porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
40
 
39
 
38
 
37
 
36
   ...  
1
 
 
lukasz89k1temat nr 308-691
visibility czytano 622 razy

Ocieplenie podłogi poddasza nieużytkowego


Powoli zbieram informacje co do dachu. I chcę żeby wszystko było dobrze. Pod murłatę dajemy papę, folię co i jakie parametry? Następnie membrana - jaka folia po kolei. Poddasze nieużytkowane. Czy deskowanie trzeba robić? Czy w zastosowaniu membrany i foli jest różnica czym będzie kryte czy dachówką bądź blachodachówką? O czym powinienem pamiętać jeszcze?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego analizy cieplno-wilgotnościowe dachy ocieplenia porady inwestorom

John Peeltemat nr 308-703
visibility czytano 1087 razy

Odstępstwa od wyników analiz c-w


Chciałbym zadać kilka pytań w nawiązaniu do dyskusji na Facebooku odnośnie ewentualnych zmian już po wykonaniu analiz cieplno-wilgotnościowych.
Otóż mój przypadek dotyczy analizy 1998/2018 i jest następujący:

W projekcie ściany parteru i poddasza wykonane są z betonu komórkowego H+H PP4-0,50. Wg producenta lambda wynosi 0,13. Karta techniczna: http://www.hplush.pl/documents/20662/77650/Karta+Techniczna+-+HH+Gold%2B+Bloczki+4%2C0-500.pdf/5b4e656e-20a5-4d36-8429-25eec947d72f

Jednak z obawyprzed utrudnioną dostępnością tych bloczków, do analiz wybrałem bloczki firmy Solbet. Wydaje mi się, że do obliczeń zastosował Pan bloczek Optimal 600kg/m3 o współczynniku lambda 0,17. Czy może Pan to potwierdzić?
Solbet podaje własności bloczków tutaj: https://www.solbet.pl/bloczki.php

Już po wykonaniu analiz udało mi się znaleźć dostawcę bloczków wg projektu: H+H PP4-0,50. O ile dobrze rozumiem, to ich własności są o wiele lepsze (większa wytrzymałość na ściskanie i niższa lambda) aniżeli Solbet zastosowany do obliczeń, dlatego rozważam jednak zastosowanie H+H. Teraz jednak nie wiem, czy możliwe jest ich użycie bez "popsucia" czegoś z analiz.

Innym problemem jest to, że w oryginalnym projekcie na stropie piwnicy jest tylko 5cm styropianu. Pana analiza wskazuje na 10cm. Taki wzrost (o 5cm) w połączeniu z koniecznością zwiększenia jastrychu o 2cm (w projekcie jest tylko 5cm, a niektóre pomieszczenia mają ogrzewanie podłogowe) już znacznie wpływa na wysokości pomieszczeń, na projekt schodów i wymaga sporych korekt w projekcie. Stąd teraz moje wątpliwości, że może jednak udałoby się tak dobrać grubości styropianu na ścianach (piwnica, cokół, elewacja), żeby móc pozostawić te 5cm na podłodze parteru? Z punktu widzenia dostępności styropianu, prawdopodobnie optymalnym rozwiązaniem byłoby: piwnica XPS 15cm, cokół EPS 20cm, elewacja EPS 25cm.
No ale tutaj znowu wątpliwości, czy nie spowoduje to kondensacji.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego ocieplenia podłogi porady inwestorom

