porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 225


 
 
24
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
Polosport

dział 308
temat nr 726

Wadliwie wykonane pokrycie dachu blachą


Pod koniec września ukończono dach na moim domu, efekt jak na zdjęciach. Zastanawiam się tylko czy to wina montażu czy blachy. Co jest tego przyczyną?
Pod dachem pełne deskowanie, membrana, łata, kontrłata i blacha na wierzch.
Pofalowanie jest dla mnie nie do zaakceptowania. Poważnie zastanawiam się nad reklamacją, będę wdzięczny za każdą sugestię.
Zdjęcia wykonywane w ciągu dnia ok godziny 14, temperatura na zewnątrz ok 28 stopni. Dane producenta blachy i wykonawcy póki co zostawię dla siebie.

visibility czytano 321 razy forum komentarzy: 9
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli porady inwestorom

pistach

dział 308
temat nr 727

Dodatkowa przestrzeń nad jętkami w dachu pochyłym


Chciałbym wykorzystać przestrzeń nad jętkami jako stryszek, na którym temperatura będzie utrzymywać się powyżej 0 st C.
1. Czy mogę dodatkowo ocieplić dach pomiędzy krokwiami powyżej jętek, ewentualnie jakie warunki należny spełnić aby było to możliwe?
2. Czym można wykończyć ścianki stryszku (czym zasłonić wełnę)?
3. Czy do wykonania podłogi na jętkach zamiast płyty osb 22 mm można wykorzystać deski pozostałe po szalunkach? W jaki sposób zabezpieczyć wełnę w przestrzeni jętek przed przedostawaniem przez szczeliny pomiędzy deskami śmieci ze stryszku (we wcześniejszych poradach pisał Pan o odstępach pomiędzy deskami lub otworami w płycie osb). Jak długie muszą być deski (ile krokwi powinny łączyć) aby podłoga była stabilna?
visibility czytano 751 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne fizyka budowli porady inwestorom poddasza nieużytkowe

klew

dział 308
temat nr 732

Ocieplenie wokół okna dachowego


W jaki sposób prawidłowo ocieplić i obrobić okno dachowe od wewnątrz?

Spotkałem się z opinią, że szpalety pod oknem powinny być prostopadle do podłogi (niebieska kreska na rysunku) a górne równolegle do podłogi (tak jak w projekcie narysowane na czarno). Taki układ szpalet ma zapewnić poprawną cyrkulację powietrza przy oknie i zapobiegać skraplaniu pary wodnej na oknie.

Druga opinia z jaką się spotkałem jest taka, że owszem te szpalety powinny być tak ustawione, natomiast przy samym oknie powinno być minimum 5 cm szpalety prostopadle do okna po to, aby ocieplić to miejsce i zmniejszyć liniowy mostek cieplny (miejsca zaznaczone zielonym kolorem).

W moim projekcie nie ma detalu tego miejsca, natomiast na przekroju widać, że dolną szpaletę zrobiono prostopadle do okna na grubość krokwi, natomiast górną zrobiono równolegle do podłogi.

visibility czytano 455 razy forum komentarzy: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego okna dachowe porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 736

Tynki, a maksymalne obciążenie okładziną klejoną


Chciałbym zapytać o maksymalne obciążenie tynku okładzinami klejonymi bez kotwienia. W KT produktu Knauf MP 75 znajdziemy zapis, że m2 okładziny klejonej do tegoż tynku gipsowego może mieć maksymalny ciężar 25kg/m2, mniemam że inne tynki gipsowe będą miały zbliżone parametry.

Nie znam natomiast maksymalnego obciążania tynków cementowo-wapiennych, klejonych płyt g.k. do muru (w tym przypadku będzie to chyba parametr kleju gipsowego, chociaż i być może warstwy papieru - siły z jaką przywiera do sprasowanego rdzenia gipsowego). Zupełnie nie orientuję się jak sprawa wygląda w przypadku bezpośredniego klejenia okładzin do muru (cegły, bloczków gipsowych, innych.)

