porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 140


 
 
15
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Sylwia.La.

dział 308
temat nr 1822

Zabezpieczenie murów z betonu komórkowego na zimę


Dzień dobry.
Niestety ze względu na błędy wykonawcy jesteśmy zmuszeni przerwać budowę.
Mam pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć ściany nośne z betonu komórkowego oraz wykonane zbrojenie wieńca, nadproży, podciągów i szalunek przed nadchodzącymi opadami śniegu i przymrozkami?

Czy odpowiednie będzie przymocowanie do poziomych powierzchni ścian (np. dół otworu okiennego) kantówek jako dystansów a następnie przymocowanie do nich grubej folii? Wykonawca stwierdził, że położenie folii bezpośrednio na mur spowoduje porastanie glonami.

Czy zabezpieczać beton podkładowy podłogi?
Załączone zdjęcia przestawiają aktualną sytuację na budowie.

visibility czytano 236 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom porady wykonawcom

tomaszkonrad

dział 308
temat nr 1824

Tynkowanie wewnątrz zimą w stanie SSZ


Mamy opóźnienie w budowie budynku, który koniecznie musimy zakończyć w marcu/kwietniu. Obecny stan zaawansowania to SSZ, budynek składa się z parteru, piętra i poddasza. Mury wykonane z silikatów. W grudniu lub w styczniu musimy wykonać tynki. Będą to tynki maszynowe GW.

Z tego co się orientowałem temperatura w środku nie może spaść poniżej 5 stopni, dodatkowo obowiązkowe jest grzanie pomieszczenia a nie tynków.

Plan mam taki, aby wypożyczyć nagrzewnice z np. termostatem i ustawić je w pomieszczeniach w których będą wykonywane tynki, dodatkowo stale monitorować temperaturę i wietrzyć budynek. Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?
visibility czytano 278 razy forum komentarzy: 7
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane tynki

-Sławek-

dział 308
temat nr 1849

Kilka wątpliwości inwestora przed wykonaniem fundamentu domu


Dzień Dobry
Rozważania - Stosowność - Realia

Jest duże prawdopodobieństwo że odpowiedzi na niektóre moje ciekawości, a za tym pytania były już omawiane i wcale się nie pogniewam jak dostanę reprymendę :). Tak na poważnie to jest tego masa i poruszanie się w tak dużym gąszczu informacji i odszukanie właściwej odpowiedzi na interesujący wątek jest kłopotliwe pod względem fraz wyszukiwania jak i czasu poświęconego. Bardzo dużo cennych informacji i chciałoby się ogarnąć jak najwięcej ale niestety nie da się. Może warto by rozważyć pogrupowane całego forum pytań i odpowiedzi na konkretne działy budowlane a następnie na poddziały czyli typu drzewo. Patrząc okiem szperacza byłoby łatwiej. Tylko moja prywatna sugestia bez oczywiście jakichkolwiek zobowiązań.

To co oczywiste to proszę krótko aby nie tracić czasu

1. Fundament - do jakiej głębokości należy umieścić pospółkę w terenie gliniastym, czy na głębokości dolnej warstwy chudziaka?

2. Termo cokół - jaka jest zasadność zastosowania nawet trzech warstw bloczka gazobetonowego typ 600 na ścianie zewnętrznej. Z rysunku 1.5.-13 na stronie 72 Pana książki wyraźnie widać że jednak mimo że temperatura w pachwinie jest większa od punktu rosy w analizowanym przypadku, to jednak pojawia się jeszcze niejednorodna barwa na styku podłogi z bloczkiem 600 i termoizolacji zewnętrznej na styku z cokołową. Podniesienie do trzech warstw byłoby już fajnym zajściem na podstawową izolację zewnętrzną. Jeśli to by nie przeszkadzało w konstrukcji ściany to może warto to rozważyć gdzie wyżej silikat.

3. Nawiązując do pytania nr 2, zastosowanie trzech warstw 600-ki mogłoby być racjonalnym zabezpieczeniem w razie ewentualnych i raczej nieuniknionych z upływem czasu ruchów w dół posadzki gdzie słabym ogniwem jest EPS czy XPS czy kiepskie zagęszczenie nawet o 1 cm. Mielibyśmy dużą bazę marginesu.

4. Fundament - Analiza tego samego rysunku ale głębiej aż do ławy i tutaj nasuwa się kolejne pytanie. Może warto nawet niewielkim kosztem przy 5 cm warstwie styropianu zabezpieczyć tę część zewnętrzną ławy bo i tu widać na termowizji że nie ma spójności barwy. Jak już jesteśmy "rozkopani" to może warto?

