porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 21


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
SPKtemat nr 308-1501
visibility czytano 616 razy

Pleśń na nowych wiązarach jeszcze w trakcie budowy


Miałbym pytanie odnośnie śladów, które zauważyłem na wiązarach w rejonie okapu. Ślady są widoczne na dolnym pasie wiązara, od strony pd-zach budynku. Dach jest czterospadowy, dom parterowy. Wiązary były montowane w połowie listopada. Dekarz rozpoczął układanie membrany 3 dni po montażu wiązarów. Całe pokrycie bez podbitki zostało zakończone przed końcem zeszłego roku. Wg informacji producenta wiązary zostały wykonane z tarcicy konstrukcyjnej C24, czterostronnie struganej, suszonej komorowo do wilgotności 18% i zaimpregnowane przeciwko grzybom i owadom środkiem Axil 3000. Obecnie podbitki nie ma gdyż chcę ją wykonać razem z elewacją budynku.

Proszę o poradę czy ślady te mogą być pochodzenia grzybicznego, czy jest możliwe aby przy tych temperaturach rozwinął się grzyb? Jeśli tak to co należy zrobić, jak zabezpieczyć drewno i kiedy to wykonać – od razu czy poczekać do wiosny?

Czy okap może pozostać bez podbitki do czasu wykonania elewacji? Dodam, że stan budynku to surowy otwarty więc jeszcze jest do zrobienia cała wykończeniówka.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy wiązary dachowe porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-1739
visibility czytano 387 razy

Drewniane przęsła ogrodzenia


1. Z jakiego drewna najlepiej wykonać elementy wystawione bezpośrednio na działania atmosferyczne jak np. ogrodzenia, balustrady, pergole itp? Czy może to być sosna, modrzew, czy może dąb? W szczególności pytam o przęsła między słupami ogrodzeniowymi w postaci poziomych desek jak na przykładowym zdjęciu
2. Jak zaimpregnować takie elementy przed wbudowaniem?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia drewniane impregnacja drewna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

RK-PROJEKTtemat nr 308-1789
visibility czytano 727 razy

Pomost drewniany i molo na wodzie


Proszę napisać jakie drewno zastosować na konstrukcję, która bezpośrednio styka się z wodą. Chodzi o budowę pomostu drewnianego, mostka, mola? Każdy wykonawca i projektant ma na ten temat inne zdanie: jedni sugerują sosnę lub świerk inni zdecydowanie odradzają i sugerują modrzew, jeszcze inni twierdzą że tylko dąb. Największym autorytetem moim zdaniem jest jednak Pańskie zdanie. Oczywiście proszę także o poradę jak je zaimpregnować.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: panele PCV pomosty mola porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom porady inżynierom

Mavericktemat nr 308-1807
visibility czytano 528 razy

Drewniana pergola nad tarasem


Panie Jerzy,
na tarasie mam zaplanowane belki drewniane (pergole) zgodnie z tym rysunkiem. Jakie drewno najlepiej zastosować (jedna firma poleca mi klejone, inna suche, heblowane, pewnie też pojawią się inne propozycje) tak aby było to rozwiązanie na lata. Czy są jakieś poprawne sposoby montażu takich belek, czy to raczej standardowa rzecz i każda firma sobie z tym poradzi?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego pergole impregnacja drewna porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

Bociek1313temat nr 308-2023
visibility czytano 449 razy

Mocowanie podkonstrukcji elewacji wentylowanej do muru z ceramiki


Witam Panie Jerzy,
proszę o poradę w kwestii mocowania podkonstrukcji drewnianej pod elewację wentylowaną. Chodzi o krawędziak, który będzie stykał się z murem. U mnie będzie to krawędziak o przekroju 45(50)x100mm. Czym najlepiej mocować do ceramiki.
1. Kołek ramowy 10x160 fischer SXRL - dedykowany do ceramiki, mocowany w osi krawędziaka
2. Pręt gwintowany i kotwa chemiczna (jak w kronice budowy domów nr 1) - też są dedykowane do ceramiki, ale po obejrzeniu kilku filmów mam wątpliwości, ale mogę się mylić
3. Kątowniki ciesielskie - czyli kołkami do ceramiki, a wkrętami ciesielskimi do krawędziaka, mocowane naprzemiennie.

Dodam, że krawędziaki będą mocowane w układzie krzyżowym w rozstawie ok. 60cm, aby wełnę mocować na lekki wcisk. Wełna o gramaturze (nie pamiętam dokładnie), ale tak jak pisał Pan w poradzie ok. 35-40 kg/m3, w dwóch warstwach po 10cm.

Czy do zabezpieczenia krawędziaków mogę użyć impregnatu Remmers HK Lassur, czy może coś innego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje wentylowane impregnacja drewna porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr Miczkotemat nr 308-2134
visibility czytano 241 razy

Wybielanie zszarzałego drewna


Dzień dobry

Mam pytanie odnośnie odświeżania wyglądu elementów drewnianych konstrukcyjnych.
W budynku znajdują się belki stropowe oraz słupy z drewna iglastego, które z czasem zszarzały, a później pociemniały. Elementy nie były nigdy pokrywane żadną chemią typu olejowanie, czy malowanie powierzchniowe.

