porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 728


 
 
74
   ...  
17
 
16
 
15
 
14
 
13
   ...  
1
 
 
Marta BB.temat nr 308-2208
visibility czytano 406 razy

Dziwne zachowanie się bitumicznego preparatu gruntującego


Witam

Za namową majstra cały fundament z bloczków betonowych na mojej budowie został zaszpachlowany (wyrównano nierówny mur) masą mineralną Betonplast po namoczeniu murów. Po odczekaniu doby majster naniósł Unibit rozcieńczony wodą. Po naniesieniu pojawiły się pęcherzyki. Ponieważ miejsca po pęcherzykach są trudno dostrzegalne, wykonawca zamierza po wyschnięciu zagruntować ściany jeszcze raz. Czy tak będzie dobrze?

W załączniku przesyłam zdjęcia z zakończonego etapu szpachlowania ścian i rozpoczętego gruntowania.

Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

hubbletemat nr 308-2212
visibility czytano 355 razy

Murowany doświetlacz okna piwnicznego


Uprzejmie proszę o poradę jak można wykończyć okno piwniczne o szerokości 160cm.
Dla tak szerokich okien doświetla piwniczne plastikowe są bardzo drogie (np. MULTINORM kosztuje ponad 4000 zł, Wolfa to ponad 6000 zł) a mam 2 takie okna. Zastanawiam się zatem nad wersją murowaną np. z bloczków, ale zastanawiam się jak dobrze je obsadzić a jednocześnie odizolować ją od ocieplonych fundamentów.

Niestety, ten element prac nie został wykonany przed zasypaniem fundamentów. W niedalekiej odległości od okna zrobione jest odwodnienie do którego mogę wciąż się podłączyć.

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego doświetlacze porady inwestorom porady wykonawcom

Mar.Pal.temat nr 308-2215
visibility czytano 530 razy

Paroizolacja na stropie na poddaszu nieużytkowym


Dzień dobry Panie Jerzy,
dręczy mnie cały czas problem dobrej paroizolacji na strychu nieużytkowym.
Głowię się miedzy folią, szlamem a teraz do głowy przyszło mi żeby całość wyłożyć cienką papą i na to dopiero położyć dwie warstwy wełny 15cm. Jakie jest Pana zdanie w ty moim dylemacie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne paroizolacje porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2221
visibility czytano 923 razy

Karygodne błędy podczas fundamentowania domu na ławach


Ławy fundamentowe budynku mieszkalnego zostały zrealizowane bezpośrednio na podkładzie betonowym bez zastosowania papy podkładowej. Powierzchnie boczne ław również nie zostały zabezpieczone żadną izolacją przeciwwilgociową. Na ławie przed wykonaniem ścian fundamentowych ułożono warstwę papy podkładowej zgrzewalnej. Wykonawca w miejscu występowania elementów żelbetowych „nabił” papę na pręty startowe rdzeni i słupów żelbetowych. W dalszej kolejności wykonano ściany fundamentowe z bloczków betonowych i zalano mieszanką betonową elementy żelbetowe. Tak wykonane ściany fundamentowe zabezpieczone zostały dysperbitem.

Przed wykonaniem ścian przyziemia, na górnej powierzchni ścian fundamentowych (również w miejscach występowania słupów i rdzeni żelbetowych) wykonano zabezpieczenie dysperbitem. Następnie na tak przygotowane podłoże ułożono folię fundamentową PCV, „nabijając” ją w miejscach lokalizacji prętów zbrojeniowych.

Po dwóch latach użytkowania obiektu pojawia się w budynku (na słupach żelbetowych) wilgoć podciągana kapilarnie z gruntu. Oczywistą oczywistością są popełnione przez wykonawcę błędy. Najgorsze jest jednak to, że uważa on, że wszystko zrobił prawidłowo. Panie Jerzy jakich argumentów użyć, aby wykazać wykonawcy, że sposób wykonania robót był wadliwy? Czy najprostszą metodą naprawczą będzie wykonania tynków renowacyjnych do poziomu około 1m od podłogi wraz z malowaniem tak przygotowanego podłoża stosowną farbą dyfuzyjną?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

sailahtemat nr 308-2222
visibility czytano 394 razy

Hydroizolacja fundamentów czy beton napowietrzony?


