porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 46


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
GTtemat nr 308-1007
visibility czytano 340 razy

Hydroizolacja z atestem pod podłogę na gruncie


Witam,
Proszę o informację jakiego preparatu użyć do wykonania hydroizolacji podłogi na gruncie, który będzie posiadał atest higieniczny? W ateście higienicznym BORNIT Fundamentflex 2K możemy przeczytać, że jest przeznaczony do:

"wykonywania izolacji na zewnątrz budynków (w tym na balkony i tarasy) oraz wewnątrz w części podziemnej budynków pod piwnice i garaże, nieusytuowane na jednym poziomie z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi"

Z tego powodu projektant oznajmił, że nie może wprowadzić go do projektu na podłogę pod jastrychem grzewczym. Nie podpisze się pod takim rozwiązaniem, ze względu na powyższą informację. Nie chciałbym fundować mojej rodzinie i sobie jakiegoś zagrożenia zdrowotnego, ale też nie chciałbym pozostawić wolnej ręki wykonawcy, który widząc w projekcie gołe hasło: "hydroizolacja x2" zastosuje jakikolwiek preparat.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inżynierom porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom hydroizolacje podłogi

TomaszJtemat nr 308-1091
visibility czytano 148 razy

Chłodna piwniczka w domu pod schodami


W jaki sposób uzyskać niższą temperaturę w pomieszczeniu "piwniczki" pod schodami w domu? Piwniczka obniżona co do poziomu posadzki na parterze mieszcząca się pod klatką schodową na piętro. Czy ściany takiej piwniczki powinny być jakoś izolowane by nie następowała wymiana ciepła z pomieszczeniami grzanymi z którymi sąsiaduje? Czy jeśli chodzi o wylewki czy w takiej piwniczce umieszczać styropian pod wylewką czy wylać samą wylewkę na hydroizolację? Czy w ogóle jest możliwe i zasadne utrzymanie niższej temp. w takim pomieszczeniu w domu by wykorzystać na przechowywanie przetworów czy warzyw?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice porady inwestorom

John Peeltemat nr 308-1106
visibility czytano 599 razy

Studzienka na wodę ściekową w piwnicy bez kanalizacji


Projekt płyty fundamentowej pod piwnicą nie przewiduje żadnych przepustów.
Jednak wykonawca zaleca wykonanie kratki ściekowej w kotłowni. Docelowo wyglądałoby to tak, że w takim otworze umieszczona byłaby pompa z pływakiem i podłączona do rury kanalizacyjnej przebiegającej w pobliżu otworu, zatem wąż i kabel elektryczny wychodzący spod kratki ściekowej w kotłowni nie byłby uciążliwy.
Jak prawidłowo wykonać taki otwór na etapie wylewania płyty fundamentowej? Czy wystarczy tam wstawić pomarańczową rurę kanalizacyjną i zalać wokół betonem czy między rurę a beton należy jeszcze coś dać? Zaznaczam, że pod spodem będzie beton podkładowy, hydroizolacja i papa ochronna (lub beton ochronny).
A może lepiej by było, gdyby ten otwór miał przekrój kwadratu, a nie koła?
W załączeniu przekrój płyty fundamentowej, ale zamiast betonu ochronnego będzie chyba folia i papa chroniąca hydroizolację przed zbrojeniem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice hydroizolacje kanalizacja porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1229
visibility czytano 250 razy

