porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 48


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
WojtekGtemat nr 308-1445
visibility czytano 630 razy

Dowilżanie w pomieszczeniach powietrza zimą


Czy do układu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, warto dołożyć układ, który by zwiększał wilgotność powietrza zimą?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna rekuperacja porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-1479
visibility czytano 2289 razy

Jaką energią ogrzewać dom?


Ostatnim czasem w mojej okolicy wśród znajomych i nie tylko zaczęto omawiać temat ogrzewania gazem. Chodzi opinia że grzejąc gazem nie jest ciepło. Paląc węglem było dużo cieplej. Głupie może to pytanie ale jak to z tym jest? Przecież ustawiam 21 stopni i to powinienem mieć.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomekktemat nr 308-1481
visibility czytano 385 razy

Biokominek w domu


Dzień dobry Panie Jerzy,
Przeglądając temat nr 009 dział 708 - Doprowadzanie powietrza do kominka stwierdziłem, że lepiej będzie pomyśleć o alternatywie. "Koza" przy odpowiednich warunkach początkowych byłaby trochę łatwiejsza w instalacji (jeżeli doprowadzanie powietrza byłoby przez ścianę), ale ostatecznie w naszym przypadku i po lekturze tematu/książki stwierdzam, że u nas chodzi głównie o okazjonalne polepszenie komfortu psychicznego widokiem płomienia w kominku ;).
W związku z tym wstępnie na alternatywę obrałem biokominek, ale jeszcze chciałbym się upewnić czy czegoś nie przeoczyłem albo czy producenci o czymś nie wspominają.

Po lekturze w internecie plusy wyglądają fajnie.
- nie trzeba dodatkowego komina na odprowadzanie spalin
- nie trzeba myśleć o doprowadzaniu powietrza z zewnątrz i problemach z tym związanych dla wentylacji hybrydowej/mechanicznej
- odpowiedni montaż nie wymaga specjalnych przemyśleń. Można ulokować w zabudowie oddalonej od ściany, więc na logikee rozumiem, że dodatkowych analiz c/w w takim przypadku nie ma potrzeby robić pod warunkiem zachowania odstępu od ściany ?
Producenci piszą, że wydziela tyle CO2 co dorosła osoba... tutaj oczywiście na moją prostą logikę to zależy od wielkości takiego kominka. Rozumiem, że powietrze będzie dalej zaciągane z zewnątrz. Czy trzeba się tym przejmować i brać to pod uwagę w wyliczeniach do wentylacji, jeżeli kominek będzie używany sporadycznie?
Czy jeszcze ma Pan jakieś uwagi odnośnie biokominków i czy o czymś jeszcze należałoby pamiętać?
pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominki komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

Michał Zielińskitemat nr 308-1486
visibility czytano 432 razy

Zamiana tynku cem-wapiennego na gipsowy i stworzenie antresoli


Witam Panie Jerzy.
Zgodnie z analizą cieplno-wilgotnościową wykonana u pana nr 2018/2018 mieliśmy zrobić tynk cem-wap wewnątrz gr. 1,5 cm. Jesteśmy obecnie na etapie ścian, wylewki, dachu etc i powoli umawiamy ekipy na kolejne etapy. Pojawiła się opcja zrobienia tynków gipsowych. I tutaj moja żona męczy mnie co by może nie zrobić gipsowych. Bo to przecież i tak potem gładzie by chciała a tak to już będzie bardziej równo etc. Z racji że ja to się trzymam projektu i analiz jak pies zębami obiecałem że spytam :) Tak więc czy możliwa by była u nas taka zmiana?