pawel88shocktemat nr 308-709
visibility czytano 352 razy

Wymagające posadowienie domu w trudnym gruncie


Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu hydroizolacji.
Posadowienie budynku zaprojektowano na głębokości 2.00 ppt – jest to spód ławy, chudziak na 2,10 ppt. Głębokie posadowienie wynika z faktu znajdowania się nasypu niekontrolowanego na działce do głębokości 1,00 ppt.
1. Grunty nośne, na których ma być posadowiony budynek to pyły beżowe o stopniu plastyczności il=0,20. Mając na uwadze, że pyły nie lubią drgań ani wody opadowej, w celu uniknięcia „kłopotów” jakie mogą powstać podczas zagęszczanie albo przez niekorzystne warunki atmosferyczne, chcemy wewnątrz obrysu budynku po całości wylać 5 cm chudego betonu, czy uważa Pan, że jest to sensowny zabieg? Jeżeli wylejemy taki beton czy dodatkowo powinniśmy na nim lać chudziaka 10 cm pod stopy i ławy, czy chudziak pod stopy i ławy powinien być zrobiony najpierw, a dopiero później resztę gruntu zalać 5 cm betonu?
2. Wody gruntowe o zwierciadle napiętym zostały nawiercone na głębokości 4.00 - 3,80 ppt. Zwierciadło stabilizuje się na ok 2,60 - 2,40 ppt. Badania robione były w marcu po roztopach. Czy mając na uwadze występowanie wód na głębokości jak wyżej, można bezpiecznie robić piwnicę nie schodząc poniżej 2,10 ppt?
3. Mając na uwadze, że ponad 1.0 metr głębokości gruntu to nasyp czy powinniśmy wybrać cały nasyp i dopiero gdy dojdziemy do pyłu – gruntu nośnego zalać go 5 cm betonem, czy powinniśmy wymienić grunt aż do spodu ławy.
4. Czy istnieje jakiś kompromis zmieszania gruntu do wypełnienia pod podłogę? W naszym przypadku będzie to dość spora ilość, a chcąc wszystko zagęścić pospółką będzie to trochę kosztowało. Jednak jeżeli nie ma tańszej alternatywy oczywiście zrobimy tak jak być musi.
5. Konstrukcję budynku w głównej mierze stanowią słupy żelbetowe, zatem czy hydroizolacja może być rozwiązana w ten sposób, że na betonie podkładowym pod stopy i ławy dajemy papę podkładową termozgrzewalną, zgrzaną na zakładach. Czy lepiej jest użyć masy KMB a na to membranę HDPE, HDPCV?
Budynek będzie częściowo podpiwniczony, tak jak na załączonym obrazku. Jak rozwiązać ciągłość hydroizolacji ściany fundamentowej i słupów/rdzeni żelbetowych w tej ścianie (szerokość ściany to 24,0 cm a słupów 30,0 cm? )
5. Aby zachować ciągłość hydroizolacji na trzpieniach/słupach, używamy hydroizolacji polimerowo-cementowej sztywnej np. Dichtungsschlämme DS., w miejscu występowania słupów/trzpieni wykonujemy szczotką sizalową zwykłą przy użyciu 2kg/m2 zachodząc 2-3 cm na każdy pręt rdzenia/słupa. Czy trzeba chronić folią kubełkową hydroizolację słupa tj. jest to w książce na stronie 166?

Sledząc forum bdb, sporządziłem następujący harmonogram prac pod swój projekt. Czy mógłby go Pan zweryfikować?

