porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
P.S.temat nr 308-2038
visibility czytano 312 razy

Zbyt niski fundament powodujący obniżenie poziomu podłogi na gruncie


Dzień dobry Panie Jerzy

Niestety trafili mi się partacze na budowie. Podłoga jest tylko 6 cm ponad drogą. Nie wiem kto zawinił czy geodeta czy oni a może po połowie? Przed tym jak to wykryliśmy z nowym wykonawcą bo tamtego zwolniłem niestety zostało wymurowanych już 10 warstw. Stropu brak. Czy jest możliwe żeby pierwszy rządek był ścianąfundamentową? Chodzi o podniesienie o wysokości pierwszego bloczka. I jeden rząd dołożyć bloczka na ścianę?
Czy gazobeton można zahydroizolować z zewnątrz i wewnątrz i dołożyć np. styropian 10cm i szlichta 10cm plus izolacja podłogi jak w projekcie? Czy dać 20cm betonu?
Co Pan o tym sadzi?

Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

micmac23temat nr 308-2041
visibility czytano 701 razy

Niwelacja betonu przed naniesieniem hydroizolacji i termoizolacji podłogi


Witam,
Czym wyrównać beton podłogi na gruncie przed ułożeniem styropianu, tak żeby nie klawiszował. Różnica około 1-2 cm, który ze sposobów będzie odpowiedni styrobeton, piasek suszony a może coś innego? Ostatnio na portalu aukcyjnym widziałem podsypkę wyrównująca (wapienno-kwarcowa).

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe błędy wykonawcze hydroizolacje termoizolacje podłogi porady inwestorom porady wykonawcom naprawy

MariuszMasztemat nr 308-2048
visibility czytano 291 razy

Analizy energetyczne i ekonomiczne do projektu budowlanego


Szanowny Panie

 

przygotowuję się właśnie do zlecenia projektu budowy domu jednorodzinnego, z założenia ma to być dom energooszczędny (lepsze ocieplenie, rekuperacja, okna o współczynniku przenikania < 1). Jestem zainteresowany zleceniem przeprowadzenia analiz cieplno-wilgotnościowych i ekonomicznych o jakich Pan mówi na wykładzie tu w portalu BDB.

 

Dom miałby być umieszczony w Kutnie, woj. łódzkie. Powierzchnia ok. 200m2.

Rozważam konstrukcję ścian z bloczka silikatowego 24cmalbo ceramiki.

Proszę o określenie zawartości takich analiz.

 

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inwestorom projektowanie projekty budowlane

MKKOtemat nr 308-2051
visibility czytano 397 razy

Osiadanie podłogi i spękania ścian - czy to po deszczach?


Szanowny Panie,
chciałbym przedstawić swój problem. Mieszkamy w nowym domu od 4 lat. Jest wybudowany z ytonga odm. 400 gr 36,5 cm, ścianki działowe też z ytonga odm. 600, gr. 11.5 cm (nie ma nośnych wewnętrznych). Fundament i konstrukcja dostosowane do kategorii szkód  górniczych (m. in.odpowiednie stężenia, wieńce, grubość ścian fundamentu 30 cm, beton B15).
Pod fundament usunięto humus, wybrano także ziemię na głębokość ok. 80 cm
(po zbudowaniu fundamentu nadsypywano wokół 20-30 cm ziemi). Podłoga na gruncie, fundament wypełniony piaskiem (przywiozłem go ok. 130 m3), zagęszczonym zagęszczarką. Na tym chudy beton (10 cm), XPS (15 cm), w nim instalacje c.w.u. i c.o. w peszlu (rury pex-al-pex) i zbrojona siatką wylewka, 5 cm grubości, po czym mozaika parkietowa.

W tym roku, po intensywnych, kilkudniowych opadach grunt wokół budynku wręcz przestał
przyjmować wody opadowe i przez 1 dzień przed domem utrzymywała się duża
kałuża, co nigdy przedtem nie miało miejsca. Ostatnio zauważyliśmy pękanie ścian działowych w części domu oraz osiadanie podłogi. W tej chwili pęknięcia i szczeliny
ściany i podłogi mają max. po 1-1,5 cm.

