porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 63

 
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
A.R.

dział 308
temat nr 265

Remont i ocieplenie dachu szedowego nad halą produkcyjną


Obecnie nasza pracownia projektowa opracowuje projekt budowlany remontu dachu szedowego nad halą przemysłową ogrzewaną. Przesyłam do konsultacji nasze rozwiązanie problemu (dwa szkice).

STAN ISTNIEJĄCY

Konstrukcja szedów:

 • belki główne konstrukcji żelbetowe wylewane na budowie w kształcie umożliwiającym mocowanie żeber konstrukcji szedów
 • żebra żelbetowe prefabrykowane
 • płyta przykrycia szedów żelbetowa wylewana na budowie
 • izolacja termiczna: płyty suprema i czasami dodatkowo lub jako jedyne płyty paździerzowe miękkie
 • szlichta cementowa grubości 20-30 mm (obecnie podłej jakości)
 • kilka warstw papy asfaltowej w stanie technicznym złym.

PLANOWANE ROBOTY ROZBIÓRKOWE

 • usunięcie pokrycia z papy, szlichty cementowej i izolacji termicznej
 • usunięcie odspojonych warstw na płycie żelbetowej
 • usunięcie murowanych ścianek na szczytach szedów do uzyskania równej powierzchni dachu
 • oczyszczenie powierzchni płyty żelbetowej.

PLANOWANE ROBOTY NOWE

 • naprawa ubytków w płycie żelbetowej i wyrównanie powierzchni
 • wykonanie spadku w korycie odpływowym za pomocą kawałków bloczków gazobetonowych z zalaniem powierzchni betonem C16/20 gr. 50 mm. Czy można wykonać koryto ze styropianu w całości i wykonać warstwę wierzchnią z betonu?
 • Wykonanie paroizolacji. Jak i z czego?
 • Przyklejenie pierwszej warstwy płyt styropianowych. Podłoże nie zostanie oczyszczone do czystego betonu i będzie miało warstewkę bitumu. Jaki zastosować klej?
 • Przyklejenie drugiej warstwy płyt styropianowych. Jaki zastosować klej?
 • Mocowanie pierwszej warstwy papy + kołkowanie. Kołki z rdzeniem stalowym. Czy papę przyklejać do styropianu czy ułożyć na sucho i kołkować? Jaki rodzaj papy? Po jakim czasie od mocowania płyt można kołkować? Ile kołków na powierzchni zależnie od strefy połaci dachowej?
 • Na dostawianej części do szeda będzie wykonana konstrukcja stalowa do zamocowania płyt warstwowych układanych w poziomie i blachy trapezowej od góry.
 • Na połączeniu blachy i muru zostanie wykonana paroizolacja z papy z wkładką aluminiową w formie pasa klejonego do blachy i do płyty żelbetowej – połączenie z paroizolacją nad szedem.
 • Płyty styropianowe będą mocowane do blachy trapezowej. Czym mocować styropian do płyt?
 • Jak rozwiązać koryto oraz w nim dylatacje?.
 • Obróbki blacharskie koryta i krawędzi dachu.
nr 1 Rozmieszczenie słupów i oparcia dachu szedowego.
autor: A R
nr 2 Szkic planowanego rozwiązania.
autor: A R
Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: dachy docieplenie renowacje budownictwo przemysłowe porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

