porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 609


 
 
62
   ...  
48
 
47
 
46
 
45
 
44
   ...  
1
 
 
klewtemat nr 308-450
visibility czytano 192 razy

Jastrych w garażu na płycie - zespolony czy pływający?


W garażu będzie wykonany jastrych (miskokret) w celu utworzenia spadków. Dodatkowo będą w nim umieszczone kable grzewcze (garaż ogrzewany do 5-7 stopni). Będzie też ułożona siatka zbrojeniowa do posadzek (fi ~3 mm, oko 10x10 cm). Budynek (garaż w bryle) jest posadowiony na płycie fundamentowej (25 cm płyty i 20 cm XPS pod płytą).
W garażu nie będzie układanego dodatkowego styropianu pod wylewką.
1. Jaka jest minimalna grubość jastrychu w tej sytuacji?
2. Jak wykonać taką wylewkę? Czy np. dać na płytę folię PE i dopiero jastrych, czy wręcz przeciwnie - dać warstwę szczepną?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże jastrychy betonowe porady inwestorom

centaurtemat nr 308-464
visibility czytano 272 razy

Pęknięcia betonu podkładowego a hydroizolacja


Mam pytanie czy takie pęknięcia w betonie podkładowym należy czymś łączyć? Czy masa kmb zmostkuje te rysy? Mają ok 1 do 2 mm. Jest ich kilka na pow 40 m2 w różnych kierunkach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

ms77temat nr 308-474
visibility czytano 219 razy

Błędnie zaprojektowana strefa cokołu domu


Mam pytanie jak rozwiązać kwestie hydroizolacji cokołu, który wg projektu sięga wyżej niz poziomy docelowej posadzki (nie mówiąc juz o poziomie betonu podkładowego). SSZ zrobiony w tamtym roku. We wrzesniu bede robił ocieplenie zewnetrzne i prosiłbym o poradę do jakiego poziomu ścian położyc hydroizolacje? W książce wczytałem ze hydroizolacja polimerowo-bitumiczna powinna by położona na równo z poziomem terenu, powyzej polimerowo-cementowa.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego cokoły hydroizolacje porady inwestorom

eszrtemat nr 308-478
visibility czytano 679 razy

Harmonogram robót przy fundamentach wylewanych


Bazując na temacie nr 418 (oraz innych) przygotowałem harmonogram dla fundamentu ze ścianami monolitycznymi (szerokość 24 cm) wraz z występującymi słupami, brak podpiwniczenia. Będę wdzięczny za weryfikację

1. Beton podkładowy C16/20 (klasa mrozoodporności F3 lub F4), wysokość 10 cm w szalunku, po 2-3 h od wylania betonu przykrywamy go folią PE 0,2 mm - czekamy 7 dni od momentu zakończenia prac.

2. Gruntowanie pod papę podkładową z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych 0,25 l/m2 lub 0,3 kg/m2 - 1 dzień od momentu zakończenia prac.

3. Papa podkładowa z grupy papy podkładowe termozgrzewalne grub. 4 mm termozgrzewalna z bitumem modyfikowanym SBS zbrojona włókniną szklaną - zgrzewana na zakładach, szalunki, zbrojenie, wylanie ław, po 2-3 h od wylania betonu nakrywamy go szczelnie folią PE 0,2 mm od góry (14 dni przykryty folia?) - czekamy 14 dni od momentu zakończenia prac (chyba, ze w gruncie występują gliny, wtedy zgodnie z tematem nr 406).

4. Szalunki, zbrojenie, wylanie monolitycznych ścian fundamentowych, po 2-3 h od wylania betonu nakrywamy go szczelnie folią PE 0,2 mm od góry (14 dni przykryty folia?) - czekamy 14 dni od momentu zakończenia prac (chyba, ze w gruncie występują gliny, wtedy zgodnie z tematem nr 406).

5. Demontaż szalunków ław, gruntowanie z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych 0,25 l/m2 lub 0,3 kg/m2. Czy zagruntować wszystko od razu, czy tylko grunt pod fasety? A resztę po wykonaniu faset? Fasety na łączeniu papy na betonie podkładowym (która powinna wystawać 4-5 cm) z ławą oraz ławy ze ścianą fundamentową (po obu stronach fundamentu-od strony zewnętrznej i wewnętrznej). Faseta wykonana z masy hydroizolacji polimerowo-bitumicznej bezrozpuszczalnikowej zmieszanej z piaskiem kwarcowym granulacji 0,2-0,7 mm w proporcji 1:1 objętościowo (w temacie nr 247 podane proporcje to 3:1 - nie wiem skąd ta różnica) - 1 dzień od momentu zakończenia prac.

