porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 85


 
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
Rafał K.

dział 308
temat nr 461

Komin śmierdzący i nasiąknięty czymś brązowym


Szukam porady w sprawie komina. Mam komin wykonany z cegły pełnej, który był przez 20 lat używany i przyłączony do kotła na koks i drewno. Cegła jest już mocno przesiąknięta czymś brązowym i strasznie śmierdzi sadzą i chemią. Mój ojciec w tym roku włożył do komina wkład ze stali nierdzewnej żaroodpornej. Czym zabezpieczyć cegłę komina by nie śmierdziało? Komin jest od środka nie otynkowany. Czy jego otynkowanie albo wyłożenie płytką lub kamieniem dekoracyjnym załatwi problem? Ewentualnie jaki środek zastosować dodatkowo?
visibility czytano 158 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze kominy porady inwestorom

Garbaczowi

dział 308
temat nr 470

Partactwo przy budowie kanału spalinowego od kominka w salonie


Witam, moje pytanie dotyczy komina w salonie. Komin polskiej firmy, ma 8,5 m wysokości. Zauważyłem ostatnio przez trójnik do którego będzie podłączany kominek że na połączeniu elementów ceramicznych na spoinie kwasoodpornej jest pęknięcie przynajmniej 1 mm szerokie. Zajrzałem więc wyżej (za pomocą amatorskiego endoskopu) i wygląda mi na to że na kolejnych 3 połączeniach jest podobna sytuacja.
Czy jest się czego obawiać? Jak sprawdzić jakość/szczelność tych połączeń? Kominiarz podobno może tylko sprawdzić wizualnie i czy jest cug. Wolę mieć pewność że komin jest dobrze zrobiony bo nie widzi mi się za parę lat burzenie go i wymiana na nowy. Z tego co widziałem podczas murowania najpierw powstało ok 1,5 m komina (podstawa zalana betonem, wyczystka i jeden wkład ceramiczny) po czym po kilku dniach powstała cała reszta w ciągu jednego dnia.

visibility czytano 215 razy forum komentarzy: 9
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze kominki kominy porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 495

Komin a wiatroizolacja i obróbki blacharskie z blachy cynkowo-tytanowej


Witam, moje pytanie dotyczy obróbki komina zaczynając od przebicia przez membranę dachową, dachówkę, opierzenie, a kończąc na obróbce z blachy na rąbek.

W wielu domach u sąsiadów widzę, że w membranie jest otwór pod komin i nie jest to w żaden sposób uszczelnione. Jest sobie dziura i tyle. Wystarczy że gdzieś dostanie się woda i elegancko spłynie po membranie na komin i zamoczy termoizolacje dachu.

Komin mój jest z gotowych pustaków kominowych. Proszę o poradę jak poprawnie wykonać przebicie komina przez membranę dachową, jak i z czego poprawnie wykonać opierzenie komina, czym wypełnić nacięcie w pustaku kominowym pod blachę opierzeniową oraz jak poprawnie zamontować blachę na rąbek jako obróbka komina?
Dodatkowo czym i w jaki sposób zamontować blachę opierzeniową do komina + jak uniknąć wyginania blachy przez rozszerzalność termiczną blachy (czy tutaj też stosuje się coś w stylu podłużnych otworów jak przy blasze na desce czołowej?), w jaki sposób łączyć ją ze sobą (przy tytan-cynku? Widziałem, że facet to lutował) .
Dodam, że czapkę komina też chcemy zrobić z blachy, a na to zamontować nasadę (kanał spalinowy). Drugi kanał chcemy wykorzystać jako wentylacje kotłowni. I teraz pytanie czy lepiej jest zrobić kratkę wentylacyjną z boku czy nasadę ku gorzę jak w spalinowym?

visibility czytano 533 razy forum komentarzy: 26
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy kominy pokrycia dachowe fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

Danuta Sz.

dział 308
temat nr 497

Ciemny wyciek z komina na poddaszu


Witam, mam problem z kominem w nowowybudowanym domu, jeszcze nie zamieszkałym. Zimą paliliśmy codziennie brykietem, węglem i drewnem. Temperatura max. na piecu ustawiona była na 60 stopni. Od początku maja już nie palimy, ale w minionym tygodniu zauważyliśmy na poddaszu ciemnobrązowy i czarny wyciek na kominie o nieprzyjemnym zapachu. Komin wymurowany jest z czerwonej cegły zakończony cegłą klinkierową dziurawką nad dachem. Skąd taki objaw i jak możemy się tego pozbyć? I co zrobić, żeby więcej nie powtarzała się taka sytuacja?
Bardzo proszę o pomoc!!!

visibility czytano 90 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominy konserwacje kotły na biomasę porady inwestorom

Łukasz1983

dział 308
temat nr 522

Wykończenie wylotu komina nad dachem


Witam
Mam pytanie odnośnie wykończenia komina na szczycie. Po spotkaniu z przedstawicielem wiodącej marki kominów systemowych polecono mi wykończenie typu stożek, które zresztą było elementem systemem kominowego, natomiast wykonawcy zachwalają tzw. strażaka. Chciałbym się dowiedzieć jakie wykończenie jest najefektywniejsze. Stożek trochę mnie przeraża tym że jest całkowicie otwarty i nie chroni przed opadami. Komin jest do kominka w salonie, który będzie sporadycznie użytkowany zimą. W projekcie nie ma informacji odnośnie wykończenia komina.

visibility czytano 4033 razy forum komentarzy: 46
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli kominy kominki porady inwestorom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 553