Czy przeprowadzenie procesu powierzchniowego ługowania wodorotlenkiem sodu nie zmniejszy parametrów wytrzymałościowych drewna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drewno konstrukcyjne impregnacja drewna renowacje wykończenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

JWtemat nr 308-2229
visibility czytano 635 razy

Impregnacja mokrego drewna na więźbę dachową


Panie Jerzy,
przymierzam się do wycinki drzewa na więźbę dachową - jest to jodła. Planowany montaż w III-IV kwartale 2022. Według informacji jakie znalazłem w sieci, drzewo ścięte zimą może mieć wilgotność nawet na poziomie 40%. Proszę o weryfikację poniższego planu.

1. Wycinka jest planowana przed końcem lutego. W jakim maksymalnie czasie od ścięcia drzewo powinno trafić do tartaku?

Następnie tartak wycina elementy więźby, nie impregnuje, ani nie suszy elementów. Struganie nie jest konieczne (pytanie 36). Drewno powinienem jak najszybciej odebrać z tartaku i ułożyć je do suszenia według wytycznych z porady nr 36.

2. Zakładając, że będę składował drewno na zewnątrz, po osiągnięciu temperatur powietrza powyżej 10*C, przy wilgotności suszonego drewna najlepiej w granicach 35 - 40%, a najpóźniej przy wilgotności nie mniejszej niż 20%, należy przeprowadzić impregnację w warunkach domowych - wałkiem (pytanie 1203). Po zaimpregnowaniu kontynuować suszenie do osiągnięcia wilgotności 16 - 18% lub 18 - 20% (pytanie 818).

Natomiast w odpowiedzi na pytanie 36 napisał Pan, że impregnację w warunkach domowych najlepiej przeprowadzić przy wysuszeniu drewna do 20%. Które rozwiązanie jest skuteczniejsze - przy jakiej wilgotności impregnować drewno w warunkach domowych?
W przypadku zaimpregnowania wałkiem przy wilgotności ok. 35 - 40%, jak impregnacja wpłynie na dalszy proces suszenia drewna?
Czy po zaimpregnowaniu drewno ma być w dalszym ciągu rozłożone w sztaplach w sposób opisany w pytaniu 36?

3. W przypadku drewna struganego impregnować preparatem Adolit Holzbau B.
Jaki preparat należy zastosować w przypadku jeśli drewno na więźbę nie jest strugane?
Czy struganie wpływa w jakimś stopniu na skuteczność impregnacji?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady wykonawcom porady inwestorom suszenie impregnacja drewna

davidestemat nr 308-2324
visibility czytano 429 razy

Jak samemu sprawdzić czy drewno jest zaimpregnowane?


Panie Jerzy
czy da się w jakiś sposób zweryfikować czy zamówione drewno zostało pokryte zarówno impregnatem grzybobójczym jak i przeciwogniowym?

W tartaku zapewniają mnie że jest zaimpregnowany jednym i drugim zanurzeniowo, ale chciałbym to jakoś zweryfikować. Odnoszę wrażenie że większość tartaków impregnuje tylko grzybobójczo na "zielono".

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drewno konstrukcyjne impregnacja drewna porady inwestorom porady wykonawcom

Rafał Szajwajtemat nr 308-2451
visibility czytano 435 razy

Impregnacja odświeżająca drewnianych mebli w ogrodzie porażonych sinizną


3 lata temu kupiłem domek z drewna dla dzieciaków. W pierwszym roku został nałożony preparat przeciw grzybom i pleśniom. W kolejnym roku został użyty impregnat żywiczny, już wtedy zauważyłem, że drewno mocno sinieje.
Czym teraz byłoby najlepiej pokryć drewno i czy potrzebne jest szlifowanie, aby odnowić domek i zachować żywotność na dłużej?
Mam też stół, który większość czasu stoi pod zadaszeniem. Chciałbym, go odnowić.
Co Pan poleca?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: renowacje impregnacja drewna impregnacja elewacji architektura ogrodowa porady inwestorom porady wykonawcom

GGtemat nr 308-2582
visibility czytano 291 razy

Konserwacja po latach ogrodzenia z drewna


Dzień dobry,
Po 10 latach drewniane ogrodzenie wymaga renowacji. Niestety deski są ryflowane i nie chciałbym tego szlifować, bo musiałbym zrezygnować z tych „zdobień”. Nie wiem czy te zielone naloty to początek mchu?
1) Czy można to najpierw czymś nasączyć, potem przetrzeć szczotką, a potem zaimpregnować?
2) A może można to wykonać to metodą zanurzeniową (mam możliwość demontażu)? Wówczas miałbym pewność, że wszystkie „zakamarki” będą dobrze zabezpieczone. W przeciwnym razie czeka mnie rozkręcenie wszystkiego.
Z góry dziękuję za wskazówki i poradę.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia drewniane impregnacja drewna porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.