porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 33


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Katarzyna Bz.

dział 308
temat nr 690

Wilgoć, pleśń i grzyby w nowym mieszkaniu kupionym od dewelopera


Witam. Od 3 lat mieszkam we własnościowym mieszkaniu kupionym od dewelopera i mam ogromne problemy z wilgocią. Co kilka miesięcy traktuję ją preparatami grzybobójczymi i zamalowuję specjalnymi farbami pleśnioodpornymi z różnymi środkami zapobiegającymi rozwojowi grzybów i bakterii. Chciałabym uzyskać fachowe informacje dotyczące sposobów pozbycia się wilgoci, grzyba i pleśni w mieszkaniu. Czy można rzetelnie określić przyczynę powstałej nadmiernej wilgotności w tym miejscu? Jakie są koszty takiej oceny? I ewentualnie opracowania programu czy metody pozbycia się problemu i wdrożenia ich  w życie?
visibility czytano 314 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe zagrzybienia porady inwestorom

magda710

dział 308
temat nr 805

Ogrzewanie podłogowe w całym domu czy ...?


Witam serdecznie.
W domu mam zaprojektowane ogrzewanie podłogowe na parterze, na piętrze grzejniki. Czy jest Pan zwolennikiem podłogówki w całym domu, czy może uważa Pan, że połączenie grzejniki i podłogówka ma sens. W domu będzie piec kondensacyjny gazowy, ogrzewanie wodne, dół w płytkach typu gres, góra zakładałam deskę 7 mm opór cieplny 0,03 proszę o konkretną poradę (już przeszukałam porady budowlane i takiej porady nie znalazłam).
Dziękuję
visibility czytano 4789 razy forum komentarzy: 42
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe mikroklimat porady inwestorom porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom

Mirosław Małek

dział 308
temat nr 809

Wentylacja hybrydowa w domu z poddaszem użytkowym


Panie Jerzy po oglądnięciu i wysłuchaniu Pana wykładu bardzo mocno zacząłem analizować komfort cieplny jaki osiągnę w swoim domu po zakończeniu prac budowlanych.
W pomieszczeniu nr 3 Kuchnia będzie nawiewnik w ramie okna oraz kanał wentylacyjny wyciągowy w kominie. Czy przy tym otworze wentylacyjnym w kominie można montować wentylatory higrosterowalne które dodatkowo kiedy zajdzie taka potrzeba będą wspomagać wyciąganie wilgotnego powietrza? W pomieszczeniu nr 5 Salon nawiewniki będą w oknie 034s oraz w drzwiach tarasowych. Kanał wentylacyjny tego pomieszczenia będzie przy kominie kominka. Czy ilość nawiewników będzie wystarczająca? Czy w salonie należy również przewidzieć wentylator higrosterowalny? W pomieszczeniu 3 i 5 będzie ogrzewanie podłogowe, czy pod oknem 034s należy umieścić dodatkowo grzejnik ( tak aby poprawić komfort cieplny w zimie przy temp -20 i więcej, tak jak pokazano na wykładzie)
Czy przy drzwiach tarasowych gęściej ułożona wężownica ogrzewania podłogowego pomoże poprawić komfort cieplny? czy należy zrobić coś innego? W pokoju nr 6 zastosuje nawiewnik w oknie, nie mam za to kanału wyciągowego co można tutaj zrobić? Czy w garażu sensowne jest stosowanie nawiewnika w oknie skoro mam dwie bramy garażowe i wiadomo jak jest z ich szczelnością? W łazience nr 7 będzie zastosowany wentylator higrosterowalny, czy można go montować na kratce wyciągowej przy kanale wentylacyjnym? Nie ma jak w niej zastosować nawiewników i powietrze będzie musiało być zaciągane przez otwory w drzwiach z korytarza.
I piętro
W pomieszczeniach 13 i 14 pokoje dzieciece i sypialnie nie będzie ogrzewania podłogowego. Kaloryfery będą umieszczone pod oknami 030 i 031 w których zamontowane będą nawiewniki. Czy jest to rozwiązanie prawidłowe? W pomieszczeniu 13 jeden kanał wyciągowy można wykorzystać do wymiany powietrza. Czy w sypialniach montuje się też wentylatorki wspomagające higrosterowalne? Czy w pomieszczeniach 13 i 14 pod oknami dachowymi też powinien być umieszczony kaloryfer? Niestety w pomieszczeniu 14 prawdopodobnie braknie kanału wyciągowego. Wyciągów brakuje w pomieszczeniu nr 15 i 17 i nie wiem co tutaj mogę zrobić? W pomieszczeniu 15 będzie kaloryfer pod oknami.
Pomieszczenie 17 jest pomieszczeniem sportowym siłownia jakie tutaj najlepiej zastosować ogrzewanie? Czy ilość nawiewników zaznaczona kolorem czerwonym w całym domu jest wystarczająca?
Pozdrawiam i proszę o pomoc

visibility czytano 627 razy forum komentarzy: 47
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady inwestorom mikroklimat pomieszczeń komfort cieplny

Piotr Krawczyk

dział 308
temat nr 821

Czy wentylacja grawitacyjna to zacofanie?