Panie Jerzy,

Warunki gruntowe jednorodne - pod darniną sam piasek na odwiertach 4m, brak poziomu wody gruntowej. Pozwala to poprzestać na hydroizolacji fundamentu piwnicy od góry/boków.
Jednak co w przypadku, jeśli jedyna lokalna betoniarnia nie wykonuje betonu napowietrzonego (tylko W8), a wykonawca nie widzi innej opcji jak beton z gruszki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-2223
visibility czytano 490 razy

Nasiąkliwość styropianu XPS w praktyce budowlanej


Artykuł [1] prezentuje wyniki badań próbek izolacji termicznej EPS i XPS, które zostały pobrane z eksploatowanych budynków. Stwierdzono, że nasiąkliwość płyt XPS jest większa od wartości raportowanych przy normowych badaniach laboratoryjnych. W konsekwencji, rzeczywisty spadek izolacyjności termicznej XPS był znacznie większy.
Ponadto stwierdzono, że nasiąkliwość oraz spadek izolacyjności termicznej płyt XPS jest większy niż płyt EPS.

Czy można ufać temu artykułowi i wyciągać praktyczne wnioski? Jeśli tak, to by oznaczało, że nie ma potrzeby stosowania droższych płyt XPS do izolowania ścian fundamentowych.

[1] XPS Insulation Extracted After Field Exposure Confirms High Water Absorption & Diminched R-Value
[2] Measurement of Exterior Foundation Insulation to Assess Durability in Energy-Saving Performance

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ruch ciepła i wilgoci termoizolacje

Uzotemat nr 308-2241
visibility czytano 457 razy

Skutki bezmyślnego wykonawstwa przy posadowieniu domu


Dzień dobry,
Chciałbym zasięgnąć porady odnośnie niestety chyba dość powszechnego zaniedbania / pójścia na łatwiznę budowlańców. Sytuacja jak na zdjęciach, rury zbyt blisko ścian, przerwana papa, do tego połamane kielichy dylatacyjne. W jednym miejscu zupełny brak kielicha dylatacyjnego.
Wspierając się istniejącymi tematami jak 1708, 114 oraz instruktażem 006 będę zabierał się za naprawy hydroizolacji, chciałbym jednak dopytać:

1. Jak podejść do tematu kielichów dylatacyjnych, biorąc pod uwagę iż niektóre z nich są wyłamane do poziomu betonu podkładowego, czy obciąć je wszystkie do poziomu betonu podkładowego?

2. Czy przestrzeń pomiędzy kielichem dylatacyjnym a rurą kanalizacyjną należałoby czymś wypełnić? Obecnie przy spodzie jest tam piasek (z warstwy piasku pod betonem podkładowym).

3. Dodatkowo zastanawiam się czy papa nie wystaje za bardzo poza lico ścian? Jak widać nie jest ona zgrzana a jedynie położona, zbiera się wiec pod nią piach i kurz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje podłogi porady inwestorom

BBtemat nr 308-2245
visibility czytano 295 razy

Wilgoć w murach piwnicznych domu istniejącego


Witam,
zwracam się z prośbą o konsultację w kwestii usunięcia wilgoci w piwnicy starego domu i zabezpieczenia przed nawrotem. Postaram się dokładnie streścić sytuację.
Dom zakupiłam w 1999 r., wykonany był generalny remont wewnętrzny plus ocieplenie ścian zewnętrznych (styropian 10) i cokołu ok 45 cm wysokiego (styropian 5 plus płytka elewacyjna). Piwnica znajduję się w centrum domu tylko pod korytarzem i częściowo pod dobudowaną w latach 20-tych klatką schodową.
Remontu piwnicy nie było, na ścianach cegła, na posadzce klepisko. W piwnicy nie było wilgoci, przynajmniej wyczuwalnej, co najwyżej okresowo zawilgocenie na posadzce w narożniku północno-wschodnim w pobliży małego okienka - ale nie pod nim - dawnego zsypu węgla. We wrześniu 2008 roku zrobiłam remont piwnicy i z tego co pamiętam wykonano na posadzce cienką szlichtę betonową - nie pamiętam czy z izolacją z folii, następnie masa samopoziomująca i płytki zwykłe.
Na ścianie tynk tradycyjny i farba lateksowa Beckers (bo została z remontu). Niestety przed zimą, około listopadzie pękła rura z wodą, która poprowadzona była gdzieś pod domem i wchodziła do piwnicy w okolicy komina, czyli w centralnej części domu. Nastąpiło przeciekanie wody przez ściany, w największym stopniu nie przy wejściu rury do piwnicy tylko w ścianie zewnętrznej starej części domu, gdzie dobudowano klatkę schodową. Woda spływała w kierunku okienka zsypowego i stała na wysokości ok 4-5 cm. Po odkryciu zalania w ciągu 12 godz. została zakręcona woda na przyłączu. Niestety nie wiem dokładnie od kiedy się przesiąkała, pamiętam że słyszeliśmy jakiś szum ale już nie pamiętamy ile czasu minęło do odkrycia zalania. Myślę, że wszystko trwało 24-48 godz.
Po usunięciu awarii i zamontowaniu rur z tworzywa piwnica suszyła się grawitacyjnie bez dogrzewania. Dodam, że zawsze zimą w piwnicy temperatura nie spada poniżej 8 stopni. Niestety latem zauważyliśmy pęknięcia a nawet jakby rozsadzenie płytek podłogowych głównie w narożnikach - 3 szt, wzdłuż cokołu ściany północnej (gdzie stała woda) i przy cokole na którym są wsparte drewniane schody. Piwnica nadal się suszyła.

