porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 586


 
 
60
   ...  
22
 
21
 
20
 
19
 
18
   ...  
1
 
 
krzysiekSTWtemat nr 308-1866
visibility czytano 1365 razy

Wentylacja dachu bezokapowego


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie konstrukcji dachu bezokapowego, a konkretnie jak wykonać newralgiczne miejsca celem uniknięcia kompensacji pary wodnej. Planuję dach skośny (30-35o), z pełnym deskowaniem, papowaniem, pokryty dachówką i z rynną ukrytą (system Siba Modern). Oczywiście rozdział 1.6 książki jak i zamieszczone tam rysunki (także detalu 1.11.7 DA-1617) były bardzo pomocne, podobnie jak i temat 740 i Pana odpowiedzi w nim, jednak wciąż nigdzie nie znalazłem schematu dla wersji dachu bezokapowego. Najbardziej niejasną jest dla mnie kwestia szczeliny wentylacyjnej nad termoizolacją dachu (między deskowaniem a izolacją wełną).

Zgodnie z rysunkiem 1.11.7. DA-1617 powietrze wentylujące przestrzeń nad termoizolacją dachu (poz. 22) powinno mieć szczelinę wlotową ~100mm (w zależności od pozostałych wymiarów dachu). O ile to faktycznie jest jasne w przypadku dachu z okapem, o tyle, w przypadku, gdy tego okapu nie ma sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.
Architekt zakłada, że nieszczelności podczas montażu dachu są wystarczające, aby ruch powietrza był w tej warstwie dachu. Niestety nie przekonuje mnie to i wolę sam dopilnować, aby szczeliny były odpowiednio wykonane. Wobec tego mam pytania:

1) Jak prawidłowo wykonać wlot powietrza dla wentylacji szczeliny nad termoizolacją dachu w przypadku dachu bezokapowego?
2) Czy wybór dachówek wentylacyjnych lub gąsiorów wentylacyjnych ma jakieś znaczenie? Czy ich wady/zalety/funkcjonalność są tożsame i można wybrać to co tańsze/łatwiejsze w montażu?
3) Rozumiem, że w przypadku stosowania papy na deskowaniu to papa stanowi wiatroizolację?
4) Czy słyszał Pan o płytach drewnopochodnych Steico Universal, które według ulotek producenta stanowią alternatywę dla warstw deskowania i wiatroizolacji w jednym elemencie i czy Pan uważa, że jest to produkt, którym można z powodzeniem zastosować zamiast właśnie tradycyjnego deskowania i membrany wiatroizolacyjnej?
5) Czy są jakieś szczególne parametry papy, na które należy zwrócić uwagę wybierając papę na deskowania?

Przepraszam za wiele pytań w jednym wątku, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na nie w dotychczasowych tematach.
Z góry dziękuję.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy ocieplenia wiatroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-1873
visibility czytano 452 razy

Ocieplenie budynku wielorodzinnego metodą BSO - wadliwe, czy poprawne?


Panie Jerzy proszę o zajęcie stanowiska w opisanej poniżej kwestii.

Wykonawca robót, miał za zadanie wykonać ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, zakwalifikowanego do ZL V. Ocieplenie według systemu jednego z producentów, które miało być zgodnie z krajową oceną techniczną ITB dla zestawu zastosowanych wyrobów do wykonywania ociepleń.

Wykonawca wykonał klejenie płyt styropianowych do ścian budynku jedynie punktowo, z jednoczesnym zastosowaniem łączników mechanicznych. Mając powyższe na uwadze należy w mojej ocenie stwierdzić, że klejenie płyt styropianowych ww. metodą jest niezgodne z:
- Warunkami Technicznymi Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, Część C: Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 8: Złożone systemy ocieplenia ścian zewnętrznych budynków (ETICS) z zastosowaniem styropianu lub wełny mineralnej i wypraw tynkarskich, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2019;
- Instrukcją ITB nr 447/2009 - Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS Zasady projektowania i wykonywania.
Zgodnie z przywołaną powyżej instrukcją ITB sposób klejenia płyt styropianowych ma szczególne znaczenia dla zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego budynku, ponieważ podczas pożaru w przestrzeni między podłożem, a ociepleniem możliwa jest penetracja gorących produktów spalania. W przypadku styropianu następuje wtedy szybsze topnienie warstwy izolacyjnej, a w powstałej przestrzeni możliwe jest spalanie i szybsze rozprzestrzenianie ognia. Dlatego też zgodnie z ww. WTWiORB klej należy układać metodą:
- całopowierzchniową: na płytę nanosi się porcję zaprawy klejącej i równomiernie rozprowadza cienką warstwę, następnie nanosi się dodatkową porcję kleju i rozprowadza ją pacą ząbkowaną o wymiarach zębów 10x10x10mm;
- obwodowo punktową: przygotowaną zaprawę nanosi się pasami o szerokości 3 ÷ 6cm po obwodzie płyt termoizolacyjnych wzdłuż ich zewnętrznych krawędzi oraz 3 ÷ 6 placków zaprawy o średnicy 10 ÷ 15cm rozłożonych równomiernie na środkowej powierzchni płyty; powierzchnia efektywnego klejenia płyt izolacji termicznej do podłoża powinna wynosić co najmniej 40% płyty.
W przypadku niewłaściwego nałożenia kleju, możliwe jest wystąpienie zjawisk opisanych powyżej.

