porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 609


 
 
62
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
Geminitemat nr 308-1992
visibility czytano 348 razy

Błędy w projekcie posadowienia i podłogi na gruncie


Szanowny Panie Jerzy!
Zwracam się z pytaniem o zaznaczony czerwoną strzałką detal fundamentu. Czy takie umiejscowienie bloczka z gazobetonu 600 (pod linią gruntu) jest prawidłowe? Czy nie lepiej będzie wykonać wieniec i dopiero na nim stawiać bloczki? Budowa ma miejsce na terenach zagrożonych eksploatacją górniczą. Pozdrawiam!

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inżynierom porady inwestorom

mrpitertemat nr 308-2001
visibility czytano 570 razy

Fazowanie narożników słupów i rdzeni


Panie Jerzy,
mam pytanie odnośnie fazowania słupów/rdzeni. Zgodnie z tym czego się tutaj dowiedziałem, fazowanie wykonujemy po to żeby przy zasypywaniu nie ukruszył się beton ławy, słupa i nie przerwał hydroizolacji. Jeżeli w projekcie domu w każdym narożniku jest zaplanowany słup (jak widać na przykładowym obrazku) to rozumiem, że jego zewnętrzny narożnik też trzeba sfazować. Jak to należy zrobić? Czy dreikanty mają być przykręcone w szalunku słupa tylko poziomu do którego słup będzie zasypany a powyżej już może zostać bez fazowania? Czy może skoro fazujemy część podziemną słupa to już też cały słup powyżej gruntu, aż do wieńca na samej górze też musi mieć sfazowanie?

Teoretycznie można by też wylać cały słup bez dreikantów i potem sfazować szlifierką kątową... ale mój wykonawca powiedział, że tak nie będzie robił. Ale nawet jeśli by tak robić to też, czy ścinać narożnik całego słupa czy tylko tego pod powierzchnią gruntu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje słupy żelbetowe porady inwestorom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-2002
visibility czytano 570 razy

Prawidłowy montaż okien i drzwi tarasowych


Dzień dobry,
mam pytanie, jak prawidłowo osadzić okna tarasowe w otworach widocznych na zdjęciu.
Zamontowane będą okna otwierane na oścież (nie przesuwne) oraz fix.

Na ścianie fundamentowej została wymurowana pierwsza warstwa z betonu komórkowego, na ścianie nałożona hydroizolacja masą KMB na wysokość około 20 cm (wysokość styropianu na podłodze i wylewki).

Czy dla montażu ma znaczenie, czy okno będzie otwierane bądź nieruchome (fix)?
W jaki sposób zamontować okno, aby nie przerwać ciągłości hydroizolacji? Na beton podkładowy będzie w późniejszym etapie nałożona hydroizolacja i połączona z KMB na ścianach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje okna tarasy naziemne porady inwestorom

Jakub Ktemat nr 308-2003
visibility czytano 396 razy

Postument pod zasobnik 1000 l


Witam,
Czy pod bufor ciepła (zbiornik na 1000l wody) osadzony na podłodze na gruncie trzeba wykonać fundamenty lub w jakiś inny sposób wzmocnić podłogę?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne posadowienia dylatacje hydroizolacje porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom porady inwestorom zasobniki ciepła

Tomasz2019temat nr 308-2008
visibility czytano 546 razy

Podjazd do garażu nieogrzewanego


W budynku gospodarczym (nieogrzewanym), w świetle „bramy garażowej” został obniżony wieniec aby w przyszłości dojechać kostką do samej bramy.
Niestety przy wylewaniu podłogi (10 cm Beton C16/20 zbrojony siatką, na to będzie tylko ewentualnie jakiś gres techniczny), pominięto ten fakt, otwór był „zaszalowany” deską i po jej zdjęciu okazało się, że od czoła widoczna jest goła pospółka.
Czy wystarczy wyciąć na równo z pionem betonu folię, wygrzebać trochę tej pospółki i uzupełnić dziurę masą pcc? Później całość byłaby zaciągnięta od czoła masą KMB.
Plan nie zakłada wjazdu samochodu do tego budynku, ale różnie może być.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze budynki gospodarcze posadzki z płytkami ceramicznymi porady inwestorom porady wykonawcom

