porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 602


 
 
62
   ...  
55
 
54
 
53
 
52
 
51
   ...  
1
 
 
eszr

dział 308
temat nr 251

Projekt fundamentu, posadowienie grzejnika kanałowego


Bazując na Pana książce sporządziliśmy projekt fundamentu,ściany dwuwarstwowej i podłogi na gruncie. Natomiast mamy pytanie jak poprawnie wykonać i zaizolować kanał grzejnika podłogowego w podłodze na gruncie.Oczywiście prosimy też o inne uwagi, jeżeli takie rzucają się w oczy mając na uwadze, że okresowo lustro wody gruntowej występuje na głębokości 0,9-1 mp.p.t.


visibility czytano 326 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty grzejniki podłogi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia hydroizolacje

G.J.

dział 308
temat nr 259

Błyskawiczny remont podjazdu do magazynu


Zamierzam zrobić nowy podjazd z placu manewrowego do magazynu. Podjazd będzie używany do przemieszania wózka widłowego podnośnikowego z napędem elektrycznym o wadze z ładunkiem 1400 kg (z przodu rolki 80x70 mm - 4 sztuki oraz z tyłu koła 250x75 mm - 2 sztuki). Różnica poziomów miedzy posadzką magazynu a nawierzchnią placu manewrowego wynosi 10 cm. Projektowane pochylenie podjazdu - 5%. Obecny podjazd ma nachylenie 9 % i pozostawia próg o wysokości od 3 do 2 cm. Stan istniejący jak i docelowy przedstawiam na szkicu.

Jakiego materiału użyć do wykonania podjazdu, aby przerwa w pracy magazynu nie była dłuższa niż 60 godzin? Obecnie istniejący podjazd jak i plac manewrowy maja nawierzchnie asfaltową.

Czy uszczelka z włosiem na dole bramy nie będzie stwarzała problemów (magazyn jest ogrzewany do temp. 20 C, ma pow. ok 250 m2, pracuje w nim 2 magazynierów, ma zamontowane 4 wywiewniki w konstrukcji dachowej o średnicy ok. 30 cm każdy, natomiast brak jest otworów nawiewnych, wysokość hali ok. 6 m). Najchętniej nie stosowałbym żadnego uszczelnienia i potraktował szczelinę jako nawiew.

visibility czytano 54 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: posadzki przemysłowe porady inwestorom

B.B.

dział 308
temat nr 262

Podjazd dla niepełnosprawnych w miejsce schodów


Skoro ostatnio mowa o podjazdach, zapytam i ja. Ma być pochylnia dla niepełnosprawnych i schody o nawierzchni z kostki betonowej typu HOLLAND. Nachylenie pochylni wynosić będzie 8,0 %, zaś różnica wysokości do pokonania pochylnią i schodami 0,50 m. Ograniczenie komunikacji stanowić będą murowane ścianki z cegły ceramicznej pełnej o gr. 25 cm na zaprawie cementowej klasy M5, o wysokości do 20 cm powyżej nawierzchni, które w koronie zostaną zwieńczone czapką betonową a w niej zostaną zamocowane słupki balustrady. Izolacja ław fundamentowych i ścianek została wykonana wg rysunku 1.9.-18 z Pana książki.

1. Jakie powinny być warstwy pochylni i podestu w przypadku gdy nie będzie wykonywana płyta betonowa z poziomym uszczelnieniem?
2. Czy przy ściankach ograniczających płytę pochylni należy ułożyć obrzeża betonowe? Czy takie rozwiązanie będzie ochroną ścianek murowanych przed spływem wód opadowych po płycie pochylni? Jak zabezpieczyć można ścianki w inny sposób?
3. Jak odwodnić płytę podestu o pow. 10 m2? Jakie spadki? Czy można stosować odwodnienia liniowe lub szczelinowe o wymiarach szczeliny 100 x 6 mm? W jaki sposób odprowadzić wodę?
4. Ile procent wody spływa po kostce a ile wchłaniane w podłoże?
5. Czy w przypadku gruntów wysadzinowych należy je wymienić do poziomu posadowienia? Jakie układać wówczas warstwy? Czy w poziomie posadowienia (od strony wewnętrznej) należy układać rury drenarskie?
6. Jak należy wykonać połączenie nawierzchni kostki betonowej ze ścianką ograniczającą komunikację oraz z ścianą budynku (również styk przy ościeżnicy drzwiowej)?
7. W jaki sposób zamocować i uszczelnić słupek balustrady w czapce betonowej?
8. Jak zapewnić opór dla nawierzchni pochylni przy wjeździe na pochylnię?
9. Czy zagęszczanie mechaniczne poszczególnych warstw wpłynie negatywnie na konstrukcje ścianek?
Na zdjęciach widoczne schody do rozbiórki.

