porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 34


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Mateusztemat nr 308-1304
visibility czytano 1910 razy

Jak to jest z wentylacją pomieszczeń?


Napisał Pan, że w analizach określamy dopuszczalną wilgotność np. 46% dla pokoi oraz 62% dla łazienek. Rozumiem, że są to maksymalne bezpieczne wartości, których nie należy przekraczać? Zimą z obniżeniem nadmiernej wilgotności nie powinno być problemu - wystarczy przewietrzyć, bo powietrze zewnętrzne jest wtedy suche. Jak natomiast poradzić sobie latem kiedy na zewnątrz często panuje wilgotność powietrza zewnętrznego powyżej 70-90%. W tej sytuacji wietrzenie czy zwiększenie wydajności wentylacji mechanicznej/ hybrydowej spowoduje wtłoczenie wilgoci do wnętrza?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna rekuperacja

Rafał Ptemat nr 308-1444
visibility czytano 729 razy

Ogrzewanie na podczerwień w domu


Promienniki ciepła na podczerwień. Niby niski koszt instalacji, samo zdrowie ale jak wygląda sprawa kosztów za rachunki za prąd? Szukałem w internecie informacji, ale nikt nie podaje wartości poboru podczas użytkowania a strach nie wykonać instalacji CO a później płakać. Nie mniej temat ciekawy i może już opłacalny ekonomicznie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: komfort cieplny fizyka budowli mikroklimat mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-1479
visibility czytano 2290 razy

Jaką energią ogrzewać dom?


Ostatnim czasem w mojej okolicy wśród znajomych i nie tylko zaczęto omawiać temat ogrzewania gazem. Chodzi opinia że grzejąc gazem nie jest ciepło. Paląc węglem było dużo cieplej. Głupie może to pytanie ale jak to z tym jest? Przecież ustawiam 21 stopni i to powinienem mieć.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomekktemat nr 308-1481
visibility czytano 385 razy

Biokominek w domu


Dzień dobry Panie Jerzy,
Przeglądając temat nr 009 dział 708 - Doprowadzanie powietrza do kominka stwierdziłem, że lepiej będzie pomyśleć o alternatywie. "Koza" przy odpowiednich warunkach początkowych byłaby trochę łatwiejsza w instalacji (jeżeli doprowadzanie powietrza byłoby przez ścianę), ale ostatecznie w naszym przypadku i po lekturze tematu/książki stwierdzam, że u nas chodzi głównie o okazjonalne polepszenie komfortu psychicznego widokiem płomienia w kominku ;).
W związku z tym wstępnie na alternatywę obrałem biokominek, ale jeszcze chciałbym się upewnić czy czegoś nie przeoczyłem albo czy producenci o czymś nie wspominają.

Po lekturze w internecie plusy wyglądają fajnie.
- nie trzeba dodatkowego komina na odprowadzanie spalin
- nie trzeba myśleć o doprowadzaniu powietrza z zewnątrz i problemach z tym związanych dla wentylacji hybrydowej/mechanicznej
- odpowiedni montaż nie wymaga specjalnych przemyśleń. Można ulokować w zabudowie oddalonej od ściany, więc na logikee rozumiem, że dodatkowych analiz c/w w takim przypadku nie ma potrzeby robić pod warunkiem zachowania odstępu od ściany ?
Producenci piszą, że wydziela tyle CO2 co dorosła osoba... tutaj oczywiście na moją prostą logikę to zależy od wielkości takiego kominka. Rozumiem, że powietrze będzie dalej zaciągane z zewnątrz. Czy trzeba się tym przejmować i brać to pod uwagę w wyliczeniach do wentylacji, jeżeli kominek będzie używany sporadycznie?
Czy jeszcze ma Pan jakieś uwagi odnośnie biokominków i czy o czymś jeszcze należałoby pamiętać?
pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominki komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

Andrzej A.temat nr 308-1715
visibility czytano 522 razy

Jak obliczać współczynnik przenikania ciepła przez podłogę na gruncie


Szanowny Panie Jerzy
Jestem architektem. Przeczytałem Pana książkę niemal od dechy do dechy. Potem obejrzałem Pana e-wykład. Jestem pod wrażeniem, ale też wstyd mi za środowisko architektów. Wstyd też mnie za moje podejście do projektowania. Dotąd traktowałem fizykę budowli jako coś co niby istnieje ale coś co nie ma istotnego wpływu na budynki a w nich mikroklimat to kwestia projektu ogrzewania i wentylacji. Teraz wiem czego wymagać od instalatorów.
No właśnie. W ostatnim projekcie jaki opracowuję instalator policzył współczynnik przenikania ciepła przez podłogę parteru (dom bez podpiwniczenia) i widzę że policzył go jak przez ścianę czyli ujął opór ciepła przez warstwy w podłodze. Z tego co Pan podaje w książce to tak liczyć nie można. Czy mam rację?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze fundamenty podłogi

tomeciutemat nr 308-1777
visibility czytano 258 razy

Zaprojektowanie ogrodu zimowego z jacuzzi


Witam, będę projektował ogród zimowy o wymiarach 4,50 m na 13,50 m, w którym znajdowały się będą rośliny egzotyczne, a także jacuzzi. Mam świadomość tego, że z uwagi na ilość generowanej wilgoci utrzymanie pomieszczenia w dobrych warunkach wilgotnościowych może się okazać nie lada wyzwaniem. Chciałbym się doradzić na co zwrócić uwagę projektantom branży sanitarnej, czy wentylacja mechaniczna to konieczność w takim pomieszczeniu, ogrzewanie ma być kanałowe przy oknach tak aby osuszać pojawiające się skropliny na oknach i zabezpieczyć je przed zamarzaniem. Moim zdaniem najbardziej newralgicznymi punktami będzie połączenie ogrodu z budynkiem istniejącym, posadzka pomieszczenia i prawidłowa jego wentylacja. Czy jest w ogóle możliwe w takim pomieszczeniu całkowite wyeliminowanie skraplania się pary wodnej na szybach, czy jednak wyłącznie zminimalizowanie tego efektu. Czy poleciłby Pan jakiegoś projektanta branży sanitarnej dla tego zadania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli porady architektom porady inżynierom ogrody zimowe

Bociek1313temat nr 308-1852
visibility czytano 397 razy

Tynki gliniane - czy to cud natury?