1. Wylewamy beton podkładowy C16/20 – wysokość 10 cm w szalunku – po 2-3h przykrywamy go folią PE 0,2 mm – czekamy ok 3-5dni
Po 3-5 dniach usuwamy folię, czekamy 1 dobę na przeschnięcie betonu
2. Gruntujemy chudziak pod papę podkładową lub pod masę KMB(czy nie lepiej pod papę ze względu na szybszą możliwość przystąpienia do dalszych prac?), np. gruntem BORNIT Grundbit, na to kładziemy folię HDPE lub HDPCV gładką – czekamy do następnego dnia
3. Kładziemy papę termozgrzewalną podkładową 4mm(może jeden pas 33cm dla muru 24cm, tak że po każdej stronie zostanie 4,5cm) zgrzewamy na zakładach, układamy szalunki, kładziemy zbrojenie, wylewamy ławy, po 2-3 godzinach nakrywamy szczelnie folią 0,2 mm od góry – czekamy ok 14 dni.
Już po 2 dniach zdejmujemy ostrożnie szalunki bez uderzania a wyłącznie za pomocą łapki i obcęgów. Szlifujemy wszystkie krawędzie pod kątem 45 stopni. Wykonujemy fasetę na gorąco i przystępujemy do gruntowania bocznych ścianek ławy, a po kilku godzinach nanosimy tam pierwszą warstwę hydroizolacji KMB 1,5kg/m2, po 3-4h nanosimy drugą warstwę taką samą.
Alternatywnie możemy wykonać fasetę gruntując wcześniej ławę i wykonując fasetę z masy KMB zmieszaną z piaskiem kwarcowym w stosunku objętościowym 3:1.
Nakrywamy ławy folią i czekamy do 14 dni.
4. Przed przystępujemy do murowania ścian fundamentowych z bloczka pod ściany fundamentowe kładziemy folię membranę HDPE lub HDPCV gładką, murujemy ściany. Po zakończeniu murowania ścian fundamentowych wylewamy wieniec- po 2-3h przykrywamy go szczelnie folią PE od góry i zostawiamy na 14dni. W międzyczasie sprawdzamy czy wszystkie spoiny są wypełnione zaprawą, jeżeli nie są lub są wżery w bloczkach, miejsca te należy wypełnić szybkowiążącą masą BORNIT Sperrmórtel. Po wykonaniu tej czynności musimy odczekać 24h żeby przejść do gruntowania pod hydroizolację. Po zagruntowaniu wykonujemy fesety z masy KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym o granulacji max. 1mm. w stosunku objętościowym 3:1.
Następnie wykonujemy pierwszą warstwę hydroizolacji KMB packą stalową nierdzewną. Kolejną warstwę hydroizolacji nanosimy nie wcześniej niż po 12h ale nie później niż po 24h.
Hydroizolację na wieńcu– pod ściany parteru a wcześniej na stopach pod słupami należy wykonać z hydroizolacji polimerowo-cementowej sztywnej np. Dichtungsschlämme DS., w miejscu występowania słupów/trzpieni wykonujemy szczotką sizalową zwykłą przy użyciu 2kg/m2 zachodząc 2-3 cm na każdy pręt rdzenia/słupa. Po 24h można murować ściany parteru.
5. Zagęszczamy dopiero 3-4 tygodnie po wymurowaniu ścian fundamentowych oraz wylaniu wieńca nad tą ścianą. Zagęszczanie powinno odbywać się zagęszczarką mechaniczną 500kG jednocześnie na zewnątrz i wewnątrz, każda warstwa powinna przejść 7—8 obejść zagęszczarki. Na pospółce, ułożyć warstwę kruszywa płukanego granulacji 8-16mm a pod nią położyć geowłókninę poliestrową gramatury 110-190g/m2. Warstwy 8/16 nie zagęszczać jedynie lekko uklepać.
Alternatywnie zamiast warstwy 8/16 można zastosować folię kubełkową, kubełkami do góry, sklejoną na złączach taśmą butylową.
Rury odpływów kanalizacyjnych powinny być wykonane zawsze po zasypaniu i zagęszczeniu, następnie w już zagęszczonym gruncie-pospółce kopie się wykopy i układa rury kanalizacyjne z odpowiednim spadkiem. Potem się wykopy zasypuje: najpierw warstwą 25-30 cm i tylko lekko zagęszcza, a kolejne wg punktu aż do zrównania z poziomem wcześniejszym. Pamiętajmy, że wszystkie rury stale stykające się z gruntem muszą być w wersji HDPCV czyli w kolorze pomarańczowym - nigdy szare czy białe!
6. Przed układaniem warstwy betonu podkładowego na styku ze ścianami zamocować pas dylatacji brzegowej ze styropianu EPS-70 grub. 1cm
Wylewamy beton podkładowy podłogi, po 2-3 godzinach przykrywamy go szczelnie folią PE 0,2mm na 5-7 dni. Następnie po sciagnieciu folii czekamy dzień aby beton odparował.
7. Po tym okresie nanosimy grunt np. Bornit Grundbit na beton podkładowy i czekamy 24h
Nanosimy warstwę hydroizolacji KMB i po 12h kolejną.
Czy taki harmonogram prac jest do zaakceptowania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-716
visibility czytano 201 razy

