porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 35


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Bociek1313

dział 308
temat nr 1812

Gdzie stosować i jakie nawietrzaki?


Witam Panie Jerzy,
pytanie dotyczy wentylacji grawitacyjnej.
W drzwiach tarasowych przesuwnych, typu HS, nie mam możliwości zainstalowania nawietrzaka. Czy w zamian tego można zainstalować nawietrzak ścienny? W sprzedaży są różne, z termostatem, grzałką, filtrami, anemostatem, etc.. i o różnej średnicy. Przykładowo, te z termostatem, przymykają dopływ powietrza, pozostawiając szczelinę wentylacyjną, przy temp. poniżej -5 st. C.
Przy okazji pytanie, czy okna kuchenne też powinny mieć nawietrzaki, czy nawietrzaki, tylko i wyłącznie w pomieszczeniach suchych?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

visibility czytano 338 razy forum komentarzy: 3
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady architektom

-Sławek-

dział 308
temat nr 1838

Więźba dachowa krokwiowa czy z wiązarów?


Witam,
od pewnego czasu mam poważny dylemat odnośnie konstrukcji budynku, na co mam się zdecydować, co wybrać aby było dobrze? Wiem że należy odpowiedzieć sobie samemu na pytanie co nas interesuje i jaki mamy założony cel. Natomiast pomijając owe pytanie sprawę zostawmy otwartą do rozważenia.
Na załączonym rysunku blisko środka budynku jest ściana działowa nośna na której opierają się obustronnie belki stropu teriva a na stropie jest projektowana więźba tradycyjna.
Dom parterowy bez podpiwniczenia, poddasze nieużytkowe, dach dwuspadowy.

Rezygnacja ze stropu betonowego na rzecz konstrukcji wiązarowej z pasem dolnym na strop drewniany?
Są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań jak wiadomo np.: stabilność budynku, większe bezpieczeństwo w razie wichury i zerwania dachu, koszty, zagrożenie pożarem, brak ściany nośnej i fundamentów, czas realizacji - roboczogodziny, klawiszowanie i wraz z upływającym czasem zarysowania sufitu itd. Tych kilka wad i zalet wrzuciłem do jednego wora bo wiadomo o co chodzi.

Co wybrać?

Jestem przekonany że takich niezdecydowanych jak ja jest wielu. Ten wybór pociąga za sobą dalsze etapy dobrej organizacji więc jest kluczowy.

Dziękuję
visibility czytano 271 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa wiązary dachowe porady inwestorom

Bociek1313

dział 308
temat nr 1953

Podkonstukcja pod elewację wentylowaną z szalówką


1. Zdjęcie nr 1 - podkonstrukcja na tzw. konsolach (na zdjęciu nr 3 przykładowa konsola), gdzie zastosowana jest jedna warstwa wełny o danej grubości.
2. Zdjęcie nr 2 - podkonstrukcja na ruszcie drewnianym w układzie krzyżowym, gdzie zastosowane są dwie warstwy wełny o danej grubości.

Pytania:
Ad 1. Do ilu centymetrów wełny można zastosować w takim układzie i czy stosując wełnę o grubości (np. 20cm) należy ją dodatkowo mocować kołkami do muru, a może zależy to od gęstości wełny?
Ad 2. Jakiej gęstości powinna być wełna, aby nie musieć jej kotwić do muru, a tylko stosować mocowanie na wcisk (przykład, kronika budowy nr 1 - izolacja z wełny 3x8cm, ze zdjęć wnioskuję, że nie była mocowana mechanicznie do muru)?

Który z dwóch przedstawionych sposób montażu ma więcej zalet? A może jest inny, który Pan poleca?

visibility czytano 287 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia ściany elewacje wentylowane projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Krzysztof_1990

dział 308
temat nr 2028

Ukrycie pionu kanalizacyjnego w ścianie z bloczka silikatowego


Dzień dobry, Panie Jerzy, proszę o odpowiedź.

Chciałbym ukryć rurę kanalizacyjną Fi 110 w ścianie nośnej z bloczków silikatowych grubości 24cm. Musiałbym wykuć około 250cm w pionie nie naruszając wieńca stropowego. Czy to jest poprawne rozwiązanie? Czy takie rozwiązanie naruszy konstrukcje budynku?

