porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 62

 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
Joanna Słona

dział 308
temat nr 772

Błędy w wentylacji grawitacyjnej z okapami


Witam
W mieszkaniach występuje ciąg wsteczny. Mieszkania są tak zaprojektowane że w każdym pomieszczeniu znajdują się kanały wentylacyjne. W kuchni natomiast są dwa kanały wentylacyjne: jeden z przeznaczeniem pod okap kuchenny. Deweloper chcąc naprawić problem z ciągiem wstecznym zamontował na kanałach wentylacyjnych w kuchni i łazience turbowenty i wmontował w okno nawiewnik powietrza (mieszkanie o pow. 70 m2 z oddzielną łazienką i wc). Oprócz tego "udoskonalił" coś na dachu (o tym jest w protokole kominiarskim). Wszystko to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Działają dwa przewody wentylacyjne (na których zamontowano turbowenty) z pozostałych wieje do środka mieszkań.
Przegląd kominiarski odbył się po naprawach dewelopera.
Po rozmowach z zakładem kominiarskim deweloper chce zamurować po jednym kanale wentylacyjnym, ponieważ wg niego występuje zaburzenie w cyrkulacji powietrza.
W moim mieszkaniu pomimo napływu powietrza z czterech kratek wentylacyjnych + nawiewnik w oknie, po upieczeniu kotletów śmierdzi 6 godzin. Moimi kotletami czuć także u sąsiadów w łazience. Najbardziej ciąg wsteczny odczuwalny jest w WC - tam różnica temperatury powietrza w porównaniu do temperatury pozostałych pomieszczeń sięga 10 stopni C. Sąsiad z góry zamurował kratki wentylacyjne w pokojach mimo takiego rozwiązania u niego również występuje ciąg wsteczny.
W przedstawionej sytuacji proszę o poradę i wskazówki co należałoby zrobić aby naprawić zaistniałą sytuację. Ratunku!
Z wyrazami szacunku.


komentarze: 1
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe błędy wykonawcze wentylacja wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 802

Wyrównanie ościeży przed montażem okien


Panie Jerzy jak przygotować szpalety/ościeża do trójwarstwowego szczelnego montażu okien za pomocą taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych? Materiał ścian to beton komórkowy z zamkami i uchwytami montażowymi i w kilku miejscach rdzenie betonowe. Myślałem nad klejem do siatki, ale może być problem przy uchwytach montażowych, bo to jednak jest troche głębokie i pewnie będzie pękać. Myślałem też nad najtańszą dostępną od ręki na miejscu masą pcc (w moim przypadku Mapei Planitop 400). Czy to będzie odpowiedni produkt? Niestety tylko to jest dostępne, a w niedziele przychodzi murarz.
komentarze: 35
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego naprawa żelbetu naprawy porady inwestorom porady wykonawcom

PiotrekZet

dział 308
temat nr 825

Wilgoć i pleśń w łazience w wieżowcu


Witam.
Kupiliśmy mieszkanie w starym wieżowcu z wielkiej płyty. Dobra lokalizacja, cena na którą w danej chwili było nas stać. Gruntowny remont zaplanowany na okres za ok. 4-5 lat. Mieszkanie nie jest w bardzo złym stanie, tzn. da się mieszkać. Jest tylko jeden główny problem z którym musimy się uporać już teraz. Mianowicie. Pleśń w łazience. Przyczyną jest ogromna wilgoć, słaba wentylacja w mieszkaniu, a właściwie jej brak. Aby spróbować temu zaradzić zlecę wykonanie nawietrzaków w oknach PVC. Ciąg w wentylacji grawitacyjnej jest przy uchylonym oknie więc gdy zapewnię napływ powietrza wentylacja powinna choć trochę funkcjonować. Żadne wentylatory nie wchodzą w grę bo mamy kanały zbiorcze. Podejrzewam, że może to nie zlikwidować całkowicie przyczyny. Jest także masa innych błędów budowlanych, które przy wspomnianym remoncie planuje zlikwidować.
Moje pytania:
1. Jak pozbyć się tej ogromnej wilgoci w łazience już teraz?
2. Jak pozbyć się pleśni, na tyle skutecznie by nie zagrażała zdrowiu oraz nie pojawiła się znowu? Poglądowo zamieszczam zdjęcia z łazienki.

