porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 19


 
 
2
 
1
 
 
 
Alina Ś.temat nr 308-011
visibility czytano 1 razy

Mokre po remoncie ściany w piwnicy kamienicy


... Od dwóch lat eksploatuję pensjonat, który powstał w wyniku remontu i rozbudowy istniejącej kamienicy. W pierwszym roku, po zimie pojawiły się problemy z wilgocią w piwnicach gdzie mamy magazynki restauracji oraz zaplecze gospodarcze kuchni. Mamy takie oto obrazy:

1. Na otynkowanych ścianach wewnętrznych i zewnętrznych nad posadzką na wysokość sięgającą 30-80 cm występują mokre plamy w kolorze brunatnym i szarym.

2. W tych miejscach tynk pęka, kruszy się i odstaje. Są też widoczne grube narośle i plamy w kolorze białym (proszek przypominający sól).

Podczas prac budowlanych przy wykonywaniu posadzek w piwnicach układana była izolacja z papy termozgrzewalnej z wywinięciem na ściany na wysokość 15 cm. W roku ubiegłym ponownie wykonywaliśmy remont w piwnicach: wykonawca skuł tynk na wysokość 1 m od podłóg, uzupełnił nowym tynkiem oraz pomalował w większości farbą emulsyjną a farbą olejną na wysokość 30 cm nad podłogą. Prace te nie dały żadnych pozytywnych skutków, gdyż po tej zimie jest to samo, a farba odstaje całymi płatami i tylko czuć stęchlizną i grzybami.

- Uprzejmie proszę o pomoc! Co mamy zrobić? Sanepid grozi nam zamknięciem kuchni i restauracji.


Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: budynki typu "plomba" izolacje przeciwwilgotnościowe remonty zawilgocenia zasolenia zagrzybienia piwnice hydroizolacje renowacje

Dariusz Klimatemat nr 308-013
visibility czytano 2 razy

Naprawa mokrych piwnic w domu sprzed 20 lat


... Posiadam dom w stanie surowym, który chciałbym wykończyć w większości systemem gospodarczym. Aktualny mój problem to izolacja pionowa ścian fundamentowych. Fundamenty wykonane były ok. 20 lat temu, a ponieważ oprócz jakiejś czarnej emulsji na nich nic więcej nie ma, to chciałbym zrobić izolację jak należy i zaizolować potem styropianem. Budynek jest w całości podpiwniczony. Wody gruntowe są poniżej ławy fundamentowej, więc myślę o lekkiej izolacji przeciw wilgoci.
Zdecydowałem się na odkopanie fundamentów (załączam fotografie), ponieważ wewnątrz piwnicy tuż nad posadzką pojawiła się wilgoć na ścianach. Skułem również wylewkę na podłodze w piwnicy, bo była w wielu miejscach popękana. 
W związku z tym planuję położyć styropian pod wylewką i tu proszę o pomoc. 
Powinienem również nadmienić, iż w roku 1997 podczas powodzi piwnica była zalana do połowy. Obawiam się również o stan izolacji poziomej i chciałbym zabezpieczyć przed przedostawaniem się wody przez złącze ławy ze ścianą.

Bardzo proszę o pomoc w następujących tematach
- jaką wykonać izolację na fundamencie i podłodze piwnicy?
- jakich użyć materiałów?
- w jakiej kolejności przeprowadzić prace?
Ponieważ po dłuższym analizowaniu wielu dyskusji na forach budowlanych jestem zupełnie zdezorientowany, to liczę na Pana pomoc. Proszę o wyrozumiałość, ponieważ nie mam doświadczeń z branżą budowlaną, a wynajmując fachowców chcę mieć kontrolę nad poprawnym wykonaniem ich prac.

Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty izolacje przeciwwilgotnościowe remonty zawilgocenia piwnice membrany kubełkowe ocieplenia osuszanie bydynków

Damian Wyszyńskitemat nr 308-069
visibility czytano 3561 razy

Hydroizolacja z folii PE pod podłogą na gruncie


Chyba mój wykonawca coś czaruje? Otóż, izolacja pozioma na ścianach fundamentowych pod murem jest wykonana z papy termozgrzewalnej - ale jak ją połączyć z izolacją poziomą podłogi parteru którą wykonawca chce wykonać z folii PE?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe posadzki betonowe podłogi błędy projektowe błędy wykonawcze

