porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 225


 
 
24
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Michał Estemat nr 308-2118
visibility czytano 503 razy

Folia paroizolacyjna czy adaptacyjna?


Dzień dobry

Po przeczytaniu rozdziałów Pana książki gdzie są poruszane zagadnienia paroizolacji w dachach, stropodachach i tarasach wreszcie zrozumiałem na czym polega problem z przenikaniem pary wodnej przez te elementy budynku. Przyznaję, że do tej pory ja jak też cała nasza pracownia w ogóle tego tematu nie uwzględnialiśmy w projektach. Ot wskazywaliśmy na folie i na tym koniec. Żeby lepiej zrozumieć, prosimy o wyjaśnienie jakie rodzaje folii paroizolacyjnych są lepsze: klasyczne o stałym oporze dyfuzji Sd czy folie aktywne?

Dziękujemy za przystępne i nieustające poszerzanie wiedzy w tak trudnej dziedzinie jaką jest fizyka budowli. Dodam, że odnaleźliśmy chyba wszystkie Pana publikacje, je wydrukowaliśmy i spięliśmy w skoroszyt, który jest przez nas czytany i przechodzi z rąk do rąk jako biblia. Każdy u nas zatrudniany absolwent w ramach praktyki zaczyna od tej biblii. Czekamy też na dalsze Pana e-wykłady.

Pozdrawiamy,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli folie dachowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projekty budowlane projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty wykonawcze ściany szkieletowe tarasy dachy stropodachy

mkoztemat nr 308-2160
visibility czytano 489 razy

Farba ciepłochronna - prawda czy fałsz?


Dzień dobry
Odezwał się do mnie człowiek z produktem izolacji cienkowarstwowej, która wedle jego zapewnień ma same zalety: paroprzepuszczalna, ciągła, wysoce izolacyjna. Nie słyszałem wcześniej o takim produkcie. Załączam link na stronę
http://atenapm.pl/sferolit-co-to-jest/

Proszę o opinię na jakich polach jest to do zastosowania, czy faktycznie jest to środek mogący załatwić problem ocieplania budynków zabytkowych lub likwidacji mostków termicznych w miejscach gdzie trzeba walczyć o grubość izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: farby fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Grzechutemat nr 308-2168
visibility czytano 604 razy

Zależność przewodnictwa cieplnego styropianu od wilgotności


Panie Jerzy,
Kiedyś na forum poruszył Pan temat styropianu i pogoni za parametrem "λ", gdzie podał Pan iż różnica między styropianem białym a grafitowym zaciera się chociażby od wilgotności, która panuje w warunkach montażowych, czyli na budowie. Poszukuje jakiegoś opracowania na temat zmienności λ od wilgotności styropianu białego i grafitowego. Czy posiada Pan jakieś dane w swoich zasobach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fizyka budowli termoizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotr Majtemat nr 308-2182
visibility czytano 230 razy

Wykorzystanie ciepła geotermalnego w domach jednorodzinnych


Jakie są możliwości oceny i wykorzystania energii ciepła zawartego w głębszych warstwach gruntu do ogrzewania domu jednorodzinnego?
Czy z ekonomicznego punktu widzenia sięganie do głębokich warstw gruntowych w celu pozyskania ciepła geotermalnego może się opłacać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne energia energochłonność fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

sWhitetemat nr 308-2195
visibility czytano 422 razy

Drugie dodatkowe źródło ciepła w kotłowni dla domu


Ze względu na ostatnie wzrosty cen gazu rozważam alternatywę na CO w moim domu.
Chciałbym dodać drugi kocioł zasypowy spalający lub zgazowujący drewno oraz dołożyć bufor. Mój cel to palenie w piecu drewnem nie częściej jak 3 razy w tygodniu, aby nagrzać wodę w buforze. Drewno w pierwszej kolejności mogę pozyskać z własnych działek, starczy na kilka sezonów. Piec gazowy pracował by wtedy jak nie będę miał możliwości rozpalić w piecu na drewno. W domu będą dwa obiegi: grzejniki (grzejniki na ręczniki w łazienkach, piętro, warsztat + garaż, piwnica) oraz podłogówka (parter, łazienki).

Jak obliczyć moc kotła na drewno oraz rozmiar buforu tak, aby jedno rozpalenie nagrzało bufory do wymaganej temperatury, ale nie przegrzało wody oraz wystarczyło na kilka dni? Jak powinna wyglądać taka instalacja CO? Jak powinienem spiąć ze sobą piece, bufor oraz zbiornik na CWU? Jakie temperatury wody ustawić na piecach? Np. kocioł gazowy załączał by się przy temperaturze 45 stopni C i podgrzewał wodę do 55 stopni C, a kocioł na drewno od 55 do 80-90. Czy automatyka powinna odcinać piec na drewno kiedy nie pracuje oraz odłączać piec na gaz kiedy pracuje piec na drewno, jak to powinno wyglądać?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne automatyka i sterowanie charakterystyki energetyczne domy energooszczędne energochłonność fizyka budowli instalacje c.o. instalacje c.w.u. komfort cieplny kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz Btemat nr 308-2197
visibility czytano 542 razy

