porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 484


 
 
50
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
Tomasz2019temat nr 308-1810
visibility czytano 344 razy

Próba uszczuplenia hydroizolacji podłogi


Dom parterowy, papa na betonie podkładowym, hydroizolacja zgodnie z książką. Pionowa Bornit Fundamentflex 2K zachodząca na pierwszą warstwę silki. Od zewnątrz w strefie cokołowej Bornit Elastikschlämme. Na całym wieńcu (również ścian wewnętrznych) pozioma hydroizolacja z BORNIT Dichtungsschlämme.

Pytania:
1. Jeżeli wykonawca deklaruje uzyskanie stopnia zagęszczenia ls>0,97 (ma być wykonane badanie z pisemnym potwierdzeniem), to czy można zrezygnować z taśmy uszczelniającej podłoga-ściana? Czym wypełnić wtedy tę przestrzeń (dylatację)?
2. Czy jako hydroizolację betonu podkładowego podłogi możemy zastosować Unibit zamiast masy polimerowo-bitumicznej? Pod betonem podkładowym zamiast kruszywa płukanego będzie membrana kubełkowa sklejana taśmą butylową (kubełkami do góry). Posadowienie ław – 1,70 m p.p.t.
Informacja z bad. gruntu: „- w trakcie prowadzenia prac terenowych stwierdzono występowanie wody gruntowej w postaci:
▪ zwierciadła swobodnego, występującego w obrębie piasków wodnolodowcowych
w otworach nr 1 i nr 4, na głębokości 1,7 – 2,0 m p.p.t.,
▪ sączeń w obrębie oraz na stropie kompleksu glin zwałowych, występujących
w otworach nr 2 i nr 5, w strefie głębokości 1,5 – 3,5 m p.p.t.”

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

MPPtemat nr 308-1813
visibility czytano 312 razy

Hydroizolacje fundamentu w czasie przymrozków


Panie Jerzy,
niestety harmonogram prac na budowie wylądował jakiś czas temu w koszu. Z początkiem lipca rozpoczęto starania o kredyt na budowę, w międzyczasie wystartowały roboty przygotowawcze - tyczenie budynku, wycinka drzew i krzewów, zebranie humusu oraz w późniejszym terminie wykopy - w sierpniu. W tym miejscu prace zostały wstrzymane, w oczekiwaniu na kredyt. Umowa na kredyt podpisana dopiero pod koniec września. Podjęto decyzję o kontynuacji budowy - szalowanie chudziaka, zgrzewanie papy, szalowanie ław fundamentowych oraz ich wylanie prawie 3 tygodnie temu. Aktualnie końcówka murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych, prawdopodobne zakończenie w poniedziałek, łącznie z zalaniem kilku rdzeni żelbetowych. Wieńca nad ścianami w projekcie brak. Wszystkie prace prowadzone siłami własnymi.

Dalsze prace przewidują hydroizolację masą KMB [Izohan WM]. I tu pojawia się problem - niestety, jest już zakupiona, aktualnie przechowywana w garażu, temperatura póki co nie spadła poniżej 5st. C., jednak na początku grudnia takie temperatury są już niemal pewne.
Zastanawiam się nad możliwościami wykorzystania KMB i kolejnością kolejnych prac. Pierwszy pomysł to jak najszybsza izolacja fundamentów masą od wewnątrz, obłożenie folią oraz zasypanie z zagęszczeniem, natomiast od zewnątrz jedynie folia kubełkowa kubełkami do ściany oraz wstępne zagęszczenie [jednocześnie z zagęszczeniem wewnątrz] i powrót do tematu izolacji wiosną [przy okazji byłyby gotowe mury parteru i zapewniona możliwość zaizolowania strefy cokołowej].
Drugi pomysł to zmagazynowanie KMB do wiosny do użycia na podłogę na gruncie i użycie izolacji w wersji zimowej po wyschnięciu fundamentów, jednak jest to bardzo problematyczne z uwagi zarówno na cenę wersji zimowej, jak i małe możliwości kontroli temperatury przechowywania].
Czy mogę liczyć na Pana poradę, żeby wyjść na prostą, a przede wszystkim z ziemi?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