Witam. Z grubsza rozumiem cel analizy ekonomicznej charakterystyk energetycznych domu z doborem urządzeń i instalacji grzewczych i wentylacyjnych o których Pan pisze w książce. Tutaj chciałem zapytać o rekuperację - jest to obecnie bardzo popularne. W zasadzie niemal każdy projekt zawiera rekuperację a na każdym forum można spotkać informacje że wentylacja grawitacyjna to przeżytek i zacofanie i że jest ekonomicznie nieuzasadniona w domach o niskim zużyciu energii. Czy to prawda?
visibility czytano 449 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna

mkoz

dział 308
temat nr 874

Ogrzewanie ścienne zamiast podłogowego w sypialni


Czy ogrzewanie niskotemperaturowe ścienne jest dobrym rozwiązaniem, w szczególności chodzi o sypialnie i zamiennik ogrzewania podłogowego przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego, lub rozwiązaniach z ogrzewaniem elektrycznym?
Jakie są główne wady zagrożenia. Widzę o oczywiste ryzyko przebicia, oraz brak możliwości zasłonięcia np. szafą. Zastanawiam się jaki ma to wpływ na samą przegrodę i straty ciepła z grzania. Strop, lub posadzka na gruncie nie mają zazwyczaj po stronie zewnętrznej zimnego powietrza.

visibility czytano 223 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady inżynierom

Tomek W

dział 308
temat nr 892

Wpływ tynków na mikroklimat pomieszczeń


Nurtuje mnie kwestia której nigdzie nie mogę znaleźć, a mianowicie jak duży wpływ ma rodzaj tynku na wilgotność w pomieszczeniu? W pomieszczeniach gdzie tynki są cementowo-wapienne panuje większa wilgotność, niż w pomieszczeniach których są wszystkie ściany i sufity wykonane z płyt GK? To prawda czy mit?
Zauważyłem ten problem zazwyczaj na poddaszach z płyt GK gdzie wilgotność spadała poniżej 35% co jest bardzo niekomfortowe. To wina błędnej wentylacji czy nadmiar gipsówek wysusza tak pomieszczenie? Czy płyty gipsowo-włóknowe są pod tym względem lepsze od zwykłych GK? Jaki system suchej zabudowy pozwoli zapewnić komfortową wilgotność w pomieszczeniu około 50%?
visibility czytano 419 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne budowa domu jednorodzinnego tynki tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne porady inwestorom

Maciej

dział 308
temat nr 938

Chłodna spiżarka w domu parterowym


Panie Jerzy, proszę o wyjaśnienie czy w przypadku spiżarni ulokowanej w centralnym punkcie domu (brak przylegania do ściany zewnętrznej) jest możliwość wytworzenia choćby namiastki mikroklimatu który powinien panować w pełnoprawnej spiżarni.
W pozostałych tematach w serwisie (102, 886, 913) poruszono jedynie konieczność wentylacji. W moim projekcie przewidziany jest kanał wywiewny wyprowadzony ponad dach.
Jeśli się da, uzyskać niższe temperatury i wilgotności odpowiednie dla prawdziwej spiżarni to w jaki sposób je zapewnić aby nie potrzebnie nie wyziębiać sąsiadujących pomieszczeń?
Izolacja ścian od reszty budynku(ograniczona ilość miejsca w i tak niewielkiej kuchni)? Nawiew powietrza z zewnątrz poprowadzona pod wylewką?
Załączam rzut parteru, pomieszczenie 1/6 spiżarnia sąsiaduje z kuchnią, salonem, korytarzem a nad nim znajduje się garderoba nie oddzielona od sypialni.

visibility czytano 1084 razy forum komentarzy: 58
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 991

