porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 225


 
 
24
 
22
 
21
 
20
 
19
 
18
   ...  
1
 
 
SBtemat nr 308-348
visibility czytano 9014 razy

Kształcące rozterki początkującego budowlańca


Po kilku miesiącach pracy w branży pojawiło się w mojej głowie sporo wątpliwości, które chciałbym żeby Pan rozjaśnił.


1. Jak powinno się postępować z krzywymi wytykami słupów czy rdzeni pod słupy,belki? Praktykuje się wyginanie ich do skutku kluczem jednak gdy ich przesunięcie względem poprawnego wynosi kilkanaście centymetrów to ich krzywizna po takiej operacji nawet dla laika wydaje się podejrzana. Może lepiej je uciąć i nawiercić nowe otwory w sposób analogiczny do tego, który przedstawił Pan w temacie nr 223?
Na jednej z budów w wyniku zmian w projekcie (projekt się zmienił, ale na papierze wciąż mieliśmy starą - nieaktualną koncepcję) należało postawić schody w miejscu gdzie była płyta fundamentowa (30 cm z betonu"wodoszczelnego"). Czy wypuszczenie wytyków pod schody można wykonać analogicznie jak sugeruje Pan w poradzie 223? U nas wykonano identycznie jak wskazani wykonawcy w tej poradzie. Jak stwierdził mój przełożony "beton przygniecie". Na szczęście to były proste jednobiegowe schody.
Gdy mamy wstawić np. podciąg (stalowy szkielet z strzemion i prętów podłużnych) w stalowe wytyki podczas zbrojenia stropu to czy ma jakieś znaczenie czy wstawimy te wytyki w środek, na zewnątrz czy na zmianę? Czy może nie ma to większego znaczenie a istotne jest tylko to żeby po wstawieniu była odpowiednia otulina?


2. Fundamenty pewnej rezydencji jednorodzinnej (tej od schodów) wykonywaliśmy podczas srogich mrozów w okolicach -10 stopni Celsjusza w nocy i niewielki mróz w dzień. Podobno zastosowaliśmy jakiś beton zimowy który może wiązać do -10 stopni C. Czy takie cuda istnieją czy doszło do jakiegoś nieporozumienia i przecenienia możliwości tego betonu? Pielęgnacja, którą zastosowaliśmy sprowadzała się do przykrycia szalunków folią. Dodatkowo zamówiono C30/37 zamiast C25/30 jednak z tego co czytałem w książce "Beton i jego technologie" beton, który zamarznie w nieodpowiednim momencie może stracić znacznie więcej niż 20% wytrzymałości.


3. Czy wysadziny od gruntu podczas mrozów są groźne tylko dla małych domków ewentualnie samych fundamentów czy mogą równie dobrze doprowadzić do popękania betonu kilkupiętrowego budynku, który nie został zasypany na zimę?


4. Jak betonować ściany żelbetowe albo szyby windowe aby nie dochodziło do rozsegregowania kruszywa i powstania raków i porów w dolnej części elementów? Normalnie powinno się zapewnić odpowiednio mały swobodny spadek podczas betonowania z pompy, ale te elementy są tak gęsto zbrojone, że nie da się wsunąć rękawa pompy do środka i betonuje się zrzucając beton z 2/3 metrów co prowadzi do ww problemów. Ewentualne ubytki wypełniać masami naprawczymi do betonu? Czy gdy ubytek jest wyjątkowo wyraźny tj. dziura w którą można wsadzić pięść w 24 cm szybie windy też można w ten sposób naprawić czy wymaga to jakiejś szczególnej technologii?


5. Przywołuje Pan czasami wykonawców, którzy bronią się sloganami w stylu"robię tak od dwudziestu lat i nigdy nie było reklamacji". Jak to interpretować? Kłamią? Ludzie nie zawsze reklamują bo zakładają, że problemy pojawiające się po dwudziestu latach nie podlegają reklamacji/nie są winą wykonawców? Wiele błędów daje o sobie znać po okresie dłuższym niż 20 lat? Czasami nie wiadomo dlaczego, ale ewidentny błąd nie daje o sobie znać albo wymaga bardzo precyzyjnych badań aby go zauważyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe błędy wykonawcze błędy projektowe fizyka budowli konstrukcje żelbetowe

Iwonatemat nr 308-370
visibility czytano 46 razy

Pytania o fundament domu


Ile cm grubości ma mieć styropian XPS i jakiej firmy? Widziałam, że papę podkładową parę osób kładło również na betonie podkładowym, w jakim przypadku to Pan zaleca, ile cm. powinna wystawać papa poza ławę? Dom będzie stał na terenie piaskowym.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje fizyka budowli porady inwestorom

pitagorastemat nr 308-381
visibility czytano 224 razy

Rozwiązanie żaluzji fasadowych okiennych


Dzień dobry, planuję zamontować w domu żaluzje fasadowe. Chciałbym wykonać montaż w metodzie "podtynkowej" (chociaż u mnie akurat na elewacji będzie blacha tytan-cynk schodząca z dachu do górnej linii okien, ale nie mniej chciałbym ukryć tę kasetę właśnie pod blachą).