Posadzka z paneli w sali tanecznej


Jak wykonać dylatację w posadzce z paneli podłogowych w sali tanecznej o wymiarach 8,72 x 13,77 m? Jakiekolwiek wystające listwy ponad powierzchnię posadzki nie wchodzą w grę. Panele podłogowe zostaną ułożone na podłożu z klepek. Do montażu zostanie wykorzystana pianka.
Pomieszczenie znajduje się na piętrze. Poniżej są pomieszczenia nie ogrzewane.
Strop rozdzielający piętra jest betonowy. Budynek użytkowany jest od ponad 50 lat.
Obecna posadzka jest na tyle zniszczona, że nie można jej już szlifować. W obecnej posadzce nie ma wyodrębnionych dylatacji. Klepki zostały ułożone na pióro-wpust.
Pomieszczenie sali tanecznej jest ogrzewane do temp. około 20 st. C.
Czy można zastosować sznur dylatacyjny i masę elastyczną? Jaką?
Jaka powinna być szerokość dylatacji? Jak podzielić pomieszczenie dylatacjami?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli podłogi porady architektom

SeQtemat nr 308-718
visibility czytano 252 razy

Popękany beton podkładowy w wyniku błędów wykonawcy


Dzień dobry,
Zakupiliśmy Pańską książkę aby móc zapobiec potencjalnym nieprawidłowościom. Wczoraj wylano podkład betonowy (beton napowietrzony C16/20) wraz z dylatacją. Zamiast rekomendowanego przez nas (na podstawie Pańskiej książki) styropianu EPS-70 o grubości 1 cm wykonawca zastosował piankę. Dodatkowo pomimo zakupionej i przygotowanej folii beton nie został przykryty. Wieczorem dotarliśmy na budowę i zastaliśmy widok, który przedstawiają załączone zdjęcia. Proszę o informację czy taki stan można jeszcze naprawić, jeżeli tak to w jaki sposób?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze podłogi porady inwestorom

Ozimtemat nr 308-722
visibility czytano 369 razy

Podłoga ogrzewana na stropie drewnianym w starej kamienicy


Panie Jerzy, bardzo proszę o poradę.
W mieszkaniu w przedwojennej kamienicy został odkryty strop nad parterem do ślepego pułapu i wybrana polepa (taki stan zastany). Pierwotnie było wykonane lastriko na jakiś płytach betonowych? żużlobetonowych? Teraz trzeba jakoś te warstwy odtworzyć. Docelowo ma być wylewka anhydrytowa (ogrzewanie podłogowe) i płytki.
1. Czego użyć do wypełnienia przestrzeni między legarami?
2. Co powyżej legarów?
Szukając jakiś rozwiązań wpadłem na keramzyt (jeden z czołowych producentów oferuje cały system) oraz perlit gdzie wierzchnia warstwa mieszana jest z gipsem lub cementem i stanowi podłoże pod wylewkę anhydrytową. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z tymi materiałami. Czy któryś z tych materiałów jest odpowiedni w tej sytuacji? Czy tak jak w stropach betonowych standardowo układać styropian?
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty podłogi kamienice porady inwestorom jastrychy suche

