porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 485


 
 
50
   ...  
32
 
31
 
30
 
29
 
28
   ...  
1
 
 
Bogdan temat nr 308-823
visibility czytano 95 razy

Rozbudowa domu istniejącego


Witam,
Po Pana analizie mojego projektu budowlanego (przebudowa z dobudową) jedna z uwag dotyczyła "braku opisu powiązania zbrojenia nowych ław z istniejącymi".
Napisałem do projektanta z prośbą o wskazanie takowego rozwiązania. Otrzymałem rozwiązanie zawarte w załączonym zdjęciu i informację , że oba fundamenty (stary i nowy) nie mogą być w żaden sposób trwale łączone ze sobą!
Moje pytanie: Czy to poprawne rozwiązanie?
Jeżeli nie - to jak powinno być to zrobione?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy jednorodzinne posadowienia porady inwestorom

AD-Ctemat nr 308-826
visibility czytano 236 razy

Hydroizolacje kamiennych fundamentów budynku zabytkowego


Witam,
Chodzi mi o poradę jak izolować ścianę fundamentową z muru kamiennego budynku z początku XX wieku. Na murze kamiennym stoi ściana ceglana w której wykonuję iniekcje powyżej posadzki na gruncie. Izolację poziomą robię też w płycie na gruncie, która będzie nowa. Mam natomiast problem z izolacją samego muru kamiennego. Mogę go wytynkować w celu wyrównania i izolować mineralnie od strony zewn. i wnętrza obiektu lub nie izolować wcale. Nie wiem czy izolacja w takim wypadku jest potrzebna oraz czy wykonanie jej w opisany sposób będzie prawidłowe. Czy tynk na ścianie fundamentowej nie popęka? Ściana kamienna nie będzie od frontu izolowana termicznie natomiast z boku budynku będzie izolowana 5 cm pianką pir ponieważ frontowa ściana budynku ma pozostać bez izolacji - wytyczne konserwatorskie - a boczne będą ocieplane styropianem i tynkowane.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe hydroizolacje fundamenty porady wykonawcom porady inżynierom remonty budynki zabytkowe

ArkadiuszEtemat nr 308-834
visibility czytano 211 razy

Kilka pytań o kominy od kominka i kotła olejowego


Szanowny Panie Jerzy, mam kilka pytań o kominy w moim domu:
1) Czy do komina od kominka też należy zastosować wkład kwasoodporny jak do kotła olejowego kondensacyjnego czy żaroodporny? Ten komin pracuje w klasycznym suchym trybie więc z mojego zrozumienia nie wykrapla się tam woda tak jak przy piecach kondensacyjnych czy innych nowoczesnych wynalazkach.
2) Czy do komina od kotła olejowego bezpiecznie będzie zastosować średnicę wkładu 160mm czy będzie za duża lub za mała?
3) Czy oba kominy mają nie być związane ze stropami i należy jedynie zostawić dylatację i odpowiednio zbroić strop w tych miejscach? W moim wypadku fundamenty kominów są posadowione (przyklejone) do ścian.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki kominy porady inwestorom

Grzegorztemat nr 308-851
visibility czytano 273 razy

Ściany fundamentowe z bloczka silikatowego


Czy fizyka dopuszcza bloczki silikatowe na budowę ścian zewnętrznych piwnicy? Jeżeli tak to pewnie na zaprawie cementowo wapiennej nie cienkowarstwowej? Zastosować jako hydroizolacje masę polimerowo bitumiczną, tak jak przy innych materiałach na ściany zewnętrzne piwnicy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Błażej M.temat nr 308-863
visibility czytano 269 razy

Fundamenty murowane czy wylewane?


Czy mógłby Pan mi doradzić, czy w domu niepodpiwniczonym na ławie należy zastosować izolację poziomą z papy termozgrzewalnej dla ściany fundamentowej z bloczków lub ściany wylewanej monolitycznej? Wykonawca twierdzi, że izolacja w tym miejscu nie pozwala związać ściany z ławą.

