porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 46


 
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Damian Staręga

dział 308
temat nr 244

Posadzka w piwnicy poniżej ławy


Wykonawca pomylił się w głębokości posadowienia i wyszło za płytko 50 cm. Poziom posadzki w piwnicy będzie poniżej górnej krawędzi ław fundamentowych, bo beton podkładowy leży w połowie wysokości ławy. Między ławą a fundamentem jest papa, ale w jednych miejscach wystaje spod muru a w innych nie wystaje. Ze względu na wysokość pomieszczeń trzeba pozostawić zagłębienie posadzek poniżej górnego poziomu ław. Ławy wysokie na 50 cm. Ławy były w szalunkach ale prosto na gruncie. Pod betonem podkładowym 10 cm nie ma pospółki a tylko piasek zmieszany z gruzem, zagęszczone 10 cm. Grunt jest stale wilgotny. Jak najlepiej wykonać hydroizolację podłogi i połączenie z papą na ławie?

visibility czytano 329 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje podłogi piwnice porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Krystian C.

dział 308
temat nr 329

Pytania o hydroizolacje ław, gdy już popełniono błędy


Dom ma być w systemie trójwarstwowym ścian: Piwnica - bloczek betonowy 25, styropian EPS grub. 12 cm, bloczek betonowy 12 cm. Parter - megamax 25, styropian EPS grub.18, cegła klinkierowa minimax 11,5 cm.

Zanim kupiłem Pana książkę, wykonano ławy fundamentowe na chudziaku gr.10 cm. Ławy są dobrze zazbrojone i wykonane z betonu B20 z betoniarni. Przestrzenie wypełnione są rodzimym piaskiem, zagęszczonym, na wierzch wylano chudziak gr.10-12 cm. Ławy są na dwóch poziomach: niższym mieszkalnym, wyższym gospodarczym. Posadowione są częściowo na piasku ok. 20 cm, później glina, a w niewielkiej części na glinie, słowem dokopałem się do gliny, powyżej jest tylko piach. Ławy i chudziak zostały wykonane jesienią ubiegłego roku i przezimowały tak jak widać na zdjęciach. Chudziak trochę popękał. Moim wiosennym problemem na budowie jest woda gruntowa. Podczas wykonywania ław poziom wody gruntowej był poniżej poziomu wykopu pod chudziak ławy, miejscami tylko było widać sporadyczne plamy mokrego piasku. Obecnie średni poziom wody sięga do połowy ławy, wygląda to niebezpiecznie. Piszę średni bo są różne poziomy przy poszczególnych ławach. Najwyższy jest przy ławie niższej 7 cm od górnego poziomu ławy. Swoją drogą czy poziomy nie powinny być jednakowe? (naczynia połączone).

Na zimę ławy pokryłem 2xdysperbit ale teraz na wiosnę większość zeszła. Kupiłem już 20 rolek papy termozgrzewalnej.

1. Czy popękany chudziak po zimie(jak na zdjęciach) to problem?

2. Czy należy uciec do góry z ławą przed możliwością dostania się wody na styk ściany z ławą poprzez:

a) wylanie płyty z betonu wodoszczelnego o gr. 20 cm na obu poziomach ław?

b) wylanie płyty z betonu wodoszczelnego tylko na części niższej ławy aby wyrównać oba poziomy ok. 30 cm

c) podwyższyć niższy poziom ław do poziomu wyższego (30 cm) betonem B20 bez zbrojenia, pustki zasypać piaskiem (20cm) i na wierzch wylać chudy beton (10 cm)

d) nic nie wylewać tylko wykonać solidną izolację poziomą i pionową - jeśli tak to jakim materiałem?

3.Czy zastosowanie zwykłego styropianu w ścianie trójwarstwowej jest poprawnym rozwiązaniem?


visibility czytano 219 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

klew

dział 308
temat nr 349

Wjazd do garażu i taras, a posadowienie na płycie


Mam płytę fundamentową z termoizolacją pod płytą. Dokoła budynku będzie robiona opaska ze styropianu XPS układana pod kątem 45 stopni. Mam dylemat odnośnie tej opaski oraz takich miejsc jak wjazd do garażu i taras.
Garaż:
Wjazd do garażu planowałem wykonać zgodnie z rys. FU-083 (str. 208 z książki). Czy w tym miejscu wykonać opaskę pionowo (podobnie jak na rys. FU-083)? Bo skośna uniemożliwi zrobienie tego wjazdu z rysunku. Ewentualnie zastanawiałem się nad tym, aby położyć XPS 500 poziomo i na nim wylać fragment płyty betonowej (mniej więcej tak jak na załączonym obrazku).
Taras:
Odnośnie tarasu zastanawiam się nad dwoma sposobami jego wykonania: albo płyta betonowa, albo wylewane słupki betonowe i na nich legary i deski. W obu przypadkach albo część fundamentu, albo niektóre słupki będą kolidować z opaską ze styropianu. Jak rozwiązać to miejsce?

