porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 36


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
anieldtemat nr 308-713
visibility czytano 147 razy

Odwodnienie stropodachu nad garażem


Witam Panie Jerzy. W załączniku przesyłam zdjęcia projektu naszego stropodachu nad garażem. Proszę o radę w jaki sposób wprowadzić zmianę, tak aby rynna nie przechodziła przez środek garażu, tylko na zewnątrz budynku.

Co jest lepsze na pokrycie stropodachu papa podkładowa i na to papa z wkładka aluminiowa, tak sugeruje kierownik budowy, czy może hydroizolacja epdm jak w projekcie oryginalnym.

Z jakiego materiału lepsze są kanały wentylacyjne do rekuperacji. Mamy wyceny od dwóch firm. Jedna proponuje kanały z aluminium, a druga z tworzywa typu pe-plex.



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-725
visibility czytano 251 razy

Przewody wentylacyjne z plastików


Co do wentylacji gdzie przewody wykonane są z PE (skoro jest już ten temat tutaj poruszany), jak to się ma do zapisu z rozporządzenia o warunkach technicznych:

"§ 267. 1. Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych, a palne izolacje cieplne i akustyczne oraz inne palne okładziny przewodów wentylacyjnych mogą być stosowane tylko na zewnętrznej ich powierzchni w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia."

Niby sprawa oczywista, ale w projektach budynków jednorodzinnych instalacje z PE występują nagminnie, to jak to w końcu jest?!
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom projektowanie

Joanna Słonatemat nr 308-772
visibility czytano 387 razy

Błędy w wentylacji grawitacyjnej z okapami


Witam
W mieszkaniach występuje ciąg wsteczny. Mieszkania są tak zaprojektowane że w każdym pomieszczeniu znajdują się kanały wentylacyjne. W kuchni natomiast są dwa kanały wentylacyjne: jeden z przeznaczeniem pod okap kuchenny. Deweloper chcąc naprawić problem z ciągiem wstecznym zamontował na kanałach wentylacyjnych w kuchni i łazience turbowenty i wmontował w okno nawiewnik powietrza (mieszkanie o pow. 70 m2 z oddzielną łazienką i wc). Oprócz tego "udoskonalił" coś na dachu (o tym jest w protokole kominiarskim). Wszystko to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Działają dwa przewody wentylacyjne (na których zamontowano turbowenty) z pozostałych wieje do środka mieszkań.
Przegląd kominiarski odbył się po naprawach dewelopera.
Po rozmowach z zakładem kominiarskim deweloper chce zamurować po jednym kanale wentylacyjnym, ponieważ wg niego występuje zaburzenie w cyrkulacji powietrza.
W moim mieszkaniu pomimo napływu powietrza z czterech kratek wentylacyjnych + nawiewnik w oknie, po upieczeniu kotletów śmierdzi 6 godzin. Moimi kotletami czuć także u sąsiadów w łazience. Najbardziej ciąg wsteczny odczuwalny jest w WC - tam różnica temperatury powietrza w porównaniu do temperatury pozostałych pomieszczeń sięga 10 stopni C. Sąsiad z góry zamurował kratki wentylacyjne w pokojach mimo takiego rozwiązania u niego również występuje ciąg wsteczny.
W przedstawionej sytuacji proszę o poradę i wskazówki co należałoby zrobić aby naprawić zaistniałą sytuację. Ratunku!
Z wyrazami szacunku.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe błędy wykonawcze wentylacja wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

PiotrekZettemat nr 308-825
visibility czytano 236 razy

Wilgoć i pleśń w łazience w wieżowcu


Witam.
Kupiliśmy mieszkanie w starym wieżowcu z wielkiej płyty. Dobra lokalizacja, cena na którą w danej chwili było nas stać. Gruntowny remont zaplanowany na okres za ok. 4-5 lat. Mieszkanie nie jest w bardzo złym stanie, tzn. da się mieszkać. Jest tylko jeden główny problem z którym musimy się uporać już teraz. Mianowicie. Pleśń w łazience. Przyczyną jest ogromna wilgoć, słaba wentylacja w mieszkaniu, a właściwie jej brak. Aby spróbować temu zaradzić zlecę wykonanie nawietrzaków w oknach PVC. Ciąg w wentylacji grawitacyjnej jest przy uchylonym oknie więc gdy zapewnię napływ powietrza wentylacja powinna choć trochę funkcjonować. Żadne wentylatory nie wchodzą w grę bo mamy kanały zbiorcze. Podejrzewam, że może to nie zlikwidować całkowicie przyczyny. Jest także masa innych błędów budowlanych, które przy wspomnianym remoncie planuje zlikwidować.
Moje pytania:
1. Jak pozbyć się tej ogromnej wilgoci w łazience już teraz?
2. Jak pozbyć się pleśni, na tyle skutecznie by nie zagrażała zdrowiu oraz nie pojawiła się znowu? Poglądowo zamieszczam zdjęcia z łazienki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