5. Podsypka żwirowa, wypełnienie - Czy zastosowanie folii na warstwę podsypki żwirowej nie spowoduje jej miejscowego przedziurawienia i zniszczenia na skutek styku może ostrego kamienia z folią np podczas prac z obsługą pąpy przy zalewaniu betonem gdzie jak wiadomo musimy się po niej (folii) poruszać. No i razy ilość takich uszkodzeń. Efekt wiadomo. Jakaś alternatywa?

6. Termo cokół - Zastosowanie bloczków 600 jest na pewno racjonalne gdy głównym materiałem jest silikat, ale przy takim układzie dochodzi kolejne słabe ogniwo jakim jest zaprawa na pierwszym bloczku wyrównującym pod kolejne na klej. Jakiej zaprawy użyć aby nie zniweczyć całej koncepcji cieplnej. Taka zaprawa może mieć nawet kilka cm grubości więc mostek cieplny może być znaczny.

7. Termo cokół ściana działowa nośna - gazobeton 400, czy nie za słaby na ściskanie?, gdzie silikaty i obustronnie położone belki terriva. Nacisk kilka, kilkanaście ton swoje z czasem może zrobić. Z obliczeń wynika że wytrzyma ale z tyłu głowy myślenie przez lata użytkowania. Może nieco zwiększyć mostek stosując 500 lub 600

8. Gazobeton - jak wiadomo jest " pijakiem" podciągania co znacząco obniża jego wytrzymałość. Nie da się uniknąć na etapie budowy jego zamoczenia. Czym ewentualnie zabezpieczyć przed tym zjawiskiem, albo może jakieś inne bloczki termo, ale z tego co się zapoznałem to dostępne o gorszej lambdzie.

9. Prawo - czy stosowanie tego typu rozwiązań musi być zaakceptowane przez projektanta budynku, czy na etapie adaptacji, czy też może pozwolić na owe zmiany kierownik budowy z wpisem do KB.

10. Może dać sobie spokój i ciągnąć mury ze silikatów od podstaw i mieć spokojną głowę kosztem straty energetycznej kilku stówek rocznie a może nie aż tak źle. Wiem analiza klucz.

Dziękuję za możliwość poznania opinii Fachowca. Pozdrawiam


visibility czytano 381 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

peper

dział 308
temat nr 1872

Uszkodzone bloczki betonu komórkowego sprzedawane jako I gatunek


Panie Jerzy,
Przymierzam się do kupna bloczków z betonu komórkowego o parametrach przewidzianych w projekcie. Chciałem kupić je w pobliskim składzie budowlanym, jednak po oględzinach mam wątpliwości co do ich jakości. Bardzo łatwo kruszą im się kanty (wystarczy postawić na kancie i lekko docisnąć). Wiele z nich jest ukruszonych lub pękniętych już na palecie w sklepie (nawet głębiej, gdzie nie były jeszcze obmacane przez klientów). Załączam zdjęcia.
Jest do produkt konkretnej, rozpoznawanej na rynku firmy, w pierwszym gatunku. klasa 450-500 kg/m^3, 2.5MPa.
Czy przedstawione wady eliminują jakościowo produkt? Czy może jest to normalne w przypadku betonu komórkowego?

visibility czytano 318 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury beton komórkowy porady inwestorom

Rafał Leszczyński

dział 308
temat nr 1935

Poprawne rozwiązania cokołów z płytek na balkonach i tarasach


Dzień dobry,
Interesuje mnie często spotykane rozwiązanie płytek cokołowych na balkonach.
1. W książce:
- na stronie 212 [rysunek dolny]
- na stronie 190 rys 1.9.-45
widać rozwiązanie które ma zapobiegać wnikaniu wody miedzy płytkę a "elewacje".
Z drugiej strony widzę mnóstwo odpadających płytek na balkonach.

2.
na stronie 217 na detalu E
na stronie 222 detal B
jest zabezpieczenie silikonem "poziome" - cała szczelność tej pachwiny zależy od tego jednego styku.

Jakie rygory technologiczne przy zabezpieczaniu tego typu styków należy zachować aby były to rozwiązania prawidłowe?

