłem budowę części lub całości fundamentów.
Mur ma 60 cm i 1,5 m pod ziemią. Warstwy od strony zewnętrznej:
- 2-5 cm jest coś co przypomina beton pokryty zapewne smołą która teraz jest jak sadza - dość solidna warstwa "betonu" - możliwe że później wylewana - tego nie wiem.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami - dłońmi lub miotłą mogę dokopać się na drugą stronę ściany
- 10-20 cm luźno ułożonych na sobie kawałków granitu i otoczaków. Pomiędzy nimi widoczne są przerwy więc tak jak by niczym nie było to połączone i są tam puste przestrzenie. Wiec jak woda się wlała to równomiernie rozlała się po całej ścianie.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami
- 2-5 cm tyku wewnętrznego, farba wew.

Pytania:
1. Czy słyszał Pan o takiej "technologii" budowy i jak to jeszcze wszystko stoi i nie pęka?
2. Wykonanie hydroizolacji pionowej powinno być wykonalne ale poziomej sobie nie wyobrażam. Mieliśmy z architektem pomysł na iniekcje preparatem krzemionkowym ale przy takiej budowie ściany mam wątpliwości. Czy jest Pan w stanie coś doradzić?
3. Na ścianie zew. jest stara hydroizolacja która się utleniła - było to coś smolistego co teraz jest zwietrzałe - domyślam się że usunąć i zagruntować?

Dziura ze zdjęć ma 30 x 30 x 30 cm i umiejscowiona jest jakieś 70 cm pod ziemią w połowie wysokości ściany fundamentowej. Styropian i folia na zdjęciu to pomysł teścia na hydroizolację wykonany 20 lat temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne renowacje remonty kamienice porady architektom porady inwestorom

Michał Klepacztemat nr 308-1380
visibility czytano 470 razy

Hydroizolacja starego fundamentu z roku 1894


Witam serdecznie,
chciałbym się dowiedzieć jak prawidłowo wykonać hydroizolację na ścianie fundamentowej starego budynku (rok budowy 1894)? Budynek jest częściowo podpiwniczony, w części nie podpiwniczonej fundament jest z kamienia (piaskowiec?) wys. ok1,2m. Część podpiwniczona to fundament z cegły pełnej i kamień jako warstwa ok 20cm pod cegłą. Grunt to glina, natomiast woda gruntowa jest na poziomie pierwszej cegły w piwnicy.
Pozdrawiam
Michał Klepacz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budynki zabytkowe domy murowane ekspertyzy fizyka budowli fundamenty hydroizolacje kamień naturalny mury naprawy porady inwestorom projekty wykonawcze remonty renowacje

AnnaPatemat nr 308-1792
visibility czytano 322 razy

Mokre ściany w starym domu


Dzień Dobry!
Swój dom będę budować wiosną przyszłego roku, ale teraz mam taki oto problem. Moi rodzice mieszkają w starym domku - budowanym zaraz po wojnie domowym sposobem.
Połowa domu ma piwnicę a w niej latem na ścianach pojawiają się plamy jak na zdjęciu. Zauważyliśmy że pojawiają się 2-3 godziny po większym deszczu. Na parterze gdzie nie ma piwnicy wszystkie ściany nad podłogą są ciągle mokre i pojawia się pleśń oraz pęka tynk i odpada. Rodzice co 2 lata szpachlują i malują je ale to nic nie pomaga. Bardzo potrzebuję Pana doradztwa w sprawie rozwiązania tych problemów, bo niestety, każdy z "fachowców" mówi co innego a nie chcę wydać na darmo pieniędzy na remont tego domu.
Pozdrawiam i liczę na Pana pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane ekspertyzy hydroizolacje fundamenty remonty porady inwestorom

Cezary Wielowskitemat nr 308-1842
visibility czytano 427 razy

Zalany nowy budynek wielorodzinny


Zalany nowy budynek wielorodzinny. 7m3 dostało się w przegrody, woda z 2 piętra wylała się z mieszkania klatką aż do parteru, a część nawet przez balkon wodospadem na ulicę. Istny armagedon. Po 5 dniach od zdarzenia w jednym z miejsc stropu (TERIVA) po nawierceniu plamy wylewa się 95 l wody. Pytanie jest takie czy jeśli po 2 tygodniach od zdarzenia wizualnie stropy i ściany nie noszą mokrych plam to czy można być spokojnym, czy należy zbadać wilgotność. Najbardziej martwię się o stan warstwy styropianu w stropie pod wylewką i przyszłych ewentualnych niepożądanych następstw.
Co robić? Jakie istnieją potencjalne zagrożenia z punktu widzenia fizyki budowli.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe zawilgocenia zacieki naprawy ekspertyzy

Magda Smoleńskatemat nr 308-1894
visibility czytano 247 razy

Hydroizolacje części podziemnej w domu z roku 1944


Zdecydowałam się na remont domu z 1944 r z białej cegły. Jest projekt adaptacji. W 2019 r został wymieniony dach, wylany wieniec, postawiony nowy komin, drenaż opaskowy na 3/4 obwodu. Budynek w połowie podpiwniczony, w piwnicy wilgoć, ściany z cegły z wykwitami solnymi. Brak izolacji poziomej i pionowej fundamentów. Obawiam się wystąpienia wilgoci w pomieszczeniach. Czy mogę wysłać projekt do sprawdzenia? Prośba o poradę jakie ekspertyzy należy zamówić, jakie dodatkowe projekty są niezbędne. W jakiej kolejności kolejne etapy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane fundamenty hydroizolacje naprawy remonty renowacje porady inwestorom domy jednorodzinne


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.