elsitemat nr 308-109
visibility czytano 243 razy

Termoizolacja ze szkła piankowego pod płytą


Szanowny Panie Jerzy,
Jestem pod wrażeniem wiedzy, którą zawarł Pan w książce "Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów" oraz przekazywanej na Pańskiej stronie internetowej. Wszystkim znajomym, którzy są inwestorami lub mają związek z budownictwem polecam zakup Pańskiej książki, opowiadając o przypadkach, z jakimi miał Pan do czynienia, które są przedstawione w zakładce "z życia wzięte". Dla mnie najbardziej wymownymi były przykłady pensjonatu w Dusznikach, zalewanego wodą ze stoku oraz podany na jakimś forum przykład centrum handlowego, którego parking podziemny był zalewany wodą, bo nie miał izolacji przeciwwodnej, ale za to beton "wodoszczelny" i zaproponowane przez projektanta rozwiązanie, polegające na położeniu na beton folii kubełkowej jako sączka i dodatkowej warstwy betonu oraz wypompowywanie wody przez cały okres eksploatacji budynku.

Lektura książki zwróciła moją uwagę na pewną kwestię. Otóż na stronach 163-165 "Sekretów..." opisał Pan sposób izolowania płyty fundamentowej - z termoizolacją pod, jak i nad płytą nośną. Nurtuje mnie natomiast zagadnienie prawidłowej hydroizolacji płyty fundamentowej, położonej na szkle spienionym. Zgodnie z deklaracjami producentów szkło spienione jest nienasiąkliwe oraz nie podciąga kapilarnie wilgoci i dzięki temu, oprócz funkcji termoizolacyjnej i drenującej, ma spełniać również rolę izolacji przeciwilgociowej.
Przy dobrych warunkach gruntowych, wg producenta, warstwę (40- 60 cm) szkła spienionego układa się na gruncie rodzimym (z opaską przeciwwysadzinową ok. 1 m poza krawędziami planowanej płyty), po uprzednim wyłożeniu wykopu geowłókniną. Po zagęszczeniu szkła warstwami po ok. 20- 30 cm, na wierzch układa się folię PE, jako zabezpieczenie przed wnikaniem w szkło wody zarobowej z mieszanki betonowej, układa zbrojenie i wylewa beton
Czy przy takim posadowieniu płyty fundamentowej nie dojdzie do wnikania wilgoci w płytę i do budynku poprzez przenikanie pary wodnej z parującego pod płytą gruntu? Para będzie przecież mogła swobodnie przenikać pomiędzy granulkami szkła i przez dziury w folii, które powstaną wskutek nacisku płyty betonowej na warstwę spienionego szkła.
Czy konieczne jest dodatkowe zaizolowanie płyty od góry papą i położenie warstwy dociskowej, czy też ilość wilgoci wytrącającej się z pary wodnej nie będzie na tyle duża, by stosować dodatkową izolację?
Edgar Nowicki
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne domy jednorodzinne izolacje przeciwwilgotnościowe izolacje cieplne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne posadowienia porady inwestorom

W. Kotowskitemat nr 308-111
visibility czytano 876 razy

Strefa cokołowa poniżej podłogi, fundament, podłoga


22 grudnia zakończyłem obsypywać fundamenty. Ściany fundamentowe zostały ocieplone styropianem XPS od zewnątrz grub 15 cm a od wewnątrz grubości 5 cm (zgodnie z Pana analizami). Ocieplenie ścian styropianem EPS-80 grub 25 cm. W części cokołowej będą płytki klinkierowe w całości poniżej poziomu posadzki w domu. Jak to rozwiązać? Chudziak ma być zlicowany z poziomem fundamentu. Jak położyć hydroizolację i inne warstwy podłogi?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne fundamenty budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty izolacje przeciwwilgotnościowe hydroizolacje podłogi porady inwestorom

Świątektemat nr 308-115
visibility czytano 55 razy

Naprawa muru 3-warstwowego bez hydroizolacji


Kupiłem dom w stanie surowym otwartym. Ma mieć ściany trójwarstwowe (Porotherm 25, wełna 12, pustka 3, cegła betonowa elewacyjna 12), a posadowiony jest na gruncie piaszczystym. Na dzień dzisiejszy stoją wszystkie ściany konstrukcyjne zakryte dachem odeskowanym + papa (bez muru elewacji). Niestety dopiero teraz kupiłem Pana książkę i widzę jak dużo popełniono błędów w tym domu. Moje więc problemy:
1. Izolacja pozioma pod ścianami została wykonana z kiepskiej papy na tekturze I-333, która została obcięta do równa z postawionymi na niej pustakami. Jak wzmocnić izolację poziomą?
2. Jak zabezpieczyć połączenie wylanego betonu tzw. chudziaka z izolacją poziomą pod ścianami (w części domu występuje styropian także od wewnętrznej strony fundamentów tworząc dylatację).
3. Jak prawidłowo izolować miejsce oparcia muru elewacyjnego?