Druga kwestia jest taka. Tak jak kiedyś rozmawialiśmy mówił pan że nie ma problemu zmiany stropu z lanego na wiązary. Wiec zapadła decyzja jednak wiązarów tylko iż chcielibyśmy mieć część nad salonem odkrytą (w sensie bez stropu poddasza nad salonem i ewentualnie kuchnią (tylko ze nad kuchnia to chcemy wtedy zrobić sufit podwieszany żeby wyciąg głupio nie wyglądał i żeby szafki zabudowane mogły być do sufitu). I stąd moje pytanie wiem że w takim przypadku izolację cieplną będzie trzeba przenieść ze stropu na poddasze. Czy grubości warstw i rodzaj materiału się mocno zmienią?
Pozdrawiam
Zieliński Michał
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego komfort cieplny porady inwestorom

Sebitemat nr 308-1574
visibility czytano 604 razy

Duże przeszklenia, a drewno na podłodze i komfort cieplny


Witam, Bardzo proszę o poradę i pomoc.
Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Natrafiłem na Pana serwis i obejrzałem wykład na temat rozkładu temperatur w pomieszczeniach i stwierdziłem że mam problem ze swoim ogrzewaniem. Chodzi mi o salon z aneksem kuchennym. W projekcie mam ogrzewanie podłogowe w kuchni i grzejniki w salonie gdzie są duże przeszklenia, ponadto nad salonem jest otwarty strop aż do samego dachu. W zamieszam rysunki dla zobrazowania problemu. Wykonawca twierdzi że to żaden problem i powiedział że pierdol.... podłogówkę na całym parterze a na na górze na antresoli pod oknami połaciowymi damy po jednym grzejniku i będzie ok. Dodam że chcielibyśmy z żoną mieć drewnianą podłogę w salonie i z tego co znalazłem w serwisie to takie rozwiązanie jest dużym błędem. Wykonawca stwierdził że drewno na ogrzewaniu podłogowym to żaden problem i robił tego dużo i to działa - nasza współpraca się zakończyła. Bardzo proszę o pomoc jak mogę rozwiązać temat ogrzewania w moim domu. Dom jest na etapie SSZ.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. komfort cieplny ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

Tomis8891temat nr 308-1577
visibility czytano 637 razy

Ogrzewanie podczerwienią


Witam Panie Jerzy piszę do Pana ponieważ jestem zalewany mnóstwem różnych informacji. Chodzi mi o rodzaj ogrzewania domu a dokładnie folie grzewcze na podczerwień czy jest to dobre dla zdrowia? 
Słyszałem opinie że tego typu ogrzewania nie należy instalować w pomieszczeniach sypialnych. W internecie znajdują się same superlatywy np. promienie podczerwone nie jest szkodliwe, dobre dla alergików, jonizacja ujemna itp. Jeden z producentów zamieścił opinie z Laboratorium Wzorców i Metrologii Pola Elektromagnetycznego we Wrocławiu załącznik poniżej. Więc jak to jest do końca z tym ogrzewaniem podczerwienią?
pozdrawiam Tomasz


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli komfort cieplny porady architektom porady inwestorom

Mavericktemat nr 308-1584
visibility czytano 740 razy

Wentylacja mechaniczna, optymalizacja kosztów, a alergia domowników


Panie Jerzy, jestem na etapie projektowania domu i mam wielką rozterkę co do wyboru sposobu wentylacji. Do tego problemu można podejść na 2 sposoby, a właściwie na 3. Pierwszy, najgorszy wybrać to co modne, czyli wentylację mechaniczną. Drugi, najbardziej ekonomiczny - zlecić analizy optymalizacyjne i wybrać taki sposób wentylacji jaki zostanie wskazany w analizach. No i jest sposób trzeci, czyli dowiedzieć się jak najwięcej o różnych metodach wentylacji i świadomie wybrać, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety jakie dany sposób niesie ze sobą.