visibility czytano 66 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: schody odwodnienia porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Karol Sz.

dział 308
temat nr 267

Remont na raty zniszczonej posadzki magazynu serów


Kieruję grupą remontową w Zakładach Mleczarskich i zwracam się z prośbą o podanie rozwiązania jak zaradzić w naszej sytuacji. Mamy poważny problem z posadzkami w magazynach serów:

- liczne spękania rozwartości 0,3-1,0 mm i długości od 15 do 100 cm,

- wiele wykruszeń i łuszczenia wylewki mineralnej jezdnej,

- liczne odspojenia tej wylewki.

Podkład stanowi stary beton B15 z lat 80-tych, który był w fatalnym stanie. Przez kilkanaście lat poddawany był działaniu roztworów solanki i w rezultacie był głęboko zniszczony i wypłukany w górnych warstwach nawierzchni. Były też spękania posadzki. Nie było żadnych dylatacji na posadzkach. Pod posadzką betonową leżącą na gruncie nie było hydroizolacji. Taką posadzkę w 1999 r. po oczyszczeniu zagruntowano i wykonano wylewkę samopoziomującą na grubość od 15 do 45 mm (w zależności od nierówności betonu). Taką technologię renowacji zaproponował nam przedstawiciel handlowy producenta.

Mamy takie obciążenia posadzek:

- obciążenia ruchome: wózki magazynowe ręczne do 500 kg.

- obciążenia statyczne: stalowe regały magazynowe o ładowności ok. 2000 kg.

- obciążenia chemiczne: ściekająca z serów solanka płynie posadzką w kierunku kratek ściekowych.

- obciążenia termiczne: temperatura w pomieszczeniach wynosi +3 do +10 oC.

Wymiary posadzek: 14,50 x 23,00 m. Zakład pracuje na dwie zmiany.

Czy jest jakiś sposób naprawy żeby nie przerywać produkcji?

visibility czytano 15 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: posadzki chemoodporne posadzki przemysłowe remonty renowacje porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Sz. Żak

dział 308
temat nr 268

Mur oporowy - ocena projektu


Zwracam się z prośbą o wydanie opinii w sprawie rozwiązań dotyczących zaprojektowanego muru oporowego który ma być wykonany ze zbrojonego  betonu klasy C25/30. Zgodnie z projektem architekt chce, aby nie eksponować muru w otoczeniu i zaplanował zwieńczenie muru zasypać gruntem do poziomu skarpy. Czy to poprawne?


 
visibility czytano 234 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury oporowe porady architektom porady wykonawcom

Marek B.

dział 308
temat nr 269

Renowacja i przebudowa czerpni powietrza w zabytkowym pałacu


Pracownia nasza wykonuje projekt renowacji zabytkowego pałacu oraz zaplecza i ogrodu. Zgłaszamy taki oto temat:

Na dziedzińcu pałacu znajduje się czerpnia powietrza do wentylacji. Zbudowano ją z cegły pełnej i wykończono lastrikiem płukanym, czapka wykonana jest z betonu i również pokryta lastrikiem płukanym, otwory wlotowe zabezpieczone są kratą z siatki stalowej w ramach z płaskownika stalowego 30x4 mm, stan muru i czapki jest dobry, stan wykończenia jest zły, występują na nim spękania, przebarwienia i ubytki, stan siatkowej osłony jest średni, występuje lekka korozja i zniszczenie powłoki malarskiej.  Ze względu na stan wykończenia i jego charakter nie przystający do reprezentacyjnego wystroju otoczenia planujemy skucie lastrika i zastąpienie go okładziną z płyt piaskowca o wymiarach 30x50 cm i grubości 3 cm, konstrukcję kraty wlotowej planujemy oczyścić i pomalować oraz wymienić szyby ze szkła zbrojonego na nowe.  Od czerpni powietrza odchodzi kanał wentylacyjny podziemny, który jest wykonany z cegieł czerwonych, ale jest w stanie technicznym kwalifikującym do wymiany na nowy.