Bloczek ceramiczny z zasypką perlitem


Dzień dobry,
Przy poszukiwaniu informacji związanych z ograniczeniem liniowego mostka termicznego na łączeniu ścian z fundamentem znalazłem oficjalną informację (Perlit Polska Sp. z o.o.) dotyczącą zalet zasypywania przestrzeni międzyżebrowych pustaków ceramicznych perlitem ekspandowanym (plik w załączniku).
Przedstawionymi tam wynikami jestem zaskoczony, gdyż pokazują one, że powyższy zabieg zasypywania perlitem pustaków najbardziej poprawia właściwości termoizolacyjne w kierunku pionowym. W przypadku pustaków ceramicznych wydawało mi się, że dominującym zjawiskiem przekazywania ciepła ze ścian (pomieszczeń) do fundamentów jest zjawisko przewodzenie ciepła przez ścianki pustaka. Wsypanie izolatora (perlitu) w szczeliny powietrzne wydawałoby się, że na powyższe zjawisko nie ma większego wpływu.
Prosiłbym o komentarz do zamieszczonego raportu. Czy fizyka budowli jest w stanie wytłumaczyć zamieszczone tam wyniki i czy można im wierzyć?
Wyniki zamieszczone w tym raporcie dotyczą trzech konkretnych typów pustaków. Jeśli natomiast powyższe wyniki mają podparcie w fizyce budowli i są wiarygodne to rozumiem, że podobna tendencja zostanie zachowana również dla innych pustaków ceramicznych (ale już w innym wymiarze)?
Jeśli „dobre” działanie perlitu na pustaki ceramiczne jest prawdą to rozumiem, że powyższa metoda mogłaby być równoważna do stosowanych bloczków z betonu komórkowego na pierwszą warstwę muru (opisana w książce „Sekrety ….”)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli mury procesy cieplne i wilgotnościowe mostki cieplne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

M.K.temat nr 308-2243
visibility czytano 409 razy

Kursy dokształcające dla inżynierów i architektów


Dzień dobry,

Jestem młodym człowiekiem który właśnie kończy kierunek architektura. Z racji tego, że jestem na początku swojej drogi zawodowej uważnie przyglądam się Pana wpisom na FB i nie tylko. Są bardzo pouczające i jednocześnie dobrze pokazują jak ważna jest fizyka budowli. Na uczelni oczywiście mieliśmy taki przedmiot ale nie czuję żeby był on w wystarczającym stopniu zgłębiony. Stąd moje pytanie czy np mógł by Pan polecić jakieś kursy dodatkowe czy też może studia podyplomowe warte uwagi z tego zakresu? Albo może będzie Pan prowadzić taki kurs dokształcający?

Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Krystyna W-watemat nr 308-2257
visibility czytano 482 razy

Czy elektroosmoza usunie wilgoć ze ścian domu?


Dzień dobry
Chciałabym prosić Pana o pomoc fachową. Mieszkamy od 5 lat w nowym domu jednorodzinnym, ale ściany parteru nad podłogą są mokre, w plamach i miejscami jest pleśń. Mieliśmy w domu różnych ekspertów a ostatnio panów od elektroosmozy, którzy na 100% twierdzą że te wykwity na ścianach to kapilary i oni je usuną.

Mąż nie wierzy w cuda dlatego piszę do pana z pytaniem. W końcu budowy było duże przyśpieszenie za zgodą KB. W maju były robione wylewki i na takie mokre bo po tygodniu układane były płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy (dom był słabo wietrzony) i po około roku zaczęła w różnych miejscach (40cm od podłogi) odchodzić najpierw farba potem powstały wykwity. Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów w różnych miejscach na ścianach?

Panowie od elektroosmozy zbadali nam ściany i mamy w nich wodę na 30-45cm od podłogi. Bardzo Pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna aby ją wyeliminować? Czy taka elektroosmoza pomoże?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli zawilgocenia błędy projektowe błędy wykonawcze hydroizolacje porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2311
visibility czytano 308 razy

Oszustwo przy usuwaniu wilgoci ze ścian


U mnie w pracy, w starym przedwojennym budynku w roku 2008 zastosowano nietypowe osuszanie budynku. Odkopałem w archiwum informacje na ten temat. Polega ono (wg producenta) na wykorzystaniu pola magnetycznego ziemi do zablokowania kapilarnego podciągania wilgoci przez ściany fundamentowe. Zawieszono w pomieszczeniach piwnicznych pod sufitem takie urządzenia wyglądające jak kula na łańcuchu, które nie są podłączone do prądu ani rzekomo nie emitują żadnego promieniowania, lecz wykorzystują naturalne pole magnetyczne. Jak mówią "starzy" współpracownicy, kiedyś piwnica była cała zawilgocona, teraz faktycznie jest sucha. Nie wykonano żadnych izolacji, injekcji, nic oprócz kul pod sufitem. Firma nadal istnieje, chwali się przeróżnymi realizacjami. Czy może Pan temat rozwinąć? W razie czego służę projektem, obliczeniami, zdjęciami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli zawilgocenia

igmaliontemat nr 308-2357
visibility czytano 270 razy

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda, a grubość materiału


Dzień dobry,
Dlaczego lambda teoretycznie jednorodnego materiału rośnie wraz z jego grubością?
Pozdrawiam:
Kajetan Sadowski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli wilgoć porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
24
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.