porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 609


 
 
62
   ...  
51
 
50
 
49
 
48
 
47
   ...  
1
 
 
tomektemat nr 308-358
visibility czytano 118 razy

Basenik kąpielowy w ogrodzie


Czy można Pan się odnieść do takiego sposobu wykonania jakuzzi w ogrodzie?
link z YT na którym będę bazował https://www.youtube.com/watch?v=49RciVEKj-8

Niecka będzie miała 4 m x 2 m po zewnątrz, głęboki na około 0,8 m z tym, że 0,6 m nad poziom gruntu. Podsypka pod płytą z tłucznia, żeby nie podciągało wody i obsadzenie rur. Zbrojenie płyty i wypuszczenie trzpieni żeby spiąć wieńcem. Ściany bloczek b15 na to tynk cementowy z plastyfikatorem lub masa na bazie żywic. Do środka folia PVC spawana.
No i teraz temat izolacji... Czy nieckę wykładać folią? Czy robić chudy na tłuczniu, papa, B20 zbrojony, boki murowane XPSem ocieplić jak fundament? Czy tylko od wilgoci z zewnątrz masami KMB?

Jakuzzi raczej nie będzie używane w zimie ale instalacja grzewcza będzie. Od zewnątrz obite będzie drewnem egzotycznym, chyba, że poszaleje z robotami mokrymi to wtedy impregnowanym modrzewiem.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: projekty wykonawcze baseny kąpielowe hydroizolacje konstrukcje żelbetowe oczka wodne porady inwestorom

Stanisław C.temat nr 308-361
visibility czytano 196 razy

Budowa domu z poważnymi błędami


Kilka miesięcy temu czytałem jak w jednej grupie na fb ktoś kpił z Pana książki więc się na nią nie zdecydowałem ale teraz kiedy mój wykonawca muruje a na moje uwagi czy to dobrze to mój kierownik budowy tylko przewraca oczami i mówi że dobrze bo tak się robi od wielu lat, to kupiłem Pana książkę. Czytam ją i już widzę że wszystko jest źle. W związku z tym chciałbym zapytać o Pana opinię na temat wykonanych do tej pory prac. Przesyłam zdjęcia z budowy a e-mailem wysłałem Panu projekt.

Proszę o szybką odpowiedź jak zminimalizować ewentualne błędy na obecnym etapie ponieważ wrócić do poprzedniego stanu raczej się już nie da. W ziemi ławy są wylane prosto do gruntu a na na nich jest papa z przerwą na rdzenie. Fundament z obu stron smarowany abizolem. Obecnie prawie wymurowane są ściany parteru (dzisiaj zbrojone były rdzenie, które jutro będą zalewane. Następnie będzie robiony wieniec na całym obwodzie budynku a potem kładziony będzie strop teriva 2.


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Marta B.temat nr 308-363
visibility czytano 161 razy

Hydroizolacja podłogi zalana wodą


Przesyłam zdjęcia wykonanej hydroizolacji parteru. Przed nakładaniem hydroizolacji beton był szlifowany z zadziorów i mleczka, odkurzony odkurzaczem, zagruntowany Fundamentgrund. Zdjęcia dotyczą garażu - zdjęcie nr 1 hydroizolacja wyschnięta, a nr 2 po zalaniu wodą po deszczu podczas którego woda ściekła po kominie i zalała podłogę w garażu. Powstały białe plamy. Hydroizolacja to Profidicht 1K Express - dwie warstwy - była zrobiona 2 tygodnie wcześniej, więc jak nastąpiło zalanie to była wyschnięta, nic się nie mazało (wg testu kciuka jak Pan kazał). Wodę zebrałam gąbką następnego dnia po zalaniu. Czy można uznać, że hydroizolacji nic się nie stało?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje domy jednorodzinne garaże podłogi porady inwestorom budowa domu jednorodzinnego

Marta B.temat nr 308-367
visibility czytano 157 razy

Stropodach niewentylowany z problemami


Z dotychczasową firmą się pożegnałam. Jest nowa, ale chyba nie jest dużo lepiej. Przesyłam zdjęcia z dalszych robót na moim stropodachu. Miał Pan rację, bo faktycznie w miejscach pęcherzy papa po przecięciu jest niedogrzana. Jak Pan kazał wykonawca zrobił zabezpieczenie krawędzi styropianu przed deszczem, który jutro ma spaść. 

Otwór w attyce na przelew awaryjny niestety nie zaklejono papą paroizolacyjną. Nie wiem czy wobec tego rozbierać fragment dachu aby zaklejać przejścia rury przez attykę?

Wstyd mi pisać o tych problemach, bo ciągle coś wychodzi i trzeba poprawiać a prezes firmy twierdzi, że „traci już cierpliwość” (domyślam się, że do mnie).