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

monika.b

dział 308
temat nr 866

Ocieplanie domu szkieletowego zimą i usuwanie błędów


W domu o konstrukcji szkieletowej, dla którego wykonał Pan analizy c-w dla przegród chcielibyśmy jeszcze tej zimy rozpocząć prace związane z wykonaniem hydroizolacji i termoizolacji podłogi wraz z naprawą betonu i wykonaniem jastrychu cementowego. Dom ma zamknięte ściany zewnętrzne i dach, ale brakuje docieplenia wełną w ścianach oraz w stropie. Wiem, że do wykonania ww. prac potrzebujemy temp. w domu min. +5 C. Żeby to uzyskać przy niskich temperaturach zewnętrznych chcemy dogrzać dom nagrzewnicami.

1 Czy zanim zaczniemy prace można docieplić najpierw strop aby ciepło nam tak szybko nie uciekło przez dach? Na ścianach zewnętrznych mamy 5cm nieszczęsnego styropianu. Czy na tym etapie powinniśmy już wykonać otwory w płycie OSB, które Pan zalecił czy należy z nimi poczekać do momentu układania wełny w ścianach?

2. Czy do wykonania napraw betonu pokazanych na załączonym zdjęciu właściwa będzie mineralna zaprawa naprawcza Sperrmortel?

3. Potrzebuję dobrać hydroizolację, którą będę mogła połączyć z pasami plastiku pod ścianami. Założyłam, że porady w temacie nr 102 można wykorzystać w naszym domu. Pod podwalinami ścian znajdują się 3 różne rodzaje pasów (na zdjęciu gładki pas plastiku i pas z kratką - nie wiem czy ta różnica ma wpływ na dobór hydroizolacji). Pod jedną ze ścian wewnętrznych znajduje się podkład z fragmentów dachówki bitumicznej (zdj.).

4. Podwaliny ścian wewnętrznych w miejscu gdzie są drzwi mają wysokość 14cm, przy warstwie styropianu 10cm i jastrychu betonowym 7cm. Zatem część belki podwaliny będzie w warstwie jastrychu. Czy tę belkę od wierzchu należy czymś oddzielić od jastrychu?

5. Poprzedni właściciel domu wykonał instalacje mocno ingerujące w konstrukcję belek stropowych czy słupków ścian wewnętrznych. Jeden z wykonawców, z którymi rozmawialiśmy powiedział nam, ze takie problematyczne miejsca naprawia się poprzez założenie blaszek łączących obie strony wykonanego wrębu. Czy takie naruszenia konstrukcji nie powinny zostać naprawione poprzez dodanie np. bo bokach desek dług. np. 50cm, które by wzmacniały osłabioną część konstrukcji? (zdjęcie wrębów w zał.). Czy belki stropowe z za dużymi wrębami nie powinny zostać wymienione (instalacje oraz bojler zostaną usunięte)?

nr 1 ad. pyt 2 - stan betonu podkładowego
nr 2 Izolacja w postacie pasów plastiku pod podwalinami
nr 3 Dachówka bitumiczna pod podwaliną śc. wewn.
nr 4 za duży wrąb w słupkach
nr 5 za duży wrab w belkach stropowych
komentarze: 14
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane naprawy remonty porady inwestorom

klocki

dział 308
temat nr 902

Wypełnienie niepotrzebnego otworu w stropie betonowym


W stropie pomiędzy parterem i piętrem muszę załatać otwór dla wentylacji mechanicznej który został zostawiony w złym miejscu (jest za blisko ściany i nie zmieści się anemostat) Jak to zrobić ? W otworze jest rura pcv.

nr 1
komentarze: 53
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

TomaszJ

dział 308
temat nr 960

Wykonanie nadlewki na stopniach schodów żelbetowych


Moje schody (żelbetowe) wyglądają jak na zamieszczonym zdjęciu - chciałbym dołożyć 1 stopień na dole zaznaczony na czerwono gdyż wykonane jak i zaprojektowane schody są wysokie, przez dołożenie stopnia z 18,4 cm uzyskam około 17 cm wysokości przez co będzie odczuwalnie wygodniej. Jak najlepiej i z czego wykonać to? Aby dodać taki stopień muszę zaczynając od góry podnosić każdy stopień: 2-stopień 1,3cm, 3 stopień-2,6cm itd. Czym i jak wykonać takie obkładanie? Tak by można bez problemu wykonać na tych schodach, drewniane schody.