Tym samym uważam, że nie jest zapewnione bezpieczeństwo pożarowe budynku - naruszenie §216 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.), co prowadzi w konsekwencji do naruszenia art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm.) i powinno w mojej ocenie skutkować demontażem wadliwie wykonanego ocieplenia.

Czy podziela Pan pogląd, iż jedynym "rozwiązaniem problemu" jest demontaż wadliwie wykonanego ocieplenia?
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

AiM Nicałektemat nr 308-1877
visibility czytano 554 razy

Celowość wykonywania analiz do projektu budowlanego


Witam,

zgłaszam się do Pana z prośbą o wyjaśnienie czy jest sens wykonać komplet analiz do projektu mojego domu który będę budować w tym roku. Stoję przed dylematem wyboru właściwego optymalnego pod względem zużyciaenergii sposobu ogrzewania domu.

Dom w założeniu ma być energooszczędny - po zakupie projektustandardowego dokonaliśmy zmian zwiększających grubość ocieplenia 15-20-30 cm,zastosowaniu okien dachowych do Uw = 0,9 oraz okien pionowych na poziomie U = 0,9. Do tego wszystkiego ma być wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Ogrzewanie podłogowe w całym domu połączone z piecem kondensacyjnym na gaz ziemny z zasobnikiem.

 

Jednak w natłoku ofert instalatorów, z których każdy ma inny pomysł nazrobienie hydrauliki w naszym domu jesteśmy w kropce. Przekonują nas dozrobienia kominka z płaszczem wodnym, buforem 1000 l i innymi cudami.

 

Czy jeśli sporządzi Pan charakterystykę energetyczną dla naszego domku ipoda jakie rozwiązania będą najlepsze, także kosztowo to możemy stworzyć domenergooszczędny ok 50kWh/m2?

Czy będziemy mieć odpowiedź na pytanie: czy jest zasadne robienie kominka zpłaszczem wodnym itp. wynalazków? Czy będziemy mieć odpowiedź jakiej mocy piec powinniśmy zamontować, z automatyką czy bez, ogrzewaniepodłogowe w 100% czy w części grzejniki jak Pan podaje na wykładzie?


Pozdrawiamy

 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inwestorom

Lukasz86temat nr 308-1880
visibility czytano 302 razy

Warstwy tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym


Witam
Jestem na etapie budowy domu "Dom Pod Ambrowcem", a konkretnie muszę zrobić tarasy nad pomieszczeniem ogrzewanym - są dwa jeden 40m2 a drugi 13m2. Mam kilka pytań gdyż odpowiedź moich wykonawców nie do końca mnie przekonuje a więc:
1.czy termoizolacja (20cm styroduru) powinna zostać ułożona równo z płytą tarasu czy może lepiej "wypuścić" ją o grubość ocieplenia ściany(tj.15cm)?
2.czy zamiast folii paroizolacyjnej można użyć papy termozgrzewalnej?
3.Czy paroizolację wywijać na ścianę (chodzi o ścianę okapnika)?
4.czy jako warstwę dociskową można stosować wylewkę z mixokreta?
5.czy dobrym rozwiązaniem była by hydroizolacja a zarazem warstwa wykończeniowa z polimocznika natryskowego?
Dodam iż myślałem o takiej kolejności: papa termozgrzewalna, styrodur, papa podkładowa, papa termozgrzewalna, warstwa dociskowa z mixokreta, okapnik aluminiowy i polimocznik natryskowy.
Liczę na pomoc.
Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom

Krzysztof_1990temat nr 308-1891
visibility czytano 294 razy

Smog, a wentylacja hybrydowa


Dzień dobry,
mam problem. Wszyscy wokoło mnie palą starymi piecami. Przy braku wiatru i niskiej temperaturze na zewnątrz czuć dym w moim domu. Chciałbym się pozbyć smogu. Czy jedynym rozwiązaniem jest rekuperacja z filtrem który wyłapuje cząsteczki PM 2,5 i PM 10? Nie ukrywam, że chciałbym uniknąć rekuperacji w moim domu bo wymiana filtrów i koszt samego dobrego urządzenia trochę mnie przeraża. Z drugiej strony jak "zatkam" nawiewniki (wiem, że tak nie można, ale śmierdzi i boli wszystkich głowa chodzą oczyszczacze pokojowe) to mam dużo wilgoci w domu. Donos na policję nie wchodzi w grę bo tu gdzie nie spojrzeć wszyscy w koło palą starymi piecami i to nawet nie chodzi o śmieci.

