porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 36


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
GGtemat nr 308-1538
visibility czytano 552 razy

Przegląd kontrolny przewodów kominowych i wentylacyjnych


Czego należy wymagać od kominiarza na przeglądzie przewodów kominowych.
1) Czy sprawdza się drożność przewodu spalinowego z wkładem kominowym alufol? Czy taki przewód też się czyści. Jeśli tak to czym, aby nie zniszczyć wkładu? Czy taki wkład może z czasem zsunąć się i zatkać drożność? Czy takie coś można naprawić?
2) Jak sprawdzić kominiarza czy prawidłowo czyści przewody wentylacyjne (murowane z cegły lub kominy systemowe, spalinowe i dymowe). Czy przewody kominowe z różnym wkładem należy czyścić różnymi rodzajami wyciorów?
3) Jakich przyrządów spodziewać się u dobrego kominiarza?
4) Czy kominiarz powinien sprawdzić ciąg kominowy we wszystkich przewodach wentylacyjnych, spalinowych itp.?
5) Czy można samemu sprawdzić np. ciąg kominowy. Jeśli tak to jak to zrobić prawidłowo domowymi sposobami. O zapalaniu świeczki przy kratce wentylacyjnej słyszałem, ale czy to jest miarodajne?
P.S. Pytam, gdyż kiedyś wezwałem kominiarza, który wizualnie obejrzał przewody i podstemplował przegląd.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli kanały dymowe kanały spalinowe kanały wentylacyjne porady inwestorom

gryzlytemat nr 308-1591
visibility czytano 441 razy

Wentylacja mechaniczna w stropie podwieszanym czy w podłodze?


Dzień dobry,
mam możliwość rozłożenia kanałów wentylacji mechanicznej pod stropem i na stropie w warstwie styropianu. Dom z poddaszem użytkowym, kanały wentylacyjne parteru.
Pod stropem będzie sufit podwieszany. Jest ok 15 centymetrów wolnej przestrzeni. Na stropie będzie 10 cm styropianu (wstępnie przygotowane pod kanały wentylacyjne). Pozostawione są również przepusty - więc nie trzeba wiercić. Które rozwiązanie jest lepsze? Wydaje mi się, że oba są poprawne.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1597
visibility czytano 374 razy

Pytania przed budową domu


Witam Panie Jerzy,
mam kilka pytań przed startem murowania ścian naszego domu:
1. Nadproża - czy wykonywać z kształtek betonowych tupu L, czy lepiej zrobić monolityczne połączone z wieńcem?
2. Kanały wentylacyjne w kuchni na parterze oraz w łazience na poddaszu użytkowym, mają zaczynać się od podłogi, czy dopiero od wysokości kratki wentylacyjnej?
3. Czy kanały wentylacji grawitacyjnej mają być wymurowane z pustaków wentylacyjnych, czy mogę zastosować rurę stalową?
4. Hydroizolacja pozioma ścian - papa Bornit QUANDT 200 S4, czy masa KMB pokryta folią HDPE?
5. Warstwa termiczna bloczek z betonu komórkowego odmiany 500, czy wyższej? Ściany z porothermu. W projekcie brak takiej warstwy.
6. Jaki komin zastosować do kotła kondensacyjnego, aby w przyszłości móc przełączyć na kocioł na paliwo stałe (czasy jak pokazuje obecny stan pandemii mogą się zmienić z dnia na dzień), więc budując dom na kilkadziesiąt lat chciałbym mieć taką możliwość, w razie tzw. W ;) Czy może to być jeden komin, czy komin DUO (załączam zdjęcie)? Jakie średnice komina?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

GGtemat nr 308-1867
visibility czytano 228 razy

Przepona hydroizolacyjna w murze metodą iniekcji, czy podbicia?


Czy mógłby Pan przybliżyć temat odtwarzania izolacji poziomej na ławie fundamentowej?
Wiem, że najlepszą metodą jest pobicie fundamentów i wówczas można uzyskać skuteczność 100%. Jednakże ta metoda jest stosunkowo droga ze względu na zakres prac przygotowujących (szerokie wykopy wokół budynku, zerwanie wszystkich podłóg w piwnicy lub parterze, demontaż instalacji w podłodze itd…). Do tego dochodzi szalowanie i podbijanie odcinkami ław fundamentowych co znacznie wydłuża czas tych prac i wiąże się z kosztami. Jednak nie to jest w tej metodzie najgorsze choć nie bez znaczenia. Najgorsze jest ryzyko niepowodzenia całej operacji, bo firm godnych zaufania jest jak na lekarstwo. Tutaj nie wystarczy dobry projekt. Wykonawstwo musi być wręcz aptekarskie, a ekipa zdyscyplinowana, aby przestrzegać wszelki zaleceń projektu planu podbijania, stosowania przerw technologicznych, a także dbałości o czystość prac.
Obecnie na rynku wszystkie liczące się koncerny produkujące chemię budowlaną wysokiej jakości oferują metody odtwarzania hydroizolacji poziomej za pomocą kremów iniekcyjnych na bazie silanów do indywidualnego wykonania wg zasady „zrób to sam”. Przykładowe produkty: Injektioncreme Plus (Bornit), SikaMur® InjectoCream-100 (Sika), WEBER.TEC 946 (Weber), ATLAS KI (Atlas), KIESOL C (Remmers). Wg KT produktów stosowanie w/w kremów można stosować w murach nawet o wilgotności 95%. Metoda nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a niektórzy w zestawach oferują nawet dedykowane wyciskacze tubowe do tychże kremów.
Oczywiście zabezpieczenie istniejącej ściany fundamentowej czy piwnicznej zagłębionej w gruncie wymaga również odtworzenia hydroizolacji pionowej, ale o tym już sporo wiem z Pana wielu porad.