Mimo zapewnień o zabezpieczeniu przed deszczem, zastanawiam się jednak co zrobić gdyby woda przedostała się do styropianu. Obawiam się, że nawet nie będziemy w stanie tego sprawdzić. Prezes zaproponował kominek wentylacyjny. Proszę o poradę, czy wobec ewentualnego przecieku, zastosować jeden kominek?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stropodachy ocieplenia hydroizolacje błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady inwestorom

Marta B.temat nr 308-368
visibility czytano 106 razy

Papa samoprzylepna na stropodachu niewentylowanym


Dziś na budowie sprawdziłam zabezpieczenie przed wczorajszym deszczem. Na szczęście deszcz był niewielki i trwał krótko. Wyglądało wszystko szczelnie. Z dachu, gdzie nie ma jeszcze warstw, zebrano ok. 2-3 cm wody. Oglądałam też wszystkie narożniki – wyglądały szczelnie. Dzisiaj wykonano ostatni fragment dachu nad piętrem i papa samoprzylepna jest na całości.

Rozmawiałam z majstrem jak planują układać papę wierzchnią? Zaproponowali 3 sposoby, (sposób nr 1 spróbowałam rozrysować).

SPOSÓB 1 – z korytem wzdłuż przecięcia spadków (układ widoczny na rys przy wpuście nr 1). SPOSÓB 2 – pasy papy prostopadle do wpustów.  SPOSÓB 3 – aby zakłady się nie nakładały na przecięciu płaszczyzn.  Na rysunku (przerywaną linią) zaznaczyłam układ papy samoprzylepnej widoczny na zdjęciach. Majster twierdzi, że mimo mijankowego układu, przy układzie w kopertę, będą zgrubienia w miejscu przecięcia płaszczyzn. Bardzo proszę, jeśli to możliwe, o szybką odpowiedź.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stropodachy hydroizolacje budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Iwonatemat nr 308-370
visibility czytano 47 razy

Pytania o fundament domu


Ile cm grubości ma mieć styropian XPS i jakiej firmy? Widziałam, że papę podkładową parę osób kładło również na betonie podkładowym, w jakim przypadku to Pan zaleca, ile cm. powinna wystawać papa poza ławę? Dom będzie stał na terenie piaskowym.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje fizyka budowli porady inwestorom

Czarek H.temat nr 308-371
visibility czytano 423 razy

Czy papa bitumiczna się starzeje?


Czy są techniczne podstawy do stwierdzenia, że papy bitumiczne z wiekiem tracą właściwości wodoszczelności? Chodzi mi o hydroizolację płyt fundamentowych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje uszkodzenia

Barytemat nr 308-374
visibility czytano 248 razy

Papa i emulsja pod mury na płycie?


W moim domu będzie wykonana płyta fundamentowa. Wykonawca na izolację poziomą (przed pierwszą warstwą bloczków silikatowych) chce użyć papy podkładowej 4,2 mm oraz dysperbit. Czytając książkę wiem, że dysperbit nie jest najlepszym wyborem. Jak poprawnie powinna wyglądać ta izolacja oraz jakich użyć produktów zamiast dysperbit-u?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-376
visibility czytano 113 razy

Hydroizolacja podłóg w gruncie przepuszczalnym na betonie napowietrzonym


Czy mogę wykonać podkład betonowy 10 cm pod posadzkę w piwnicy na gruncie z betonu napowietrzonego B15? Pod betonem planuje ułożyć folię budowlaną 0,2 mm, dylatacja ze styropianu EPS 1 cm, przy połączeniu ławy i bet. podkł. Hydroizolacja KMB 2 x 1,5 kg bit. polim. plus taśma kauczukowa. Na pozostałej posadzce jakiś tańszy system hydroizolacyjny np. bitumiczno-lateksowy jeżeli będzie można zastosować bet. napowietrzony, który będę bardzo solidnie pielęgnował? Grunty przepuszczalne piasek i żwir, brak wód gruntowych, tylko podciąganie kapilarne i wody opadowe.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje piwnice podłogi porady inwestorom

Grzegorztemat nr 308-382
visibility czytano 601 razy

Zastąpienie hydroizolacji uszczelnieniem strukturalnym


Sucha mieszanka do hydroizolacji płyty fundamentowej oraz dennej typu "hydrostop 203" -
Producent podaje: "Hydrostop-Mieszanka służy do uszczelniania betonowych konstrukcji przed napierającą wodą i do izolowania od środowiska agresywności XA2. Uszczelnienie elementów betonowych i konstrukcji żelbetowych polega na rozsypaniu cienkiej warstwy produktu przed wykonaniem betonowania. Produkt wnika w spód płyty/stopy żelbetowej i powoduje krystalizację wewnątrz betonu. Daje to izolację nieporównanie skuteczniejszą od izolacji bitumicznych i bentonitowych. Uszczelnia się głównie spód płyty fundamentowej, ławy, stopy, posadzki zbrojone ale i ściany monolityczne.
Własności produktu:
Penetracja betonu minimum 5cm,
Wodoszczelność minimum 60m słupa wody,
Dostęp wody odnawia zdolność uszczelniania,
Łatwość uszczelniania spodu płyt betonowych,
Nieograniczona trwałość uszczelnienia,
Odporność na wody agresywności XA2,
Kompatybilność z betonem,
Uszczelnienia podziemia także od wewnątrz,
Uszczelnia niepracujące rysy 0,3mm w spodzie płyty fundamentowej,
Produkt ekologiczny, nieszkodliwy dla zdrowia".

Czy to prawda czy fałsz marketingowy ?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
62
   ...  
51
 
50
 
49
 
48
 
47
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.