porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 95


 
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
PaSmatemat nr 308-355
visibility czytano 487 razy

Krycie dachu blachą na rąbek


Z Pana analiz c-w wynika, że w dachu mam 30 cm wełny z czego będzie 23 cm między krokwiami i 7 cm pod nimi w ruszcie. Zamierzam kryć dach blachą tytanową na rąbek stojący. Rozmawiałem z przedstawicielem producenta który zaleca rozwiązanie jak na ich rysunku. Proszę o komentarz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne dachy porady inwestorom pokrycia dachowe

anieldtemat nr 308-405
visibility czytano 1921 razy

Uwagi do projektu wentylacji mechanicznej z rekuperacją


Witam, w załączniku przesyłam projekt rekuperacji. Proszę o opinię czy jest on prawidłowo wykonany. Dodam, że jest to dom parterowy bez poddasza użytkowego, 200 m2.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Tomasz Bajerskitemat nr 308-483
visibility czytano 135 razy

Czasowe użytkowanie poddasza bez ogrzewania a izolacja dachu


Mam pytanie odnośnie ocieplenia poddasza. Mam obecnie rozbudowany dom o poddasze użytkowe. Położone pokrycie z blachodachówki. Membrana wysokoprzepuszczalna 180g. Wstawione okna. Ocieplony dom z zewnatrz styropianem 20 cm. Beton komórkowy 24 cm. Strop nad parterem ocieplony 10 cm styropianu. Parter domu zamieszkały i ogrzewany.
Chodzi o to że poddasza nie planuję w tym roku ogrzewać, brak środków i instalacji.
Czy mogę przed zimą do następnego lata założyć ocieplenie dachu z wełny i folię oraz płyty k-g bez ogrzewania? Czy lepiej tego nie robić, bo zawilgotnieje o zgnije wełna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego poddasza użytkowe poddasza nieużytkowe porady inwestorom

klewtemat nr 308-587
visibility czytano 552 razy

Wlot powietrza do wentylacji dachu


Czy przestrzeń nad podbitką należy wentylować? Mam dach dwuspadowy bez deskowania. Dach jest przykryty membraną paroprzepuszczalną. Podbitkę będę miał montowaną podobnie jak na załączonym zdjęciu. Podbitka będzie wykonana z desek na pióro-wpust.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

WojtekStemat nr 308-612
visibility czytano 1028 razy

Objaśnienia do wyników analiz c-w i optymalizacyjnych


Dzień dobry,
Mam kilka pytań uzupełniających do analiz:

1. Pytanie odnośnie obliczeniowego współczynnika przewodzenia lambda. Wiem, że współczynnik ten jest bardziej realny od wartości producenta. Znam wartości poszczególnych materiałów w przypadku współczynnika obliczeniowego. Pytanie jest tylko takie w jaki sposób zastosować tę wiedzę przy kupnie materiałów. Czy przy zakupie nie ma co się sugerować deklaracjami producenta, przykładowo styropian. Jest wiele odmian z różnymi wartościami lambda. W analizach C-W jest założona wartość obliczeniowa. Czyli mogę kupić dowolny typ styropianu, byleby jego typ (np EPS-100) i szerokość była zgodna z analizami i oczywiście lambda nie przekraczała wartości obliczeniowej (większość producentów mimo wszystko ma chyba wartość niższą od obliczeniowej)?

2. Odnoście materiału ścian - określił Pan bloczek ceramiczny U-220 Leier grub 25 cm. Rozumiem, że przy takim typie rozważana jest zaprawa a nie klej? Czy np. kupując bloczek ceramiczny z piórem i wpustem nie wypełniając spoin pionowych nie wyjdzie lepiej z ekonomicznego punktu widzenia. Materiał droższy, ale robocizna tańsza.

3. Nie rozumiem, dlaczego zastosowany jest inny typ ocieplenia dla parteru (styropian) i dla piętra (wełna mineralna)? Jeśli tak ma zostać, to w jaki sposób to połączyć i od jakiego momentu ma być styropian, a od jakiego wełna mineralna? Poziom okien piętra czy poziom stropu nad parterem?

4. Przy obliczeniach liniowego mostka metodą MES rys 13 zamodelowano wypełnienie w środku pospółką, czy w tym przypadku nie jest konieczne zastosowanie kruszywa płukanego 8-16 mm, a jedynie pospółka warstwami co 30 cm zagęszczona do odpowiedniego współczynnika?

5. W uwagach do projektu napisał Pan "2. Nie ma potrzeby izolować termicznie połaci dachu." - czy izolacja termiczna również jest zbędna jeśli pod połacią dachu planuję zrobić stryszek na niepotrzebne przedmioty? Nie będzie zbyt dużej różnicy temperatur latem i zimą?