pistachtemat nr 308-727
visibility czytano 755 razy

Dodatkowa przestrzeń nad jętkami w dachu pochyłym


Chciałbym wykorzystać przestrzeń nad jętkami jako stryszek, na którym temperatura będzie utrzymywać się powyżej 0 st C.
1. Czy mogę dodatkowo ocieplić dach pomiędzy krokwiami powyżej jętek, ewentualnie jakie warunki należny spełnić aby było to możliwe?
2. Czym można wykończyć ścianki stryszku (czym zasłonić wełnę)?
3. Czy do wykonania podłogi na jętkach zamiast płyty osb 22 mm można wykorzystać deski pozostałe po szalunkach? W jaki sposób zabezpieczyć wełnę w przestrzeni jętek przed przedostawaniem przez szczeliny pomiędzy deskami śmieci ze stryszku (we wcześniejszych poradach pisał Pan o odstępach pomiędzy deskami lub otworami w płycie osb). Jak długie muszą być deski (ile krokwi powinny łączyć) aby podłoga była stabilna?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne fizyka budowli porady inwestorom poddasza nieużytkowe

klewtemat nr 308-732
visibility czytano 458 razy

Ocieplenie wokół okna dachowego


W jaki sposób prawidłowo ocieplić i obrobić okno dachowe od wewnątrz?

Spotkałem się z opinią, że szpalety pod oknem powinny być prostopadle do podłogi (niebieska kreska na rysunku) a górne równolegle do podłogi (tak jak w projekcie narysowane na czarno). Taki układ szpalet ma zapewnić poprawną cyrkulację powietrza przy oknie i zapobiegać skraplaniu pary wodnej na oknie.

Druga opinia z jaką się spotkałem jest taka, że owszem te szpalety powinny być tak ustawione, natomiast przy samym oknie powinno być minimum 5 cm szpalety prostopadle do okna po to, aby ocieplić to miejsce i zmniejszyć liniowy mostek cieplny (miejsca zaznaczone zielonym kolorem).

W moim projekcie nie ma detalu tego miejsca, natomiast na przekroju widać, że dolną szpaletę zrobiono prostopadle do okna na grubość krokwi, natomiast górną zrobiono równolegle do podłogi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego okna dachowe porady inwestorom

AndrzejTurczynowicztemat nr 308-734
visibility czytano 510 razy

Zamiana belki podwalinowej na ławę


Panie Jerzy
W projekcie budowlanym mam dwa poziomy podłogi.
1. poziom domu
2. poziom garażu 30cm poniżej poziomu domu
Wykonawcy w porozumieniu z KB i bez mojej zgody ani wiedzy zmienili wjazd do garażu łącząc/zamykając ławę numer 5 w części wjazdu do garażu oraz łącząc/zamykając wieniec na ścianie fundamentowej. Zrezygnowali z belki podwalinowej. Tłumaczyli się wytrzymałością całej konstrukcji. Dowiedziałem się o tym już po fakcie. Wjazd do garażu z racji tego będzie stanowczo wyżej.
Czy te działania faktycznie miały na celu wzmocnienie całej konstrukcji, czy ułatwiły po prostu pracę wykonawcy? Ponad to, boję się o ocieplenie ściany fundamentowej pod wjazdem do garażu.
Bardzo dziękuję za odpowiedz, Pozdrawiam Andrzej Turczynowicz

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty porady inwestorom

WojtekGtemat nr 308-737
visibility czytano 266 razy

Hydroizolacja fundamentu komina


Panie Jerzy!
Fundament pod komin. Jak od stanu, widocznego na zdjęciach (prawie w płaszczyźnie pospółki) do wysokości chudziaka poprawnie przeprowadzić prace? W rzucie od góry na fundamencie komina jest tylko masa kmb, po jego bokach też, pod spodem papa. Jak rozwiązać dylatację od przyszłego chudziaka, a jak od widocznej ściany fundamentowej z wieńcem, pokrytej 2 x 1,5 kg kmb. Czy raczej fundament takiego komina ma stanowić całość z betonem wylanym w przyszłości. W projekcie brak rozwiązania tego detalu, nie było również wieńca fundamentu. Na widoczną na zdjęciu pospółkę, pójdzie geowłóknina, kruszywo, folia PE i beton.
Dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy podłogi porady inwestorom porady wykonawcom dylatacje


 
 
50
   ...  
40
 
39
 
38
 
37
 
36
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.