Fundamenty domu częściowo podpiwniczonego


Witam Panie Jerzy,
nawiązując do wątku 1212, zakładam nowy, aby dodać więcej zdjęć. Na mojej budowie, sytuacja z opadami była następująca. W części piwnicznej wylaliśmy beton podkładowy oraz chudziaka na podłodze. W części nie piwnicznej, zaszalowaliśmy pod beton podkładowy i przyszły ulewy. Po deszczach, wybraliśmy rozmiękniętą ziemię, zaszalowaliśmy i wylaliśmy beton podkładowy, a następnie ławy. Po 2,5 tyg. od wylania ław, wystartowaliśmy z budową ścian fundamentowych. Na dziś dzień ściany są wymurowane. Przed nami wieńce, rdzenie i strop nad piwnicą oraz hydroizolacje i zasypywanie. W związku z tematem 1212.
Pytanie 1. Czy na ten moment, mam zabezpieczyć budowę w taki sposób jak Pan pisze w temacie 1212 (grunty trudnoprzepuszczalne)?
Pytanie 2. W dodatkowej piwniczce, jest widoczny układ schodkowy ław. Chcę tam zrobić schodkową podłogę. Do jakiej wysokości ław najlepiej jest to zrobić? Czy wcześniej wylać chudziaka?
Pytanie 3. Czy wejście do piwnicy, może być posadowione na ławie, czy w tym miejscu konieczne jest wykonanie progu, np. na wysokość 1 bloczka betonowego?

PS1. Ławy z betonu z domieszką napowietrzającą. Domieszkę dodawałem też do zaprawy murarskiej. Jest różnica. Polewając ścianę wodą, widać jak zaprawa nie podciąga wodą, a bloczki tak. Hydroizolacja na ławach, sztywny szlam Bornit - znalazłem w jednej z porad, jeśli są rdzenie, ale tam z tego co pamiętam, był elastyczny. Mam nadzieję, że dobrze zrobiłem?

PS2. Czy łatwiej będzie jeśli założę kronikę budowy i tam będę zadawał kolejne pytania? Mam wiele zdjęć z prac, może to być przestrogą dla innych inwestorów, jak bardzo pogoda ma wpływ na etap prac ziemnych. Po tym etapie mam swoje przemyślenia którymi mógłbym się podzielić.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje piwnice porady inwestorom

jpyttemat nr 308-1248
visibility czytano 1650 razy

Remont starej ziemianki


Witam,
Ziemianka z lat 70-siątych. Stan na zdjęciach przestawia aktualną sytuację. Strop ziemianki (żelbetowy) pokryty był papą, na to około 5cm piasku i przykryty jakby "betonową czapką", na niej ponownie papa. Warstwy te zostały aktualnie usunięte a ja przymierzam się do kompleksowej renowacji bez zmiany przeznaczenia tj. nadal ziemianka do przechowywania warzyw i owoców (czyli typ o zachowanej wilgotności). Przy czym dach chciałbym zrobić jako dach zielony z zielenią ekstensywną. Bardzo proszę o ocenę planowanego rozwiązania i poradę odnośnie renowacji tej nietypowej budowli.

1. Warstwy dachu - Planowane rozwiązanie przedstawia ostatni rysunek.
Czy jest to akceptowalne rozwiązanie? Czy zamiast "klasycznej" hydroizolacji z papy można zastosować system jak dla tarasów z wykorzystaniem hydroizolacji ciągłej z masy polimerowo-cementowej?
2. Ubytek stropu nad wejściem (zdjęcie nr 3) - w jaki sposób wykonać nadlanie brakującej części?
3. Uszkodzone brzegi i naroża stropu (zdjęcie nr 1) - w jaki sposób dokonać naprawy?
4. W jaki sposób wykonać zewnętrzne ocieplenie ścian w części podziemnej jak i nadziemnej? Czy w ogóle można/powinno się je ocieplać?
5. Wewnątrz planowany jest tynk cementowo-wapienny. Czy to dobre rozwiązanie? Jaki rodzaj farmy można zastosować w takich warunkach?
6. Podłoga ziemianki jest tylko częściowo wylana betonem (po środku) a częściowo jest po prostu odsłoniętym gruntem (piaskiem). Pod ścianami nie widać żadnej izolacji poziomej. Ze względów utrzymania naturalnej wilgotności jest to być może efekt pożądany. Podłoga zostałaby w tych miejscach wybrukowana kostką i płytami ażurowymi.
Mam natomiast wątpliwości czy nie należy wykonać poziomej hydroizolacji ścian lub ich uszczelnienia zaprawą uszczelniającą przeznaczoną do piwnic. Proszę o poradę.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ziemianki i piwnice naturalne porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-1299
visibility czytano 272 razy

