porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 46


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Marcinotemat nr 308-1774
visibility czytano 452 razy

Zasadność zastosowania gruntowej pompy ciepła


Witam,
jestem ciekaw Pana zdania na temat pomp ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym (ponad 30m głębokości) w nowo budowanym domu. Domyślam się że trzeba wykonać odpowiednie analizy pod konkretny dom, jednakże biorąc pod uwagę iż inwestor ma do wyboru wyłącznie gaz (i problemy z jego podłączeniem na działkę które może być trudno przezwyciężyć) oraz właśnie pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym pionowym to czy jest ona dobrym rozwiązaniem. Głównym czynnikiem wyboru jest dla mnie bezobsługowość oraz wydajność (niskie rachunki). Zakładam że sama instalacja może być droższa,
choć nie wiem ile.
Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady inwestorom projekty budowlane pompy ciepła instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wentylacyjne

centaurtemat nr 308-1778
visibility czytano 462 razy

Wspomaganie ogrzewania z kotła gazowego grzałką elektryczną


Dzień dobry od 2 m-cy zamieszkuję nowo wybudowany dom, który mam nadzieję dzięki tej książce i Pana poradom zawiera mniej błędów niż mógłby mieć. Rozpoczynam sezon grzewczy. Posiadam instalacją fotowoltaiczną o mocy 9,94 kW, ogrzewanie mam gazowe, pow.210m2 w tym 60m2 podłogówka reszta grzejniki. W związku z dużą instalacją posiadam do dyspozycji duże ilości prądu które chciałbym wykorzystać do ogrzewania domu. Czy można w obwód już istniejącego ogrzewania gazowego dołączyć piec elektryczny jednofazowy który ogrzewałby podłogówkę jak i grzejniki? Czy taki układ mógłby pracować zamiennie?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne instalacje c.o. instalacje c.w.u. fotowoltaika pV porady inwestorom

Zibitemat nr 308-1874
visibility czytano 130 razy

Zabezpieczenie nie czynnych instalacji sanitarnych na zimę


Jakim płynem lub rodzajem glikolu należy zalać instalację c.o. i c.w.u. aby w domu wykorzystywanym na razie weekendowo nie doszło do zamarznięcia instalacji.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje wody zimnej porady inwestorom

Piotr K.temat nr 308-2034
visibility czytano 416 razy

Błędy przy wykonaniu jastrychu anhydrytowego


Witam,
Zauważyłem, że jedna z rurek od ogrzewania podłogowego wypłynęła. Co z tym można teraz zrobić, gdzie szukać winowajcy?
Posadzka anhydrytowa. Instalacja grzewcza była napełniona sprężonym powietrzem.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. ogrzewanie podłogowe podłogi ogrzewane jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

MKKOtemat nr 308-2051
visibility czytano 395 razy

Osiadanie podłogi i spękania ścian - czy to po deszczach?


Szanowny Panie,
chciałbym przedstawić swój problem. Mieszkamy w nowym domu od 4 lat. Jest wybudowany z ytonga odm. 400 gr 36,5 cm, ścianki działowe też z ytonga odm. 600, gr. 11.5 cm (nie ma nośnych wewnętrznych). Fundament i konstrukcja dostosowane do kategorii szkód  górniczych (m. in.odpowiednie stężenia, wieńce, grubość ścian fundamentu 30 cm, beton B15).
Pod fundament usunięto humus, wybrano także ziemię na głębokość ok. 80 cm
(po zbudowaniu fundamentu nadsypywano wokół 20-30 cm ziemi). Podłoga na gruncie, fundament wypełniony piaskiem (przywiozłem go ok. 130 m3), zagęszczonym zagęszczarką. Na tym chudy beton (10 cm), XPS (15 cm), w nim instalacje c.w.u. i c.o. w peszlu (rury pex-al-pex) i zbrojona siatką wylewka, 5 cm grubości, po czym mozaika parkietowa.

W tym roku, po intensywnych, kilkudniowych opadach grunt wokół budynku wręcz przestał
przyjmować wody opadowe i przez 1 dzień przed domem utrzymywała się duża
kałuża, co nigdy przedtem nie miało miejsca. Ostatnio zauważyliśmy pękanie ścian działowych w części domu oraz osiadanie podłogi. W tej chwili pęknięcia i szczeliny
ściany i podłogi mają max. po 1-1,5 cm.