6. Pierwsza warstwa hydroizolacji pacą stalową (czy pędzlem z włóknem sizalowymi?), jeśli, oczywiście wcześniej zagruntowany jest cały fundament. 2 kg/m2 - 12-24 godziny od momentu zakończenia prac.

7. Druga warstwa hydroizolacji 1,5 kg/m2 pacą stalową - 3 dni od momentu zakończenia prac.

8. Problem mam z kolejnością prac na łączeniu szczytu ściany fundamentowej i okolic cokołu. Ściany parteru będą wymurowane z silikatów, będą wystepowały też słupy żelbetowe. Z racji słupów raczej nie zastosuję papy na szczycie ściany fundamentowej, jak rownież rozwiazania opisanego w tematach nr 414 i 417 (chyba, ze to poważny błąd) - czy należy jakoś zabezpieczyć ten szczyt?
Dodatkowo, jak wykonać hydroizolację pionową, mając na uwadze, że masa do hydroizolacji polimerowo-cementowej powinna być położona powyżej cokołu, a w dół zachodzić na zewnętrzną stronę sciany fundamentowej, a także być położona przed nałożeniem masy polimerowo-bitumicznej. W jaki sposób należy to wykonać? Czy można częściowo (tylko na scianie fundamentowej) położyć masę polimerowo-cementową i dopiero po jakimś czasie (po wymurowaniu sciany na wysokości cokołu) kontynuować kładzenie masy polimerowo-cementowej powyżej wysokości cokołu. Załączam uproszczony schemat.

9. Termoizolacja fundamentów, membrana kubełkowa kubełkami w stronę gruntu, zasypanie fundamentów warstwami 20-25 cm pospółką z zagęszczeniem do wskaźnika Is>0,97, geowłoknia poliestrowa, dylatacja obwodowa, wykonanie żelbetowej płyty podłogowej 10 cm - 7-14 dni od momentu zakończenia prac.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom

Krystyna Boktemat nr 308-480
visibility czytano 4169 razy

Efekt błędów w hydroizolacji fundamentu i podłogi


Witam
Czytając pański artykuł krytykujący elektroosmozę, chciałabym prosić o pomoc fachową. Mieliśmy w domu dotąd różnych ekspertów w tej sprawie. Ostatnio dwóch panów od elektroosmozy, którzy twierdzą że usuną wilgoć ze ściany. Mąż nie wierzy w cuda i dlatego piszę do Pana z pytaniem. Mieszkamy w nowo wybudowanym domu parterowym. W maju w 2015 r. były robione wylewki, na które miesiąc później były układane płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy. Około rok później zaczęła w różnych miejscach (40 cm od podłogi) odchodzić najpierw farba ze ścian a potem powstały wykwity.

Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów na ścianie? W załączniku przesyłam zdjęcie jednej ze ścian. Bardzo pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna? I jak teraz począć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

Niszczutemat nr 308-486
visibility czytano 270 razy

Termoizolacja fundamentu a ława z betonu napowietrzonego


Pytanie dotyczy analiz c-w dla mojego domu. Z obliczeń wyszło iż fundament powinien być posadowiony na głębokość 1,2 i ocieplony na całej wysokości 14 cm. Co w przypadku gdy chcę zastosować na ławy fundamentowe beton napowietrzony , aby hydroizolację nanieść dopiero na ściany fundamentowe? Xps przykleić na placki z kmb na ławę czy w inny sposób? Czy ma znaczenie że xps jest mocowany do betonu czy do hydroizolacji? Czy dopiero mocować xps od wysokości ścian fundamentowych? Folia kubełkowa od zew ze względu na xps kubełkami do gruntu natomiast od wew z racji braku xps kubełkami do hydroizolacji?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-487
visibility czytano 319 razy

Brak faset przed nanoszeniem masy typu KMB


Mam problem gdyz moj wykonawca nie wykonal hydroizolacji jak jest w książce. Ja z braku czasu (praca) nie wykonalem samodzielnie chodz bardzo chcialem. Mianowicie nie wykonal faset ani na lawie ani na betonie podkładowym. Tlumaczyl to ze nie ma takiej potrzeby. Zamieszczam kilka zdjęć. Od wykonania hydroizolacji minelo tydzien. Da sie jakos je wykonac polaczyc w jakis sposob?