Dodatkowa rewersyjna pompa ciepła powietrze/woda


Chciałbym poznać Pana opinię w sprawie zamontowania w moim domu dodatkowego źródła ciepła i chłodu w postaci powietrznej pompy ciepła tzw. klimatyzatora kanałowego. Chciałbym kanały nawiewne zlokalizować nad prawie każdym oknem w stropach na parterze i piętrze. Przypomnę, że docelowym źródłem ciepła będzie ogrzewanie miejskie PEC lub pompa ciepła, jeśli będzie problem z podłączeniem się do sieci miejskiej. Na parterze przewiduję ogrzewanie podłogowe w całości a na piętrze kombinowane, w sypialniach grzejniki pod oknami a pozostałych pomieszczeniach również ogrzewanie podłogowe. Wentylacja jest grawitacyjna a każdy kanał na kominie zakończony jest turbowentem niewspomaganym elektronicznie. W pomieszczeniach mokrych i piwnicy planuje zastosować elektryczne wiatraczki higrosterowalne. W pozostałych pomieszczeniach założę zwykłą zamykaną kratkę żeby móc dozować przepływy powietrza. Dodatkowo w sypialniach na piętrze zostawiłem po przeciwnej stronie okna z nawiewnikiem rurę 110 przez strop, żeby sufitem pomieszczenia te były wentylowane na poddasze nieużytkowe.
1. Czy jest szansa, żeby poprawnie zaprojektować taką kombinację?
2. Czy taka kombinacja jest uzasadniona ekonomicznie i będzie ograniczać pobór docelowego źródła ciepła przez znaczną większość sezonu grzewczego kiedy to nie będzie potrzeby załączania docelowego źródła ciepła lub jego znaczne ograniczenie?
3. Czy taka kombinacja zbliży mikroklimat mojego domu przez cały rok do warunków prawie idealnych tworząc kurtyny powietrzne latem i zimą w okolicy okien o stałej temperaturze (nie chciałbym montować grzejników kanałowych w podłodze pod dużymi przeszkleniami)?
4. Czy klimatyzator kanałowy wpłynie szkodliwie na zdrowie mieszkańców kiedy to będzie eksploatowany, nie wiem czy czyszczenie i serwis instalacji w 100% eliminuje z niej mikroorganizmy.
visibility czytano 668 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne mikroklimat pomieszczeń porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

KrzysztofOstrowski

dział 308
temat nr 1121

Wpływ ogrzewania podłogowego w sypialniach na zdrowie


Witam, w książce znalazłem fragment, który mówi, że nie zaleca się instalacji ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach sypialnianych. Jest to uzasadniane tym, że kurz, mikroorganizmy i inne cząstki w takich pomieszczeniach unoszą się 60-80 cm nad powierzchnią podłogi, czyli na wysokości na której śpimy. Czy opinia ta jest poparta jakimiś badaniami? Jeśli tak, to czy mogę prosić o źródła? Bardzo bym się chciał zapoznać.
Pytam, bo zastanawiam się nad podłogówką w całym domu, a ten fragment mnie zaniepokoił. Jednocześnie znalazłem badania, które twierdzą, że rodzaj ogrzewania ma znikomy wpływ na ilość cząstek unoszących się w powietrzu.

Cytuję: "W wyniku pomiarów stwierdzono, że dla badanych sposobów ogrzewania pomieszczenia łączna ilość cząstek unoszonych w powietrzu jest podobna. W badanym pomieszczeniu wpływ systemu grzewczego na koncentrację cząstek był znacznie mniejszy, niż wpływ stopnia zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego napływającego przez nieszczelności oraz niż wpływ osób użytkujących pomieszczenie."

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-LOD6-0004-0027/c/Gorka.pdf

Pozdrawiam,
KrzysztofOstrowski

visibility czytano 609 razy forum komentarzy: 17
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomekk

dział 308
temat nr 1300

Wpływ mebli przyściennych na dyfuzję pary wodnej


Analiza cieplno-wilgotnościowa a meble przy zewnętrznych ścianach. Jaki wpływ mają meble postawione przy zewnętrznych ścianach na analizę? Na przykład w kuchni meble są często zabudowane i rozumiem, że tworzą one dodatkowy opór dyfuzyjny. Jednak nie da się praktycznie uwzględnić tego w analizach cieplno-wilgotnościowych, które są robione bez uwzględnienia mebli. Widziałem przypadki, gdzie przesunięcie szafy pod ścianę zewnętrzną powodowało powstanie grzyba za szafą. Wolnostojące szafy mają przeważnie małą powierzchnię i można je przesunąć więc jest to mniejszy problem, ale co w przypadku zabudowanej kuchni, która rozciąga się na całe pomieszczenie? Czy jest to jakoś brane pod uwagę w analizach?
visibility czytano 337 razy forum komentarzy: 1
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli mikroklimat mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projektowanie procesy cieplne i wilgotnościowe projekty budowlane projekty wykonawcze


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.