Znajomy inżynier poradził by wykonać badania stanu gruntu wokół budynku oraz pod podłogami. Zleciłem wykonanie badań georadarowych w tych strefach. Badania wykazały, że:
"1). Wokół budynku występuje układ warstw gruntu typowy dla zasypanych po robotach wykopów i pewnym samo- lub mechanicznym zagęszczeniu. Na głębokości ok. 4,0 m p.p.t. występuje zwierciadło wody gruntowej. Miejsc i przestrzeni zawieszonych w gruncie nie stwierdzono.
2). Pod podłogami na gruncie stwierdzono występowanie ugięć warstw gruntu pod pomieszczeniami gdzie występują zapadnięcia podłogi i pękaniu ścian działowych. Na pozostałej powierzchni parteru nie występują ugięcia warstw gruntu".

Pojawił się też nowy element: wykonaliśmy inspekcję kanalizacji kamerą, która wykazała, że woda z wanny w łazience nie schodzi w ogóle do głównej kanalizacji. W całości spływa do podsypki piaskowej. Rura podejściowa do tej wanny jest prawdopodobnie rozłączona. Na głębokości ok. 0,8 metra widać zatkanie tej rury piaskiem.

Co mamy robić w tej sytuacji? Skąd takie objawy i jak zaradzić?
Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-2106
visibility czytano 820 razy

Fuszerka montera instalacji sanitarnych w domu jednorodzinnym


Witam panie Jerzy,
pozwolę sobie prosić Pana o weryfikację poczynań instalatorów. W załączniku przesyłam kilka zdjęć. Mam obawy, czy aby na pewno instalacja jest wykonana poprawnie.
Zdjęcie 1 - przedstawia kompletny rozdzielacz do zasilania grzejników na poddaszu. Czy jest to poprawnie zmontowane, podejścia, rodzaje zaworów, etc.., czy widzi tutaj Pan jakieś błędy wykonawcze? Pomijam specyfikację samego rozdzielacza i wyposażenia, którego parametrów nie znam. Jedna z rurek zasilania była za krótka i wykonawca połączył ją złączką.
Zdjęcie 2 - rozdzielacz do wody zimnej i ciepłej oraz rozdzielacz do podłogówki na poddaszu.
Zdjęcie 3 - podłączenie cyrkulacji łazience. Mam obawy, czy można tę kształtkę pozostawić w ścianie. Dodatkowo wykonawca wykonał jedno podejście pod dwie baterie umywalkowe, twierdząc, że tak będzie lepiej, a rozdział można wykonać na zaworkach.
Zdjęcie 4 - Montaż stelaża WC, pionowa, szara rura to rura do wywiewki kanalizacyjne. Podejścia są pod stropem w piwnicy. Tutaj instalator wykonał jedno podejście do WC, umywalki, pralki i kondensatu z pieca (rura do pieca ma iść w izolacji podłogi - piec oddalony ok. 2m od tego pionu kanalizacji) Do umywalki i pralki rura 50mm. Czytałem, że pralki o załadunku powyżej 6kg (a są i 12kg) powinny mieć rurę 75mm. Więc, pytanie, czy te wszystkie "odbiorniki" mogą być tak zorganizowane.
Zdjęcie 5 - Instalator chciał osadzić kształtki na pianie montażowej, zaproponowałem masę naprawczą Ceresit CD25. Instalator proponuje wypełnić, pozostałe puste przestrzenie, bruzdy, pianą do lica mury. Tynki jak widać są już wykonane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej instalacje c.w.u. instalacje c.o. porady inwestorom

micmac23temat nr 308-2107
visibility czytano 515 razy

Maty kapilarne, co to takiego?