PiotrekZet

dział 308
temat nr 273

Rozterki o balkonach, attykach i naprawach podłoża


Panie Jerzy, stopniowo staram się chłonąc wiedzę zawartą w Pana książce. Stopniowo pojawiają się też różne pytania i wątpliwości, dlatego zwracam się z prośbą o wytłumaczenie.
1. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku kotwa rozporowa nr 45 przebija hydroizolację ściany fundamentowej.Jak rozwiązujemy taką sytuację? Taką i ogólnie kiedy montaż jakiegoś elementu powoduje przebicie termoizolacji? Jak to zabezpieczyć?
2. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku, pomiędzy nadprożem i wieńcem jest oznaczona numerem 30 papa. W jakim celu ona się tam znajduje? I jak rozwiązać ten problem w murze, gdy występują żelbetowe trzpienie?
3. W opisie technologii ocieplenia ścian na str. 246 pisze Pan o proszkowej masie cementowo-polimerowej szybkoschnącej do wyrównania ścian pod ocieplenie. Czy ww. masa to np. MULTI-MORTEL w sklepie na stronie? Czy można opisaną masę stosować do wyrównania każdego podłoża? Czy można nią także wyrównać podłoże pod tynki wewnętrzne? Czy jest to uzasadnione, czy lepiej drobne różnice wyrównać grubością tynku? Czy można nią także zabezpieczyć zbrojenie gdyby w elemencie żelbetowym pojawiły się “raki”?
4. Jak należy rozwiązać obróbkę termiczną i hydroizolacyjną attyki na stropodachu? W książce znalazłem rys. DZ-0339, str. 238. Jest to co prawda attyka dachu zielonego, ale wydaje mi się,że metodyka działania jest podobna? Jeśli chodzi o ten rysunek mam następujące pytania. Czy nie powstanie mostek termiczny jeśli od góry wieniec nie przykryjemy styropianem, tylko pianą i obróbką blacharską? Czy odprowadzając wodę z obróbki na attyce na zewnątrz budynku nie spowodujemy zacieków na elewacji? Czy obróbka attyki na rysunku jest poprawna? Czym zabezpieczyć miejsce przebicia hydroizolacji?
5. Kolejne pytanie dotyczy hydroizolacji balkonu. W książce znalazłem rozwiązanie na rys. 1.9.-46. Chciałbym zapytać o hydroizolacje w przypadku braku muru licowego. Czy hydroizolacje można zrobić na styropianie + klej + siatka? Jak zaizolować poprawnie balkon jeżeli oddajemy go kończąc na wylewce? Czy izolacja jak na rysunku jest poprawna? Jak powinna wyglądać obróbka blacharska w zaznaczonym na rysunku miejscu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: attyki balkony naprawa żelbetu naprawy hydroizolacje doświetlacze porady inwestorom porady wykonawcom

G.W.

dział 308
temat nr 282

Cienka nadlewka na betonie, mocowanie okładziny z drewna na schodach


1) Mam pewien problem ze schodami. Gdy były wylewane nie wiedzieliśmy, że na stropie będą posadowione HEBy wysokości 18 cm. Teraz, by nie burzyć układu ładnych schodów, chcę rozliczyć owe 18 cm na wszystkie stopnie i podwyższyć je. Z wyliczeń wynika, że na pierwszy stopień przypada 8 mm, drugi o 16 mm, trzeci o 24 mm itd. Wykonawca chce zrobić dolewki ze zwykłego betonu. Czy to właściwie?

2) Stopnie schodów będą obłożone drewnem dębowym. Jak to właściwie zamocować? Jedni specjaliści mocują na wkręty, inni na piankę mało rozprężną, jeszcze inni na jakiś klej. Jednym słowem co majster to inaczej. Jak to powinno być?
3) Antresola wokół schodów zgodnie z projektem ma mieć barierkę wykonaną z drewna. Z jednej strony będzie mocowana do ściany ale z drugiej strony barierka kończy się słupkiem mocowanym tylko w podłodze tuż przy wejściu na schody. Co do mocowania tego słupka mam spór z wykonawcą. On chce na kołkowkręty do podłogi, ale ja wiem że takie zwykle się kołyszą. Przed wylaniem podłogi na górze został ułożony styropian w wysokości HEBa w odległości ok. 25 cm od antresoli. Po całym jej zarysie jest zbrojenie 18x18 cm z drutu żebrowanego 12mm, ze strzemionami tak jak się to robi przy układaniu wieńca. Całość została zalana betonem przy wylewaniu podłogi. Tak więc myślę, że jest do czego przymocować moją barierkę.