Ściana będzie mieć termoizolację grubości 20 cm, natomiast mechanizm ma szerokość 16.5 cm. Producent żaluzji przewiduje rozwiązanie umożliwiające dodanie 3 cm styropianu XPS pomiędzy kasetę a mur (zarówno w przypadku montażu okien na linii muru jak i w wersji montażowej "wysuniętej w ocieplenie"). Załączam zdjęcia z katalogu producenta żaluzji.
Zastanawiam się czy 3 cm XPS jest wystarczające czy szukać lepszego rozwiązania? Słyszałem o możliwości "cofnięcia" nadproża o kilka cm i wpakowanie tam dodatkowej termoizolacji (nie mam tego w oryginalnym projekcie ale konstruktor może wykonać dla mnie taką zmianę). Zastanawiam się czy warto modyfikować ten projekt nadproży i dawać dodatkową izolację czy pozostać przy standardowym 3cm XPS.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia żaluzje porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom fizyka budowli

Piotr Mtemat nr 308-398
visibility czytano 427 razy

Rolety zewnętrzne nad stolarką


Proszę o poradę dotyczącą montażu rolet zewnętrznych. Wiem, że montaż rolet z podcięciem nadproża nie będzie dobrym rozwiązaniem z uwagi na mostek cieplny, jednak czy istnieje jakiś sposób na zmniejszenie utraty ciepła w przypadku takiego rozwiązania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne fizyka budowli okna porady architektom porady inwestorom

PiotrekZettemat nr 308-408
visibility czytano 247 razy

Szkolne błędy Kierownika Budowy


Panie Jerzy.
Mam kilka kolejnych pytań i wątpliwości. Chwała, że założył Pan ten serwis, bo odnoszę wrażenie, że więcej się o budownictwie dowiedziałem od Pana niż w szkole i pracy zawodowej.
1. Kątowniki przy tynkach gipsowych rdzewieją (zdjęcie 1). W budynku wielorodzinnym sytuacja ma miejsce w pojedynczych mieszkaniach. KB kazał oczyścić kątowniki z rdzy, spryskać minią w spreju, zaciągnąć gipsem i przemalować białą farbą aby zatuszować. Jednak rdza powraca. Czy jest jakiś skuteczny sposób zabezpieczenia tych kątowników, aby rdza nie powracała (szczególnie, gdy lokatorzy wykończą mieszkania)?
2. Jakiś czas temu były robione wylewki na balkonach. Mleczko cementowe wpłynęło na obróbki blacharskie (zdjęcie nr 2) teraz nie można tego usunąć. Co zrobić? W jaki sposób zabezpieczać obróbki w przyszłości? KB kazał papę, która jest wyklejana na obróbki wypuścić poza wylewkę i po wylewkach odciąć. Tak się robi? Nie jest to jednak problem tylko w momencie wykonywania wylewek, bo pojawia się to także w już wcześniej oddanych mieszkaniach. Wylewki na końcach balkonów się kruszą, a tam gdzie są płytki odpadają (zdjęcie 3 + 4).
3. Jak poprawnie wykonać obróbkę gipsem parapetu wewnętrznego, aby uniknąć takich pęknięć (zdjęcie 5). Dlaczego to pęka?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli błędy wykonawcze balkony tynki gipsowe balkony porady wykonawcom porady architektom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-416
visibility czytano 4780 razy

Znaczenie formatu płytek gres układanych na zewnątrz


Producenci płytek gresowych, oferują różne formaty tego materiału, klasyfikując je jako "mrozoodporne", pewnie z racji niskiej nasiąkliwości. W "Sekretach" na str. 184 wspomina Pan, że najlepszym rozwiązaniem na taras jest stosowanie płytek nie większych niż 20x20 cm. Z mojej praktyki wynika, że na zewnątrz nie radziłbym przekraczać formatu 40x40cm.