Czy ze względu na ew. penetrację przez wody gruntowe preferuje Pan ściany z bloczków czy monolityczne? Monolityczne raczej są bardziej wytrzymałe i mniej nasiąkliwe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom

anieldtemat nr 308-876
visibility czytano 167 razy

Myślę o posadowieniu na płycie


Zadaję sobie pytanie czy dobrze robię stawiając budynek na tradycyjnych fundamentach ponieważ po moich doświadczeniach twierdzę że płyty fundamentowe są lepszym wygodniejszym minimalnie droższym lub nawet tak samo drogim i łatwiejszym technicznie elementem budowy do zrealizowania z jak najmniejszą liczbą błędów i wydaję mi się że osoby które pragną piwnice jak najbardziej ławy ale osobny które mają w miarę płaski teren i nie myślą o piwnicy wybór powinien być tylko jeden PLYTA FUNDAMENTOWA dlaczego?
1 Kopanie fundamentów pod płytę nie jest tak głębokie (ziemi nie trzeba wywozić itp).
2 Nie trzeba używać drogich mas hydroizolacyjnych (płyta nie jest w warstwie wód gruntowych).
3. Prace ze stanem 0 są szybsze.
4. Płyta fundamentowa jest mocniejsza od law, ciężar przenoszony jest na całą płytę, a nie na jakąś oś, gdzie może dojść do pęknięcia lawy, ściany fundamentowej przez ściany nośne.
5. Przy płycie odpada nam dokładne zagęszczanie środka fundamentów, a jest to jeden z ważniejszych elementów przy fundamentach tradycyjnych, a jak wiemy firmy są różne ludzie są różni a nie każdy ma czas stać i pilnować, a nikt nie chce sie zamartwiać czy mu przypadkiem posadzka nie spadnie więc następny plus to spokojna głowa.
6. Nie ma konieczności zastosowania drenażu dookoła płyty a co za tym idzie nie trzeba znowu sypać żwiru żeby woda mogła bez problemów wejść do rur.
7 Płyta jest cieplejsza mniej mostków termicznych dlatego jest wymagana przy domach pasywnych.

Pewnie są też wady ale z mojego punktu widzenia płyta ma więcej pozytywów i nie ma tego strachu czy coś źle zostało zagęszczone wiadomo pod płytę też zagęszczamy pospółkę ale jeżeli ktoś źle to zrobi byle jak, to nic się nam nie zapadnie żadna posadzka, a w tradycyjnym fundamencie nie dość że trzeba to bardzo dobrze zagęścić to dużo więcej ton do środka fundamentów trzeba wrzucić
Panie Jerzy proszę mnie poprawić skoro źle myślę wiadomo nie każdy budynek ma prawo stać na płycie ale nie patrząc na przeszkody to wydaje mi się że płyta vs ławy to płyta bije ławy na łeb na szyję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe ławy fundamentowe posadowienia na płycie porady inwestorom

plasiaktemat nr 308-886
visibility czytano 632 razy

Usuwanie błędów w podłogach po wykonawcach partaczach


Witam,
zwracam się do Pana o pomoc. Chodzi o hydroizolację podłogi i całościowego wykonania podłogi z instalacjami elektrycznymi i ogrzewania podłogowego.
Jakiś czas temu rozwiązałem umowę z moim wykonawcą z powodu błędów jakie odkryłem wraz z kierownikiem budowy. Niestety ekipa wykonawcza zostawiła mnie z poniższymi problemami:

1. Instalacja elektryczna jest częściowo ułożona na betonie podkładowym podłogi. Kable w peszlach są kotwione za pomocą uchwytów w betonie. W jaki sposób w takim przypadku położyć hydroizolację poziomą z użyciem masy polimerowo-bitumicznej KMB? Czy powinienem pousuwać kotwy i zalepić otwory w betonie (jakim materiałem?). Czy można zostawić przewody luźno bez uchwytów?

2. Pod murami zewnętrznymi i wewnętrznymi została położona hydroizowalacja pozioma w postaci pasków papy. Niestety pod niektórymi murami zamiast papy ułożoną czarną grubą folię lub membranę. Czy można połączyć jakoś te materiały z masą KMB aby zachować ciągłość hydroizolacji?

3. Kable elektryczne w peszlach były głównie kładzione na podłodze bardzo blisko murów, a wspomniane odcinki papy poprzebijane uchwytami i zakotwiczone do betonu podkładowego. Czy jest to do naprawy? Czy można jeszcze zalecić te dziury po wyjęciu uchwytów?

4. Mam już położone tynki cementowo-wapienne na murach i stropach. Ekipa tynkująca nie zabezpieczyła odcinków papy i folii pod murami (izolacja pozioma) i są one mocno pokryte tynkiem. W jaki sposób usunąć tynk z tej papy i foli nie uszkadzając jej? Ten sam problem mam z membraną na dachu (wiatroizolacją), jest mocno zabrudzona.