JaRoxtemat nr 308-1814
visibility czytano 368 razy

Hydroizolacja i termoizolacja fundamentu i podłogi na gruncie


Dzień dobry,
ponieważ nie znalazłem na forum konkretnej odpowiedzi bardzo proszę o analizę rozwiązania przesłąnego przez architekta dot. zmniejszenia mostka cieplnego na styku podłoga - ściana. Czy w podanym rozwiązaniu beton komórkowy nie jest za nisko nad gruntem (20cm)? Nie ma ryzyka jego nasiąkania, a dalej degradacji z upływem czasu? Izolacja przeciwwilgociowa zostanie wykonana wg Pana książki (w projekcie jest 2xdysperbit od zewnątrz). Czy to załączone rozwiązanie może być również zastosowane w miejscach lokalnych przewyższeń gruntu (w projekcie przewidziany jest taras w poziomie zera domu).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia termoizolacje porady architektom porady inwestorom

MarekBtemat nr 308-1821
visibility czytano 211 razy

Zmiana lokalizacji kanalizacji podposadzkowej


Nastąpiła zmiana koncepcji odnośnie lokalizacji umywalki w łazience na parterze, która ma być przeniesiona z miejsca widocznego na zdjęciu do tego zaznaczonego na żółto, odległość nieco ponad 1 m. Warstwy od góry:
- beton B25 - 10 cm (wylewany 4 miesiące temu)
- folia 0,2 mm
- kamień 8-16 - 15 cm
- geowłóknina
- zagęszczona pospółka
Plan jest by naciąć beton wzdłuż trasy nowego odcinka i wokół wystającej części obecnej rury szlifierką, odkuć beton. Odsłonić rurę, zdjąć kolanka i umieścić dodatkową rurę odpowiedniej długości. Użyć tych samych kolanek (jeśli nie zostaną uszkodzone), odtworzyć te same warstwy. I pytanie co z betonem? W jaki sposób zespolić ten odcinek z betonem już istniejącym. Mogę wykorzystać masę sczepną (mam worek StoCrete BE Haftbrücke) a po sąsiedzku leją jeszcze betony (różne etapy, jedni fundamenty inii wieńce) i nie wiem czy mogę użyć takiego betonu czy czegoś innego? Czy robić to teraz czy poczekać do np. marca (na marzec planuję okna, kwiecień tynki).

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Mavericktemat nr 308-1825
visibility czytano 793 razy

Harmonogram budowy fundamentu domu jednorodzinnego


Panie Jerzy, przed rozpoczęciem budowy domu chciałbym ułożyć dokładny harmonogram. Korzystając z dotychczasowych wpisów w serwisie stworzyłem taki harmonogram. Czy mógłby Pan "rzucić okiem" czy to jest w miarę w porządku?