Odpowiedź płatna 492,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci izolacje przeciwwilgotnościowe mury licowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom

Andrzej Kolanotemat nr 308-116
visibility czytano 116 razy

Czy docieplać ścianę jednowarstwową? Co z folią na podłodze?


Mieszkam w domu wybudowanym ok. 2001 roku z betonu komórkowego Ytong ściana jednowarstwowa 36,5 cm bez ocieplenia. Dom ma instalację z rekuperatorem (wymiennik obrotowy). Jestem w trakcie remontu (wymiana okien, odświeżenie elewacji).
1.Czy wg Pana jest sens ocieplać taką ścianę? Moje rachunki za ogrzewanie to obecnie 200 zł miesięcznie (gaz).
2.W trakcie wymiany okien balkonowych mam odsłoniętą część warstw podłogi do podkładu betonowego - do uzupełnienia przy oknach.Te warstwy podłogi na gruncie to w kolejności: podkład betonowy ok.10 cm (ułożony na zagęszczonym piasku); folia budowlana ułożona na suchy zakład (sklejona z papą, stanowiącą izolację poziomą ścian, przy pomocy taśmy butylowej); polistyren ekstrudowany 4 cm; polistyren ekspandowany z folią aluminiową 3 cm; wylewka betonowa z ogrzewaniem podłogowym ok 7 cm; płytki. Doczytałem, że folia nie stanowi hydroizolacji. Czy stanowi to jakieś zagrożenie dla domu? Do tej pory nie widać niczego niepokojącego. Nie planuję wymiany warstw podłogi.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: docieplenie domy energooszczędne domy jednorodzinne analizy cieplno-wilgotnościowe analizy ekonomiczne domy jednorodzinne domy murowane fizyka budowli hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe podłogi remonty

andretemat nr 308-178
visibility czytano 429 razy

Czy masa polimerowo-bitumiczna jest bezpieczna do wnętrza?


Czy masy bitumiczne bezrozpuszczalnikowe są bezpieczne dla zdrowia? Na stronie PZH w dokumencie "Dodatkowe informacje dla klientów atestujących wyroby budowlane w Zakładzie Higieny Środowiska NZIP-PZH (listopad, 2014)" przeczytałem m.in.:
"3. Do wnętrz pomieszczeń mieszkalnych i użyteczności publicznej nie dopuszczamy wyrobów: ... d) zawierających materiały bitumiczne".
Czy w takim razie stosowanie mas polimerowo-bitumicznych bezrozpuszczalnikowych na betonie podkładowym w podłodze na gruncie jest bezpieczne dla zdrowia? Jest to co prawda wewnętrzna warstwa, ale rodzą się u mnie wątpliwości.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne ekologia hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe

Marek Karczewskitemat nr 308-238
visibility czytano 186 razy

Remont posadzki przemysłowej z lastrico


Zakupiliśmy budynek fabryczny zbudowany 8 lat temu i musimy wyremontować posadzkę o wymiarach 24,0 x 9,6 m. Rozstaw słupów 6,0 m. Posadzka jest na poziomie terenu. Po zrobieniu odkrywki wiemy że posadzka ma warstwy:

- piasek ok. 20 cm,

- chudy beton B10 grubości ok. 12 cm,

- czarna folia budowlana,

- pas ocieplenia ze styropianu EPS-80 szerokości 1 m od ścian zewn. i grubości 5 cm,

- dociskowa szlichta betonowa grub. 4 cm (klasy ok. B15),

- lastrico grub. 2-3 cm z polami 3 x 3 m oddzielonymi szkłem.

Nie stwierdzono dylatacji konstrukcyjnych betonu podkładowego. Pasy lastrica o w odległości 15-30 cm od pasków szkła popękały i odpadają. Planujemy obciążenia wózkami widłowymi o załadunku ok. 9,0 t. Wózki na kołach z twardej gumy.

Prosimy o podanie zakresu robót jak poprawnie ją wyremontować?

Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: posadzki betonowe posadzki przemysłowe budownictwo przemysłowe remonty izolacje przeciwwilgotnościowe ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Barytemat nr 308-374
visibility czytano 248 razy

Papa i emulsja pod mury na płycie?


W moim domu będzie wykonana płyta fundamentowa. Wykonawca na izolację poziomą (przed pierwszą warstwą bloczków silikatowych) chce użyć papy podkładowej 4,2 mm oraz dysperbit. Czytając książkę wiem, że dysperbit nie jest najlepszym wyborem. Jak poprawnie powinna wyglądać ta izolacja oraz jakich użyć produktów zamiast dysperbit-u?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe porady inwestorom


 
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.