Dzień dobry,
przeglądając internet trafiłem na maty kapilarne i zacząłem czytać o ich budowie i zaletach. Czy spotkał się Pan z tym produktem i czy warto w ogóle interesować się ich zastosowaniem w domu. Czytając, producenci jak wiadomo zachwalają swój produkt czy aby nie przesadnie? Czy rzeczywiście są takie cudowne w porównaniu do na przykład ogrzewania podłogowego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli instalacje c.o. porady architektom porady inwestorom

Piotr Majtemat nr 308-2189
visibility czytano 430 razy

Wspomaganie wiatrowni lub PV akumulatorami w domu


Przygotowuję system akumulatorów wysoko pojemnościowych 1000 Ah do włączenia do instalacji domowej aby generować stałe, niezależne źródło zasilania. Są to 4 akumulatory 12V po 250 Ah. Pytanie jakie regulatory są potrzebne aby dołączyć je z inwerterem z normalnej instalacji fotowoltaicznej aby móc ładować taki układ? Czy jest tu potrzebny falownik jednofazowy, który moduluje napięcie z falownika jednofazowego i pytanie jaki prąd ładowania zrobić na wejściu oraz o jakim natężeniu. Czy wiatrak (elektronika wiatrowa) o wydajności 1 KW może samodzielnie i sprawnie ładować ten układ jeśli występują częste i regularne wiatry na działce, czy nie opłaca się dodatkowo go kupować i łączyć z akumulatorami. Zastanawiam się nad zrobieniem samego układu elektrowni wiatrowej i 4 paneli do zasilania tego układu akumulatorów bez udziału baterii fotowoltaicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady inwestorom instalacje solarne instalacje wentylacyjne instalacje c.o. instalacje c.w.u. fotowoltaika pV

sWhitetemat nr 308-2195
visibility czytano 422 razy

Drugie dodatkowe źródło ciepła w kotłowni dla domu


Ze względu na ostatnie wzrosty cen gazu rozważam alternatywę na CO w moim domu.
Chciałbym dodać drugi kocioł zasypowy spalający lub zgazowujący drewno oraz dołożyć bufor. Mój cel to palenie w piecu drewnem nie częściej jak 3 razy w tygodniu, aby nagrzać wodę w buforze. Drewno w pierwszej kolejności mogę pozyskać z własnych działek, starczy na kilka sezonów. Piec gazowy pracował by wtedy jak nie będę miał możliwości rozpalić w piecu na drewno. W domu będą dwa obiegi: grzejniki (grzejniki na ręczniki w łazienkach, piętro, warsztat + garaż, piwnica) oraz podłogówka (parter, łazienki).

Jak obliczyć moc kotła na drewno oraz rozmiar buforu tak, aby jedno rozpalenie nagrzało bufory do wymaganej temperatury, ale nie przegrzało wody oraz wystarczyło na kilka dni? Jak powinna wyglądać taka instalacja CO? Jak powinienem spiąć ze sobą piece, bufor oraz zbiornik na CWU? Jakie temperatury wody ustawić na piecach? Np. kocioł gazowy załączał by się przy temperaturze 45 stopni C i podgrzewał wodę do 55 stopni C, a kocioł na drewno od 55 do 80-90. Czy automatyka powinna odcinać piec na drewno kiedy nie pracuje oraz odłączać piec na gaz kiedy pracuje piec na drewno, jak to powinno wyglądać?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne automatyka i sterowanie charakterystyki energetyczne domy energooszczędne energochłonność fizyka budowli instalacje c.o. instalacje c.w.u. komfort cieplny kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

mats29temat nr 308-2235
visibility czytano 709 razy

Układanie instalacji w podłodze w warstwie termoizolacji


Panie Jerzy,
1 Czy instalację elektryczną prowadzoną po ziemi jak i instalację wodną można umieścić w pierwszej warstwie styropianu? Chodzi mi o to, że większość elektryków i hydraulików mocuje kable i rury do podłogi a przez to zniszczą mi hydroizolację. A tak w styropianie może nie trzeba by było kołkować i mocować instalacji do podłoża.
2 Czy wynalazki typu styrobeton czy jakiś styropian w płynie mogą zastąpić styropian podłogowy pod wylewkę? (producenci zachwalają, że są dużo mocniejsze od EPS).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi instalacje kanalizacyjne instalacje gazowe instalacje elektryczne instalacje c.w.u. instalacje c.o. porady inwestorom


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.