1. Dzień 1. Zrobienie wykopu i szalunków (czy w moim przypadku szalunki są konieczne? Ława będzie z betonu napowietrzonego).
2. Dzień 2. Wylanie betonu podkładowego C12/15 lub C16/20. Wylać w szalunkach bezpośrednio na nienaruszony grunt rodzimy. Zacieramy na ostro. Po 3 h nakryć szczelnie folią PE 0,2 mm od góry. Czekamy 7 dni.
3. Dzień 9. Zdejmujemy folię i czekamy 3 dni
4. Dzień 10-11. Układamy szalunki, zbrojenie ław
5. Dzień 12. Wylewamy ławy z betonu napowietrzonego. Zacieramy na ostro pacą styropianową? Nakrywamy po 2-3h szczelnie folią PE 0,2 mm od góry. Czekamy 7 dni.
6. Dzień 19. Zdejmujemy folię ochronną i czekamy 3 dni.
7. Dzień 22. Nakładamy na górną część ławy hydroizolacje polimerowo-cementową sztywną 2kg/m2. Nakrywamy folią i czekamy 1 dzień.
8. Dzień 23. Odkrywamy folię i po 2-3 h gruntujemy preparatem z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych przy zużyciu 0,15l/m2.
9. Dzień 27-28. Murowanie ścian fundamentowych - warstwami równomiernie rozłożonymi po całym obwodzenia ław , zaprawa bez wapna z domieszką napowietrzającą. (Nie można murować wcześniej niż po 14 dniach od wylania ław).
10. Dzień 29-30. Układamy szalunki i zbrojenie wieńca.
11. Dzień 31. Wylanie wieńca. Po 2-3h nakrywamy go szczelnie folią. Jak długo wieniec powinien być w szalunkach?
12. Dzień 32-39. Sprawdzamy czy wszystkie spoiny są wypełnione zaprawą. Jeżeli napotkamy na ubytki lub wżery w bloczkach, miejsca te wypełniamy szybkowiążącą masą z grupy masy mineralne naprawcze lub z grupy naprawy betonu - masy naprawcze PCC
13. Dzień 40. Demontaż szalunków ław (i wieńca?), ścinamy górne krawędzie ławy pod kątem 45st., gruntujemy ścianę fundamentową i górną część ławy fundamentowej gruntem do hydrolizacji bitumicznych 0,25l/m2. Odkrywamy folię z wieńca. Czekamy 1 dzień.
14. Dzień 41-42. Nakładamy 1 warstwę hydroizolacji pacą stalową 1,5kg/m2. Po 12h, max 24h nakładamy drugą warstwę hydroizolacji. (Termoizolować możemy po 3 dniach)
15. Dzień 43. Murujemy 1 warstwę ściany z bloczka komórkowego 600 kg/m3.
16. Dzień 46-47. Termoizolacja fundamentów, styropian XPS przyklejany na małe 4 placki masą KMB (Fundamentflex 1k). Następnie nakrywamy membrana kubełkowa kubełkami w stronę gruntu.
17. Dzień 48. Zasypanie fundamentów warstwami 20-25 cm pospółką z zagęszczeniem do wskaźnika Is>0.97 równocześnie z zagęszczeniem po stronie zewnętrznej (piasek + pozostałości z wykopów Is> 0.95).
18. Dzień 49. Ułożenie rur od wody i kanalizacji. Najpierw robimy wykopy pod rury w zagęszczonej pospółce. Pierwszą warstwę nad rurami 20-30 cm delikatnie ubijamy, kolejne lekko zagęszczamy. Jak głęboko powinny być układane rury od wody i kanalizacji?
19. Dzień 50. Na pospółce układamy membranę kubełkową, kubełkami w górę. Na poziomie betonu podkładowego przyklejamy wkładkę dylatacyjną (1 cm EPS-80) na piankę PU. Zalewamy betonem podkładowym C16-C20 i zacieramy na ostro.
20. Dzień 51. Nakrywamy beton podkładowy folią i pozostawiamy na 7 dni. Przez 4 tygodnie nie obciążać - nie układać bloczków silikatowych na betonie podkładowym.

Pytania:
1. Kiedy można zacząć murować ściany zewnętrzne, kiedy wewnętrzne nośne, a kiedy działowe?
2. Kiedy nakładać hydroizolację na cokół i kiedy go termoizolować? Dopiero podczas termoizolacji budynku?
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019temat nr 308-1826
visibility czytano 306 razy

