porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 609


 
 
62
   ...  
47
 
46
 
45
 
44
 
43
   ...  
1
 
 
JoannaPtemat nr 308-501
visibility czytano 128 razy

Hydroizolacja pogłębienia pod schodami


Dzień dobry,
stoję przed dylematem w jaki sposób najlepiej rozwiązać hydroizolację obniżonej podłogi na gruncie (zdjęcie). Obniżyliśmy podłogę by w schowku pod schodami można było stanąć bez pochylania głowy (pod spocznikiem schodów będzie 180 cm).
Czarna substancja na części "murka" to hydroizolacja ściany fundamentowej (masa kauczukowo bitumiczna). Wystające spod ścian nośny "czarne coś" to papa. Czy nałożenie na całą powierzchnie masy kauczukowo bitumicznej spełni swoją rolę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom

pitagorastemat nr 308-507
visibility czytano 429 razy

Hydroizolacja posadowienia na płycie z termoizolacją pod nią


Mam kilka pytań dotyczących płyty fundamentowej (wariant z termoizolacją pod płytą):

1) Projektant nie określił rodzaju hydroizolacji - zamieścił tylko informację że jest wymagana ale do ustalenia na etapie wykonawczym. Wykonawca proponuje zastosowanie folii fundamentowej o grubości 1mm, natomiast w książce proponowana jest masa polimerowo-bitumiczna bezrozpuszczalnikowa. Pytanie - czy folia proponowana przez wykonawcę jest dobrym rozwiązaniem czy lepiej trzymać się masy KMB?

2) Czy poprawne jest zastosowanie hydroizolacji zarówno na warstwie betonu podkładowego jak i dopiero na warstwie styroduru? W książce przykładowe rozwiązanie omawia hydroizolację na warstwie betonu podkładowego, zastanawiam się czy druga wersja również jest poprawna.

3) W książce zawarta jest informacja aby "termoizolację brzegową (poz 7) oraz warstwy leżące pod nią wykonywać jako ostatnie roboty budowlane przy budynku" - czym to jest spowodowane. Przyznam że wygodniej byłoby wykonać ten element na etapie wykonywania płyty.

4) W jednym z miejsc występuje przegłębienie - wykonawca proponuje wykonanie tego elementu (warstwy betonu) bez zachowania "skosów" (rysunek). Czy takie rozwiązanie będzie poprawne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom

Piotr Mtemat nr 308-509
visibility czytano 111 razy

Hydroizolacja na fundamenty domu


Witam,
proszę o poradę co sądzi Pan o hydroizolacji (na fundamenty oraz ściany fundamentowe) firmy MAPEI PLASTIMUL 2K SUPER. Ściany fundamentowe z bloczków, fundamenty z rdzeniami, na tzw. beton podkładowy pójdzie papa podkładowa zbrojona włóknem szklanym, SBS. Zgodnie z Pana wcześniejszymi poradami szukam izolacji z wypełniaczem polistyrenowym.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom

andretemat nr 308-510
visibility czytano 546 razy

Tynki przed jastrychami i co dalej?


Zrobiliśmy tynki gipsowe (w łazienkach cem-wap) przed wylewkami i chcemy położyć na betonie podkładowym masę KMB. Po tynkowaniu beton ubrudzony jest tynkiem gipsowym. Czy należy całkowicie wyczyścić beton z gipsu czy też wystarczy zeskrobać to co grubsze? Czym najlepiej czyścić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tarasy tynki hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