Faseta na styku z ławą z betonu napowietrzonego


W poradzie 247 pisze Pan o różnych sposobach wykonania fasety. W moim przypadku, ława z beton napowietrzonego, mur z bloczków z rdzeniami, wykonałem hydroizolację poziomą za pomocą sztywnego szlamu mineralnego. Który sposób wykonania fasety powinienem zastosować?
Proszę jeszcze o poradę odnośnie wykonania progu na wejściu do piwnicy, nasuwa się pytanie, czy przed wykonaniem fasety, powinienem wymurować taki próg, np. z jednej warstwy bloczka i położyć fasetę na całej długości. Załączam zdjęcie z budowy z widocznym wejściem do piwnicy.
Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane piwnice hydroizolacje fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

jutilenkatemat nr 308-1335
visibility czytano 800 razy

Woda wyciekająca spod betonu podkładowego w piwnicy podczas budowy


Witam,
Mam od kilku dni następujący problem otóż: Wylałem strop nad piwnicą i ostatnio zasypałem fundamenty robiąc drenaż opaskowy. Ściany pionowe i ławy są robione bornitem Fundament flex 2k pod ławą jest 1 warstwa bornitu+ papa. Na betonie wewnątrz piwnicy nie ma jeszcze żadnej izolacji przeciwilgotnościowej (pod betonem jest tylko folia), pod folią kruszywo płukane, pod płukanym piasek, pod piaskiem geowłóknina, pod nią glina.
5-6 dni przed zasypaniem padał deszcz (do tamtego momentu było wszędzie sucho), akurat sąsiadowi robili dach i nie zrobili odprowadzenia wody z rynien i zalało mi wykop wlewając się do środka piwnicy przez wyjście na kanalizacje (geologia też nie wykazała żadnej wody). Wodę tę wypompowałem ze środka jak i z wykopu - osuszyłem i zasypałem robiąc drenaż opaskowy - w dwóch ścianach jest wybrana glina i zalana betonem na czwartej również jest wybrana glina i zasypana piaskiem z uwagi na to, że glina nie była głęboko przesiąknięta (nie dochodziła do betonu podkładowego).

Problem mój polega na tym, że w całej piwnicy w dwóch miejscach jeszcze wychodzi troszkę wody w połączeniach ławy z betonem (oznaczone strzałką na rysunku). Jest to około wiadro 30 L na cały dzień. Drenaż cały czas odprowadza ciurkiem wodę.
Czy to się ustabilizuje? Czy ta woda jakoś dostała się pod ławy pod beton i tam teraz wycieka, i dopóki nie odprowadzi drenaż całego tego "zbiornika" to tak będzie?
Izolacje na betonie chciałem zrobić w przyszłym roku przed wylewkami - jak to się utrzyma jak to zabezpieczyć na zimę?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice porady inwestorom hydroizolacje

Bociek1313temat nr 308-1364
visibility czytano 445 razy

Fundament domu przed zimą


Witam, Panie Jerzy w jakiej postaci pozostawić budowę do kolejnego roku?
Zrobione zostało: Hydroizolacje w strefie podziemnej KMB i wewnątrz fundamentów, hydroizolacje w strefie cokołowej typu flex, izolacja ścian styrodurem w strefie podziemnej, folia kubełkowa obsypanie fundamentów z zewnątrz. Strop nad częścią piwniczną, zasypane fundamenty w części nie piwnicznej. Czy przed zimą wykonać beton podkładowy podłogi na gruncie?

I drugie pytanie, mam możliwość wykonania ścian parteru, ale nie jestem pewien, czy uda się wykonać strop przed 1szymi przymrozkami. Czy w takiej sytuacji przystępować do dalszych prac? Co wtedy z betonem podkładowym podłogi na gruncie, czy wykonać, czy czekać do wiosny - w grę wchodzi prawidłowe zespolenie z istniejącą hydroizolacją.
Załączam zdjęcie budowy.



Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom piwnice

INNOtemat nr 308-1426
visibility czytano 449 razy

Fundament z obniżonym terenem


Panie Jerzy.
Mam pytanie dotyczące sposobu docieplenia fundamentu , który jest na niewielkim odcinku posadowiony powyżej strefy przemarzania, t.j.1,2m. Powodem dla którego lokalnie obniżono poziom terenu jest wprowadzenie jak największej ilości światła do pomieszczeń w piwnicy. Nie schodziłem z poziomem fundamentu niżej w tym miejscu bo wody gruntowe na to nie pozwalały. W załączniku przesyłam część rzutu piwnic i przekrój C-C w dwóch wersjach. W wersji A płyty ze styropianu XPS odcinają spływ wód opadowych do drenażu. W wersji B kolidują z rurami drenażowymi i studzienką kontrolną. Dodam też , że planowane jest wykonanie dodatkowej wewn. inst.kan.deszcz. której rury pobiegną tuż nad drenażem i będą łapać wodę deszczową z połaci dachowej. Wydaje mi się , że w tym przypadku mamy trzy możliwości:
1. Znalezienie rozwiązania przy drenażu poprowadzonym jak w załączniku kolorem czerwonym .
2. Poprowadzenie samego drenażu z ominięciem obniżonego ogrodu (drenaż w kolorze fioletowym). wtedy docieplenie fundamentu można by wykonać jak w wersji B i powyżej styropianu XPS położyć wewn.inst.kan.deszcz. z rur kanalizacyjnych fi 160, do których można by podpiąć wpust kanalizacyjny który zbierałby wody opadowe przy dużych ulewach aby nie doszło do zalania obniżonego ogrodu i piwnic.
3. Zarówno drenaż jaki instalację zbierającą wody opadowe poprowadzić z ominięciem obniżonego ogrodu (drenaż w kolorze fioletowym). Natomiast w celu zabezpieczenia przed zalaniem obniżonego ogrodu i piwnic można by w murze oporowym wykonać przelewy , które zostały by połączone z wewn.inst.kan.deszcz. biegnącą zaraz po drugiej stronie muru w gruncie.
Mam nadzieję , że jest to zrozumiałe co piszę.
Proszę o opinię w którym iść kierunku , aby zabezpieczyć ławy fundamentowe przed przemarzaniem i poprawnie wykonać drenaż i wewn.inst.kan.deszcz. zbierająca wody opadowe.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty piwnice porady architektom porady inwestorom

FFDtemat nr 308-1428
visibility czytano 888 razy

Piwniczka betonowa prefabrykowana w ogrodzie


Witam Serdecznie
W ramach swojej inwestycji budowy domu (kronika nr 27) postanowiliśmy postawić gotową piwniczkę betonową. Znalazła się ona w rogu działki i nie będzie związana z domem.
Miejsce w którym stanęła to wykop w rudzie żelaza (70cm-20cm) pod którą znajduje się piękny piach rzeczny. Ciekawe stanowisko, jak wyczytałem w Internecie to tzw. łąka żelazna z której pozyskuje sie tzw rudę darniową.
Na wypoziomowana warstwę piachu rodzimego dałem 3x folie PE 0,2mm.
Piwniczka składa się z trzech części dolna, górna i sklepienie, wszystkie sklejone ze sobą zaprawą murarską i pomalowane Izolbetem.
Planuje;
- odcięcie folii po zawinięciu na ściany.
- zaciągnięcie ścian i dachu masą Profidicht 1K Express (zostało trochę na budowie)
- boki i tył styrodur (będą zasypane)
- przód z folia aluminiową (do dopracowania)
- membrana kubełkowa na ściany i dach
-zasypywanie boków i trochę poniżej posadowienia tłuczniem a następnie tym co z wykopów (rudy piach;)
Proszę o opinie i pomoc w zaopiekowaniu się piwniczką.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom piwnice naturalne


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.