porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 225


 
 
24
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Michaltemat nr 308-1909
visibility czytano 194 razy

Materiały z mikrosferą - jak na to patrzeć?


Witam,
co wiemy na temat ponoć rewelacyjnej masy szpachlowej jako termoizolacja od wewnątrz? Czy ma ona tak wspaniałe właściwości?
Wykonane ze szkła technicznego mikrosfery 3M są wypełnione powietrzem rozrzedzonym w stopniu bliskim próżni... to cytat ze strony producenta, którego nazwy nie piszę.
Proszę o komentarz. Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli farby obiekty zabytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe remonty ocieplenia

Przemysław Jankowskitemat nr 308-1913
visibility czytano 529 razy

Czy potrzebny jest cokół na drewnianej elewacji wentylowanej?


Panie Jerzy,
jesteśmy na etapie tworzenia projektu budowlanego domu szkieletowego z elewacją drewnianą. Założeniem koncepcyjnym jest zrównanie podłogi wewnątrz budynku z poziomem gruntu. Pojawił się jednak dylemat jak rozwiązać styk ściany konstrukcyjnej z płytą fundamentową (dokładnie z wieńcem). W związku z tym, iż ze względów wizualnych nie chcieliśmy stosować cokołu, szukamy właściwego rozwiązania dla tego detalu tak aby deską elewacyjną można było zejść jak najniżej do gruntu.

Architekt przygotował kilka wariantów rozwiązania dla tego problemu, przy których pojawiły się jego następujące pytania:
1. Czy według fizyki budowli obniżenie
wieńca obwodowego poniżej poziomu terenu niesie ze sobą jakieś ryzyka?
2. Jaki produkt mógłby Pan zaproponować w przypadku zastosowania na cokole styroduru 8 cm grubości? Czy są takie produkty, które przy tej grubości pozwolą nam zachować właściwe parametry cieplne?
3. Jakie ryzyka dostrzega Pan w przypadku próby schodkowania izolacji cokołu i płyty fundamentowej?
4. Czy zakładane przez Pana 8 cm wysunięcie izolacji ponad wieniec nie powinno być wysunięciem ponad poziomą belkę drewnianą?

W wyniku dalszych rozważań, uwzględniających wstępne konsultacje z Panem w ww. kwestii, pojawił się drugi znak zapytania:
Zakładaliśmy, że poziom podłogi w domu będzie jak najbardziej zrównany z poziomem gruntu (nie chcieliśmy schodków/uskoków z domu na zewnątrz). To oczywiście znowu nasze "chciejstwo" i teraz zaczynamy się zastanawiać czy umiejscowienie podwaliny na poziomie gruntu jest bezpieczne. Tworzy się pytanie czy istnieje sposób na zachowanie naszego założenia podłogi na równi z gruntem, a jeżeli to jest wykluczone to na ile minimalnie można wynieść podłogę? Bo w tym naszym rozwiązaniu podwaliny na gruncie, jakbyśmy zgodnie z Pana założeniem styropian wyciągnęli powyżej gruntu do połowy podwaliny to brakuje nam trochę do rekomendowanego 30 cm cokołu.

Wpadłem na pomysł zrobienia cokołu (o ile ostatecznie będzie konieczny) ponad tym styropianem z płyty poszyciowej z włókna drzewnego do zastosowania zewnętrznego, na którą można by było nanieść mineralną warstwę szpachlową i np. tynk mozaikowy. Oczywiście nad tym rozwiązaniem (pomiędzy tą płytą pełniącą rolę cokołu a wyższą częścią elewacji z desek) znalazłby się odpowiedni wlot wentylacyjny. Czy takie rozwiązanie (podłoga jest zrównana z gruntem a co za tym idzie podwalina jest na gruncie) jest możliwe, acz stwarzające zagrożenie możliwe do przyjęcia czy to też nie wchodzi w grę?

Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane elewacje elewacje wentylowane fizyka budowli porady architektom porady inwestorom projektowanie

Mavericktemat nr 308-1925
visibility czytano 751 razy

Błędy: wiazdu do garażu, drzwi tarasu naziemnego, murłaty, odwodnienia garażu


Panie Jerzy, architekt przygotował dla mnie detale wjazdu do garażu, wejścia na taras i ocieplenie murłaty. Czy mógłby Pan zerknąć czy to jest poprawne?
Jeszcze dodaje rysunek odwodnienia garażu. Czy odwodnienie liniowe przed garażem też jest konieczne?