visibility czytano 299 razy
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy energooszczędne fundamenty hydroizolacje ocieplenia piwnice

centaur

dział 308
temat nr 356

Naprawa nieudolnej hydroizolacji fundamentów


Witam chciałbym odkopać fundamenty i wykonać na nich właściwą hydroizolację i termoizolację. W tej chwili mam na nich dysperbit 3x po wew i zew. plus 8 cm styropian. Dom w stanie surowym otwartym. Czy ma to sens jeśli po wew stronie brak będzie hydroizolacji i termoizolacji? Proszę o harmonogram robót. Czy można odkopać cały bok czy partiami czy po przekątnej?
visibility czytano 195 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje fundamenty piwnice błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 376

Hydroizolacja podłóg w gruncie przepuszczalnym na betonie napowietrzonym


Czy mogę wykonać podkład betonowy 10 cm pod posadzkę w piwnicy na gruncie z betonu napowietrzonego B15? Pod betonem planuje ułożyć folię budowlaną 0,2 mm, dylatacja ze styropianu EPS 1 cm, przy połączeniu ławy i bet. podkł. Hydroizolacja KMB 2 x 1,5 kg bit. polim. plus taśma kauczukowa. Na pozostałej posadzce jakiś tańszy system hydroizolacyjny np. bitumiczno-lateksowy jeżeli będzie można zastosować bet. napowietrzony, który będę bardzo solidnie pielęgnował? Grunty przepuszczalne piasek i żwir, brak wód gruntowych, tylko podciąganie kapilarne i wody opadowe.
visibility czytano 113 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje piwnice podłogi porady inwestorom

MagdaZ

dział 308
temat nr 585

Woda w piwnicy jeszcze podczas budowy


witam,
mam problem z wychodzącą wodą w piwnicy. Otóż podczas budowania domu ławy fundamentowe zostały zaizolowane papą. Następnie pierwszy wykonawca zgrzał papę wewnątrz piwnicy, a następnie wylał posadzkę. Oczywiście na zewnątrz budynku również została położona papa, a także zrobiony drenaż opaskowy. Po kilku mcach na posadzce pojawiły się pierwsze plamy. Posadzka została usunięta, papa również została zdjęta, ponieważ zgrzewy rozchodziły się a papa nie była dobrze dogrzana do podłoża.
Następne kroki jakie podjęłam to zaprosiłam firmę, która dobrała mi technologię ( szlamy mineralne). Po papie powierzchnia posadzki była pokryta środkiem typu Dysperbit, więc firma dobrała preparat, który rzekomo można było nakładać na takie powierzchnie. Szlamy zostały nałożone pod okiem przedstawiciela firmy przygotowującej technologię. Można by rzec, że każdy dalszy etap "odbierany" przez przedstawiciela firmy. Niestety sytuacja znowu się powtórzyła. Zostały zdjęte odkrywki, a następnie skuta cała posadzka.
Obecnie sytuacja w piwnicy wygląda tak, że max poziom wody to od 1-2cm. Ściany cały czas są suche. Materiał szlam, bez problemu odchodzi od powierzchni betonu o dziwo razem z dysperbitem, którego wcześniej nie dało rady zeszlifować.... Obecnie szukam rozwiązania. Drenaż jest sprawny, Papa na zewnątrz też jest poprawnie zgrzana, ponieważ robiłam przekopy kontrolne i sprawdzałam czy nie została nigdzie przerwana.
W ramach uszczegółowienia mam 3 warstwową ścianę piwnicy (bloczek betonowy/16cm styropianu/bloczek betonowy).
Myślałam, żeby odciąć się od tej obecnej powierzchni bet. C35 w12, a następnie zabezpieczyć go masą KMB i przykryć posadzką?
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

visibility czytano 231 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego piwnice hydroizolacje porady inwestorom

Jaroccy

dział 308
temat nr 748

Piwniczka na zewnątrz


Witam
Chcę zbudować piwniczkę zewnętrzną jak najtańszym kosztem, ale zarazem solidnie. Na ściany chcę użyć bloczków fundamentowych, ale zastawiam się czy nie mógł bym je obrócić na sztorc, tak żeby ścianka miała 12 cm grubości. Tylko nie wiem czy one by to wytrzymały, ponieważ piwniczka będzie wkopana metr w ziemie a strop przykryty około 20 cm ziemi. Dzięki za wszelkie info.
visibility czytano 167 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice hydroizolacje izolacje cieplne dachy zielone porady inwestorom

Piotr Marek

dział 308
temat nr 824

Ściany działowe murowane w piwnicy żelbetowej


Proszę o kolejne wskazówki dotyczące murowania ścian nośnych wewnętrznych które będą posadowione na płycie fundamentowej z izolacją p.wodną pod płytą ( na betonie podkładowym) a pomiędzy ścianami z żelbetu. Materiał przewidziany na ściany to silka, strop nad piwnicą - żelbet.
Interesuje mnie:
1. jaką zastosować podkładkę pomiędzy płytą fundamentową a murowanymi ścianami wewnętrznymi
2. czy należy zastosować ,,coś" pomiędzy ścianami wewnętrznymi murowanymi a stropem piwnicy
3. czy należy zastosować ,, coś" na połączeniu ścian żelbetowych piwnicy z monolitycznym stropem
4. czy wymagane jest jakieś specjalne połączenie ścian zewnętrznych z żelbetu z ścianami wewnętrznymi ( murowane, silikat )
Z góry bardzo dziękuję.