JanekMuchatemat nr 308-831
visibility czytano 846 razy

Przewody wentylacyjne w stropie podwieszonym


Dom parterowy, poddasze nieużytkowe. Pytanie o prowadzenie kanałów WM w stropie podwieszonym. Który z poniższych wariantów jest najlepszy:
a) ocieplone kanały ułożone na poddaszu
b) kanały ułożone w suficie podwieszonym pod ociepleniem.Reszta ocieplenia układana na wiązarach
c) kanały ułożone w suficie podwieszonym między ociepleniem
d) kanały ułożone w suficie pod ociepleniem. (jeśli tak to jak mocować drut podtrzymujący wełnę)
* Pominięto na rysunku inne warstwy np. paroizolację

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Michał Zielińskitemat nr 308-918
visibility czytano 316 razy

Usztywnienie komina wentylacyjnego z pustaków - czy konieczne?


Czy kanały wentylacyjne systemowe należy obmurować cegła pełną połówkową od poziomu zero? W projekcie (gotowym z biura projektowego) w rzucie jest naniesione obmurowanie komina: w 2 przypadkach od poziomu fundamentu i w 1 przypadku od poziomu stropu.
Po konsultacji z biurem i wyjaśnieniu sobie iż w kosztorysie jest to opisane jako szpałdowanie ścian i słupów cegłą pełną. Biuro podpiera tą decyzje tym że instrukcja komina systemowego mówi o obmurowaniu dla usztywnienia. Sprawdziłem instrukcję komina systemowego jaki jest użyty w projekcie i nic tam nie ma o obmurowaniu.
Kto ma racje?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-991
visibility czytano 669 razy

Dodatkowa rewersyjna pompa ciepła powietrze/woda


Chciałbym poznać Pana opinię w sprawie zamontowania w moim domu dodatkowego źródła ciepła i chłodu w postaci powietrznej pompy ciepła tzw. klimatyzatora kanałowego. Chciałbym kanały nawiewne zlokalizować nad prawie każdym oknem w stropach na parterze i piętrze. Przypomnę, że docelowym źródłem ciepła będzie ogrzewanie miejskie PEC lub pompa ciepła, jeśli będzie problem z podłączeniem się do sieci miejskiej. Na parterze przewiduję ogrzewanie podłogowe w całości a na piętrze kombinowane, w sypialniach grzejniki pod oknami a pozostałych pomieszczeniach również ogrzewanie podłogowe. Wentylacja jest grawitacyjna a każdy kanał na kominie zakończony jest turbowentem niewspomaganym elektronicznie. W pomieszczeniach mokrych i piwnicy planuje zastosować elektryczne wiatraczki higrosterowalne. W pozostałych pomieszczeniach założę zwykłą zamykaną kratkę żeby móc dozować przepływy powietrza. Dodatkowo w sypialniach na piętrze zostawiłem po przeciwnej stronie okna z nawiewnikiem rurę 110 przez strop, żeby sufitem pomieszczenia te były wentylowane na poddasze nieużytkowe.
1. Czy jest szansa, żeby poprawnie zaprojektować taką kombinację?
2. Czy taka kombinacja jest uzasadniona ekonomicznie i będzie ograniczać pobór docelowego źródła ciepła przez znaczną większość sezonu grzewczego kiedy to nie będzie potrzeby załączania docelowego źródła ciepła lub jego znaczne ograniczenie?
3. Czy taka kombinacja zbliży mikroklimat mojego domu przez cały rok do warunków prawie idealnych tworząc kurtyny powietrzne latem i zimą w okolicy okien o stałej temperaturze (nie chciałbym montować grzejników kanałowych w podłodze pod dużymi przeszkleniami)?
4. Czy klimatyzator kanałowy wpłynie szkodliwie na zdrowie mieszkańców kiedy to będzie eksploatowany, nie wiem czy czyszczenie i serwis instalacji w 100% eliminuje z niej mikroorganizmy.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne mikroklimat pomieszczeń porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

rydzyktemat nr 308-1064
visibility czytano 504 razy

Jaka wentylacja w pomieszczeniu z kotłem gazowym kondensacyjnym?


Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie kotłowni z piecem gazowym z zamkniętą komorą spalania 26 kW. Dom ma mieć wentylacje mechaniczną a projektant instalacji postawił wymaganie że w kotłowni musi być wentylacja grawitacyjna, co powoduje że trzeba prowadzić doprowadzenie powietrza przez łazienkę - kotłownia jest w środku domu.
Przeglądając internet trafiłem na 2 opinie i 2 przepisy:
170 ust.3 „Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów spalinowo-powietrznych, z zachowaniem wymagań §175”

a podobno kominiarze robią z tym problemy i podpierają się na przepisie:
§ 150 "Przepływ powietrza wentylacyjnego
9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową".