nr 1 Ogólny widok schodów na piętro.
autor: G.W.
nr 2 Dolny bieg schodów.
autor: G.W.
nr 3 Spocznik.
autor: G.W.
nr 4 Antresola na poddaszu.
autor: G.W.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne schody naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

Marian Sawicki

dział 308
temat nr 313

Naprawa spękanych belek drewnianych


Panie Jerzy, jestem na etapie kompletnego wykańczania wszystkiego. Za ok. 2 tygodnie mam zamiar wprowadzić się do nowego domu. Mam kłopot z belkami na poddaszu. Mają one potężne pęknięcia, w których gromadzi się kurz, brud itp. Dziury te chcę czymś pozaklejać i tu prośba o pomoc - czym i jak? Będę wdzięczny za szybką poradę.


nr 1 Pęknięcie belki pod sufitem.
autor: Marian Sawicki
nr 2 Szczelina na złączach.
autor: Marian Sawicki
nr 3 Otwór po pomyłkach cieśli i niedokładne dopasowania złączy.
autor: Marian Sawicki
nr 4 Pęknięcia wzdłużne belki.
autor: Marian Sawicki
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne impregnacja drewna naprawy renowacje porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 341

Sprawa wygrzewania jastrychów


Sprawa tyczy się procesu wygrzewania jastrychu, w systemie ogrzewania podłogowego, przed układaniem okładzin. Temat może się przydać, bo jako czynny wykonawca obserwuję brak wiedzy o tym, lub wiedzę mało precyzyjną.

Sprawa zarówno przygotowania wylewki jak i jej wygrzania została omówiona w "Sekretach..." Pana Jerzego - strona 254-255. Wskazówki jak wygrzać jastrych można znaleźć w wielu źródłach. Temat ten podejmują producenci systemów ogrzewania podłogowego oraz producenci klejów, zapraw. Wiele kotłów ma zainstalowany specjalny program kontrolujący cały proces.

Mnie osobiście mniej interesuje sposób wygrzewania, z racji iż te informacje są dość powszechne, jestem ciekawy samego procesu wygrzewania, tego co się dzieje "w środku". Przy tym temacie często mówi się o odprężeniu, czy też kompensacji, ale co się pod tym kryje, jakie zmiany właściwie zachodzą w samej strukturze jastrychu? Niektóre źródła sens wygrzewania upatrują w odparowaniu wody resztkowej, tylko czy chodzi jedynie o samą wilgotność, jej poziom? Domyślam się, że cały proces ma przygotować wylewkę do docelowej pracy, chciałbym zgłębić ten temat.

Pytanie drugie: czy bezwarunkowo zawsze należy dokonywać wygrzewania jastrychu przed układaniem okładzin - nawet jeśli układanie następuje długo po jego ułożeniu (nawet po paru latach).

Pytanie trzecie: czy jest jakiś sposób na sprawdzenie jastrychu, czy został już wygrzany, zakładając, że nie mamy możliwości sprawdzenia tego w oprogramowaniu pieca?.

Zadaje te pytania, bo jako glazurnik spotykam się z sytuacjami, gdzie inwestor nie ma zielonego pojęcia o czym mowa - gdy nie uzyskuję protokołu z wygrzania wylewki, to zwyczajnie wykonuję ten proces dla pewności. Wśród wykonawców zdania są podzielone - jedni twierdzą, że wystarczy zbadać wilgotność, inni, że wygrzewanie bezwarunkowo musi mieć miejsce.

komentarze: 12
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane wykonawstwo porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

centaur

dział 308
temat nr 356

Naprawa nieudolnej hydroizolacji fundamentów


Witam chciałbym odkopać fundamenty i wykonać na nich właściwą hydroizolację i termoizolację. W tej chwili mam na nich dysperbit 3x po wew i zew. plus 8 cm styropian. Dom w stanie surowym otwartym. Czy ma to sens jeśli po wew stronie brak będzie hydroizolacji i termoizolacji? Proszę o harmonogram robót. Czy można odkopać cały bok czy partiami czy po przekątnej?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje fundamenty piwnice błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