P.s. Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2021
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci remonty renowacje porady inwestorom porady architektom

Krzysztof_1990temat nr 308-1901
visibility czytano 271 razy

Wspomaganie ozonowaniem pracy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej


Dzień dobry, cały czas zastanawiam się nad rekuperacją i minusami które się wiążą się z tym system. Wspominał Pan nie raz, że otwieranie okien nie jest dobrą rzeczą przy wentylacji mechanicznej bo rozwijają się w kanałach grzyby itp. Mam ozonator czy nie można by było raz na jakiś czas połączyć ozonator z kanałami nawiewnymi? Chyba rozwinie to problem rozwijania się pleśni itp.? Wiem że Ozon jest szkodliwy dla zdrowia i życia, trzeba by było wszystkie pomieszczenie wietrzyć, ale wydaje mi się że zastosowanie takiego zabiegu zmniejszyłoby efekt powstawania szkodliwych dla zdrowia grzybów itp. Czy się mylę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja mechaniczna porady inwestorom budowa domu jednorodzinnego

Jacek Rachwaltemat nr 308-1908
visibility czytano 392 razy

Dom bezpieczny dla rodziny na czasy niepewne


Witam,
Jestem na etapie opracowywania koncepcji budynku. Jedną z moich bolączek, której jeszcze nie rozwiązałem jest duża wrażliwość współczesnego budownictwa na awarie w dostawach mediów. Dla przykładu, już naście miesięcy władze miasta stołecznego nie mogą sobie poradzić z usunięciem awarii kolektora posiadając ogromne środki, możliwości i dostępność materiałów. Jakie możliwości będą mieli zwykli obywatele aby uchronić swoje domy przed skutkami awarii, dajmy na to, kilkutygodniowy brak prądu w okresie „srogiej” zimy (~ -15 st. C).
Moim celem jest stworzenie domu, który da schronienie moim bliskim w czasach kiedy marzyć będziemy o obecnym „spokoju”. Nie chcę budować schronu, ale chciałbym aby dom miał zdolność podtrzymania minimalnych parametrów do przetrwania (i utrzymania swoich funkcjonalności) w czasach gdy któreś media, z tych czy innych powodów nie będą dostępne przez dłuższy czas.

Wstępne założenia: Dom o prostej bryle, kompaktowy, max 150m2 dla rodziny 2+3. Ogrzewany piecem gazowym, podłogówka w całym domu, rekuperacja, kominek.

Rozwiązania, zabezpieczenia na czas awarii:
1. Agregat prądotwórczy
Wady: zależny od dostępności paliwa – stosunkowo krótki czas pracy, dość niska moc, wystarczająca jednak na podtrzymanie zamrażarki, lodówki, sterownika pieca czy pomp cyrkulacyjnych.
2. Kominek jako alternatywne źródło ciepła.
2.1 Z rozprowadzeniem ciepła.
Wady: Użytkowanie kominka z rozprowadzeniem ciepła w trakcie normalnej eksploatacji domu, będzie powodować przegrzewanie pomieszczeń, proszę sprostować jeśli się mylę.
2.2 Z płaszczem wodnym.
Wady: Awaria w dostawie wody spowoduje przegrzanie się wody w instalacji.
2.3 Kominek akumulacyjny.
Wady: Ograniczone oddziaływanie i dość znaczne gabaryty.
3. Alternatywny piec na paliwo stałe
Wady: Dodatkowy komin, większa kotłownia, współczesne piec posiadają elektroniczne sterowniki – w razie braku prądu jest bezużyteczny.
4. Otwierane okna, w razie awarii rekuperacji.

Panie Jerzy czy może Pan przedstawić możliwie proste i skuteczne zabezpieczenia na takie sytuacje. Ewentualnie wyjaśnić szerzej problem wrażliwości współczesnego budownictwa na brak mediów.