WojtekStemat nr 308-513
visibility czytano 768 razy

Roboty fundamentowe i podpodłogowe na gruncie


Mam kilka pytań:
1. Mój kierownik budowy mówił, że wykop nie może być zbyt długo otwarty, ponieważ występuje osiadanie gruntu. Czy może się Pan do tego ustosunkować? Wiadomo, że procesy technologiczne o których niejednokrotnie Pan wspomina sporo trwają. Dodając do tego czas montażowy itp. robi się spory okres czasowy, w którym wykop pozostaje otwarty. Czy faktycznie może to wpłynąć jakoś na budynek? Zależne to jest od rodzaju gruntu? W moim przypadku mam piaski drobne średniozagęszczone.
2. Na rysunku 1.9-11 jest przykład izolacji fundamentu z rdzeniami. Po co jest pozycja 5 - membrana HDPE?
Czy pomiędzy ławą a bloczkami fundamentowymi powinno coś być? Tzn środek gruntujący, papa lub właśnie membrana? Czy murować bloczki bezpośrednio na beton ławy?
3. Czy masę polimerowo-cementową flex można ze sobą łączyć w różnych etapach? Tzn. jakiś fragment zrobić wcześniej, a następnie po danym czasie nanieść inny fragment. Czy trzeba wtedy zespolić je stykowo, czy zakładając nową warstwę na starą? Wiem, że przy masie polimerowo-bitumicznej jest to niemożliwe, ze względu na proces technologiczny wiązania polimerów.
4. Pospółka a piasek zasypowy - niestety niejednokrotnie dzwoniąc po hurtowniach i pytając o pospółkę dostaje odpowiedzi, że to jest tożsame-piasek zasypowy a pospółka i że to tylko różna nazwa. W jaki sposób określić, że pospółka to faktycznie to czym ma być zasypany fundament?
5. Czy kruszywo płukane 8-16 mm nad pospółką można wrzucać mechanicznie np. koparką czy trzeba to nawozić ręcznie?Pisał Pan wcześniej, że wystarczy uklepać te warstwę nie zagęszczając jej mechanicznie.Czy można tutaj popełnić jakiś błąd? Tzn. czy może być taka warstwa kruszywa, źle rozłożona i zagęszczona, uklepana?
6.W jaki sposób położyć bednarkę od uziemienia odgromowego,od betonu podkładowego do strefy cokołowej do puszki kontrolnej? Lepiej puścić ją na warstwie ostatniej, czyli folii kubełkowej i gdzieś przy poziomie gruntu przebić folie kubełkową i wejść w styropian, czy lepiej puścić ją pod folią kubełkową w dolnej części na masie KMB i klinie bitumicznym a w dalszej na styropianie XPS. Chciałbym uzyskać rozwiązanie jak najmniej inwazyjne i ryzykowne do uszkodzenia izolacji, termoizolacji itp.
7.W internecie na pewnych filmach przy wylewaniu betonu podkładowego na kruszywie płukanym zostało zaprezentowane rozwiązanie ściągania i poziomowania podłogi na profilach aluminiowych tzw. "CD". Czy taki patent jest dozwolony? Nie wpływa niekorzystnie na sam beton? Co Pan o tym sądzi, ponieważ pracę ułatwia dość mocno, ale jak juz zdążyłem zauważyć, większość budowlanych usprawnień prowadzi jednak do fuszerek budowlanych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

Beatatemat nr 308-517
visibility czytano 351 razy

Posadowienie ław przy wysokim poziomie wody gruntowej


Panie Jerzy
Badanie gruntu było wykonane pod koniec września 2017 r. i nie wykazało wody gruntowej na głębokości 100 cm. Poziom swobodnego zwierciadła wody gruntowej na głębokości 100-110 cm, sączenie na głębokości 240-270 cm. Grunt to piaski, na głębokości 290 cm glina pylasta szara, 330 cm glina pylasta zwięzła szara.
Na przełomie maja i czerwca 2018 r. po sprawdzeniu poziomu wód gruntowych okazało się że woda jest na głębokości 70-80 cm. Prawdopodobnie na tym terenie wiosną poziom wód gruntowych wzrasta.
Proszę o radę jak wykonać hydroizolację ławy i ścian fundamentu murowanego z bloczków betonowych. Głębokość posadowienia budynku 120 cm, budynek parterowy, niepodpiwniczony, ława bez rdzeni. Izolacja termiczna ścian fundamentowych XPS. Czy można zastosować beton napowietrzony do ławy i pominąć hydroizolację ławy. Pozdrawiam Beata