Witam Panie Jerzy, co Pan uważa nt. tynków glinianych. Jakie są wady i zalety stosowania, jak wpływają na regulację wilgotności, jakie mają parametry mechaniczne. I podsumowując, czy są warte uwagi i zastosowania w domach murowanych z ceramiki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli tynki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom tynki gliniane

ACZtemat nr 308-2224
visibility czytano 238 razy

Ocieplenie istniejącego domu z bala


Szanowny Panie.
Chciałbym zasięgnąć porady odnośniesposobu ocieplenia od zewnątrz ściany z litego świerkowego bala. Ściany ogrubości 12 cm o konstrukcji sumikowo-łątkowej, wiązane przy pomocy złączytypu „jaskółczy ogon". Ocieplenie z wełny mineralnej Superrock 2x8 cm- nadrewnianym ruszcie, wiatroizolacja, okładzina zewnętrzna z drewnianej oblicówkiłączonej na pióro- wpust.
W większości przypadków zaleca się podobnie jak w domu o konstrukcjiszkieletowej umieszczenie paroizolacji po stronie wewnętrznej, pod okładzinąnp. z płyt gipsowo-kartonowych. Spotkałem się również z opinią, że możliwe jestumieszczenie paroizolacji po stronie zewnętrznej ściany bezpośrednio przed izolacjąz wełny mineralnej np. gdy chcemy pozostawić lity bal od wewnątrz. Czy w tymdrugim przypadku celowe jest zastosowanie szczeliny wentylacyjnej pomiędzybalem a paroizolacją zasilanej powietrzem wewnętrznym - tak aby ewentualneskropliny mogły być osuszane?
Dodam, że zamierzam ściany z bala pokryć od wewnątrz drewnianą okładziną naruszcie, ze względu na mało atrakcyjny ich wygląd, w części kuchennejchciałbym zastosować płyty gipsowo-kartonowe. W okładzinie ścian przy podłodzeoraz przy suficie zamierzam wykonać niewielkie otwory wentylacyjne nawiewno-wywiewne (fi 20 mm.) w rozstawie np. co 1 m. Zasadniczo chodzi mi o to by nieodcinać się folią od swoistego mikroklimatu wytworzonego przez drewniany dom.
Czy takie rozwiązanie konstrukcji ściany pod względem cieplno-wilgotnościowymjest prawidłowe?
Jakie parametry powinna mieć w tym przypadku folia wiatroizolacyjna?
Dom położony jest na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej, będzie docelowowyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

Proszę o opinię. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy z bala domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

gryzlytemat nr 308-2227
visibility czytano 630 razy

Problem z suchym powietrzem z powodu wentylacji mechanicznej


Dzień dobry.
Za około 3 tygodnie mam mieć montowane panele laminowane w nowo budowanym domu. Jastrych wykonany prawie 2 lata temu już dawno osiągnął wymaganą wilgotność masową. W domu działa wentylacja mechaniczna (wymienniki przeciwprądowy, bez odzysku wilgoci), która znacznie osusza powietrze. Aktualnie jest około 28-30%. Podejrzewam, że po zamieszkaniu będę musiał nawilżać powietrze, aby nie czuć dyskomfortu.

Czy przed montażem paneli laminowanych powinienem jakimiś większymi nawilżaczami podnieść wilgotność do około 45%, aby nie były one montowane w skrajnie suchych warunkach? Jeśli tak, to czy muszę tę wilgotność cały czas już utrzymywać? Po zamieszkaniu będzie to dużo prostsze, ponieważ będę cały czas w okolicy, żeby nawet dolać wody do tego nawilżacza.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

RK-PROJEKTtemat nr 308-2476
visibility czytano 204 razy

Wentylacja pomieszczenia biurowego na ostatniej kondygnacji


Pewne pomieszczenie biurowe będzie remontowane. Straż pożarna wydając odstępstwo od przepisów wymaga wykonania wentylacji, architekt także ją zaprojektował. Pomieszczenie jest na ostatniej kondygnacji przekryte stropodachem niewentylowanym zbudowanym z płyt żelbetowych, a pokrycie dachowe to styropapa. Nawiew realizowany będzie nawiewnikiem okiennym. Czy będzie dobrym rozwiązaniem wykonanie bezpośredniego otworu w stropodachu i wykonanie wentylacji kominkiem wentylacyjnym? Czy nie wystąpi skraplanie się wilgoci przez taką wentylację? Czy nie będzie wychładzania pomieszczenia? Czy lepiej wykonać przez ścianę działową na klatkę schodową i tam kolankiem z okapnikiem przez stropodach? Wentylacja typu Z nie może być wykonana z innych powodów bardziej estetycznych. Proszę o Pańską opinię na ten temat.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wentylacyjne mostki cieplne mikroklimat pomieszczeń remonty porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.