Jakie jest poprawne rozwiązanie?

visibility czytano 46 razy
Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: hydroizolacje elewacje wentylacja obiekty zabytkowe remonty renowacje porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Marek B.

dział 308
temat nr 270

Renowacja zabytkowego ogrodzenia pałacu


Dziękujemy za odpowiedź, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Wreszcie mamy możliwość konsultowania naszych rozwiązań a szczerze mówiąc do tej pory tego nam brakowało. Gratulacje od całej naszej pracowni za super książkę i super serwis!


W sprawie naszego projektu renowacji ogrodu zabytkowego pałacu, mamy jeszcze pytanie dotyczące ogrodzenia tej posesji. Ogrodzenie wykonane jest z kutych krat stalowych na cokole betonowym okładanym płytami z piaskowca. Cokół jest przerwany w miejscu gdzie rosną drzewa. Na obu końcach są bramy wjazdowe dwuskrzydłowe - wykonane na wzór przęseł z dolną częścią z blachy stalowej. Konstrukcja nie jest mocno skorodowana, elementy mechaniczne bram i blacha w dolnej partii jest mocniej skorodowana, powłoka malarska jest nierówna, odspojona, z ubytkami jej stan jest zły, cokół z piaskowca jest stabilny, jednakże płyty są nieestetyczne z powodu bardzo silnego zabrudzenia i pokrycia glonami, ich stan jest zły,

 

Ze względu na zły stan okładziny i reprezentacyjny charakter tego elementu zalecamy oczyszczenie piaskowca, naprawienie uszkodzeń i impregnowanie powierzchni, kraty malować antykorozyjnie i farbą nawierzchniową w kolorze grafitowym. Wykończenie cokołu lastrikiem płukanym jest niewłaściwe dla historycznego i reprezentacyjnego charakteru obiektu, oraz jest w złym stanie technicznym, dlatego planujemy skucie go i obłożenie cokołu płytami piaskowca o wymiarach 30x50 cm i grubości 3 cm. Prosimy o skomentowanie i uszczegółowienie naszej technologii oraz podanie detali rozwiązania.

visibility czytano 17 razy
Odpowiedź płatna 984,00 zł
patrz także: cokoły ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane obiekty zabytkowe renowacje porady architektom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 271

Beton napowietrzony w ławie z wyrostkami i papą na ławie


Czy w ławy z trzpieniami/slupami na gruncie piaszczystym, bez wód gruntowych, z ogólną wilgocią gruntową w postaci podciągania kapilarnego, możemy zastosować beton napowietrzony? Hydroizolacje pozioma na ławie jako papa podkładowa termozgrzewalna 4 mm zgrzana w całości z wyciętymi kwadratami o boku około 20 cm w miejscu wyrostków. Pod kwadratem grunt bitumiczny i pierwsza warstwa hydroizolacji polim-bitumicznej, na wyciętym kwadracie druga warstwa izolacji. Podkład i obie warstwy KMB z wyjściem pod i na papę kilku cm oraz obmazanie wyrostków stalowych masa KMB kilka cm w gorę?
visibility czytano 502 razy forum komentarzy: 12
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