Odpowiedź płatna 1.230,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe bramy garażowe budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane drzwi i bramy garażowe dylatacje fizyka budowli garaże fundamenty dachy murłaty tarasy tarasy naziemne jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane ocieplenia odpływy liniowe wewnętrzne odwodnienia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty wykonawcze

RK-PROJEKTtemat nr 308-2000
visibility czytano 314 razy

Elastyczne przyklejane okładziny elewacyjne


Dzień dobry.
Czy w swojej pracy zawodowej spotkał się Pan z płytkami elewacyjnymi elastycznymi? Może inni czytelnicy mają doświadczenie z takim materiałem? Jako załączniki przesłałem tylko przykładowe deklaracje i fotografie jednej z firm. Po przeanalizowaniu filmów i broszur reklamowych wyprodukowanych przez sprzedawców montaż jest banalnie prosty, wygląd niezły, palety kolorów i kształtów prawie nieograniczony, obróbka materiału nożyczkami. Czy takie wykończenie może być polecane, czy płytki nie wypłowieją od słońca, czy nie odpadną po jednej zimie czy lecie? Proszę o komentarze.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje fizyka budowli porady architektom porady inwestorom projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty budowlane projekty wykonawcze

rjazwiectemat nr 308-2015
visibility czytano 515 razy

Tzw. ciepły montaż stolarki - stosowanie i problemy z łączeniem ocieplenia


Dzień dobry.
Pytanie dotyczy wykonania ocieplenia elewacji po montażu okien na ciepłej belce montażowej Marbet. Estetycznie i ze względów termoizolacyjnych chcemy wejść ociepleniem kilka centymetrów na profil okienny. Wstępnie wygląda na to, że będzie to 4 lub 5 cm - tak jak przymierzaliśmy to wygląda najlepiej. Na ścianie będzie 20 cm styropianu. Belka ma wymiar 10 x 10 cm. Na belkę i na ramę potrzebujemy przykleić 10 cm styropianu.
Moje pytanie dotyczy technologii klejenia w tym miejscu. Na rysunku pomarańczowa elipsa to listwa przyokienna. Kontrowersje dotyczą głównie czerwonej spoiny.
1. Czym wykonać połączenie pomiędzy belką z XPS, a styropianem (zielony kolor)?
Kierownik budowy i wykonawca ocieplenia optują za pianą do styropianu. Firma Marbet w swojej informacji pisze tylko o "klejach bezpiecznych dla wyrobów polistyrenowych".

2. Czym wykonać czerwoną spoinę? Jej grubość to będzie 2-3 mm. Tu opcji jest więcej: wykonawca elewacji zaproponował albo pianę do styropianu albo silikon. Firma od montażu okien proponuje klej bezrozpuszczalnikowy do EPDM (np. BOSTIK) bo z ich doświadczenia najlepiej trzyma się do ramy. Kierownik budowy uważa że najlepszy byłby klej lub taśma butylowa i ta opcja mi się najbardziej podoba.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projekty budowlane projekty wykonawcze stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV wykonawstwo ocieplenia wykonawstwo elewacje

Arek Czerskitemat nr 308-2050
visibility czytano 362 razy

Roboty murowe, tynkowe i betonowe podczas upałów


Szanowny Panie Jerzy
Często Pan pisze w poradach oraz to samo jest na kartach technicznych różnych produktów (kleje, masy samopoziomujące, szpachlówki, jastrychy itd) że nie wolno używać w temperaturach wyższych niż 30 C a nawet 25 C. Dlaczego tak jest i o co chodzi?
Z góry dziękuję za odpowiedź,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe budynki gospodarcze budynki zabytkowe budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

habitattemat nr 308-2066
visibility czytano 337 razy

Maty i taśmy grzejne - czy przydatne alergikom?


