porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 30

 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Michał D.

dział 308
temat nr 1276

Otwory wentylacyjne poddasza w ścianach szczytowych


Czy otwory wentylacyjne w ścianie szczytowej, które mają mieć wg analizy 2850 cm2, są ujęte razem z siatką zabezpieczającą. Czy starczy kratka wentylacyjna 30x50 która ma 3000 cm2 (wraz lamelami i siatką), czy lepiej zastosować wymiar 20x40 tylko dwie takie z każdej ściany szczytowej. Wtedy jest 3200 cm2.
komentarze: 20
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego wentylacja poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom

WojGaw

dział 308
temat nr 1362

Murłata na ściance kolankowej


Murłata położona na porothermie, czy to błąd? Dom parterowy 16x17m, strop monolityczny, dach wielospadowy. W projekcie jest wieniec a na nim np. porotherm i dopiero na to przychodzi izolacja i murłata. Czy to dobre rozwiązanie? Więźba ma przewidziane słupy podparte na podwalinach. Szpile zakotwione we wieńcu. Bać się czy spać spokojnie?

nr 1
nr 2
nr 3
komentarze: 3
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy murłaty termoizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Bentleylust

dział 308
temat nr 1413

Wentylacja dachu pokrytego deskami


Poddasze nieużytkowe (strych). Konstrukcja dachu: konstrukcja drewniana, dach czterospadowy, deskowanie, papa, łata, kontrłata, dachówka betonowa. Szczelina między papą a dachówką naturalnie jest (bo łaty i kontrłaty). Od wewnątrz krokwie mają 18 cm grubości. Planuję rozciągać sznurek między krokwiami 3 cm od deskowania i na tym sznurku oprzeć 15 cm wełny. Wyjdzie 3 cm szczelina wentylacyjna.
Jeśli chodzi o ujście wentylacji deski <-> wełna to otwornicą do drewna o średnicy 3,5 cm nawierciłem otwory do przestrzeni papa <-> dachówka w deskowaniu u samego szczytu przy kalenicy oraz we wszystkich narożach, gdzie krokwie dochodzą do krokwi. Czasem trafiłem na papiaka i musiałem wiercić jeszcze raz obok :) (widać na zdjęciu). Nie mam zamiaru wpuszczać powietrza z zewnątrz do przestrzeni między wełną w krokwiach a podłogą ze styropianem. Wentylacja będzie w szczelinie 3 cm-trowej między deskowaniem a wełną.
Celem mojego posta jest dowiedzieć się czy takie otwory jakie wywierciłem u szczytu w deskowaniu są wystarczające dla wentylacji między wełną a deskowaniem. Jeszcze nie zacząłem ocieplenia poddasza, jest czas, żeby coś jeszcze zrobić lepiej. Czy to co planuję ma ręce i nogi i jest "dobrze"? Z góry dziękuję za uwagi.


nr 1 Otwory wentylacyjne w deskowaniu do przestrzeni papa/dachówka
autor: Michał Gasztold
nr 2 Rzut z góry konstrukcji dachu
autor: Michał Gasztold
komentarze: 18
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

barti

dział 308
temat nr 1431

Wentylacja poddasza nieużytkowego, a wentylacja dachu


Dzień dobry, analizy 2025/2018
Panie Jerzy pytanie dotyczy wentylacji poddasza nieużytkowego. Z analizy miało być 1/200 powierzchni ocieplonej (w moim przypadku strop drewniany). Wentylację poddasza przewidziałem poprzez kratki wentylacyjne z siatką przeciw owadom w podbitce z osb, która będzie pokryta styropianem. Czy można zrezygnować z takiego sposobu wentylowania poddasza i wykorzystać zakłady membrany wysokoparoprzepuszczalnej pod dachówką, która nie jest pozaklejana? Dodam, że pod pierwszą warstwą dachówki przy rynnach jest grzebień okapu z kratką wentylacyjną (64 mb) z powierzchnią wentylacyjną 200 cm2/mb oraz wyżej 20 sztuk dachówki wentylacyjnej. Przy wykonywaniu podłogi z desek na poddaszu zamiast kontrłaty 40mm, zrobiłem ruszt krzyżowy i od wiatroizolacji przy wełnie w stropie jest około 10 cm i dopiero deski.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wentylacja porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 1461

Ocieplenie ściany kolankowej poddasza nieużytkowego


Moje analizy nr 1994/2018
Moje pytanie brzmi jak ocieplić ścianę kolankową na poddaszu nieużytkowym? A chodzi mi o przestrzeń wokół murłaty z zewnątrz budynku jak i od środka i nad murłatą. Dodaję przekrój.
Murłatę mam cofniętą do wewnątrz 2 cm następnie jest murłata 14 cm i następnie przestrzeń 13 cm i tu kończy się wieniec. Jak wykonać poprawnie wokół murłaty po kolei? Wiem że ścianę kolankową ocieplam tym samym styropianem co i na zewnątrz. Ale jak zaślepią tą przestrzeń nad murłatą od wewnątrz? I czy dojechać styropianem do samej membrany na dachu? Krokiew ma 18 cm. Wysokość ściany kolankowej jakieś 63 cm szczyt wieńca.