Zmierzam to tego, że m2 gresu (9-11mm) ma ciężar powyżej 25 kg. Dość popularne ostatnio betony architektoniczne typu grubego znacznie przekroczą wartość 25kg/m2, czasem nawet czterokrotnie, w zależności od grubości. Ceramika mieści się w 25 kg. Płytki klinkierowe typu cegła przekroczą tę wartość... Dochodzi jeszcze ciężar kleju, ale nie wiem jak to rozpatrywać - łącznie?

Mniemam, że na tynk obciążony okładziną naklejoną całopowierzchniowo działają siły ścinające. Parametr ten jest jakoś ukrywany przez producentów, takie odnoszę wrażenie. Co z sufitami, czy istnieje przepis zabraniający kleić okładziny w tym miejscu, pytam, bo w tym przypadku zapewne zadziała inny rodzaj siły.

Czy wolno kleić okładziny bezpośrednio na mur, skoro tynk nie zapewnia odpowiedniej nośności, w stosunku do ich ciężaru, czy może innym sposobem? W jaki sposób sobie z tym radzić?

W przypadku łazienek, warto wziąć pod uwagę, że często okładziny kleimy do hydroizolacji (szlam lub folia w płynie), a nie bezpośrednio do tynku, co może mieć również wpływ na maksymalne jego obciążanie.

visibility czytano 1153 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

diakon88

dział 308
temat nr 740

Pytania przed wykonywaniem dachu z deskowaniem i papą


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie dachu.
1. Czytając rozdział 1.6.2. dachy skośne - jaka to folia do wiatroizolacji i paroizolacji w dachu z pełnym deskowaniem? Czym ją przymocować?
2. Rysunek DA-1617 str 234, przedstawia pełne deskowanie bez wiatroizolacji i paroizolacji do jakiego rysunku należy się stosować?
3. Czy deski na pełnym deskowaniu maja być przybite na "zakładkę" coś jak murowanie z pustaka ?
4. Czy można stosować długie deski czy można "sztukować" z krótszych? Jest jakaś różnica ?
5. Jakich gwoździ się używało do deskowania? i w jakich odległościach je przybijać? Czy to zależy od długości deski? Może Pan przypomnieć?
6. Czym przymocować papę na deski?
7. Czy i na jaką zakładkę układać papę na papę?
8. Czy można "sztukować" łaty na których będzie położona blachodachówka, słyszałem że najkrótsze są 4 metrowe. Jakimi gwoździami je przybijać i jakie odległości stosować?
9. Czy deski które miałem do szalowania ław i będę miał do szalowania wieńca można użyć na dach? Czy trzeba je malować impregnować na nowo? Czy mogą to być deski mokre? Na pewno mi zabraknie będę musiał dokupić i podejrzewam że dostanę mokre.
10. Jak powinien być zakończony dach wystający po za dom, bo chcę mieć podbitkę?

Przepraszam za tyle pytań ale chciałbym wszystko mieć na miejscu. Jeżeli na któreś pytanie gdzieś była odpowiedź proszę podać temat bo, trochę szukałem i chyba wyszukiwarka mnie oszukuje.
Pozdrawiam
visibility czytano 990 razy forum komentarzy: 36
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli pokrycia dachowe pokrycia bitumiczne podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom paroizolacje wiatroizolacje

Joanna KK

dział 308
temat nr 743

Zastosowanie współczynnika fRsi do sprawdzenia przegrody


Szanowny Panie, 
mam pytanie dotyczące sprawdzania poprawności rozwiązania przegrody na podstawie Normy PN-EN ISO 13788 pod względem wykraplania się pary na wewnętrznej warstwie z zastosowaniem współczynnika fRsi. W książce Pan pisze że jest to zbyt uproszczona metoda - dlaczego tak jest?

visibility czytano 2471 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty budowlane porady architektom porady inżynierom

SeQ

dział 308
temat nr 756

Kiedy drenaż opaskowy jest niezbędny?


