porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 482


 
 
50
   ...  
30
 
29
 
28
 
27
 
26
   ...  
1
 
 
Piotrek W

dział 308
temat nr 990

Co zrobić ze starym fundamentem przed budową nowego?


Dzień dobry,
Jestem na etapie wyboru działki, a tak na prawdę to znalazłem działkę która mi się podoba tylko jest pewien mankament. Otóż kilkanaście lat temu ktoś na tej działce wylał ławy fundamentowe i wymurował ścianki z bloczków do poziomu 0. Grunt po badaniu geotechnicznym pod warstwą humusu okazał się gliniasty (piaski gliniaste przewarstwione gliną i gliną pylastą w stanie półzwartym o uogólnionym stopniu plastyczności IL(n) = 0.
I teraz pytanie: WZ określają położenie nowego budynku w dużej mierze na tych starych fundamentach. Czy te stare fundamenty będą dużym utrudnieniem podczas wylewania nowych? Oczywiście będę musiał wyrwać praktycznie wszystko co tam jest i zostanę z dużą dziurą w ziemi. Czy zrobienie fundamentu w takiej dziurze będzie bardzo komplikować sprawę i podniesie koszty? Działki jeszcze nie kupiłem, więc jest czas na zmianę decyzji, ale nie ukrywam, że chciałbym ją nabyć.
Załączam zdjęcia i z góry dziękuję za podpowiedź.

visibility czytano 657 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 992

Organizacja wylewania betonu podkładowego i ław


Dzień dobry, chciałem poprosić o odpowiedź dotyczącą betonu podkładowego (pod ławą), mianowicie
1. Jak przygotować podłoże do wylania pierwszej warstwy fundamentów czyli betonu podkładowego? Musi to być zagęszczona pospółka, żwir czy zupełnie co innego? Na działce mam teren gliniasty także chciałbym się jak najlepiej przygotować do wylania betonu podkładowego. Jaki rodzaj betonu wylać? B15 wystarczy?
2. Czy jeśli mam glinę 40 cm poniżej gruntu a beton podkładowy(pod ławą) jest 130 cm poniżej gruntu muszę wymienić grunt w całej objętości budynku (pod podłogą) do wysokości chudego betonu i zamienić glinę na pospółkę i zagęścić na mokro co 20 cm i dalej tak jak w książce?
3. Jak dalej postępować z otworami w ławie po szalunku który był usztywniany za pomocą rurek pcv? Zostawiać te rurki jak są, uszczelnić jakąś pianką, nie wiem-zgłupiałem? (przykładowe zdjęcie w załączniku). Może zastosować inne rozwiązanie szalunkowe żeby ława była mocniejsza a nie z otworami po pcv?
4. Można użyć do szalunków płytę osb 18 mm czy lepiej dopłacić do 22 mm
5. Rurki ścigające szalunek umieszczać co ok 40 cm?

Proszę o odpowiedź. Jeśli takie informację już są to bardzo przepraszam, nie mogę tego znaleźć. Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof

visibility czytano 445 razy forum komentarzy: 24
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

barti

dział 308
temat nr 998

Samodzielny montaż okna-drzwi tarasowych


Jestem przed montażem okien i chciałem się zapytać czy moje bazgroły na rysunku są poprawne biorąc pod uwagę uszczelnienie okien tarasowych za pomocą membrany EPDM.
Na wstępie tylko powiem, że fundamenty są skopane posmarowane dysperbitem dlatego celowo brak na nich hydroizolacji, a izolacja pozioma między bloczkami fundamentowymi, a betonem komórkowym to plastikowa papa 1mm. Zapomniałem na rysunku o posadzce :)
1 - bloczki betonowe
2 - XPS 15 cm (a na fundamentach EPS100 10 cm)
3 - beton podkładowy
4 - beton komórkowy 12cm wysokości
5 - klinaryt 8 cm
6 - drzwi tarasowe
7 - papa pcv 1mm
8 - hydroizolacja bitumiczna połączona z papą za pomocą taśmy butylowej i taśmy kauczukowej
9 - membrana EPDM
10 - podest z betonu napowietrzonego a na nim zagęszczona pospółka i kostka brukowa, między kostką a epdm zalewa uszczelniająca na zimno

visibility czytano 435 razy forum komentarzy: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady inwestorom