nr 1
nr 2
komentarze: 4
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza nieużytkowe ścianki kolankowe ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Maciej P.

dział 308
temat nr 1492

Słupki drewniane w ścianach, ocieplenie komina


Dzień doby, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka moich pytań. Pomimo ukończonej piwnicy, zrobieniu stropów, ścian nośnych i działowych nie obyło się bez błędu- ściany działowe zostały połączone zaprawą ze stropem monolitycznym. Tego już chyba nie uratuję więc tak zostanie, chcę jednak uniknąć kolejnych błędów, więc mam kilka pytań:
1. Od stropu monolitycznego nad parterem do więźby biegną słupy drewniane 14x14. Jeden słup jest umieszczony w ścianie 11,5cm i tu jak mniemam muszę zrobić stelaż i obudować taki słup karton gipsem, co jednak umieścić między słupem a ścianą i karton gipsem- wełnę, styropian ?
2. Kolejne słupy ukryłem w ścianie 24cm a więc z każdej strony słup jest 5cm w głąb ściany, czy tu wystarczy umieścić styropian na słupie nie klejąc go, następnie dać metalową siatkę i przykryć tynkiem powierzchnię całej ściany?
3. Najważniejsze, czy słupy mogą być połączone ze ścianami czy muszą być niezależne konstrukcyjnie?
4. Murłata a konkretnie ocieplenie jej- z obu stron mam 5cm. Na zewnątrz zostanie przyklejony styropian 5 cm w tą wnękę a następnie na to 20 cm styropian na całej ścianie aż do membrany dachowej.
5. W środku też naklejać te 5cm styropianu następnie siatka metalowa i tynk ?
6. Czy na styku ściany działowej ze ścianą kolankową wypuścić porotherm w tą wnękę 5cm do murłaty, czy dać tam styropian po całym obwodzie budynku i dopiero ściana ma dochodzić do tego styro? (dach kopertowy).
7. Ściany działowe murować 5cm poniżej krokwi, czy to miejsce potem wyrównać do krokwi styropianem ?
8. Pas podrynnowy- czy można go przykryć blachą? Czy blacha taka nie będzie się „marszczyć” od zmiennych temperatur? Może lepiej zostawić tam samą deskę ?
9. Przy układaniu dachówki co dać nad rynną przy otworach wlotowych pod dachówkę aby nie gnieździły się tam ptaki, zwierzęta i utrudnić migrację owadów pod dachówkę?
10. Okno dachowe jak wysoko nad murłatą je umieszczać aby ułatwić sobie późniejszą obróbkę ? Czy wystarczy tak aby ściana kolankowa szła na prosto do wnęki okiennej czy jednak pod oknem powinno znaleźć się parę cm na wełnę ?
11. Komin systemowy- chciałbym ocieplić go 5 cm wełną na długości poddasza nieocieplonego i części wystającej nad dachem następnie umieścić na nim siatkę i klej- czy prace te wykonać przed czy po obróbce blacharskiej i jak taką obróbkę wykonać, dodam że komin znajduje się 20cm od kalenicy co już wiem iż nie ułatwia.

komentarze: 20
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ścianki kolankowe ściany działowe poddasza nieużytkowe poddasza użytkowe porady inwestorom

GrzegorzS

dział 308
temat nr 1505

Mieszanka granulatu EPS pod jastrychem ogrzewanym


Dzień dobry,
Rozważam zastosowanie systemu ocieplenia Thermo White zamiast styropianu/styroduru pod ogrzewanie podłogowe. Załączam kartę produktu. Proszę o pana opinię na podstawie karty produktu.
Pozdrawiam
Grzegorz Siekiera

nr 1
komentarze: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia podłogi podłogi ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Beata

dział 308
temat nr 1511

Ocieplenie murłaty styropianem


Jesteśmy na etapie termoizolacji stropu, poddasze nieogrzewane. Ułożone zostały 3 warstwy styropianu łącznie 25 cm i na to powinna być ułożona posadzka betonowa grubości 6 cm (z miksokreta). Ale styropian położony jest do wysokość dolnej krawędzi murłaty, powyżej styropianu jest już murłata. Czy można zrobić dylatacje między murłatą a wylewką betonową ze styropianu o wysokości 10-15 cm (na wysokość murłaty) i o szerokości 30 - 40 cm potem wykonać posadzkę? Jaka może być minimalna grubość posadzki betonowej, strych nieużytkowy. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Pozdrawiam.
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia stropy poddasza nieużytkowe porady inwestorom

rjazwiec

dział 308
temat nr 1516

Strefa bezokapowa połączona z dachem


Moje pytanie dotyczy rozwiązania okapu w dachu bezokapowym. Wiem, że okap jest lepszy, ale czasami względy estetyczne przeważają i chciałbym to zrobić dobrze. W projekcie gotowym, który zakupiłem jest pokazany detal okapu wg załączonego rysunku.
Na etapie rozmów z wykonawcami dachu ustaliliśmy inny układ warstw (załączony drugi rysunek).
Dach jest prosty dwuspadowy o nachyleniu 40st; bez okien połaciowych i komina (tylko wentylacja kanalizacji i wyrzutnia wentylacji mechanicznej). Długość połaci od kalenicy do okapu 5,3 m. Bezpośrednio pod dachem jest strych, który będzie używany jako przechowalnia. Strop żelbetowy. Tylko nad salonem otwarcie do dachu.
Warstwy 2 i 3 z rysunku nowego układu warstw ostatecznie będą wykonane zintegrowaną membraną Corotop Metal. Warstwa 6 to będzie membrana Corotop Red Strong.
Rozwiązanie okapu poza zmianą warstw dachu będzie wykonane prawdopodobnie tak jak w projekcie gotowym. Jednak mam co do tego rysunku kilka wątpliwości.