Nierówna powierzchnia fundamentu a jego ocieplenie


Czy te przestrzenie ok 1,5 cm między ścianą fundamentu a styropianem od góry wypełnić klejem do styropianu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty ocieplenia

rjazwiectemat nr 308-1844
visibility czytano 492 razy

Membrana zamiast masy hydroizolacyjnej na podłogę


Szukam opinii o membranie uszczelniającej Knauf Katja Sprint.
Jest to dla mnie interesująca opcja ponieważ izolację mógłbym wykonać samodzielnie.
Pod ścianami mam papę Icopal SBS 4mm wystającą na 20-25 cm poza obrys ściany.
Na membranę pójdzie elektryka, 20 cm xps (hydraulika pomiędzy warstwami xpsa) i wylewka z ogrzewaniem podłogowym.
Knauf oferuje również dedykowany klej do łączenia membrany z papą oraz taśmę uszczelniającą do obróbek.
W projekcie mam niestety temat izolacji zaniedbany (folia...).
Kierownik budowy radzi albo papę, albo szlam lub właśnie tą membranę.
Czy taka membrana to produkt, któremu można zaufać?

Radek Jaźwiec

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

-Sławek-temat nr 308-1849
visibility czytano 382 razy

Kilka wątpliwości inwestora przed wykonaniem fundamentu domu


Dzień Dobry
Rozważania - Stosowność - Realia

Jest duże prawdopodobieństwo że odpowiedzi na niektóre moje ciekawości, a za tym pytania były już omawiane i wcale się nie pogniewam jak dostanę reprymendę :). Tak na poważnie to jest tego masa i poruszanie się w tak dużym gąszczu informacji i odszukanie właściwej odpowiedzi na interesujący wątek jest kłopotliwe pod względem fraz wyszukiwania jak i czasu poświęconego. Bardzo dużo cennych informacji i chciałoby się ogarnąć jak najwięcej ale niestety nie da się. Może warto by rozważyć pogrupowane całego forum pytań i odpowiedzi na konkretne działy budowlane a następnie na poddziały czyli typu drzewo. Patrząc okiem szperacza byłoby łatwiej. Tylko moja prywatna sugestia bez oczywiście jakichkolwiek zobowiązań.

To co oczywiste to proszę krótko aby nie tracić czasu

1. Fundament - do jakiej głębokości należy umieścić pospółkę w terenie gliniastym, czy na głębokości dolnej warstwy chudziaka?

2. Termo cokół - jaka jest zasadność zastosowania nawet trzech warstw bloczka gazobetonowego typ 600 na ścianie zewnętrznej. Z rysunku 1.5.-13 na stronie 72 Pana książki wyraźnie widać że jednak mimo że temperatura w pachwinie jest większa od punktu rosy w analizowanym przypadku, to jednak pojawia się jeszcze niejednorodna barwa na styku podłogi z bloczkiem 600 i termoizolacji zewnętrznej na styku z cokołową. Podniesienie do trzech warstw byłoby już fajnym zajściem na podstawową izolację zewnętrzną. Jeśli to by nie przeszkadzało w konstrukcji ściany to może warto to rozważyć gdzie wyżej silikat.

3. Nawiązując do pytania nr 2, zastosowanie trzech warstw 600-ki mogłoby być racjonalnym zabezpieczeniem w razie ewentualnych i raczej nieuniknionych z upływem czasu ruchów w dół posadzki gdzie słabym ogniwem jest EPS czy XPS czy kiepskie zagęszczenie nawet o 1 cm. Mielibyśmy dużą bazę marginesu.

4. Fundament - Analiza tego samego rysunku ale głębiej aż do ławy i tutaj nasuwa się kolejne pytanie. Może warto nawet niewielkim kosztem przy 5 cm warstwie styropianu zabezpieczyć tę część zewnętrzną ławy bo i tu widać na termowizji że nie ma spójności barwy. Jak już jesteśmy "rozkopani" to może warto?

5. Podsypka żwirowa, wypełnienie - Czy zastosowanie folii na warstwę podsypki żwirowej nie spowoduje jej miejscowego przedziurawienia i zniszczenia na skutek styku może ostrego kamienia z folią np podczas prac z obsługą pąpy przy zalewaniu betonem gdzie jak wiadomo musimy się po niej (folii) poruszać. No i razy ilość takich uszkodzeń. Efekt wiadomo. Jakaś alternatywa?