5. W kotłowni i łazienkach poza instalacją elektryczną mam położone rury do instalacji wodno-kanalizacyjnej na betonie podkładowym. Niektóre były klejowe, poziomowane do podłogi z użyciem pianki montażowej. Czy można jakoś włożyć hydroizolację pod te rurki, albo wyłożyć ją na wierzch?

Mam świadomość, że pewne rzeczy mogą być już nieodwracalne, ale chciałbym uratować co się da.

6. Ostatni problem jaki mam dotyczy spiżarki. Mój budynek nie jest podpiwniczony, ale ma za to niewielką spiżarkę opuszczoną 0,5 m poniżej poziomu podłogi w reszcie budynku. W ścianach fundamentowych pojawiły się dwie mokre plamy u dołu przy podłodze w narożach. Wiem że ściany fundamentowe, które są widoczne w tej spiżarce były izolowane przeciwwilgociowo Dysperbitem, który jest co najwyżej środkiem gruntującym. Czy można to jakoś naprawić, tzn. zapobiec tym przeciekom i zawilgoceniu w przyszłości? Opaska drenażowa została położona, a grunty to łupki wapienne, wiec kapilarne podciąganie wody pewnie niewielkie.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Marcin Smętek



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty podłogi porady inwestorom

Michał Zielińskitemat nr 308-888
visibility czytano 363 razy

Jaka hydroizolacja na fundamenty?


Powoli przygotowujemy się do 1 etapu. To jest fundamenty, ławy itp. więc na razie robimy rozeznanie i zakupujemy co trzeba. Chciałem spytać jak wygląda porównanie cenowo mas KMB?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom hydroizolacje

SBtemat nr 308-893
visibility czytano 223 razy

Jak posadowić fundamenty ogrodzenia w gruncie gliniastym?


Wspominał Pan, że ogrodzenie wokół domu ma Pan posadowione na gruntach wysadzinowych powyżej głębokości przemarzania. Jednak dzięki zastosowaniu jakiegoś systemu umożliwiające niezależne ruchy poszczególnych przęseł nie ma żadnych problemów. Czy mógłby Pan wytłumaczyć jak wykonać tego typu połączenia?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady inwestorom porady wykonawcom

mlewandotemat nr 308-920
visibility czytano 300 razy

Piwnica zalana wodą jeszcze podczas budowy


Witam,
mam problem z zalaną piwnicą. Kilka faktów:
- budynek jest parterowy, częściowo podpiwniczony
- przed zimą udało się skończyć murowanie, ale nie mam jeszcze konstrukcji dachu (schody są zrobione zarówno do piwnicy jak i na poddasze, nie ma też okien, więc trochę wody może się do piwnicy dostawać z góry)
- całość była robiona na tyle zgodnie z książką na ile udało mi się tego dopilnować i o wszystko zadbać
- mam izolacje pod ławami, ławy i ściany fundamentowe zaizolowane masą KMB
- ławy zaizolowane zarówno z zewnątrz jak i od środka, ściany również (z wyjątkiem ścian piwnicy które oczywiście są zaizolowane od zewnątrz).
- to czego jeszcze nie zrobiłem to izolacja pozioma na chudziaku w pomieszczeniach piwnicy... no i zakładam że tamtędy właśnie dostaje się do piwnicy woda :( izolację tę chciałem robić po zamknięciu budynku.
- badania gruntu były robione na wiosnę dwa lata temu (było wtedy bardzo mokro)
- grunt to glina
- poziom wody stwierdzono na 5 metrach
Zakładam, że wykopując pod budynek glinę i obsypując pospółką stworzyłem wielką wannę w której poziom wody teraz podniósł się powyżej podłogi w piwnicy... Aktualnie mam około 10-15cm wody na podłodze, po wypompowaniu woda wraca po 1-2 dniach. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje mi się teraz poczekać aż poziom wody opadnie poniżej podłogi i pomalować podłogę szlamem mineralnym który powinien być odporny na parcie wody od spodu. Chciałbym się dowiedzieć czy mój pomysł jest poprawny i jeśli nie - to jak poradzić sobie z zaistniałym problemem?
Z góry dziękuję za pomoc
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje piwnice porady inwestorom


 
 
50
   ...  
32
 
31
 
30
 
29
 
28
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.