Znajomy inżynier poradził by wykonać badania stanu gruntu wokół budynku oraz pod podłogami. Zleciłem wykonanie badań georadarowych w tych strefach. Badania wykazały, że:
"1). Wokół budynku występuje układ warstw gruntu typowy dla zasypanych po robotach wykopów i pewnym samo- lub mechanicznym zagęszczeniu. Na głębokości ok. 4,0 m p.p.t. występuje zwierciadło wody gruntowej. Miejsc i przestrzeni zawieszonych w gruncie nie stwierdzono.
2). Pod podłogami na gruncie stwierdzono występowanie ugięć warstw gruntu pod pomieszczeniami gdzie występują zapadnięcia podłogi i pękaniu ścian działowych. Na pozostałej powierzchni parteru nie występują ugięcia warstw gruntu".

Pojawił się też nowy element: wykonaliśmy inspekcję kanalizacji kamerą, która wykazała, że woda z wanny w łazience nie schodzi w ogóle do głównej kanalizacji. W całości spływa do podsypki piaskowej. Rura podejściowa do tej wanny jest prawdopodobnie rozłączona. Na głębokości ok. 0,8 metra widać zatkanie tej rury piaskiem.

Co mamy robić w tej sytuacji? Skąd takie objawy i jak zaradzić?
Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Jacek Ltemat nr 308-2053
visibility czytano 293 razy

Zalewane wodą piwnice domu jednorodzinnego, mimo akcji fachowców


Witam,

Wracam do Pana po pomoc. Może Pan pamięta, kilka lat temu zwracałem się po pomoc z zalewaniem piwnic wodą, ale podane wtedy przez Pana rozwiązania wydały mi się zbyt drogie na tle propozycji kilku firm budowlanych z doświadczeniem w tych sprawach. Niestety zawierzyłem im, wydałem prawie 50 tysięcy złotych i jak było źle tak jest nadal i się nic nie poprawiło.


Przypomnę więc jak się sprawy mają. Mam kłopot bo piwnica w domu od 2010r. jest zalewana przez wody gruntowe. Dom budowałem 28 lat temu i wtedy nie było mowy o żadnych wodach gruntowych. Najbliższa woda była położona 23 m poniżej terenu a w wykopach był czysty i suchy piasek. Sytuacja zmieniła się w 2010 i podczas nawalnych deszczy w piwnicy pojawiła się woda stopniowo osiągając wysokość do 60 cm od posadzki. Jedynie rok 2012 był dla piwnicy suchy ale potem woda pojawiała się na nowo.


Ławy były wylane z betonu prosto w grunt. Przykryte 2 razy papą celem izolacji fundamentu odscian. Z zewnątrz dano lepik zgodnie z projektem. Podłoga w piwnicy to warstwa keramzytu. Na keramzyt wylewka betonowa.Następnie styropian dla instalacji mat grzewczych (obecnie nie działa). Na to położona wylewka i następnie płytka gresowa. Cały dom jest podpiwniczony. Wysokość piwnicy 2,20 m.

Potem przyszła firma która miała problem rozwiązać i wykonała drenaż ale zrobiono źle gdyż do spodu fundamentu pozostał jeszcze 1m. No i nie ma w okolicy kanału melioracyjnego do którego można byłoby przesłać wodę, więc woda stoi w drenażu. Fachowcy skuli sporo tynków w piwnicy ponoć żeby ściany szybciej wysychały.

Potem zleciłem wykonanie badań geologicznych i te wykazały że wokół ław fundamentów i 2 m niżej jest piasek, ale pod nim leży twarda glina która wody opadowej nie przepuszcza. Po ulewnych deszczach poziom wody w gruncie się podnosi do 1,2 m poniżej terenu - tak opisał geolog.

Teraz wiem że jednak musi być cały program technologii robót do wykonania, a nie pomysły firm i innych fachowców. Bardzo Pana proszę o przedstawienie możliwych do zastosowania metod poradzenia z zalewaniem piwnicy wodą i podania orientacyjnych kosztów każdej z nich.