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom projektowanie kotły gazowe wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

MBtemat nr 308-1316
visibility czytano 451 razy

Wadliwa praca wentylacji grawitacyjnej i wspomaganej


1. W jaki sposób nachylenie przewodu wentylacyjnego (wentylacji grawitacyjnej) ma wpływ na przepływ powietrza? Czytałem że maksymalny kąt odchylenia takiego przewodu od pionu wynosi 30 stopni, spotkałem jednak projekty gdzie taki kąt jest znacząco większy (nawet 60 stopni).

2. W budynku w którym pracuję znajduje się dość obszerna klatka schodowa (szerokie spoczniki, w dodatku z wycięciami, tak że można powiedzieć mamy słup powietrza o wysokości 12 metrów). Drzwi na ostatniej kondygnacji mają nowy zamek i jeśli naprzeć na nie ramieniem -nie otworzą się. Jednakże niekiedy przy otwarciu wrót wejściowych drzwi na najwyższym piętrze otwierają się. Czy da się temu jakkolwiek zapobiec?

3. W tym samym budynku w lokalach na poddaszu następuje zimą zjawisko cofania się powietrza, czy raczej napływu zimnego powietrza przez kanały wentylacyjne (wentylacji grawitacyjnej). Jak z tym walczyć? Czy jest to kwestia krótkiego kanału wentylacyjnego (poddasze) czy raczej cofki wywołanej np. wentylatorami w toaletach?
3a. Niejako uzupełniająco - jaka jest minimalna wysokość kanału wentylacyjnego (powiedzmy standardowy Schiedel) żeby poprawnie pracował?
3b. Proszę też o informację czy lepiej kanał wentylacyjny robić w suficie, czy też w ścianie?

4. Czy stosowanie w łazience dwóch kanałów wentylacyjnych grawitacyjnych, w tym jednego wspomaganego (wiatraczek) jest dobrym rozwiązaniem? Chodzi o stały przepływ powietrza gdy pomieszczenie nie jest użytkowane (gdy jest - działa wiatraczek). Czy z taki rozwiązaniem wiążą się jakieś problemy?

5. Widuje się niekiedy otwory nawiewne w ścianach (np. garażów czy kotłowni), wprowadzają one jednak zimą lodowate powietrze, co nagminnie kończy się ich zatykaniem przez użytkowników. Na ile zasadnym rozwiązaniem jest nawiew powietrza do takich pomieszczeń poprzez ocieplony kanał poprowadzony w podłodze?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa projektowanie

Bentleylusttemat nr 308-1508
visibility czytano 428 razy

Doprowadzenie powietrza do kominka w warstwie termoizolacji podłogi


W jaki sposób poprawnie wykonać doprowadzenie powietrza do kominka na podkładzie betonowym na gruncie? Załączam rysunek, gdzie widać planowany przebieg tego kanału.
Chcę to wykonać przy pomocy plastikowego kanału wentylacyjnego o wysokości 9 cm i szerokości 22 cm. Na zewnątrz planuję wyprowadzić rurę na wprost jak najdalej od muru i zawinąć do góry blisko elewacji, żeby kratka wylotowa w styropianie znalazła się na wysokości 50cm nad gruntem. Ten ostatni pionowy odcinek kanału zanurzony na wierzchu elewacji zamażę klejem do styropianu z siatką zbrojoną i potem ociepleniowcy zaciągną tam strukturę. Czy to będzie ok ?

Warstwa ocieplenia podłogi styropianem wewnątrz domu wyniesie ok 21 cm. Powierzchnia podłogi na gotowo jest wyliczona na 30 cm od powierzchni podkładu betonowego na gruncie. Czyli nad kanałem wentylacyjnym będzie 12 cm styropianu. Nad ociepleniem już tylko folia do podłogówki, rurki ogrzewania i wylewka.

Ściany fundamentowe są ocieplone od wewnątrz styropianem 10 cm XPS. Przejście kanału wentylacyjnego przez ścianę zewnętrzną wypada na styku ściany fundamentowej i pierwszej warstwy cegieł. Jak rozwiązać to przejście? Podkuć trochę ścianę fundamentową w otworze, i włożyć tam arkusz styropianu nachodzący na ocieplenie fundamentu z obu stron? Boki i górę przejścia planuję po prostu wypełnić pianą poliuretanową na grubość ok 5 cm z każdej strony. Czy za wewnętrznym styropianem XPS warto jeszcze trochę podkuwać posadzkę, żeby ocieplić kanał od spodu? Jeżeli podkuję nieco górę ściany fundamentowej w otworze to oczywiście muszę tam odtworzyć hydroizolację poziomą przy pomocy masy kmb. Sprawa wydaje się prosto a mnóstwo w niej niuansów i wątpliwości. Będę wdzięczny za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki kanały wentylacyjne porady inwestorom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.