visibility czytano 385 razy forum komentarzy: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice ściany nośne ściany działowe porady inwestorom

anield

dział 308
temat nr 876

Myślę o posadowieniu na płycie


Zadaję sobie pytanie czy dobrze robię stawiając budynek na tradycyjnych fundamentach ponieważ po moich doświadczeniach twierdzę że płyty fundamentowe są lepszym wygodniejszym minimalnie droższym lub nawet tak samo drogim i łatwiejszym technicznie elementem budowy do zrealizowania z jak najmniejszą liczbą błędów i wydaję mi się że osoby które pragną piwnice jak najbardziej ławy ale osobny które mają w miarę płaski teren i nie myślą o piwnicy wybór powinien być tylko jeden PLYTA FUNDAMENTOWA dlaczego?
1 Kopanie fundamentów pod płytę nie jest tak głębokie (ziemi nie trzeba wywozić itp).
2 Nie trzeba używać drogich mas hydroizolacyjnych (płyta nie jest w warstwie wód gruntowych).
3. Prace ze stanem 0 są szybsze.
4. Płyta fundamentowa jest mocniejsza od law, ciężar przenoszony jest na całą płytę, a nie na jakąś oś, gdzie może dojść do pęknięcia lawy, ściany fundamentowej przez ściany nośne.
5. Przy płycie odpada nam dokładne zagęszczanie środka fundamentów, a jest to jeden z ważniejszych elementów przy fundamentach tradycyjnych, a jak wiemy firmy są różne ludzie są różni a nie każdy ma czas stać i pilnować, a nikt nie chce sie zamartwiać czy mu przypadkiem posadzka nie spadnie więc następny plus to spokojna głowa.
6. Nie ma konieczności zastosowania drenażu dookoła płyty a co za tym idzie nie trzeba znowu sypać żwiru żeby woda mogła bez problemów wejść do rur.
7 Płyta jest cieplejsza mniej mostków termicznych dlatego jest wymagana przy domach pasywnych.

Pewnie są też wady ale z mojego punktu widzenia płyta ma więcej pozytywów i nie ma tego strachu czy coś źle zostało zagęszczone wiadomo pod płytę też zagęszczamy pospółkę ale jeżeli ktoś źle to zrobi byle jak, to nic się nam nie zapadnie żadna posadzka, a w tradycyjnym fundamencie nie dość że trzeba to bardzo dobrze zagęścić to dużo więcej ton do środka fundamentów trzeba wrzucić
Panie Jerzy proszę mnie poprawić skoro źle myślę wiadomo nie każdy budynek ma prawo stać na płycie ale nie patrząc na przeszkody to wydaje mi się że płyta vs ławy to płyta bije ławy na łeb na szyję.
visibility czytano 167 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe ławy fundamentowe posadowienia na płycie porady inwestorom

mlewando

dział 308
temat nr 920

Piwnica zalana wodą jeszcze podczas budowy


Witam,
mam problem z zalaną piwnicą. Kilka faktów:
- budynek jest parterowy, częściowo podpiwniczony
- przed zimą udało się skończyć murowanie, ale nie mam jeszcze konstrukcji dachu (schody są zrobione zarówno do piwnicy jak i na poddasze, nie ma też okien, więc trochę wody może się do piwnicy dostawać z góry)
- całość była robiona na tyle zgodnie z książką na ile udało mi się tego dopilnować i o wszystko zadbać
- mam izolacje pod ławami, ławy i ściany fundamentowe zaizolowane masą KMB
- ławy zaizolowane zarówno z zewnątrz jak i od środka, ściany również (z wyjątkiem ścian piwnicy które oczywiście są zaizolowane od zewnątrz).
- to czego jeszcze nie zrobiłem to izolacja pozioma na chudziaku w pomieszczeniach piwnicy... no i zakładam że tamtędy właśnie dostaje się do piwnicy woda :( izolację tę chciałem robić po zamknięciu budynku.
- badania gruntu były robione na wiosnę dwa lata temu (było wtedy bardzo mokro)
- grunt to glina
- poziom wody stwierdzono na 5 metrach
Zakładam, że wykopując pod budynek glinę i obsypując pospółką stworzyłem wielką wannę w której poziom wody teraz podniósł się powyżej podłogi w piwnicy... Aktualnie mam około 10-15cm wody na podłodze, po wypompowaniu woda wraca po 1-2 dniach. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje mi się teraz poczekać aż poziom wody opadnie poniżej podłogi i pomalować podłogę szlamem mineralnym który powinien być odporny na parcie wody od spodu. Chciałbym się dowiedzieć czy mój pomysł jest poprawny i jeśli nie - to jak poradzić sobie z zaistniałym problemem?
Z góry dziękuję za pomoc
visibility czytano 298 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje piwnice porady inwestorom


 
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.