Dziękuję i zdrowia życzę!!
Rafał Leszczyński

visibility czytano 265 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony tarasy hydroizolacje cokoły porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

INNO

dział 308
temat nr 1944

Przygotowanie podłoża fundamentu z otoczaków pod ocieplenie BSO


Proszę o poradę w jaki sposób wyrównać podłoże (istniejący cokół z kamienia granitowego tzw. otoczaka), pod ocieplenie styropianem gr.15cm. Docelowo wykończenie ściany od zewnątrz ma być wykonane z kamienia granitowego opartego na ściance fundamentowej. Nierówności do 5cm.


visibility czytano 275 razy
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty ocieplenia cokoły porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom mury licowe

Bociek1313

dział 308
temat nr 1988

Puste przestrzenie pod oknem dachowym w ścianie kolankowej


Witam Panie Jerzy,
proszę o poradę w kwestii wypełnienia otworu w ściance kolankowej, który został nie domurowany po zamontowaniu okna kolankowego. W zeszłym roku miałem nadzieję, że zrobię to wiosną, wiosną pogodna i COVID zatrzymały prace na długi czas, a teraz staję przed wyzwaniem co robić. Tynki zaczynamy za 2tyg. Zastanawiam się nad kilkoma wariantami:

1. domurować z ceramiki przed tynkami (tutaj rodzi się pytanie, co z wilgotnością?)
2. domurować z bloczków z betonu komórkowego, używając kleju, aby ścianka osiągnęła wymaganą wilgotność
3. dokręcić płytę wiórowo-cementową od wewnątrz i płytę tynkować, pamiętając o dylatacjach między murem a płytą, następnie od zewnętrznej strony pustkę ocieplić wełną mineralną (wełna będzie również na elewacji).
4. nic nie robić przed tynkami, a na etapie wykończenia zastosować wariant nr 3 z tą różnicą, że tynk wykonać na tym kawałku ręcznie.

Co Pan radzi?
Z góry dziękuję za pomoc.


visibility czytano 610 razy
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

swiatlow

dział 308
temat nr 1993

Wadliwie wymurowana ściana działowa z bloczków silikatowych


Dzien dobry, panie Jerzy.

Zwracam się z prośbą o poradę jak zaradzić sytuacji z błędnie wymurowaną ścianą działową z silikatów o grubości 8cm. Ściana rozdzielająca salon i pokój, w niej żadnych instalacji za wyjątkiem peszli pod kable, ściana od góry zakończona 3 cm poniżej konstrukcji wiązarowej, planowane tynki cementowo wapienne. Temat wyszedł w trakcie bruzdowania ściany pod peszle - elektryk wspomniał że ta jedna ściana daje wrażenie, jakby spoiny nie do końca trzymały.

Po bliższych oględzinach (obszedłem cały dom) faktycznie tylko na tej jednej ścianie murarze zastosowali inny klej (kolorem wpada w popielaty odcień) - oczywiście nie wiem jaki, podejrzewam że coś taniego co było akurat na stanie. Reszta ścian ma spoiny w białym kolorze identycznie jak ściany zewnętrzne - to była ostatnia z murowanych działówek - pewnie zabrakło kleju.

Słyszałem o sposobie, żeby pokryć ścianę obustronnie siatką elewacyjną i zaciągnąć klejem - czy to poprawna metoda? Jeśli tak to jakim klejem? Jeśli nie to co innego można zastosować? Czy jest ryzyko pękania tynków na takiej ścianie w przyszłości?
visibility czytano 522 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze mury ściany działowe domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

P.S.

dział 308
temat nr 1994

Mur z bloczków lub pustaków pomiędzy rdzeniami


Witam Panie Jerzy

Chciałbym zapytać w kwestii dylatacji miedzy bloczkiem a rdzeniem. Sytuacja wygląda tak że będę miał strop samonośny na 11 rdzeniach. Okna będą dość nisko od podłogi 45cm, czyli 3 bloczki od stanu zero i dwa klejone do stropu. Chciałbym zapytać czy między rdzeń a bloczki należy zrobić dylatację np z wełny czy po prostu murować dordzenia?
Dziękuję i pozdrawiam.
visibility czytano 419 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom porady wykonawcom mury

sWhite

dział 308
temat nr 1998

Zasypka i zagęszczanie wokół fundamentu, a murowanie ścian parteru


Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego podpiwniczonego. W zeszłym roku doszedłem do stropu nad piwnicą, przed zimą zdążyłem zasypać oraz zagęścić fundamenty tylko, aby zabezpieczyć przed mrozami. W tym roku kontynuowałem zasypywanie. Ze względu na pogodę, murarz dopiero zaczyna murować ściany parteru. Po jakim czasie od ostatniego murowania mogę kontynuować zagęszczanie? To samo tyczy się gruntu w piwnicy, który nie został jeszcze zagęszczony oraz brakuje wylewki.
visibility czytano 548 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury zagęszczanie gruntu porady inwestorom


 
 
15
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.