PiotrekZet

dział 308
temat nr 273

Rozterki o balkonach, attykach i naprawach podłoża


Panie Jerzy, stopniowo staram się chłonąc wiedzę zawartą w Pana książce. Stopniowo pojawiają się też różne pytania i wątpliwości, dlatego zwracam się z prośbą o wytłumaczenie.
1. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku kotwa rozporowa nr 45 przebija hydroizolację ściany fundamentowej.Jak rozwiązujemy taką sytuację? Taką i ogólnie kiedy montaż jakiegoś elementu powoduje przebicie termoizolacji? Jak to zabezpieczyć?
2. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku, pomiędzy nadprożem i wieńcem jest oznaczona numerem 30 papa. W jakim celu ona się tam znajduje? I jak rozwiązać ten problem w murze, gdy występują żelbetowe trzpienie?
3. W opisie technologii ocieplenia ścian na str. 246 pisze Pan o proszkowej masie cementowo-polimerowej szybkoschnącej do wyrównania ścian pod ocieplenie. Czy ww. masa to np. MULTI-MORTEL w sklepie na stronie? Czy można opisaną masę stosować do wyrównania każdego podłoża? Czy można nią także wyrównać podłoże pod tynki wewnętrzne? Czy jest to uzasadnione, czy lepiej drobne różnice wyrównać grubością tynku? Czy można nią także zabezpieczyć zbrojenie gdyby w elemencie żelbetowym pojawiły się “raki”?
4. Jak należy rozwiązać obróbkę termiczną i hydroizolacyjną attyki na stropodachu? W książce znalazłem rys. DZ-0339, str. 238. Jest to co prawda attyka dachu zielonego, ale wydaje mi się,że metodyka działania jest podobna? Jeśli chodzi o ten rysunek mam następujące pytania. Czy nie powstanie mostek termiczny jeśli od góry wieniec nie przykryjemy styropianem, tylko pianą i obróbką blacharską? Czy odprowadzając wodę z obróbki na attyce na zewnątrz budynku nie spowodujemy zacieków na elewacji? Czy obróbka attyki na rysunku jest poprawna? Czym zabezpieczyć miejsce przebicia hydroizolacji?
5. Kolejne pytanie dotyczy hydroizolacji balkonu. W książce znalazłem rozwiązanie na rys. 1.9.-46. Chciałbym zapytać o hydroizolacje w przypadku braku muru licowego. Czy hydroizolacje można zrobić na styropianie + klej + siatka? Jak zaizolować poprawnie balkon jeżeli oddajemy go kończąc na wylewce? Czy izolacja jak na rysunku jest poprawna? Jak powinna wyglądać obróbka blacharska w zaznaczonym na rysunku miejscu?
visibility czytano 198 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: attyki balkony naprawa żelbetu naprawy hydroizolacje doświetlacze porady inwestorom porady wykonawcom

Karol K.

dział 308
temat nr 280

Pytania inwestora domu jednorodzinnego przed budową


Niedawno kupiłem Pana wspaniałą książkę. Przejrzałem sporą część wypowiedzi na tematy, które mnie interesują w tym również wspaniałym serwisie BDB. Widząc problemy moich znajomych z popełnionymi błędami, chcę wybudować swój dom bez błędów. Dom ma piwnicę jedynie pod garażem. Zamieszkany ma być parter, a poddasze do ewentualnej adaptacji w przyszłości (niestety). Teren pod budowę jest gliniasty. Wykopałem kilka otworów, głębokość 0,6m. W części z nich pojawiła się na dnie woda. Mam pytania:

1. Fundament piwnicy.

a) Czy warto wykonywać fundament monolityczny z betonu tzw. wodoszczelnego (wiem, że mniej nasiąkliwego). Czy też rozsądniej wykonać go z bloczków betonowych? Oczywiście w obu przypadkach ma być odpowiednia hydroizolacja.

b) Jeżeli lepiej z bloczków to, czy grubość 24 cm z słupami żelbetowymi, czy 36 cm bez słupów?

c) Czy fundament monolityczny jak i 24 cm z bloczków należy powiązać z ławą fundamentu? Jak wówczas prawidłowo wykonać hydroizolację na ławach w miejscu wystających prętów?

d) Jeżeli lepiej wykonać fundament jako monolityczny  żelbetowy to jak prawidłowo go zazbroić?

e) Czy warto wykonać ławy fundamentu z betonu napowietrzonego i czy je również hydro-izolować?

f) Chciałem wykonać hydroizolację zewnętrznych ścian piwnicy za pomocą taniej emulsji bitumicznej.Czy to równoważne KMB?

g) Czy można zastosować bez poważniejszych konsekwencji styropian klasy EPS-80 zamiast kosztownego XPS?

 

2. Czy fundament domu lepiej wykonać jako lany z betonu wodoszczelnego czy też z bloczków?

 

3. Płyta posadzkowa domu i piwnicy

a) Czy coś da wykonanie jej z betonu wodoszczelnego?

b) W projekcie pokazano beton podkładowy raz 10 a raz 15 cm. Znalazłem w książce, że minimum to 10 cm. Czy wskazane jest zastosować 15 cm?

c) Strop piwnicy chcę zazbroić zgodnie z projektem, połączyć to ze zbrojeniem płyty posadzkowej domu. Czy ma to sens? Jak wówczas wykonać zbrojenie płyty posadzkowej domu?