Ocieplenie kominów wentylacyjnych i spalinowych


Murujemy kominy wentylacyjne i spalinowy do odpowiedniej wysokości. Zastanawiam się nad ich wykończeniem. W projekcie mam komin północny obłożony styropianem 20 cm a wschodni i zachodni styropianem 10 cm.
1. Z tego co pamiętam z Pana porad styropian to błąd, bardzo proszę o wskazanie jakim materiałem i o jakiej grubości powinienem obłożyć kominy?
2. Skoro mam poddasze nieużytkowe i nieocieplane ( ocieplenie na stropie ) to może nie ma takiej potrzeby żeby obkładać kominy wentylacyjne wschodni i zachodni termoizolacja a zastosować tylko siatkę, klej, tynk min. i farbę?
3. Jeśli wskaże Pan termoizolację na bokach kominów wówczas planuję obłożyć ją siatką i klejem na grzebień 8mm, i wykonać jak elewację czyli tynk mineralny 1,5 mm i farba siliconowa o odpowiednim oporze wobec pary. Mogę tak to wykonać?

Pustaki spalinowe i wentylacyjne są keramzytobetonowe, czapki planuję zaszalować z płyty i wylać z betonu napowietrzonego, dozbroić je prętami fi 4 lub 6 w kształcie haczków. Przez trzy czapki kominowe będzie przechodziło 17 redukcji niesymetrycznych z blachy kwasoodpornej, 14 szt pod turbowenty i 3 szt pod piony kanalizacyjne.
4.Czy muszę te redukcje w miejscu betonu napowietrzonego opasać dylatacją?
5. Planuję jeszcze przykryć czapki z góry blachą w kolorze dachu z wyciętymi otworami na turbowenty celem dodatkowego zabezpieczenia betonu napowietrzonego, czy to dobry pomysł?


visibility czytano 685 razy forum komentarzy: 22
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy dachy porady wykonawcom porady inwestorom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 580

Betonowa czapka komina


Proszę o podanie przepisu ( szczególnie jakiej gradacji żwir ) na beton do wylania czapki kominowej o grubości 5 cm, przez którą na każdym wylocie wentylacyjnym przechodzi redukcja ocynkowana do nasad kominowych turbowent tulipan kwasoodpornych?
Czy dobrym pomysłem jest rozłożenie papy w pod czapą, jeśli tak to jaki jej rodzaj powinien być zastosowany? Jak prawidłowo pielęgnować beton czapki kominowej po jej wylaniu?
visibility czytano 531 razy forum komentarzy: 42
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

Piotr K.

dział 308
temat nr 598

Ratowanie przebarwionego komina na poddaszu


Dzień dobry. Mam do Pana pytanie. Mam na poddaszu użytkowym stary komin otynkowany. Na tynku są ciemne śmierdzące plamy i coś podobnego do zacieków. Aby nie zmniejszać szerokości korytarza chciałbym go czymś odnowić ale nie wiem czym. Jest może jakaś gładź lub coś odpornego na te plamy i nie będzie pękać?

visibility czytano 108 razy
Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominy remonty porady inwestorom

michu

dział 308
temat nr 643

Komin do kotła kondensacyjnego


Witam, mam pytanie dot. budowy komina. W projekcie jest komin systemowy spaliny 160 + 2xwentylacja. Komin spalinowy ma współpracować z kotłem gazowym kondensacyjnym. Z informacji uzyskanej od instalatora wynika, że jeżeli wybuduję komin zgodnie z projektem, będzie go trzeba wyposażyć dodatkowo w rurę kwasoodporną o odpowiedniej średnicy (60-80mm). Jaki komin powinienem zrobić na potrzeby kotła gazowego kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania?

Instalator sugeruje:
1. 3 kanały wentylacyjne w tym do jednego z nich wpuszczona zostanie rura kwasoodporna na potrzeby odprowadzenia spalin z kotła.
2. Gotowy (prefabrykowany) komin z wkładem ceramicznym o średnicy 80mm.

A może jest inne, prawidłowe rozwiązanie?
visibility czytano 281 razy forum komentarzy: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotły gazowe kominy porady inwestorom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 655

Wyloty kanałów wentylacyjnych w kominie


W jaki sposób zakończyć przewody wentylacyjne ponad dachem?
Gdzieś przeczytałem, że wyloty przewodów wentylacyjnych powinny być wykonane jako otwory boczne a góra zaślepiona by nie wpadała w nie woda deszczowa.
Dodatkowo powinno się zrobić wyloty boczne na przestrzał. Rysunek 1
Jak w praktyce wykonać otwory boczne jeśli mam 6 kanałów wentylacyjnych zgromadzonych w jednym kominie zbudowanym z 3 podwójnych pustaków wentylacyjnych keramzytowych? Rysunek 3 - A
Czy obydwa warianty B i C zaznaczone na rysunku 3 będą poprawne? Łatwiej będzie wykonać wariant C nacinając ścianki boczne fleksem i dostawić do siebie. W przypadku wariantu B nie wiem jak wykonać otwór w środkowej ściance.
Czy boczne otwory powinny być zakończone kratką/żaluzją? Rysunek 1 Czy można by je zostawić puste?
Jakiej wielkości powinny być otwory boczne jeśli kanał wentylacyjny ma 16x12 cm.
A może jest jeszcze inny prostszy i niedrogi sposób zakończenia takiego komina wentylacyjnego z 6 kanałami? Komin chcę wykończyć blachą (jak na rysunku 4).
visibility czytano 407 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom


 
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.