porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 485


 
 
50
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
JaspisWGtemat nr 308-2144
visibility czytano 314 razy

Zastosowanie membran do izolacji poziomej na fundamencie


Czy dedykowane folie z rolki do izolacji poziomych fundamentów, bez klejenia do ław fundamentowych to dobre rozwiązanie? Czy lepsze jednak są papy zgrzewane?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom fundamenty fundamenty płytowe

Bociek1313temat nr 308-2151
visibility czytano 430 razy

Przygotowanie budynku w stanie SSZ na zimę


Witam, Panie Jerzy,
budynek na zimę pozostanie w stanie surowym zamkniętym, wykonane zostały tynki cementowo-wapienne, hydroizolacja podłogi na gruncie (pozostanie na zimę, ze względu na nie wykonanie instalacji przez ekipę, która opuściła plac budowy bez wieści), nie została wykonana termoizolacja dachu, nie została wykonana termoizolacja ścian.

1. czy tynki przed zimą muszą być zagruntowane?
2. czy hydroizolacja, polimerowo-bitumiczna, musi być zabezpieczona np. folią PE i ew. styrodurem, przed wpływem UV lub innymi czynnikami, np. zmianami temp. i ruchami termicznymi?
3. czy taśmy użyte do montażu okien (Soudal SWS) mają być zabezpieczone np. przez pokrycie zaprawą mineralną? Jeśli tak to jaką?
4. czy mur z ceramiki może pozostać bez zabezpieczenia (to będzie już druga zima)?
5. czy przed zimą mogę wykonać izolację strefy cokołowej i "zaciągnąć" klejem i siatką styropian, czy jest to zbędny zabieg i lepiej poczekać do wiosny?
6. czy są jeszcze inne rzeczy, których nie wymieniłem, a o które muszę zadbać?


Pozdrawiam i dziękuję za porady
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia

Grzegorz Btemat nr 308-2155
visibility czytano 375 razy

Warstwy termiczne na fundamentach


Dzień dobry,
Chciałbym zapytać w temacie ograniczenia liniowych mostków termicznych wzdłuż fundamentów, a dokładniej rozwiązania opisującego zastosowanie bloczków z betonu komórkowego proponowanego w książce „Sekrety …. „ na rysunkach 1.5.-12 i 1.5.-35.

Problem 1.
W projekcie jaki zakupiłem (załączony rys.), poziom posadzki garażu i pomieszczenia gospodarczego jest poniżej poziomu ściany fundamentowej (wieńca). Powoduje to, że zastosowanie ogranicznika mostka termicznego (bloczka gazobetonowego) posadowionego na szczycie ściany fundamentowej nie spełni do końca swojej funkcji, gdyż posadzka garażu oraz powierzchnia wieńca od środka będą skutecznie odbierać ciepło z garażu i odprowadzać poprzez fundamenty do gruntu. 
Oryginalny projekt posiadał ogrzewanie na piec gazowy, a w garażu i pomieszczeniu gospodarczym w projekcie zastosowane są grzejniki. W ramach adaptacji źródło ogrzewania zmienione jest na pompę ciepła i chciałem również wszędzie, gdzie jest to możliwe przerobić na ogrzewanie podłogowe. W przypadku garażu i pomieszczenia gospodarczego oczywiście ilość rurek ogrzewania podłogowego dużo mniejsza na m2 (wynikające z ograniczonego zapotrzebowania na ciepło). Jednak przy takim usadowieniu podłogi względem ścian fundamentowych zastosowanie podłogówki w garażu wydaje mi się wątpliwym pomysłem, gdyż będą znakomicie grzane fundamenty i grunt.
Ja myślę, że obniżenie ław fundamentowych pod garażem lub ewentualnie podniesienie poziomu posadzki w garażu rozwiązałoby ten problem. A może pomysł podłogówki w garażu przy zasilaniu z pompy ciepła nie jest dobrym rozwiązaniem?
Chciałem zapytać, jakie rozwiązanie Pan by polecił, aby zaradzić opisanemu problemowi i ciepło nie szło w grunt oraz aby uniknąć ewentualnych wychłodzeń (skraplania się pary wodnej) w pachwinie na styku posadzki i ściany garażu?