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Danuta Sz.temat nr 308-497
visibility czytano 90 razy

Ciemny wyciek z komina na poddaszu


Witam, mam problem z kominem w nowowybudowanym domu, jeszcze nie zamieszkałym. Zimą paliliśmy codziennie brykietem, węglem i drewnem. Temperatura max. na piecu ustawiona była na 60 stopni. Od początku maja już nie palimy, ale w minionym tygodniu zauważyliśmy na poddaszu ciemnobrązowy i czarny wyciek na kominie o nieprzyjemnym zapachu. Komin wymurowany jest z czerwonej cegły zakończony cegłą klinkierową dziurawką nad dachem. Skąd taki objaw i jak możemy się tego pozbyć? I co zrobić, żeby więcej nie powtarzała się taka sytuacja?
Bardzo proszę o pomoc!!!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominy konserwacje kotły na biomasę porady inwestorom

darkness819temat nr 308-499
visibility czytano 217 razy

Książka i inwestor kontra partacze (wykonawca i KB) na budowie


Szanowny Panie Jerzy,
dziękuję Panu za wspaniałą książkę, źródło nieocenionej wiedzy, napisanej w dostępny, zrozumiały sposób dla tych, którzy z budowaniem dopiero rozpoczynają przygodę, tak jak ja. Po lekturze stwierdzam, że budowanie jest fascynujące i wcale nie trudne, trzeba się jedynie ściśle trzymać wytycznych...I szybko się przekonałam, że to nie wszystko. Trzeba mieć gębę, żeby do swoich racji przekonać ,,doświadczonych" fachowców, bo gdy stoję mała, drobna, w sukience z książką pod pachą nad ogromnym wykopem to patrzą na mnie jak na dziwoląga. Dodatkowo więc aby mi lepiej szła komunikacja z panami, nauczyłam się w ciągu tygodnia nosić spodnie, krzyczeć a nawet przeklinać. Zanim doszło do nich, że muszą mnie słuchać ekipa budowlana łącznie z KB pokpiła już pierwszy etap budowy czyli nie położyli papy na chudym betonie fundamentu. Nie zdążyłam dojechać i tego sprawdzić. Wygląda to w tej chwili tak, że mam beton chudy, na drugi dzień wylano właściwy, na ławie jest dysperbit i papa następnie bloczki, ale mam też pręty wystające z betonu więc papa powinna pójść między betony, tak jest zresztą w projekcie. Nie docierają do mnie argumenty ekipy i pisemne gwarancje, że nic się nie będzie działo.
Pytanie 1- Czy mam to rozwalić do zera i zacząć budowę jeszcze raz, żebym nie miała w domu wilgoci i czym ewentualnie jeszcze grozi takie pozostawienie fundamentu?
Pytanie 2- Czy można ten fundament uratować, jest sens trzymać się dalej planu i postępować z instrukcją do rys. 1.9.-8, czyli gruntować i stosować masę polimerowo-bitumiczną na całej ławie?
Pytanie 3 - Dom w części garażu ma być wyciągnięty o 1m do przodu, w projekcie widzę że ława w tym miejscu również jest wydłużona o metr. Na budowie jest jest krótsza o 60 cm. Czy to należy poprawić? Wspomnę iż w projekcie szerokość ławy to 50cm ja mam 60cm bo ,,tak lepiej ".

Dom parterowy na działce z nachyleniem, w rejonie lokalizacji budynku zalegają grunty nośne, poniżej gliny zwałowe przechodzące w gliny piasków żwirowe a poniżej 3m gliny zwarte.Wody gruntowe znajdują się na głębokości poniżej 2,6m.

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Piotr Marektemat nr 308-500
visibility czytano 421 razy

Rozterki przy posadowieniu domu podpiwniczonego na glinie


Proszę o wskazówki dot. bezpośredniego posadowienia budynku na gruncie rodzimym a dokładnie kiedy jest konieczna jego wymiana/zagęszczenie. Badanie geotechniczne wskazało u mnie, że budynek będzie posadowiony w ,,zwietrzelinie gliniastej brązowo-szarej". Dodam, że budynek będzie podpiwniczony i posadowiony na płycie fundamentowej.

1) jaką metodą sprawdzić nośność gruntu rodzimego po wykopie, jaki parametr powinien posiadać grunt rodzimy, żeby móc bezpośrednio na niego wylać beton podkładowy a kiedy należy go wymienić?
2) czy taki grunt rodzimy warto jeszcze dodatkowo zagęścić? wykonawca proponuje ,,przejechać go skoczkiem"...
3) czy pod beton podkładowy warto dać folię lub geowłókninę?
4) czy geomembrana pcv będzie dużo słabszym rozwiązaniem jako warstw ochronna izolacji na betonie podkładowym niż hdpe/pehd? a dokładnie czy będzie mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i degradację?
5) beton podkładowy, czy warto w takim przypadku dopłacać do betonu napowietrzonego ( u mnie jest o 50 % droższy ze względu na wyższą klasę i kruszywo łamane) czy wystarczający jest beton zwykły (C20/25 )?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom


 
 
62
   ...  
48
 
47
 
46
 
45
 
44
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.