nr 1
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody wewnętrzne betonowe naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

artur

dział 308
temat nr 983

Spękania na elewacji ocieplonej styropianem


Witam!
W załączeniu zdjęcia z domu rodziców, dom z 74r. roku, w roku 1998 r. zostało dobudowane piętro. Dom został ocieplony styropianem, została naciągnięta siatka i klej oraz pomalowana elewacja. Chyba raz była odświeżana, po wymianie okien. Moje pytanie jest dlaczego na elewacji widać pęknięcia prostokątne tak jak ułożone są płyty styropianowe?

nr 1 popękana elewacja -1
autor: Artur P.
nr 2 popękana elewacja - 2
autor: Artur P.
nr 3 popękana elewacja - 3
autor: Artur P.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

centaur

dział 308
temat nr 1068

Naprawa sufitu po przecieku łazienki z kondygnacji wyższej


3 lata temu Robiłem remont ze względu na zalanie przez sąsiada z góry. Zalanie było kropelkowe trwało długo w czasie przeciekał jakiś zawór, pojawił się u mnie żółty zaciek na suficie po około 4 miesiącach od zaprzestania wycieku Przystąpiłem do remontu zostało zagruntowana ściana położona nowa farba. Dziś ta farba odchodzi od podłoża mimo założenia wentylacji mechanicznej zależnej od włączenia światła, wcześniej przed remontem nie było takiej wentylacji i nie było również odpadania farby. W jaki sposób naprawić ten sufit?

nr 1
nr 2
Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze remonty naprawy porady inwestorom porady wykonawcom łazienki pomieszczenia mokre

Paweł Z.

dział 308
temat nr 1070

Skutek błędów w posadowieniu i bezmyślności wykonawcy


Witam
piszę do Pana z województwa dolnośląskiego. Zimą kupiłem dom w stanie deweloperskim. Mam poważny problem w domu do którego mam zamiar się wprowadzić w maju. Dom jest częściowo podpiwniczony i po opadach deszczu właśnie tam jest woda. Piwnica ma prawie trzy metry głębokości. Po odkopaniu części podpiwniczonej od zewnątrz okazało się że ławy są pod wodą prawie 15 cm. Nie ma możliwości zrobienia zewnętrznego drenażu bo nie pozwala na to ciągle napływająca woda. W sobotę strażacy odpompowali wodę a po pięciu minutach piwnica znów pod wodą - prawie 1000 litrów wody w piwnicy mam aż po pierwszy stopień i częściowo woda podtopiła piec c.o. Codziennie wypompowuję wodę bez skutku, ponieważ na drugi dzień jest ten sam poziom. Dodać należy że posadzka w piwnicy jest nie zaizolowana jeszcze a pod posadzką jest tylko folia. Od zewnątrz na fundamencie jest izobud pomalowny w górnej części oraz papa poprzybijana nie wiedzieć dlaczego gwoździami do styropianu. Dolna izolacja na ławach to papa klejona na lepik na gorąco. Jestem załamany. Jak to rozwiązać?


nr 1
nr 2
nr 3
nr 4
nr 5
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty porady inwestorom

Piotr Marek

dział 308
temat nr 1114

Hydroizolacja, a brak otuliny stali zbrojeniowej w betonie


W jednym miejscu został za nisko ułożony beton PF w wyniku czego brak odpowiedniej otuliny. Przy czyszczeniu odsadzki pod masę KMB wyłoniła się stal zbrojeniowa. Bardzo proszę Pana o informację jak poprawnie to zabezpieczyć, zależy mi na bardzo cienkiej warstwie powłoki żeby nie zmienić poziomu pod termoizolacje. Czy wystarczy sama farba przeciwkorozyjna i na to KMB? Jaka jest wymagana minimalna grubość masy PCC?

nr 1 Otulina
autor: Pm
nr 2 Otulina2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement.
baner_STO_2021.webp
baner_BORNIT_2021.webp
baner_vents_2021.webp
baner_ceresit_2021.webp
baner_DMD_2021.webp
baner_Steinbacher_2021.webp
baner_TERRAIN_2021.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home Gen. Wł. Andersa 5,
15-124 Białystok
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
2007-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.