 

4. Ściany zewnętrzne nośne. Na fundamencie ma być papa izolacyjna (30 cm nad ziemią), potem jedna warstwa pustaków keramzytobetonowych z wkładka styropianową.Następnie 13 warstw pustaków Ytong odmiana 600. Na końcu jedna warstwa Ytong H=10 cm. Potem wieniec i powiązany z nim strop żelbetowy.

a) Wg projektu pierwsza warstwa pustaków keramzytowych ma stanowić dodatkową termoizolację?

b) Słyszałem, że na Ytongu nie powinny być bezpośrednio wylewane wieńce. Tzn zamiast z Ytonga ostatnia warstwa powinna być wymurowana np. z cegły kratówki. Czy to prawda?

c) Czy lepiej wykonać ocieplenie ścian zewnętrznych przed nastaniem zimy i tak uchronić je przed deszczem? Jeżeli tak to czy należy też od razu wstawiać okna?

d) Czy nadproża systemu Ytong faktycznie warto zastosować chcąc zminimalizować mostki cieplne? Czy mają one odpowiednią wytrzymałość?

 

5. Strop

a) Na podłodze poddasza chcemy położyć 30 cm styropianu. Dach póki co bez ocieplenia. Czy są jakieś przeciwwskazania? Potem ten styropian chcemy użyć do ocieplenia dachu.

b) Ma być sufit podwieszany (z płyt GK), odległość do stropu około 10 cm. Czy są jakieś przeciwwskazania?

 

6. Dach

a) Czy lepsze jest deskowanie pełne czy przymocowanie deski co około 1m. Jakie rozwiązanie jest optymalne?

b) Czy warto pójść w koszty i położyć dachówkę ceramiczną czy zastosować w miarę dobrą dachówkę cementową?

c) Jakie impregnowane drewno konstrukcyjne dachu jest rozwiązaniem optymalnym?

 

7. Kanały wentylacyjne

Czy warto murować je od samego fundamentu. Czy też wystarczy rura PCV na poddaszu, na której wykona się coś w rodzaju syfonu i wyciągnie ponad dach?

 

8. Rekuperacja.

a) Ja planuję wykonać to w następujący sposób. W czasie zimowym (średnia temp zewnętrzna poniżej 10°C) ma działać rekuperator kanały wentylacyjne zamknięte. W sezonie niezimowym otwieram kanały wentylacyjne, otwieram okna, wyłączam rekuperator. Nie wyobrażam sobie mieszkać na wsi i latem mieć zamknięte okna. Jakie przeciwwskazania widzi Pan w moim planie?

b) Czy można kanały wentylacyjne umieścić w suficie podwieszanym. Jeżeli tak to jaka jest minimalna wysokość wolnej przestrzeni?

 

9. Izolacja termiczna.

a) Ściany zewnętrzne mają być ocieplone 30cm warstwą styropianu Platinium Plus, (ewentualnie Platinium). Obliczyłem, że dla Platinium Plus U=0,09W/m2K. Zdecydowanie wolę styropian niż wełnę (dla potrzeb naszego domu). Chyba, że mnie Pan przekona do wełny. Grubości wszystkich ociepleń domu starałem się dobierać tak, aby współczynnik ciepła był w okolicach  U=0,1W/m2K. Podłoga ma być ocieplona styropianem 40 cm.

Zastanawiam się czy jest do tego konieczna analiza cieplno-wilgotnościowa. Jeżeli analiza c-w pozwoli na zoptymalizowanie doboru grubości ocieplenia to jestem za. Myślę tu o doborze grubości ocieplenia fundamentów, posadzek, ścian, dachu, garażu. 

b) Podsłyszałem kiedyś, że w przypadku wykonania izolacji styropianem dobrze zachować kilkumilimetrową szczelinę między ścianą a ociepleniem? Jakoś tego nie znalazłem w Pana książce. Proszę o informację w tej sprawie.

 

10. Fundament schodkowy.

Chciałbym również prosić o opinie czy można zamiast fundamentu schodkowego wykonać pochyły?

visibility czytano 1222 razy forum komentarzy: 37
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom


 
 
62
   ...  
55
 
54
 
53
 
52
 
51
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.