W przypadku małych gresów w kwadracie o boku nie większym niż 40 cm ta mrozoodporność ma jeszcze zastosowanie, ale jak się to oznaczenie ma do większych formatów, gdzie ta mrozoodporność ma być wykorzystana, skoro nie wolno ich układać na zewnątrz, mowa o klimacie Polski?

Obserwuję wiele nieporozumień związanych z oznaczeniem mrozoodporności. Inwestorzy kuszeni tą klasyfikacją, i co najgorsze wykonawcy na ślepo realizujący ich "pomysły" - kupują/układają płytki o większych i prostokątnych formatach na zewnątrz, i tak - obecnie staje się modne układanie płytek typu "deska" o prostokątnych wymiarach, powiedzmy 17 x 60 cm. Przyglądam się temu z niedowierzaniem, bo wiem, że nie może się to udać. W swoim życiu widziałem naprawdę dużo odspojonych okładzin na balonach, tarasach, schodach zew. i to już po roku, dwóch, cała technologia wymaga bardzo dużej wiedzy oraz skrupulatności wykonawczej.

Zdaję sobie sprawę, że duże znaczenie mają wszystkie elementy znajdujące się pod okładzinami, jak i również włącznie z szerokością fug, które pełnią kluczową rolę w procesie odparowywania wilgoci spod okładzin. W tym temacie chciałbym jednak poruszyć jedynie znaczenie formatu płytki układanej na zewnątrz.

Jeśli to możliwe bardzo bym prosił o fizyczną analizę pracy płytki kwadratowej w stosunku do płytki typu "deska", w formacie wydłużonego prostokąta, w warunkach klimatu Polski. Czy płytki w formacie 17 x 60 mają jakąś szansę przetrwać na balkonie/tarasie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli błędy projektowe błędy wykonawcze balkony tarasy elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-427
visibility czytano 251 razy

Pofalowana blacha czołowa okapu


Witam Panie Jerzy. Co poradzić na te wgniecenia blachy na desce czołowej? Blacha została przykręcona do deski czołowej na wkręty farmerskie zimą i wszystko było ok, teraz przyszło ocieplenie i blacha wygląda jakby ją psu z gardła ktoś wyciągnął. Myślałem, żeby przykręcić na tą blachę struktonit żeby nie ściągać rynien. Ale może jest jakiś inny sposób na tę blachę? Jaka rada na przyszłość jak montować taką blachę żeby nie wyglądała jak na zdjęciu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe dachy domy jednorodzinne fizyka budowli błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

grzesiek.swidertemat nr 308-432
visibility czytano 6945 razy

Podłogi w przechowalniach, mroźniach i chłodniach


Witam Panie Jerzy
Interesuje mnie temat mroźni, w sensie hal przechowalniczych, na warzywa, mięso itp... Poszukuje informacji odnośnie projektowania i pracy i wykonawstwa takich obiektów, np. spotkałem się z kilkoma rozwiązaniami posadzek takich obiektów: podłoga podniesiona, podłoga z przewietrzaniem, podłoga ogrzewana matami elektrycznymi ale nie znam plusów i minusów tych rozwiązań, w jakim wypadku stosować rozwiązanie takie a nie inne. Jeśli polecił by pan jakieś pozycje literaturowe na ten temat był bym wdzięczny.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo przemysłowe fizyka budowli porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

michaltetemat nr 308-433
visibility czytano 1284 razy

Czy wentylacja mechaniczna skutecznie czyści powietrze?


Dzień dobry,
Temat: wentylacja mechaniczna - czy warto? Nie pytam o ekonomiczny aspekt ale o jakość uzyskiwanego powietrza dzięki filtrom. Planuje budowę domu w Krakowie (jakość powietrza - tragiczna). Czy filtry do wentylacji mechanicznej poprawią jakość powietrza w domu?
Jakie filtry pod względem poprawy jakości powietrza zakładać i czy są jakieś dane na ile wentylacja mechaniczna z filtrami wyłapuje małe cząstki pm?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Karol Hasstemat nr 308-465
visibility czytano 68 razy

Czy styropian się ulatnia? Co szkodzi styropianowi?


Jedni uważają że styropian sią ulatnia po 50 latach a inni mówią że to nie prawda. Kiedyś mnie uczono w technikum że styropian ulatnia się a kolega w innej szkole dowiedział się że to bzdura.   :) I to jest zabawne. Jak z tym jest?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
24
 
22
 
21
 
20
 
19
 
18
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.