6. Termo cokół - Zastosowanie bloczków 600 jest na pewno racjonalne gdy głównym materiałem jest silikat, ale przy takim układzie dochodzi kolejne słabe ogniwo jakim jest zaprawa na pierwszym bloczku wyrównującym pod kolejne na klej. Jakiej zaprawy użyć aby nie zniweczyć całej koncepcji cieplnej. Taka zaprawa może mieć nawet kilka cm grubości więc mostek cieplny może być znaczny.

7. Termo cokół ściana działowa nośna - gazobeton 400, czy nie za słaby na ściskanie?, gdzie silikaty i obustronnie położone belki terriva. Nacisk kilka, kilkanaście ton swoje z czasem może zrobić. Z obliczeń wynika że wytrzyma ale z tyłu głowy myślenie przez lata użytkowania. Może nieco zwiększyć mostek stosując 500 lub 600

8. Gazobeton - jak wiadomo jest " pijakiem" podciągania co znacząco obniża jego wytrzymałość. Nie da się uniknąć na etapie budowy jego zamoczenia. Czym ewentualnie zabezpieczyć przed tym zjawiskiem, albo może jakieś inne bloczki termo, ale z tego co się zapoznałem to dostępne o gorszej lambdzie.

9. Prawo - czy stosowanie tego typu rozwiązań musi być zaakceptowane przez projektanta budynku, czy na etapie adaptacji, czy też może pozwolić na owe zmiany kierownik budowy z wpisem do KB.

10. Może dać sobie spokój i ciągnąć mury ze silikatów od podstaw i mieć spokojną głowę kosztem straty energetycznej kilku stówek rocznie a może nie aż tak źle. Wiem analiza klucz.

Dziękuję za możliwość poznania opinii Fachowca. Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Tomis8891temat nr 308-1858
visibility czytano 255 razy

Warstwa termiczna na fundamencie i jej hydroizolacja


Witam Panie Jerzy
otwieram nowy temat ponieważ nie znalazłem odpowiednika mojego pytania a może źle szukałem. Chodzi mi o zabezpieczenie pierwszej warstwy bloczków z betonu komórkowego w strefie naziemnej fundamentu na wysokości izolacji cieplnej parteru (zdjęcie w załączniku). Dom jest oczywiście zadaszony ale podczas zacinania deszczu podciągają one kapilarnie wilgoć wcześniej nie widziałem w tym problemu bo po prostu wysychał natomiast w tym okresie może on podciągnąć wilgoć przyjdzie mróz i może to zamarznąć czy mam się tego obawiać? Czy należy w jakiś sposób to zabezpieczyć? Bloczki z BK są posadowione na papie grubości 5mm wysuniętej za izolacje fundamentu (załączam również przekrój). Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

-Sławek-temat nr 308-1862
visibility czytano 397 razy

Fundament murowany z bloczków, czy zalewowy w bloczkach?


Witam Serdecznie
Nie chcę się rozpisywać i rozwodzić nad poprawnością i analizą, plusami i minusami czyli za i przeciw jednej z metod technologicznych jeśli chodzi o wznoszenie ścian fundamentowych. Mam problem z wyborem bo mam :).
Co wybrać?:
- bloczek betonowy?
- szalunek tracony czyli zalewowy?  

Jedna i druga metoda na pewno jest poprawna ale, no właśnie ale: szybkość wznoszenia, mostki, betonowóz, wibrowanie, zbrojenia, ekonomia, wytrzymałość parcia gruntu, w pewnym stopniu monolit, itd. Metoda wykonania "samodzielnie".

Wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym Nowym 2021 Roku, przede wszystkim zdrowia, zdrowia, zdrowia. Pozdrawiam




Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty porady inwestorom


 
 
50
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.