Dzień dobry Panie Jerzy.
Zwracam się do Pana z zapytaniem co Pan sądzi o tego typu ogrzewaniu:
https://redsnake.pl/
Inwestorzy (z zawodu elektrycy) oczekują ode mnie odpowiedzi, sami znaleźli producenta tego systemu, a ja wciąż studiuję Pańską książkę oraz zasoby BDB pogłębiając wiedzę nt fizyki budowli stąd też moje zapytanie.
Dzieci inwestorów są alergikami (kurz, trawy etc). Producent przekonywał ich, że w odróżnieniu do tradycyjnego ogrzewania podłogowego, w ich systemie folii grzewczych kurz się "zupełnie nie unosi" z uwagi na sposób rozprzestrzeniania ciepła.
Proszę o analizę i opinię ekspercką.

pozdrawiam serdecznie
T.K.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli ogrzewanie podłogowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Jantemat nr 308-2067
visibility czytano 741 razy

Z czego faseta i jak się ma sprawność rekuperatora do rodzaju ogrzewania?


Dzień dobry Panie Jerzy, mam kilka pytań:

1. Zostało mi trochę masy PCC oraz naprawczej po uzupełnianiu ubytków fug w ścianie fundamentowej z bloczków. Czy mogę z tych mas wykonać fasety i dopiero takie pokryć masą hydroizolacyjną czy fasety muszą być tylko i wyłącznie z masy KMB?

2. Czy do hydroizolacji cokołu będzie odpowiedni produkt ATLAS WODER DUO?

3. I pytanie z innej beczki, na zbliżający się etap - wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła... zastanawiałem się czy skuteczność odzysku ciepła jest zależna od rodzaju ogrzewania. Czy nie jest tak, że przy podłogowym lub ściennym rekuperacja odzyskuje znacznie mniej niż przy ogrzewaniu np. grzejnikami a producenci czy sprzedawcy rekuperacji, podają wartość odzysku ciepła właśnie przy takim wariancie? Po prostu czy nie jest tak, że przy podłogówce czy ogrzewaniu ściennym odzysk ciepła jest o wiele mniej skuteczny a cała instalacja dużo mniej uzasadniona ekonomicznie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli hydroizolacje komfort cieplny rekuperacja porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

centaurtemat nr 308-2077
visibility czytano 521 razy

Podsumowanie wyników kompletu analiz po rocznym zamieszkaniu w domu


Witam p. JERZY.
Mój wpis to nie pytanie a podsumowanie kosztów po roku użytkowania domu, który budowałem przez 3 lata z Pana poradnikiem w ręku i wg Pana analiz. Dom 1-piętrowy, 2x100m2 stropodach i strych 100m2 nie ogrzewany. Dach dwuspadowy północ - południe, instalacja fotowoltaiczna 9,96 kW (obliczone w analizach 10 kW). Ogrzewanie gazem, podłogówka 70m2 pokrycie płytki (łazienki kuchnia hol, pralnia). Reszta deska podłogowa i grzejniki ścienne. Salon i 3 sypialnie ,inwertery, klimatyzatory z pompą ciepła. Na zewnątrz wanna 1300l wody o temp 36 st całoroczna jaccuzi. Oświetlenie ogrodu od zmierzchu do świtu. Woda ogrzewana prądem bojler 80 l, plus zasobnik 160l.
Koszty instalacja PV 31000. Klimatyzatory 19000.
Zapłacone rachunki za prąd 650 zł (zimą dogrzewanie prądem inwertery).
Gaz zapłacone rachunki 610 zł, temp w pomieszczeniach dziennych od 21 do 23 st, okazyjnie w salonie kominek wolnostojący 2 x w tyg. Sypialnie temp 21 st. W całym sezonie zimowym grzejniki ścienne uruchomiły się tylko 1 raz, podłogówka pracuje bez przerw. Woda 1300 zł.
Wnioski instalacja PV wyprodukowała 12200 kWh, moje zużycie 9170 jest całkowite, dopłacam za ok 1200kWh. Roczny koszt mediów 2560 zł.
😇🤑
Dziękuję pozdrawiam Panie Jerzy


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom energochłonność fizyka budowli optymalizacja

micmac23temat nr 308-2107
visibility czytano 515 razy

Maty kapilarne, co to takiego?


Dzień dobry,
przeglądając internet trafiłem na maty kapilarne i zacząłem czytać o ich budowie i zaletach. Czy spotkał się Pan z tym produktem i czy warto w ogóle interesować się ich zastosowaniem w domu. Czytając, producenci jak wiadomo zachwalają swój produkt czy aby nie przesadnie? Czy rzeczywiście są takie cudowne w porównaniu do na przykład ogrzewania podłogowego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli instalacje c.o. porady architektom porady inwestorom


 
 
24
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.