Marta B.

dział 308
temat nr 364

Poprawna technologia niwelacji betonu


Nierówności stropów betonowych o których rozmawialiśmy, zostały przez wykonawcę poszpachlowane - tak jak Pan doradzał masą typu PCC. Sądziłam, że wszystko zrobili poprawnie ale spadł deszcz i pokazał efekty. Przesyłam zdjęcia z już wyrównanej płyty stropodachu. Po deszczu niestety jeszcze stoją kałuże w kilku miejscach. Wykonawca mówi że jeszcze tak dokładnie w życiu nie robił. Na dachu piętra widoczny jest skuty garb - jak Pan kazał i będą te miejsca jeszcze szpachlowane i niwelowane. Czy uzyskanie spadku i płaszczyzny z dokładnością 2 mm na 2 m, to nierealne w krajowych warunkach?

nr 1 Miejscowe spękania zaprawy naprawczej.
autor: Marta B.
nr 2 Kałuża mimo wyrównywania - jeszcze ok 1,5 cm głębokości.
autor: Marta B.
nr 3 Dach od ulicy - wyrównanie widoczne wzdłuż ściany. Chyba najlepszy efekt.
autor: Marta B.
nr 4 Parter - dach nad garażem - wyrównanie widoczne wzdłuż ściany.
autor: Marta B.
nr 5 Skuty garb przy attyce od ulicy. Będzie szpachlowany.
autor: Marta B.
nr 6 Kałuża przy kominach, płyta jeszcze nie równana.
autor: Marta B.
nr 7 Kolejna kałuża przy kominach.
autor: Marta B.
nr 8 Kałuża przy attyce od ogrodu.
autor: Marta B.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: naprawa żelbetu stropodachy stropy naprawa żelbetu błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Dawid Bielak

dział 308
temat nr 573

Nieskuteczna renowacja słupków ogrodzenia


Poproszono mnie o ocenę własnej pracy. W zeszłym roku podjąłem się usunięcia odspojeń wyprawy malarskiej z cokołu i filarów płotu murowanego. W trakcie usuwania jak i obecnie stwierdziłem kapilarne podciąganie wody w licznych miejscach - w części słupków oraz spore zawilgocenia cokołu ogrodzenia.

Ogrodzenie - strona wewnętrzna historia konserwacji.
Z uwagi na oczekiwanie kolorystyczne realizacja robót możliwa była w określonej cenie tylko farbą akrylową w kolorze ciemny brąz. Po oczyszczeniu podłoża po poprzedniej farbie - prawdopodobnie akrylowej ( papier ścierny, szpachelka ) powierzchnię zagruntowałem dwukrotnie i przemalowałem ( dwukrotnie ) farbą akrylową.

W związku z zawilgoceniem pochodzącym z podlewania ogródka odkopałem fundament ogrodzenia od strony wewnętrznej ( od zewnętrznej uniemożliwiła to kostka chodnika ) do poziomu posadowienia i pokryłem nie rozpuszczalną w wodzie masa asfaltowo-kauczukową. Izolacje udało mi się wykonać wyłącznie do poziomy 5 cm nad gruntem. Celowo przy ogrodzeniu wyprofilowałem grunt niżej aby nie "nachodził na mur".
Po roku poproszono mnie o wyjaśnienie nawroty zniszczeń powłok malarskich. Zniszczenia w licznych miejscach - widoczne na zdjęciach.

Analizując zawilgocenie słupków bramy wjazdowej stwierdziłem ręką niską temperaturę podłoża co sugeruje bardzo silne zawilgocenie tynku a co za tymi idzie słupa w pełnym przekroju do wysokości conajmniej 1,5m . Lokalne podciąganie kapilarne wynikać musi wprost z posadowienia ogrodzenia bez izolacji poziomej bezpośrednio na gruncie oraz charakterystyki budulca. Z uwagi na otynkowanie nie badałem struktury słupa, (tynk do chwili obecnej z muru nie odpadał). Rok temu stwierdziłem analogiczne zjawisko określając brak znamion wystąpienia izolacji poziomej i pionowej fundamentu ( brak śladów jej wykonania na odkopanym rok temu fundamencie ).