Pozdrowienia.

visibility czytano 351 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz B

dział 308
temat nr 2072

Zamiana pustaka ceramicznego na bloczki silikatowe


Dzień dobry,
Zakupiłem projekt katalogowy i jestem tuż przed adaptacją. Jest to niewielki dom typu stodoła z poddaszem użytkowym i z przyklejonym do boku garażem dwustanowiskowym z dachem płaskim. W projekcie na konstrukcje ścian użyty jest Porotherm 25. Ja z kilku powodów preferuję wykonanie ścian z bloczków silikatowych. W rozmowie z KB usłyszałem, że zmiana materiału na ściany należy do nieistotnych odstępstw od projektu i nawet mogę wykonać ściany w technologii IZODOM, (której parametry pod każdym względem już znacznie się różnią od pustaków ceramicznych), a decyzja może być podjęta już po adaptacji po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Pewnie tak jest, choć mam obawy czy taka zmiana może być wprowadzona tak beztrosko i bez konsekwencji na inne aspekty i czy czasem nie lepiej o tym pomyśleć na etapie adaptacji?
Na wstępie mogę potwierdzić, że ta zmiana nie wpłynie na przekroczenie wymagań WT2021 odnoszących się do współczynnika przenikania ciepła przegród oraz parametru EP. Natomiast mam wątpliwości, co do kwestii konstrukcyjnych. Ciężar ściany z Porothermu to ok. 200 kg/m2, natomiast z silikatu może mieć nawet powyżej 300 kg/m2. Czy przy tak dużej różnicy ciężaru ścian nie trzeba wzmocnić fundamenty (np. zwiększyć powierzchnię ław)?
A być może, aby uniknąć wzrostu ciężaru ścian stosowane jest (dopuszczalne) przejście na bloczki silikatowe o szerokości 18 cm? Sam silikat ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Porotherm i wydaje się, że pomimo ograniczenia powierzchni ściany taka zamiana mogłaby być akceptowalna. Niestety taka zmiana również zmniejszy przekrój wszystkich betonowych wzmocnień (słupy, wieńce, itd.) . Wydaje mi się, że taka zmiana wymagałaby już przeliczenia przez konstruktora.
Zakładając, że przejście na bloczki silikatowe 18 cm byłoby możliwe, to przy budowaniu ścian do lica zewnętrznego zwiększa się już zauważalnie powierzchnia wszystkich pomieszczeń. Czy taka zmiana wymaga przez architekta przeliczenia wszystkich powierzchni pomieszczeń i naniesienia ich na projekt?
Czy przejście z Porothermu na bloczki silikatowe wiąże się jeszcze z innymi negatywnymi skutkami, o których nie wspomniałem (nie zauważyłem).
Z góry dziękuję za pomoc. Odpowiedź na powyższe wątpliwości na pewno pozwoli mi na etapie adaptacji podjąć właściwe decyzje.

visibility czytano 461 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy murowane porady inwestorom projekty budowlane ściany nośne

Linebaker

dział 308
temat nr 2099

Trwałość budynków z wielkiej płyty


Witam
Panie Jerzy, jaka jest pańska opinia budownictwa z wielkiej płyty? Czytałem, że trwałość tego typu bloków wynosi więcej niż zakładano i sięga powyżej 100 lat. Czy to prawda? Pozdrawiam

visibility czytano 282 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe badania i pomiary badania wytrzymałościowe konstrukcje korozja stali degradacja docieplenie

Ernest Kłosowski

dział 308
temat nr 2272

Konstrukcja żelbetowa wypełniona bloczkami betonu komórkowego


Panie Jerzy proszę o opinię w opisanej poniżej kwestii.

Ściany zewnętrzne budynku o nośnej konstrukcji żelbetowej składający się ze słupów, rygli żelbetowych, itd. zaprojektowane zostały jako wypełnione (pola pomiędzy elementami żelbetowymi) bloczkami z betonu komórkowego. Długość ścian zewnętrznych to 30m i wysokość 8m. Maksymalna wielkość pola ścian wykonanych z bloczków gazobetonowych ma wymiary około 4,5x3,5m. Znane są współczynniki rozszerzalności termicznej ww. materiałów, a podczas projektowania i wykonawstwa należy uwzględnić stosowne ruchy termiczne poszczególnych elementów konstrukcji. Tym samym, czy w Pana ocenie murowanie ścian z gazobetonu pozostawiając strzępia (mur skrępowany), przy wskazanych wymiarach skutkować może pojawieniem się zarysowań?