1. Czy w miejscu, które zaznaczyłem na detalu kolorem zielnym nad deską czołową (9) powinna być jakaś warstwa wiatroizolacyjna? Jeśli tak to czy wystarczy folia pe 0,2 przymocowana do powierzchni krokwi do pod deską czołową na zakład pod pas nadrynnowy (10), czy może musi tu być membrana paroprzepuszczalna?

2. Element nr 12 jest opisany jako blacha perforowana. Na stronie 95 Pana książki jest informacja, że powierzchnia wlotów i wylotów szczeliny wentylacyjnej powinna wynosić 1/300 powierzchni połaci, co w przypadku mojego dachu oznacza szczelinę na całej długości o szerokości 1,77 cm. Ja będę miał szczelinę 2,5 cm (na wysokość kontrłat), więc logiczne wydaje mi się, że prześwit względny tej blachy powinien wynosić ~71%. Jednak z dedykowanych taśmy ochronnych sprzedawanych w hurtowniach dachowych produkt o największym prześwicie względnym jaki znalazłem to siatka PVC o prześwicie 49%. Rozwiązaniem byłoby podwyższenie kontrłat do 3,6 cm jednak to wymaga zamawiania produktu niestandardowego, który jest sporo droższy. Łaty 6x6 zastosowane jako kontrłaty to też spora różnica w cenie.
Rozważam też zakup siatki ze stali nierdzewnej (drut 0,5 mm oczko 2x2 mm prześwit 80%) jednak dekarz est bardzo niechętny takiemu rozwiązaniu, bo taką siatkę trzeba by było ciąć na paski po 7,5 cm i brzegi miałaby kolczaste i mogła by uszkodzić membranę.
Czy jest może jakiś inny patent na rozwiązanie tego problemu.

Podobny problem mam z gąsiorem. Każdy z dekarzy, z którymi rozmawiałem proponuje jakiś rodzaj wentylowanej listwy podgąsiorowej takiej jak załączona listwa Ruukki. Już na oko widać, że w jej przypadku prześwit jest zdecydowanie za mały. Nie udało mi się wymyślić sensownego zastępstwa dla tej listwy. Może jest Pan w stanie podpowiedzieć czego szukać.

3. Czy zakończenie styropianu jest zaplanowane poprawnie? Czy może styropian powinien sięgać tak jak zaznaczyłem na czerwono?

4. Ciemnym niebieskim zaznaczyłem poziom planowanej podłogi z desek na legarach. Pod deskami będą przewody instalacji wentylacyjnej, część przewodów elektrycznych i teletechnicznych. Pod deski będzie zrobiona dodatkowa izolacja nasypowa.
Czy powinienem pogrubić warstwę wełny i przesunąć paroizolację do linii narysowanej jasnym niebieskim?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

nr 1 Detal okapu z projektu gotowego
autor: DZ
nr 2 Corotop Metal
nr 3 Corotop 180g
nr 4 Listwa podgąsiorowa
komentarze: 2
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne domy murowane ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Karol92

dział 308
temat nr 1531

Wdmuchiwane ocieplenie stropu drewnianego celulozą lub wełną


Dzień Dobry,
Chciałbym zapytać jak Pan zapatruje się na izolacje wdmuchiwane. Celulozę czy wełnę. Będę miał dach wiązarowy, do pasa dolnego ma być przymocowane rozprowadzenie kanałów instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Poniżej paroizolacja i zabudowa z g-k. Poddasze nieużytkowe. Planuję wykonać docieplenie przez wspomnianą izolację nadmuchową wełnę czy celulozę.
Czy jest poprawne wykonanie izolacji na końcu prac, czyli po rozprowadzeniu kanałów rekuperacji i wykonaniu sufitów podwieszanych, wdmuchnięcie od góry przez wyłaz na poddasze izolacji? Co Pan myśli o takim rozwiązaniu? Wydaje się ono najwygodniejsze, ale czy poprawne? Co w takiej sytuacji z membraną dachową, zastosować o jak najniższym oporze dyfuzyjnym żeby nie zatrzymywać wilgoci na poddaszu?
Rozmawiałem z przedstawicielem firmy co zajmuje się wdmuchiwaniem celulozy, powiedział, że paroizolacja na ruszcie g-k jest wskazana ale nie jest niezbędna. Co Pan myśli o takim podejściu?
pozdrawiam

komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
2007-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.