Czy to nie jest tak, jak z wyborem samochodu? Można wybrać Fiata i można wybrać też Mercedesa. Oba auta zawiozą nas tam gdzie chcemy. Tylko, że pewnie Fiat będzie bardziej ekonomicznie uzasadniony. Czy z wentylacją mechaniczną nie jest tak samo? Dobrze zaprojektowana, wykonana i potem użytkowana ma sporo zalet.
1) Ja np. jestem alergikiem (pyłki drzew). Liczę na to, że dzięki takiej wentylacji na wiosnę nie będę miał objawów alergii. Bardzo proszę o informację czy filtry w wentylacji mechanicznej skutecznie zablokują dostawanie się pyłków do domu, czy to tylko reklamowa fikcja?
2) W domu będzie czystsze i zawsze świeże powietrze.
3) Część energii zostanie odzyskana (jeśli będzie z rekuperatorem), więc będą niższe koszty ogrzewania.

Czy więc zawsze zasadne jest wybierać sposób wentylacji kierując się tylko aspektami ekonomicznymi?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fizyka budowli komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

Kamil Bieleckitemat nr 308-1773
visibility czytano 301 razy

Dom szkieletowy drewniany prefabrykowany


Dzień dobry, potrzebuje opinii czy pokazana technologia firmy Szreder A.C jest prawidłowa. Jestem bliski decyzji powierzenia im budowy domu dla mnie, martwi mnie rozwiązanie płyty fundamentowej i połączenia z nią ścian. Dołączę zdjęcia które lepiej zobrazują to niż słowa.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Marcinotemat nr 308-1861
visibility czytano 617 razy

Wentylatory w wentylacji hybrydowej


Czy mógłby Pan napisać parę słów na temat wentylatorów do wentylacji hybrydowej montowanych bezpośrednio na kominach i porównać to z wentylacją hybrydową z zastosowaniem małych wentylatorków bezpośrednio w pomieszczeniach. Widziałem takowe wentylatory uruchamiające się tylko w przypadku słabego ciągu w kominach.
Jakie plusy i minusy ma takie rozwiązanie? Jakie firmy są godne zaufania w przypadku tego typu wentylatorów?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne komfort cieplny porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projekty budowlane wentylacja hybrydowa

PioKutemat nr 308-2054
visibility czytano 256 razy

Dobór ocieplenia ścian od wewnątrz


Witam Pana,
Pytanie jest specyficzne ponieważ mieszkam na Malcie - a tutaj panuje budowlana indolencja umysłowa (najdelikatniej mówiąc) i nie znam nikogo kto byłby mi w stanie doradzić a jakość budowlanki jako rzemiosła jest poprostu tragiczna.

Moim zamiarem jest ograniczenie utraty ciepła z mieszkania podczas maltańskiej zimy - najniższe temperatury to około 6C w nocy i 11-12C w dzień - czyli na pewno nie mrozy. Wewnątrz mieszkania nawet podczas najzimniejszych nocy temp nie spada poniżej 12C (w nie ogrzewanych pomieszczeniach).

Problemem jest natomiast duża wilogotność powietrza sięgająca nawet 80% (mimo że nie pada deszcz) - średnio jest około 65-70%. Temperatury letnie dochodzą do 30C wewnątrz mieszkania przy wilgotności również 70-80% (w skrajnych przypadkach jest to kilka dni w roku - sierpień zazwyczaj).

Dlaczego ciepło tak szybko ucieka? Mur zbudowany jest z betonowych pustaków. Problem jest taki że moje mieszkanie jest na 3cim piętrze i sąsiednie budynki są poprostu niższe i nie ma osłony tych ścian - są zawsze zimne. Izolacja od zewnątrz nie wchodzi w grę (zasady maltańskie). Mieszkanie ma dobrą wentylację - i w zimie planuję ogrzewać  podnosić temperaturę o 3-4C za pomocą klimatyzacji (nie ma centralnego ogrzewania - tu nie znają takich udogodnień).

Czy w związku z tak niewielkimi różnicami temperatur istnieje ryzyko zapleśnienia/grzyba etc. Czy ocieplenie od środka nie wywoła skraplania?
Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe komfort cieplny porady inwestorom


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.