6. Pytanie dotyczy zasypu fundamentów. Środek wiadomo pospółka, temat był poruszany wiele razy. Co natomiast z częścią zewnętrzną? Czym to najlepiej uzupełnić? U siebie mam drobne piaski średniozagęszczone. Czy mogę śmiało tym obsypać zewnętrzne fundamenty? Czy lepiej mieszanka humusu z tymi piaskami? A może sam humus? Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-614
visibility czytano 219 razy

Wentylacja poddasza użytkowego


Jak wentylować pomieszczenia na poddaszu użytkowym?
Czytałem, że na poddaszu użytkowym powinno się zapewnić kanał wywiewny (i nawiew świeżego powietrza) w każdym pomieszczeniu, nie tylko łazienkach.
Jak to wykonać? Wymurować komin z pustaków wentylacyjnych od stropu czy zbudować kanały wentylacyjne z rury spiro, gdzie wlot będzie w suficie pomieszczenia a wylot zakończony kominkiem wentylacyjnym w dachówce?
Czy obydwa rozwiązania bedą prawidłowe? Czy któreś będzie skuteczniejsze?

Czy jeśli to rozwiązanie z rurą spiro może w pewnych warunkach (latem) nie zapewniać wystarczającego ciagu powietrza przy zwykłej wentylacji grawitacyjnej to czy jeśli doda się wspomaganie wentylatorem pracującym okresowo to wtedy będzie poprawnie. Rozwiązanie z rurą spiro wydaje się tańsze w realizacji.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Mirosław Małektemat nr 308-661
visibility czytano 654 razy

Ocieplenie poddasza ze skosem żelbetowym


Panie Jerzy pierwszy etap budowy czyli fundamenty mam już za sobą. Został on wykonany wg wskazówek oraz zgodnie z książką. Czas iść dalej. Czy teraz podczas wznoszenia murów zewnętrznych, ścianek działowych przygotowywania schodów na poddasze użytkowe są jakieś ważne punkty na które muszę zwrócić szczególną uwagę i ich dopilnować?
Nie ukrywam że czytam i raz jeszcze studiuje temat prawidłowego wykonania dachu. Chcę go dokładnie dopilnować i dlatego też będę potrzebował Pana pomocy. Drugi strop skośny będzie z płyty żelbetowej grubości 12cm. Po analizach cieplno-wilgotnościowych (nr. 1991) wybraliśmy wełnę mineralną:
· wełna mineralna grub. 12 cm
· wełna mineralna grub. 17,5 cm pomiędzy krokwiami 75x175 mm
szczelina wentylacyjna 40 mm (wysokość kontrłat)
1. W jaki sposób poprawnie oprzeć ( zamocować ) skośny strop na wieńcu ścianki kolankowej oraz jak poprawnie umieścić murłatę w tej konstrukcji. Rysunek przygotowany przez architekta niewiele mi mówi.(załączam rysunek) Czy konieczne jest wygładzanie lub zabezpieczanie w dodatkowy sposób wylany strop?
2. Jeżeli będę miał już wylany strop skośny poddasza. Dalsze czynności będę wykonywał wg planu jaki jest w punkcie 1.12.5 książki.Na całej powierzchni dachu montujemy krokwie ( jaki powinien być dystans między krokwą a płytą żelbetową? Grubości wełny mineralnej 12cm?). Bezpośrednio na betonie układam wiatroizolację o współczynniku Sd

Odpowiedź płatna 738,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom

lukasz89k1temat nr 308-691
visibility czytano 624 razy

Ocieplenie podłogi poddasza nieużytkowego


Powoli zbieram informacje co do dachu. I chcę żeby wszystko było dobrze. Pod murłatę dajemy papę, folię co i jakie parametry? Następnie membrana - jaka folia po kolei. Poddasze nieużytkowane. Czy deskowanie trzeba robić? Czy w zastosowaniu membrany i foli jest różnica czym będzie kryte czy dachówką bądź blachodachówką? O czym powinienem pamiętać jeszcze?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego analizy cieplno-wilgotnościowe dachy ocieplenia porady inwestorom

Patataj w Krajtemat nr 308-712
visibility czytano 277 razy

Stosowanie celulozy do ocieplania dachu


Witam, chciałabym się dowiedzieć kiedy można, a kiedy się nie powinno stosować celulozy do ocieplenia poddasza użytkowego? Dach dwuspadowy z lukarnami kryty membraną i blachodachówką. Producenci i wykonawcy zwykle nie widzą żadnych przeciwwskazań, dlatego chciałabym zasięgnąć informacji na ten temat.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy użytkowe porady inwestorom

centaurtemat nr 308-724
visibility czytano 895 razy

Ocieplenie ścianki kolankowej z OSB oraz szczytowych od strony poddasza nieużytkowego


Witam Chciałbym zapytać czym docieplić od strony poddasza nieużytkowego tę płytę OSB, z zewnątrz będzie styropian 24 cm Jak wysoko wyciągnąć go do wiatroizolacji? Czy ta ściana szczytowa też powinna czymś być docieplona od strony poddasza nieużytkowego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe porady inżynierom porady inwestorom


 
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.