visibility czytano 414 razy forum komentarzy: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: konstrukcje konstrukcje żelbetowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

MarekB

dział 308
temat nr 2279

Wiatr a rodzaj dachu


Jaka konstrukcja dachów stromych (dwu i wielospadowych) jest najbardziej odporna na działanie wiatrów.
Jakie ustawienie dachu względem kierunku, z którego wieje wiatr jest bardziej optymalne w przypadku dachów dwuspadowych, prostopadle czy równolegle do kalenicy?
Jak wpływają na trwałość konstrukcji inne elementy typu rodzaj pokrycia, deskowanie itp.?

visibility czytano 389 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy projektowanie porady architektom

Grzegorz Rozpędzki

dział 308
temat nr 2500

Zamiana słupów podpierających belkę kalenicową na grzędy w więźbie dachowej


Panie Jerzy,
piszę ponieważ chciałbym rozwiać swoje wątpliwości związane z więźbą dachową. W projekcie mam więźbę krokwiowo jętkową z płatwią kalenicową. Pierwotnie płatew kalenicowa miała się opierać na słupach żelbetowych w ścianach szczytowych oraz trzech słupach drewnianych pod którymi w stropie teriva były przewidziane wzmocnienia w postaci HEB-ów. (Rys. 1 )
Na etapie adaptacji strop teriva nad parterem został zamieniony na monolityczny oraz zaprojektowany został strop ze skosami żelbetowymi nad poddaszem, wówczas słupy podpierające płatew kalenicową miały oprzeć się na nadciągu biegnącym równolegle do kalenicy, będącym elementem stropu nad poddaszem.
Ze względu na koszty i długi czas wykonania finalnie zrezygnowałem ze stropu nad poddaszem i pojawił się problem z podparciem płatwi kalenicowej. W stropie nad parterem nie ma podciągów czy wzmocnień w miejscach gdzie wcześniej były HEB-y (przed adaptacją), a miejsca oparcia słupów podtrzymujących płatew nie zostały w żaden sposób dozbrojone.
Po konsultacjach z projektantką i kierownikiem budowy stanęło na tym, że zrezygnujemy z jednego słupa (nr 3), a w zamian za to zastosujemy grzędy o przekroju 5x12 pod płatwią kalenicową (po dwie na każdej parze krokwi) oraz płatwie pośrednie na łączeniu pomiędzy jętkami a krokwią, które nie będą w ogóle podparte.
Szukam jednak niezależnej opinii, ponieważ mam pewne wątpliwości:
1. Czy strop w miejscu oparcia słupa nr 1 wytrzyma dodatkowe obciążenie? (projektantka nie przeprowadziła żadnych obliczeń uwzględniających dodatkowe obciążenie, pod słupem nr 2 jest słup żelbetowy, więc zakładam że tu nie będzie problemu).
2. Czy zastosowanie grzęd zamiast słupa nr 3 będzie wystarczające?
3. Czy grzędy stosować na każdej parze krokwi czy tylko na kilku parach w miejscu gdzie miał być słup nr 3 (skoro wcześniej ich nie było, to po co stosować je w miejscach gdzie płatew będzie podparta słupami nr 1 i nr 2?)
4. Czy płatwie pośrednie mają jakikolwiek sens jeśli nie będą podparte?
Co Pan o tym myśli?

visibility czytano 233 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: adaptacje projektów budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa konstrukcje porady inwestorom porady wykonawcom

WRo

dział 308
temat nr 2532

Dom-kopuła - konsultacje w zakresie fizyki budowli


Witam

Pracuję nad projektem typowym domu-kopuły. Ponieważ czytałem Pana opinię na temat takiej konstrukcji (SAME KŁOPOTY) ważne będą dla mnie uwagi osoby krytycznie nastawionej do tego pomysłu. Wersja na rynek polski to: pokrycie -prefabrykowany szkielet drewniany (kratownice drewniane pokryte OSB i dachówką bitumiczną, izolacja wełna mineralna + folie, wewnątrz k-g), ściany murowane, strop Ackermana.

Pozdrawiam

visibility czytano 200 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy ekologiczne domy jednorodzinne domy kopułowe porady architektom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.