Problem 2.
Dobór grubości bloczków z gazobetonu.
Na rysunku 1.5.-12 są widoczne dwa bloczki, które zajmują przestrzeń od poziomu posadzki do poziomu gruntu (ok. 48 cm), natomiast na rysunku 1.5.-35 widoczny jest jeden bloczek, który zajmuje przestrzeń od poziomu posadzki do dolnej powierzchni izolacji na podłodze (ok. 30 cm).
Jaka jest optymalna (wystarczająca/spełniająca swoją rolę) grubość bloczków? Czy wystarczy wysokość równa grubości izolacji na podłodze plus grubość wylewki. W przypadku mojego garażu jest to 22 cm, czyli bloczek 24 cm byłby odpowiedni?

Problem 3.
Bloczki z betonu komórkowego mają dobre właściwości termiczne pod warunkiem, że są suche. Bloczki wstawione u podstawy ścian szczególnie narażone są na działanie wody (opad, spływanie wody ze ścian, proces budowy, itd.). Czy bloczki gazobetonowe użyte jako ograniczniki mostków termicznych można jeszcze przed ich użyciem jakoś zabezpieczyć (zaimpregnować), tak aby nie chłonęły wody/wilgoci? Czy coś takiego się stosuje? Jeśli nie, to czy po wmurowaniu ich można je jakoś specjalnie zabezpieczyć przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych?

Problem 4.
Chciałbym zapytać o rodzaj bloczków z betonu komórkowego użytego, jako ogranicznik mostków termicznych. W książce poleca Pan bloczki klasy „400” – λ=0,11 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 2 MPa – ze względu na najlepsze parametry termiczne.
Ja myślałem raczej o bloczkach klasy „700” – λ=0,19 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 5 MPa lub „600” – λ=0,17 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 4 MPa. Moje „preferencje” wynikają z niewielkiej wytrzymałości bloczków klasy „400” i obaw dotyczących nośności całego muru. Zgodnie z projektem ściany nośne mają być wykonana z pustaków ceramicznych o klasie wytrzymałości na ściskanie 15 MPa (rozważam też zastąpienie ich bloczkami silikatowymi). Nawet zastosowanie bloczków z betonu komórkowego klasy „600” lub „700” powoduje nadal „nieciągłość” w doborze materiałów konstrukcyjnych na ściany (ze względu na parametry wytrzymałościowe). Czy moje obawy są nieuzasadnione?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady architektom porady inwestorom projekty budowlane ocieplenia

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2157
visibility czytano 1096 razy

Fundament i ławy monolityczne z betonu napowietrzonego zamiast hydroizolacji


Proszę o komentarz dotyczący możliwości zastosowania betonu napowietrzonego na zwykłym kruszywie C30/37 F150 o współczynniku w/c = 0,5 o zawartości powietrza 4,5% i klasie ekspozycji XF3, XC4, XD2 na wykonanie ław i ścian fundamentowych (budynek niepodpiwniczony), przy jednoczesnej możliwości niestosowania izolacji przeciwwilgociowej poziomej i pionowej ław i ścian fundamentowych żelbetowych.
Czy w Pana ocenie zastosowany beton napowietrzony (nie analizujemy prawidłowości dobranej klasy betonu) stanowić będzie skuteczną ochronę stali zbrojeniowej i betonu przed wnikaniem wody (wsiąkaniem i podciąganiem kapilarnym)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty betony specjalne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Artur-Iwatemat nr 308-2164
visibility czytano 200 razy

Przeciekający fundament w niskim parterze w domu z 1957 roku


Witam
W domu wolnostojącym moich rodziców od posadzki niskiego parteru podchodzi woda gruntowa. Wokół domu podobno jest wykonany drenaż opaskowy, choć wydaje mi się że nie jest wykonany prawidłowo. Czy jeśli odkopię fundament i wykonam drenaż ponownie to czy powstrzyma to przesiąkanie wody do środka? Czy jeszcze dodatkowo wykonać hydroizolację na tym fundamencie?
Dodam że fundament jest wylewany z betonu prosto w grunt a dom jest z roku 1957.
Z góry dziękuję za poradę.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje remonty naprawy porady inwestorom

mgadomskatemat nr 308-2167
visibility czytano 390 razy

Odklejający się szlam mineralny flex w strefie cokołowej


Sprawa dotyczy izolacji klasycznych (ława + ściana z bloczków + wieniec) fundamentów. Na wieńcu betonowym wykonana została izolacja szlamem elastycznym PCI barraseal 2k objekt. Pierwsza warstwa pędzlem/szczotką, druga pacą. Na to z min. 10 cm zakładem masa KMB PCI Pecimor 2K po wcześniejszym zagruntowaniu do przyszłego poziomu terenu.