Witam
Nasz KB wdrożył swój autorski pomysł drenażu/odwodnienia czy jak on to inaczej nazywa. Sprawa wygląda tak.
Budynek bez piwnicy. Stan zero, fundamenty obsypane piaskiem. Mieliśmy wymieniony grunt pod ławami który został zagęszczony, na to wylane ławy.
Na wysokości zagęszczonego grunty została w koło domu poprowadzona rura drenażowa w otulinie, z końcami w dwóch rogach, które do dnia dzisiejszego wystają ponad grunt i nie są do niczego podłączone. Nie rozumiem też samej idei tego rozwiązania, KB tłumaczy nam to tak, że to będzie później podłączone do studzienek inspekcyjnych i będzie można sprawdzić jaki jest wysoki stan wody w koło budynku czy coś w ten deseń. Nie bardzo jest też gdzie tą wodę z tych studzienek rozprowadzić dalej. Z tego co sam wiem to przy domu bez piwnic drenaż w większości przypadków jest zbędny.

Panie Jerzy co Pan sądzi o sposobie rozłożenia , sensowności tego rozwiązania i co dalej z tym fantem zrobić, podłączać do studzienek, wyrwać, zostawić, zalać betonem, ....?

visibility czytano 306 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego drenaże fizyka budowli porady inwestorom

losinski

dział 308
temat nr 760

Tynk w strefie murłaty


Witam,
W jaki sposób najlepiej zlicować murłatę 14 cm x 14 cm z wieńcem o szerokości 25 cm by możliwe było położenie tynku cementowo-wapiennego na jednej powierzchni?
Czy do murłaty przykręcić sklejkę/deskę oraz płytę g-k? Między murłatą a sklejką/deską byłaby folia izolacyjna.

visibility czytano 501 razy forum komentarzy: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli tynki tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne suche tynki porady inwestorom

Rafał Leszczyński

dział 308
temat nr 766

Nadmierna wilgotność i temperatura w łazience podczas kąpieli


Jak traktować w obliczeniach przegród "bezwładność" przegrody jeśli chodzi o paroprzepuszczalność?

Przybliżę temat na przykładzie. Obliczając przegrodę dążymy do wykluczenia skraplania się pary wodnej w przegrodzie (np. w wełnie, w szkielecie, w najbardziej niekorzystnym fragmencie przegrody). Wychodzi nam z obliczeń że wilgotności powietrza nie może przekroczyć 60% (temp wew 24 stC, temp zew -20 stC). Mamy higrosterowalne wywiewniki które włączają się "bezpiecznie" przy wilgotności 55%. Powiedzmy że jesteśmy osobnikami które lubią długie (20 minut) gorące prysznice i wilgotność okresowo wzrasta do 90-95%,a temp wrasta do 28 stC. Licząc wg takich parametrów przegrodę mam deszcz w przegrodzie. Ale przecież to sytuacja "chwilowa" i wentylacja za jakiś czas sobie z tym poradzi. Jednak ileś tej wilgoci poszło już w ścianę. Jak do tego pragmatycznie podejść?
visibility czytano 453 razy forum komentarzy: 11
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna wspomaganie projektowania porady architektom porady inżynierom

magda710

dział 308
temat nr 773

Ocieplenie podłogi, jaki tynk, jakie ogrzewanie, montaż okien


Witam serdecznie - mam kilka pytań:
1. W projekcie (projekt indywidualny) mam 15 cm styropianu na chudziaku, nic więcej nie mam zapisane, czy poleca Pan jakiś " lepszy " styropian na chudziaka?

2. Jestem po rozmowie z tynkarzami, polecają mi tynk gipsowy diamant podobno, nie trzeba po nim dawać gładzi (ściany z pustaka ceramicznego na dryfix), czy decydować się na takie rozwiązanie, czy iść w tynki cementowo- wapienne?

3. W projekcie mam na dole ogrzewanie podłogowe, na górze grzejniki (piec gazowy kondensacyjny w planie), polecają mi jednak podłogówkę w całości (i wtedy na górze panele laminowane, a na dole kafle), jak Pan się zapatruje na takie rozwiązanie?

4. Montaż okien na piankę, czy na taśmy, które rozwiązanie Pan poleca?

Dziękuję
visibility czytano 434 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom


 
 
24
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.