Niszczu

dział 308
temat nr 1012

Ekspresowe wykonanie fundamentów w gruncie gliniastym


I. Chciałem odnieść się do porady nr 478 i nr 709. Mój teren to glina piaszczysta, brak wód podziemnych na 3 m i ich raczej nie będzie, ponieważ dom usytuowany jest na górce. Ze względu na ten teren chciałem skorzystać z harmonogramu przyspieszonego, tylko w poradzie nr mowa jest o wylanej ławie 3 tygodnie wcześniej, zaś w drugiej poradzie mowa jest chyba o świeżo wylewanej ławie betonowej. Moje pytanie brzmi:
1) Czy można wykonać fasety z klina bitumicznego (firmy bornit), jako grunt użyć np. BORNIT - FG (Fundamentgrunt) a jako izolację bornit fundamentflex 2k (czy może lepszy jest fundamentdicht 2k?) na ławy wylane po 1-2 dniach czy obowiązkowy tylko i wyłącznie polimerowo cementową elastyczną?
2) Którą izolację powinienem zastosować bornit fundamentflex 2k czy fundamentdicht 2k?
3) Jeżeli wykonane zostałoby wcześniej odwodnienie dna wykopu tj, w odległości 0,5m od krawędzi betonu podkładowego został by wykopany rowek dookoła, a w 2 najniższych punktach wstawione te wiadra wraz z pompą to czy trzeba się spieszyć z hydroizolacją ław?
4) W jaki sposób ewentualnie wykonać odwodnienie środka fundamentu?
II. Druga kwestia to wysokość wieńca fundamentowego.
W przekroju mam ścianę z bloczka fundamentowego na wysokość 80 cm( poziom +-0,00). Zakładając, że bloczek z zaprawą to 14 cm, to wtedy osiągnę wysokość 84 cm( poziom +0,04). Wieniec fundamentowy to 24 cm ( poziom +0,28). Pierwsza warstwa bloczka Ytong pp4/0,6 na zaprawie cem-wapiennej to jakieś 22 cm ( poziom +0,50). I to była by wysokość cokołu 50 cm. Jak teraz wykonać warstwy podłogi na gruncie chodzi o położenie wysokościowe?
1) Wg rys w analizach 2017/2018 i w książce to wysokość jastrychu posadzki powinna być na poziomie końca cokołu czyli+0,50?
2) Zakładając, że jastrych będzie miał 6 cm, to górne położenie termoizolacji ( z analiz wynika że 16 cm XPS) to będzie +0,44, zaś dół to +0,28 ?
3) Poziom betonu podkładowego w tym układzie będzie na równo z poziomem wieńca, a więc +0,28?
4) Wysokość poziomu pospółki wtedy to +0,18?
To co wyżej tyczy się części „mieszkalnej”. Co w przypadku części gdzie jest garaż, wg projektu powinien być niżej o 15 cm w stosunku do części mieszkalnej? Czy rysunek który zamieściłem w załączniku pokazuje prawidłowo poziom warstw oraz strefę cokołową?
III. Istnieje jeden słup. Będzie on wylewany razem z fundamentami. Czy na beton podkładowy pod słup można dać normalnie papę termozgrzewalną, następnie wylać na wysokość ławy fundamentowej, użyć hydroizolację polimerowo-cementową sztywną w miejscu przerwania ciągłości wylewania? Czy po nałożeniu hydroizolacji polimerowo-bitumicznej na słup należy jego też ocieplać?
IV. Schody zewnętrzne i taras. Czy powinny być wykonane od razu wraz z wykonywaniem fundamentu budynku czy mogą być później?

visibility czytano 454 razy forum komentarzy: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody zewnętrzne betonowe tarasy naziemne podłogi fundamenty porady inwestorom

klocki

dział 308
temat nr 1018

Fundament pod słupy drewniane przy posadowieniu na płycie


Stan obecny to płyta fundamentowa z pionową opaską do poprawy (temat 862)
Jak przygotować miejsca w których zaraz przy ścianie budynku będą stały słupy drewniane na fundamentach? Jak zrobić fundamenty pod takie słupy?
visibility czytano 935 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie posadowienia porady inwestorom