W tym roku chcę ją oczyścić i odremontować ponownie uszkodzenia po zalaniu. Niestety nadal posadzka albo tylko masa samopoziomująca, jest mokra a dokładniej mówiąc gliniasta - da się ugniatać. Płytki zostały jakby wypchnięte do góry w trzech narożnikach i pod schodami na styku z cokołem, także całe płytki podniosły się wzdłuż ostatniego stopnia schodów. Są też pojedyncze pęknięcia w płytkach wzdłuż ścian lub w sąsiedztwie tych wybrzuszonych. Odpadł też cokół na ścianie przez którą przesiąkała woda. Na ścianie narożnej gdzie przesiąkała woda widać okrągłe jasnoszare wykwity pleśni a w kilku miejscach wzdłuż cokołu na ścianie czarne jakby pierścienie na wysokość ok 5cm.

Farba na ścianie odparzyła się w miejscu przecieku wody a tynk uległ skruszeniu. Poradzono mi odkopać ściany i zabezpieczyć dysperbitem i folią kubełkową na całej wysokości ścian ok 145 cm. Ściany są z cegły z zaprawą chyba wapienną, dom obsypany gruntem rodzimym - drobny piach. Ma być zrobiony wykop by ściana się suszyła. Mam obawy czy tak szczelnie zaizolowana ściana nie zaszkodzi piwnicy, czy będzie mogła z niej wychodzić wilgoć na zewnątrz? Czy ściany będą się mogły wentylować? Myślę by osuszyć piwnicę za pomocą agregata do pochłaniania wilgoci ale nie wiem co dalej. Nie wiem jak interpretować wilgoć w piwnicy i pęknięte płytki: 1) czy jest to efekt zalania, nasiąknięcia materiałów i naprężeń z tym związanych oraz długiego czasu na wysuszenie po awarii, czy 2) zawilgocenie to skutki podciekania lub przesiąkania wody przez ściany zewnętrzne piwnicy z gruntu, i nie wiem czym najlepiej dla takich murów wykonać izolację przeciwwilgociową od strony gruntu by nie popsuć czegoś - a informacje o stosowaniu folii kubełkowej i hydroizolacji mam sprzeczne.
Proszę o szybką pomoc, jeśli to możliwe, bardzo zależy mi na czasie.
Z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy jednorodzinne naprawy remonty hydroizolacje porady inwestorom

Pablotemat nr 308-2253
visibility czytano 413 razy

Emulsyjna izolacja przeciwwilgociowa fundamentu i podłogi


Dzień dobry,
planuję wykonać izolację przeciwwilgociową poziomą na posadzce na gruncie z BORNIT UNIBIT. Ten sam produkt mam na ścianie fundamentowej od wewnątrz. Izolacja ściany wyciągnięta powyżej górnej powierzchni betonu podkładowego, aby połączyć za pomocą dedykowanej taśmy w pachwinie.
Prośba o poradę: Z czego wykonać izolację pod ścianami działowymi, aby połączyła się ona z UNIBIT?
pozdrawiam

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Krystyna W-watemat nr 308-2257
visibility czytano 482 razy

Czy elektroosmoza usunie wilgoć ze ścian domu?


Dzień dobry
Chciałabym prosić Pana o pomoc fachową. Mieszkamy od 5 lat w nowym domu jednorodzinnym, ale ściany parteru nad podłogą są mokre, w plamach i miejscami jest pleśń. Mieliśmy w domu różnych ekspertów a ostatnio panów od elektroosmozy, którzy na 100% twierdzą że te wykwity na ścianach to kapilary i oni je usuną.

Mąż nie wierzy w cuda dlatego piszę do pana z pytaniem. W końcu budowy było duże przyśpieszenie za zgodą KB. W maju były robione wylewki i na takie mokre bo po tygodniu układane były płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy (dom był słabo wietrzony) i po około roku zaczęła w różnych miejscach (40cm od podłogi) odchodzić najpierw farba potem powstały wykwity. Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów w różnych miejscach na ścianach?

Panowie od elektroosmozy zbadali nam ściany i mamy w nich wodę na 30-45cm od podłogi. Bardzo Pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna aby ją wyeliminować? Czy taka elektroosmoza pomoże?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli zawilgocenia błędy projektowe błędy wykonawcze hydroizolacje porady inwestorom


 
 
74
   ...  
17
 
16
 
15
 
14
 
13
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.