Ogrodzenie przejawia nadal ślady zawilgocenia spowodowanego spływem wody opadowej i/lub podlewaniem gruntu w jego otoczeniu (spadek grunt w stronę ogrodzenia - około 2%). Do wysokości cokołu ogrodzenie obsypane od strony posesji piaskiem ( drobiny piasku przyklejone do wyprawny malarskiej ) co świadczy bardzo sile oddziaływanie wód opadowych możliwe też powstanie tych zabrudzeń w skutek ręcznego podlewania ogródka lub użycia zraszacza. Na odcinku największych zniszczeń występuje albo duża połać gruntu lub teren zacieniony z obecnością drzew iglastych.

Ogrodzenie strona zewnętrzna - historia konserwacji.
Od zewnątrz po oczyszczeniu ogrodzenia zagruntowałem tynk, przykleiłem do niego 1 cm warstwę styropianu, zaciągnąłem klejem, wtopiłem siatkę, zaciągnąłem na gładko, po wyschnięciu zatarłem, zagruntowałem, po 4 godzinach ponownie. Pomalowałem dwukrotnie zgodnie z odstępem czasowym wyrównując kolor.

W mojej ocenie farba akrylowa nie zdała egzaminu niemniej koszt farby silikonowych i ich kolorystyka nie była dostępna w oczekiwanej cenie. Poza jednym lokalnym zarysowaniem na granicy słupka w miejscu niezbrojonym siatką brak znamion spękań na wyprawie zewnętrznej posesji.

Jeden ze słupków furtki do posesji po dokładnym zaizolowaniu zaciągnięto na całej wysokości masą tynku mozaikowego. W przypadku tego słupka brak widocznych objawów podciągania kapilarnego. Mozaika nie ma typowych dla podciągania kapilarnego purchli, jest równa i gładka na całej wysokości. Wniosek - słupek jest z 3 stron obetonowany i ma nikłym dostępem do otaczającego gruntu, przez co jest mało narażony na wody opadowe.
Na długości ogrodzenia występują również nieliczne słupki bez oznak zniszczenia powłoki co świadczy o wpływie lokalnym cienia, wilgotności gruntu, nawadniania gruntu które może nie występować w innym miejscu.

Z uwagi na fakt zachowania się powłoki na kilku przęsłach oceniam że powodem zniszczenia jest reakcja podciągania kapilarnego z gruntu. Szczególnie w przypadku dwóch słupów bramy wjazdowej proces ten jest silnie widoczny. Słupy nie mają szans usunąć z siebie wilgoci w cyklu rocznym, wysychanie słupów powoduje ponowne podciąganie kapilarne. Proszę o wskazanie czy istnieje jakakolwiek metoda realizacji wyprawy na takim ogrodzeniu. Jakie czynności należy wykonać i jakimi materiałami.

nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady wykonawcom

pistach

dział 308
temat nr 591

Naprawa betonu po zdjęciu szalunków


W jaki sposób naprawić uszkodzenia betonu powstałe podczas ściągania szalunków. Wg wykonawcy deska "złapała" beton i stąd te uszkodzenia.

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr P.

dział 308
temat nr 694

Naprawa skancerowanego słupa żelbetowego


Witam. Słupy zalane 2 tyg. temu, szalunki zdjęte po dwóch tygodniach. W jednym narożniki złapały do deskowania i się oderwały kawałki betonu. Drugi wyszedł idealnie. Chcę uzupełnić ubytki zaprawą CD26 firmy Ceresit z systemu PCC. Pytanie: czy mogę zrobić to od razu czy jeszcze czekać? Czy należy to najpierw zagruntować?

nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego żelbet - naprawy porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_BORNIT_2021.webp
baner_STO_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_DMD_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.