lukmat

dział 308
temat nr 1024

Kombinacje wykonawcy - byleby sobie ulżyć, a co tam sztuka budowlana


Witam,
zacząłem właśnie budowę domu, zgodnie z projektem wybraliśmy humus na głębokość ok. 1-1,2m, wyrównaliśmy wykop i wylaliśmy beton podkładowy. Położyłem na nim papę podkładową (zgrzałem ją na łączeniach) i dzisiaj zaczynamy szalować ławy. Po ich wylaniu będą murowane fundamenty z bloczków betonowych i wykonywana hydroizolacja i ocieplenie. Mój wykonawca chce po zagęszczeniu piaskiem wykopu wykonać płytę zbrojoną z siatek metalowych 4mm połączoną z wieńcem - żeby zabezpieczyć się przed osiadaniem posadzki na gruncie. Dodatkowo żeby nie szalować wieńca chce wypuścić styropian XPS na odpowiednią wysokość odpowiadającą grubości płyty. Po zalaniu tej płyty będzie kładziona papa przed murowaniem murów z silikatów. Co Pan o tym sądzi, co z hydroizolacją jeśli wylejemy na całości płytę ? Jak należałoby postąpić?
Uprzedzając pytanie piasek będzie bardzo dobrze zagęszczony, ale z racji tego, że jest dość głęboki wykop kierownik budowy chce zabezpieczyć się przed osiadaniem posadzki.
visibility czytano 129 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty porady inwestorom

Marek Malek

dział 308
temat nr 1031

Uzupełnienie ubytków w betonie podkładowym


Po 3h od wylania betonu podkładowego B20, przyjechałem nałożyć folię i zauważyłem takie uszkodzenie betonu, którego wykonawca nie zniwelował natychmiast. Coś chyba wpadło i nie zostało to wyrównane. Na betonie tym będzie położona hydroizolacja polimerowo-bitumiczna więc raczej konieczne jest wyrównanie podłoża przed jej nałożeniem.
Chciałem zakupić Multi-Mortel z grupy masy naprawcze PCC ale nie jest u mnie łatwo dostępny. Czy mogę zastosować Sperrmortel? Ewentualnie coś innego? Podłoże wcześniej zagruntować Haftemulsion czy może być też Basisgrund? Jeżeli to możliwe chciałbym zakupić produkty, które będę mógł też użyć do wypełnienia nierówności w murowanych później bloczkach fundamentowych.

visibility czytano 102 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

pawelbum

dział 308
temat nr 1032

Stopy z betonu napowietrzonego pod słupy żelbetowe


Dzień dobry,
Czy fundament pod słupy wolnostojące bądź stykające się z ławą fundamentową można wykonać również z betonu napowietrzonego? Rzut do pytania zamieszczam w załączniku.

visibility czytano 227 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty stopy fundamentowe słupów porady inwestorom

Marek Malek

dział 308
temat nr 1035

Mineralna hydroizolacja wstępna szybkowiążąca na mokry beton


W poradzie nr 280 proponuje Pan rozwiązanie położenia 2 kg/m2 hydroizolacji polimerowo-cementowej sztywnej w wersji szybkowiążacej w celu odcięcia się od mokrego betonu. Na tym ma być położona kolejna warstwa już docelowej hydroizolacji.
Moje pytanie brzmi jaki konkretnie produkt zastosować w tej wersji szybkowiążącej? Jaka jest graniczna wartość wilgotności betonu od której wersja szybkowiążąca jest wymaga? Czy produkt Bornit Dichtungsschlamme DS się kwalifikuje?
visibility czytano 742 razy forum komentarzy: 15
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 1042

Refleksje przy doborze hydroizolacji fundamentów


Dzień dobry, proszę o pomoc w doborze hydroizolacji. Nasuwają mi się pewne wątpliwości a nie chciałbym wydać fortuny bezpodstawnie:
1. Co wybrać Fundamentdicht 1K czy Fundamentdicht 2K? Teren gliniasty woda na głębokości 1,75 m. chudziak na głębokości 1,6 m.
2. Czy papa Bornit Quandt g200 s4 będzie odpowiednia do izolacji chudziaka, ławy, wieńca pod ścianą i ścian działowych?
3. Rozumiem można papę przecinać po szerokości?
4. Zakład przy fundamentach to ok 15 cm?
5. Jak dużo ma wystawać papa poza obrys ścian działowych? W książce widzę, że papa pod ścianami nośnymi jest po szerokości muru, tak samo jest z działowymi?
6. Grundbit to grunt pod papę a Fundamentgrund to grunt pod masę KMB?
7. Jeśli chodzi o pospółkę to ma ona być wewnątrz budynku pod podłogą a piasek zwykły na zewnątrz ściany fundamentowej?
8. Duża jest różnica w cenie między produktem Multi-Mörtel a Sperrmörtel
9. Jak dużo piasku kwarcowego jest potrzebne do 1 mb żeby zrobić fasetkę zmieszaną z masą KMB?

Bardzo proszę o odpowiedź. Chciałbym kupić dobrą hydroizolację a nie wiem gdzie zaoszczędzić troszkę pieniędzy. Pozdrawiam Krzysztof
visibility czytano 429 razy forum komentarzy: 13
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom fundamenty


 
 
50
   ...  
30
 
29
 
28
 
27
 
26
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.