natszubtemat nr 308-2011
visibility czytano 516 razy

Błędy przy posadowieniu i ociepleniu fundamentu


Witam.
Zastanawiam się jak dobrze zabezpieczyć ścianę z pustaka MAX która będzie docieplana, ale znajdzie się poniżej poziomu gruntu. Obecnie izolacja kubełkowa dochodzi do końca ściany fundamentowej. Niestety planowany poziom terenu będzie mniej więcej na wysokości styku 1 i 2 warstwy Maxa. Kubełkowej nie starczy do tej wysokości, co grozi penetracją ściany przez wilgoć z ziemi. Pytanie jak to zabezpieczyć izolacją przeciwwodną? Rozwiązanie wstępnie rozrysowałem na załączniku "Rys". Proszę o poradę czy jest to zgodne ze sztuką budowlaną?
Opisowo:
1. Usuwam felc z obecnego styropianu na ścianie fundamentowej.
2. Obecną izolację na zewnętrznej części styropianu fundamentowego łączę z izolacją poziomą pod murem i samą ścianą (do wys. powyżej poziomu plan. terenu) za pomocą Ultrament Isodamm lub Isolastik (bruzdy i łączenia na pustaku wyrównam klejem do styropianu i dopiero na to izolacja).
3 Doklejam płytę XPS wycinając odpowiedni kapinos. Nie mam jeszcze pomysłu na to. Pytanie co z fondaliną? Zostawić ją zamkniętą pomiędzy dwiema izolacjami termicznymi? Na XPS planuję położyć tynk mozaikowy.
4. Dalsze docieplenie styropianem nad poziomem terenu.

dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Marta_MKNtemat nr 308-2014
visibility czytano 327 razy

Zapomniano o fasecie w pachwinie między hydroizolacjami


Dzień dobry,
zaczęliśmy budowę domu i od początku problemy. Robimy zgodnie z książką p. Jerzego hydroizolację fundamentów masą polimerowo-bitumiczną. Fachowcy pięknie zrobili wyoblenia z masy zmieszanej z piaskiem zgodnie z wytycznymi Pana Jerzego wszędzie oprócz pachwiny między chudziakiem a ławą w środku budynku, a wszystko już 2 razy pokryli masą polimerow-bitumiczną. Ponieważ mamy słupy żelbetowe, poprawność hydroizolacji w każdym miejscu jest b. ważna.

Stąd teraz pytanie, czy możemy wykonać te wyoblenia teraz i tez będzie dobrze? Czy jeszcze coś musimy zrobić?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Jantemat nr 308-2025
visibility czytano 400 razy

Hydroizolacja strefy cokołowej muru jednowarstwowego z betonu komórkowego


Pani Jerzy,
jak powinna być rozwiązana hydroizolacja strefy cokołowej oraz pierwszych 2 warstw ścian zewnętrznych przy ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego?
Czy tam powinna być przedłużona hydroizolacja polimerowo-cementowa typu flex? A może po prostu powinno się tam użyć tak samo jak na ścianie zewnętrznej odpowiedniego tynku (mineralnego) dodając jakiś kapinos, np. w formie wyżłobienia, na spodzie tuż za krawędzią pierwszego szerokiego bloczka ściany jednowarstwowej?

(może tutaj poruszam 2 tematy jednocześnie - hydroizolację tej strefy oraz temat kapinosu, który z tym nie musi być związany...)

Załączam własny rysunek pomocniczy (nie ma na nim zaznaczonych warstw hydroizolacyjnych aby nie komplikować rysunku). Miejsce, o które pytam jest zaznaczone pomarańczową linią przerywaną.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane mury cokoły hydroizolacje porady wykonawcom porady inwestorom

MarekZtemat nr 308-2037
visibility czytano 414 razy

Naprawa błędów przed wykonaniem hydroizolacji betonu podkładowego


Dzień dobry Panie Jerzy.
Jestem na etapie przygotowań przed wykonaniem hydroizolacji masą bitumiczną.
Przeczytałem większość porad w tym temacie. Wiem jak nawiązać do papy, wiem jak nawiązać do źle wyprowadzonej kanalizacji o ile rura wystaje na odpowiednią wysokość. Bornit do renowacji bitumów i taśma trójkątna już w drodze.

U mnie niestety jest kumulacja błędów przy wyprowadzeniu kanalizacji:
- nie ma rur osłonowych,
- zakończenia rur są bardzo nisko,
- większość zakończeń jest w ścianach.
- część redukcji 110/50 jest w betonie lub pod nim.

Jaką metodę Pan zaleca gdy do zaizolowania jest to co na zdjęciach, na styku ścian i papy podkładowej, a do widocznych kielichów mają wejść kolanka lub trójniki/czwórniki? Niestety, praktycznie nie ma możliwości większego odkucia tych kielichów.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam / Marek


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

micmac23temat nr 308-2041
visibility czytano 701 razy

Niwelacja betonu przed naniesieniem hydroizolacji i termoizolacji podłogi


Witam,
Czym wyrównać beton podłogi na gruncie przed ułożeniem styropianu, tak żeby nie klawiszował. Różnica około 1-2 cm, który ze sposobów będzie odpowiedni styrobeton, piasek suszony a może coś innego? Ostatnio na portalu aukcyjnym widziałem podsypkę wyrównująca (wapienno-kwarcowa).

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe błędy wykonawcze hydroizolacje termoizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom naprawy


 
 
62
   ...  
19
 
18
 
17
 
16
 
15
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.