Pomyślałem, że zainstaluję klimatyzator w salonie z funkcją grzania z filtrem Hepa, z tego co wiem klimatyzator osusza powietrze więc w zimne wieczory byłoby dobrze z wilgocią a na dodatek latem mógłbym schłodzić pomieszczenia. Jest to dom ok 80m2. Nie wiem czy dobrze myślę. Minusem tego rozwiązania jest również częsta wymiana filtrów, ale może "przeboleje".
Proszę o poradę.
Pozdrawiam Krzysiek.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady inwestorom smog

bartitemat nr 308-1903
visibility czytano 282 razy

Naprawa termoizolacji w stropie z dolnych pasów wiązarów


Analizy CW 2025/2018
Fachowcy kiepsko ułożyli mi wełnę na stropie, na termoizolacji mnóstwo mostków przez wieszaki od podwieszanego sufitu, szpary miedzy belkami a wełną itp. Wpadłem na pomysł, że wymienię wełnę na granulat styropianu (jest dosyć tani i można to zrobić spokojnie samemu, nie chcę się bawić w wełnę bo to najgorosza z możliwych praca).

W analizach mam paroizolację o Sd > 72m oraz 40 cm wełny. Mam założoną paroizolację Eurovent Alu 110, która ma sd 150m. W związku z tym, czy mogę zamienić 40cm wełny na 40 cm granulatu styropianu i na to ewentualnie jeszcze położyć te 15 cm wełny, która mi zostanie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ocieplenia naprawy porady inwestorom stropy

Michaltemat nr 308-1909
visibility czytano 193 razy

Materiały z mikrosferą - jak na to patrzeć?


Witam,
co wiemy na temat ponoć rewelacyjnej masy szpachlowej jako termoizolacja od wewnątrz? Czy ma ona tak wspaniałe właściwości?
Wykonane ze szkła technicznego mikrosfery 3M są wypełnione powietrzem rozrzedzonym w stopniu bliskim próżni... to cytat ze strony producenta, którego nazwy nie piszę.
Proszę o komentarz. Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli farby obiekty zabytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe remonty ocieplenia

Iskierkatemat nr 308-1914
visibility czytano 382 razy

Mokra po zimie wiatroizolacja podczas budowy domu


Na membranie dachowej na strychu nieużytkowym, pojawiły się plamy wody. Prawdopodobnie są to roztopy po śniegu. Znajdują się one tylko po stronie wschodniej dachu dwuspadowego. W jednym miejscu membrana przecieka i mokra jest krokiew. Dach pokryty dachówką ceramiczną.
1. Czy dachówki przepuszczają aż tyle śniegu?
2. Na co zwrócić uwagę w ułożeniu membrany by roztopiony śnieg w przyszłości nie ściekał na krokiew i wełnę mineralną? Część skosów jest ocieplona wełną.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

Piotrektemat nr 308-1917
visibility czytano 383 razy

Ocieplenie fundamentu i pod progiem stolarki


Witam.
Pytanie odnosi się do termoizolacji podłogi na gruncie.

1. W książce na stronie 69 znajduje się wykres rys. 1.5-7 porównuje styropian za 440zł i 160zł czy można prosić o objaśnienie o jakim konkretnie styropianie mowa i z czego wynika tak duża różnica cenowa?

2. W swoim projekcie mam 10cm styropianu "eps100 podłoga" co wzbudziło moje zaniepokojenie bo z tego co już wyczytałem zalecany jest styropian xps oraz jego grubość czy to nie za mało? Projektant twierdzi że z obliczeń wychodzi że dalsze zwiększanie grubości styropianu nie przynosi większych korzyści. Czy mogę zamienić to na 10cm styropianu xps? Na fundamencie zaprojektowane jest 10cm xps jako termoizolacja pionowa. Na parterze przewidziane jest ogrzewanie podłogowe.

3. Kolejne zagadnienie to montaż okien od samej podłogi. Ściany zewnętrzne będą z gazobetonu solbet 500. Czy otwory okienne powinny być od poziomu betonu podkładowego czy można wymurować pierwszą warstwę z gazobetonu do wysokości docelowej posadzki i na tym zamontować okno?Chodzi mi o to czy jest uzasadnione stosowanie ciepłej podwaliny pod oknem (zapewne będzie to spory koszt)? Czy jest to po prostu kolejny produkt który wciska się inwestorom za grubą kasę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe fundamenty ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotrektemat nr 308-1923
visibility czytano 249 razy

Jak poprawnie wykonać kanał w garażu?


Witam.
Chciałbym wykonać kanał w garażu nieogrzewanym w bryle domu. Ale chciałbym się uchronić od jakiś poważnych błędów. Do tej pory każdy kanał który widziałem był masakrycznie zawilgocony a nie wierzę że nie da się tego wykonać jakoś dobrze. Poniżej propozycja projektanta - czy jest poprawna?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego garaże porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
60
   ...  
22
 
21
 
20
 
19
 
18
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.