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

centaurtemat nr 308-518
visibility czytano 337 razy

Okapnik balkonu przy grubym ociepleniu czoła po obwodzie


Chciałbym zapytać na temat okapnika balkonowego wszystkie modele dostępne na rynku mają szerokość 10 centymetrów w jaki sposób zamocować taki okapnik do płyty balkonu jeśli będziemy docieplać z czoła balkon styropianem 10 cm.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Kalugstemat nr 308-520
visibility czytano 89 razy

Fundament niezgodny z projektem


Wykonawca wymurował ściany fundamentowe na ławie (ponad 10mb), których nie było w projekcie. Załączam zdjęcie - czerwonymi odcinkami zaznaczyłem te ścianki oraz rzut fundamentów. Skoro wymurował poświęcając swój czas/roboczogodziny to możemy to wykorzystać z myślą o zimowym tarasie za jakiś czas - zaizolować ściany fundamentowe hydro, termo, wylać płytę betonową (taras pływający, a nie na gruncie na betonowych palach systemowych jak zakładaliśmy pierwotnie). Jak zabezpieczyć ścianę fundamentową (na której narazie nie będzie nic stało) czyli będzie zasypana gruntem rodzimym (piaski gliniaste, gliny piaszczyste), aby woda nie zaciekała między styropian a ścianę pokrytą masą polimerowo bitumiczną?

Jakiej grubości powinna być płyta betonowa pod drewniany taras, czy raz czy dwa razy zbrojona siatką, z jakiego betonu i jaki spadek % wykonać?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

plasiaktemat nr 308-524
visibility czytano 510 razy

Partyzantka przy budowie fundamentów na podłożu z łupków wapiennych


Dzień dobry Panie Jerzy. Potrzebuję Pana Pomocy, jestem na etapie budowy fundamentów domu i budynku gospodarczego. Okazuje się, ze ciężko mi się porozumieć z wykonawcą. Załączam zdjęcia na których widać jak zostały zrealizowane fundamenty. Podejrzewamy, że są błędy które doprowadzą do zawilgacania przyszłego budynku. Jak spojrzeć na tę sytuację? czy fakt, ze fundamenty są osadzone wraz ze zbrojeniem (bez szalunków, chudziaka i papy) w kamieniu wapiennym, (nasza działka - jak widać na zdjęciach - to płytka rędzina a na głębokości fundamentów rozpadający się czysty kamień wapienny, te kupy kamieni po bokach budowy pochodzą z wykopów) daje jeszcze szanse na dobrą izolację przeciwwilgociową i cieplną budynku? Czy wykonawca postąpił błędnie? Jak w przypadku błędu nadrobić brak izolacji fundamentów? Jak to naprawić?
Czytam Pana książkę jednak mam trudność aby w tym przypadku wiedzę z książki zastosować. Zasadniczo podłoże wapienne powinno bardzo podwyższać PH - czyli korozję ograniczać, jednak zawilgacanie domu nadal może być problemem?
Z góry serdecznie dziękuję za pomoc,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Miłosz Malektemat nr 308-525
visibility czytano 322 razy

Błędy projektowe przy ociepleniu i hydroizolacji fundamentu


1. Mógł by Pan ocenić poprawność zaprojektowania ocieplenia na fundamencie a konkretnie chodzi mi o ocieplenie strefy podziemnej i cokołu tym samym styropianem i tą samą grubością czy jest to poprawne?

2. Jak zakupić produkty z rabatem poprzez serwis BDB?

3. Klasę betonu zwiększa się tylko w betonie wykorzystanym do zrobienia stanu zero? czy do stropu i wieńca też warto ja podnieść?

4.Dodanie domieszki do betonu z grupy plastyfikatory zwalnia z wibrowania betonu?

5. Są jakieś zasady przechowywania stali na budowie żeby nie dopadła ją rdza? no chyba że rdza powierzchniowa w niczym nie przeszkadza?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom


 
 
62
   ...  
47
 
46
 
45
 
44
 
43
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.