Szlam elastyczny "odkleja się" od wieńca. Miejscami całość bardzo łatwo, miejscami tylko przy skrobaniu i tylko jedna z warstw. Jaka może być tego przyczyna i jak naprawić tę sytuację?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2179
visibility czytano 602 razy

Błędy w hydroizolacji posadowienia budynku na ławach


Panie Jerzy
chciałbym skonsultować prawidłowość przyjętych przez projektanta rozwiązań, dotyczących izolacji przeciwwilgociowych:
- ław i ścian fundamentowych żelbetowych (rys. nr 1);
- ław fundamentowych żelbetowych i ścian fundamentowych wykonanych z bloczków betonowych (rys. nr 2).
Całość posadowiona w gruntach warstwy IA zgodnie z układem warstw geotechnicznych (rys. nr 3). Woda gruntowa poniżej poziomu posadowienia.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe hydroizolacje izolacje cieplne fundamenty porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia

Marta BB.temat nr 308-2208
visibility czytano 406 razy

Dziwne zachowanie się bitumicznego preparatu gruntującego


Witam

Za namową majstra cały fundament z bloczków betonowych na mojej budowie został zaszpachlowany (wyrównano nierówny mur) masą mineralną Betonplast po namoczeniu murów. Po odczekaniu doby majster naniósł Unibit rozcieńczony wodą. Po naniesieniu pojawiły się pęcherzyki. Ponieważ miejsca po pęcherzykach są trudno dostrzegalne, wykonawca zamierza po wyschnięciu zagruntować ściany jeszcze raz. Czy tak będzie dobrze?

W załączniku przesyłam zdjęcia z zakończonego etapu szpachlowania ścian i rozpoczętego gruntowania.

Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2221
visibility czytano 923 razy

Karygodne błędy podczas fundamentowania domu na ławach


Ławy fundamentowe budynku mieszkalnego zostały zrealizowane bezpośrednio na podkładzie betonowym bez zastosowania papy podkładowej. Powierzchnie boczne ław również nie zostały zabezpieczone żadną izolacją przeciwwilgociową. Na ławie przed wykonaniem ścian fundamentowych ułożono warstwę papy podkładowej zgrzewalnej. Wykonawca w miejscu występowania elementów żelbetowych „nabił” papę na pręty startowe rdzeni i słupów żelbetowych. W dalszej kolejności wykonano ściany fundamentowe z bloczków betonowych i zalano mieszanką betonową elementy żelbetowe. Tak wykonane ściany fundamentowe zabezpieczone zostały dysperbitem.

Przed wykonaniem ścian przyziemia, na górnej powierzchni ścian fundamentowych (również w miejscach występowania słupów i rdzeni żelbetowych) wykonano zabezpieczenie dysperbitem. Następnie na tak przygotowane podłoże ułożono folię fundamentową PCV, „nabijając” ją w miejscach lokalizacji prętów zbrojeniowych.

Po dwóch latach użytkowania obiektu pojawia się w budynku (na słupach żelbetowych) wilgoć podciągana kapilarnie z gruntu. Oczywistą oczywistością są popełnione przez wykonawcę błędy. Najgorsze jest jednak to, że uważa on, że wszystko zrobił prawidłowo. Panie Jerzy jakich argumentów użyć, aby wykazać wykonawcy, że sposób wykonania robót był wadliwy? Czy najprostszą metodą naprawczą będzie wykonania tynków renowacyjnych do poziomu około 1m od podłogi wraz z malowaniem tak przygotowanego podłoża stosowną farbą dyfuzyjną?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

sailahtemat nr 308-2222
visibility czytano 394 razy

Hydroizolacja fundamentów czy beton napowietrzony?


Panie Jerzy,

Warunki gruntowe jednorodne - pod darniną sam piasek na odwiertach 4m, brak poziomu wody gruntowej. Pozwala to poprzestać na hydroizolacji fundamentu piwnicy od góry/boków.
Jednak co w przypadku, jeśli jedyna lokalna betoniarnia nie wykonuje betonu napowietrzonego (tylko W8), a wykonawca nie widzi innej opcji jak beton z gruszki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom


 
 
50
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.