Z góry dziękuje
Jacek Rachwał
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

mats29temat nr 308-1942
visibility czytano 299 razy

Zbyt wysoki komin ponad dachem domu


Witam,
w załączniku przesyłam rysunek budynku jednorodzinnego ( rysunek zrobiłem w sketchup ).
Obecnie budynek jest w stanie surowym otwartym. W trakcie budowy dokonaliśmy pewnych zmian odnośnie pomieszczeń (konsultowanych z projektantem ) i mam dylemat z kominem, ponieważ według rysunku, który dosłała pani architekt wystaje on bardzo ponad dach. Nie wygląda to zbyt dobrze. Dom ogrzewany będzie gazem. Czy jest jakaś możliwość skrócenia tego komina lub poprowadzenia go inaczej np. bliżej kalenicy co wiązało by się z tym , że komin nie byłby prowadzony cały czas pionowo?
Widziałem też, że odprowadzenie spalin z pieca gazowego wypuszczają również ścianą.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

Miketemat nr 308-2262
visibility czytano 494 razy

Prowadzenie przewodów wentylacji mechanicznej w podłodze


Panie Jerzy,
Zawsze zaleca pan styropian XPS jako ocieplenie podłóg na gruncie ze względu na spodziewane znaczne odkształcenia zmęczeniowe styropianów EPS klasy poniżej 200.
Mam jednak pytanie odnośnie styropianu na podłodze poddasza mieszkalnego, jego funkcja to przede wszystkim tłumienie hałasów przechodzących z piętra na parter. Czy w tym celu XPS sprawdza się wystarczająco dobrze? Wydawało by się że miekkszy styropian EPS lepiej spełni tę funkcję niż twardy styrodur... Poddasze mieszkalne też z reguły jest chyba mniej obciążane niż parter. Może lepiej tam zastosować EPS 100 lub 150?

W moim przypadku mam przewidziane 10cm (8cm+2cm) styropianu na piętrze żeby ukryć w nim kanały wentylacji mechanicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna instalacje wentylacyjne porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-2271
visibility czytano 109 razy

Odstojniki i przewody w wentylacji hybrydowej


Witam Panie Jerzy,
mam pytanie odnośnie koncepcji wentylacji hybrydowej, którą Pan wykonał dla mnie. W opisie wentylacji napisał Pan, aby kratki wentylacyjne (poza jedną) montować pionowo na rurze pod sufitem, ale w uwagach jest napisane, że każdy pion powinien mieć odstojnik skraplacza i być zakończony 30cm poniżej wlotu kratki.

Moje pytania:
1. Jeśli kratki wentylacyjne mają być montowane pionowo na rurze, to jak zainstalować odstojnik skraplacza? Mogę zainstalować w sposób jak na zdjęciach z użyciem trójnika, ale to wymaga większej przestrzeni do obudowy płytą GK.

2. Rozumiem, że jeśli kanały wentylacyjne będę w przestrzeniach ogrzewanych to nie ma potrzeby dodatkowo izolować płaszczem wełny, tak?

3. W jakiej odległości powinny być montowane obejmy do kanałów, aby kanał nie rezonował, był poprawnie zainstalowany?

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne rurociągi wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom

GGtemat nr 308-2531
visibility czytano 1402 razy

Adaptacja kanału spalinowego w kominie na wentylacyjny i odwrotnie


1) Mam mieszkanie w 4-piętrowej kamienicy. Do mieszkania mam „przypisane” 3 przewody kominowe. Do jednego jest podłączony piec gazowy z otwartą komorą spalania (przewód spalinowy), a dwa pozostałe to przewody wentylacyjne. Czy można dowolnie, w ramach tych przewodów kominowych zmieniać podłączenia, mając oczywiście na uwadze, że w przewodzie spalinowym musi być wkład z rury kwasoodpornej ze skraplaczem. Czy przewód spalinowy adaptowany do wentylacyjnego trzeba tylko wyczyścić, czy potrzebne są inne zabiegi?
2) Żeby nie zakładać kolejnego wątku to jakie warunki trzeba spełnić, żeby zaadaptować komin dymowy do wentylacji lub odprowadzania spalin z pieca gazowego?
3) Jedna kratka wentylacyjna (wg mnie) jest za nisko zamontowana. Jeśli chciałbym ją „podnieść” pod sufit to czy można do tego używać wiertarki z funkcją udaru, czy jednak tylko ciąć tarczą bez drgań. A może są jakieś ręczne piły do cięcia cegły pełnej. Chodzi mi o jak najmniejsze zapylenie / zabrudzenie kuchni. Otwornica w tym przypadku nie wchodzi w grę, bo kratkę mam prostokątną.


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty kominy kanały spalinowe kanały wentylacyjne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.