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady inwestorom błędy wykonawcze zawilgocenia wycieki wady budynku

mrpitertemat nr 308-2065
visibility czytano 840 razy

Przejście przez fundament rury doprowadzającej powietrze do kominka


Panie Jerzy,
mam pytanie o doprowadzenie powietrza do kominka. Załączam dwa obrazki z wycinkiem ściany fundamentowej. Jeden obrazek oryginalny, drugi z naniesionymi przeze mnie rurami. Powietrze do kominka ma być doprowadzane rurą HDPCV 160mm. Na rysunku naniosłem rurę osłonową 200mm jako przepust w ścianie fundamentowej i potem rurę właściwą. Myślałem o tym aby poprowadzić te rury w warstwie kruszywa, ale obawiam się tego, że skoro warstwa kruszywa ma mieć 20cm a rura HDPCV 160mm to pod rurą i nad rurą będzie tylko 2cm kruszywa. Czy to stanowi jakiś problem?

Ponadto, zastanawiam się czy przy zasypywaniu wykopu kruszywem, nie będzie ono uciekało tym 20cm przepustem i co gorsza czy nie będzie kruszywo później uciekało szczeliną między rurą osłonową a rurą właściwą już po wylaniu betonu podkładowego podłogi na gruncie co spowoduje pękanie tegoż betonu?

A może rura doprowadzająca powietrze do kominka w ogóle nie musi mieć przepustu szerszego od jej średnicy tylko mogę już w murze na sztywno zamurować rurę fi 160?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki porady inwestorom porady wykonawcom

habitattemat nr 308-2066
visibility czytano 337 razy

Maty i taśmy grzejne - czy przydatne alergikom?


Dzień dobry Panie Jerzy.
Zwracam się do Pana z zapytaniem co Pan sądzi o tego typu ogrzewaniu:
https://redsnake.pl/
Inwestorzy (z zawodu elektrycy) oczekują ode mnie odpowiedzi, sami znaleźli producenta tego systemu, a ja wciąż studiuję Pańską książkę oraz zasoby BDB pogłębiając wiedzę nt fizyki budowli stąd też moje zapytanie.
Dzieci inwestorów są alergikami (kurz, trawy etc). Producent przekonywał ich, że w odróżnieniu do tradycyjnego ogrzewania podłogowego, w ich systemie folii grzewczych kurz się "zupełnie nie unosi" z uwagi na sposób rozprzestrzeniania ciepła.
Proszę o analizę i opinię ekspercką.

pozdrawiam serdecznie
T.K.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli ogrzewanie podłogowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Zbizagtemat nr 308-2096
visibility czytano 505 razy

Ratowanie hydroizolacji fundamentu


Szanowny Panie Jerzy

Zanim przejdę do istoty mojego problemu, chciałbym Panu podziękować za Pański wysiłek włożony w propagowanie i tłumaczenie zagadnień związanych z szeroko rozumianym budownictwem. Potrafi Pan w sposób rzetelny, jasny i prosty przedstawić zjawiska fizykochemiczne oraz ich konsekwencje.

Niestety, za późno dostałem Pana książkę i dostęp do wiedzy na portalu, ale cóż zrobić? Przynajmniej wiem, co do tej pory zrobiłem źle. Mogę, patrząc w projekt budynku wyłapać błędy projektowe (takie jak zlewozmywak w kuchni pod oknem). O perypetiach z hurtownikami, wykonawcami nie będę wspominać. Czytając wiele porad budowlanych na portalu, nie znalazłem podobnego problemu do mojego. Z tego powodu proszę Pana o pomoc.

Na początku przedstawiam stan budowy na dziś:
W terenie gliniastym został zrobiony szeroki wykop pod ławę fundamentową z odejściem do studzienki odwadniającej, w związku z możliwością zalania deszczem. Z jednej strony wykop jest dość głęboki, ponieważ teren jest pochylony (nachylenie 4%). Sama głębokość posadowienia fundamentów została określona po badaniach geologicznych na jednorodnej warstwie. Oczywiście został spełniony warunek usadowienia ławy poniżej poziomu przemarzania. Ława ma wysokość 35 cm i szerokość 65 cm. Poza tym planowane jest wymurowanie 9 warstw bloczków o wysokości 14 cm. Wokół budynku planuję zrobić drenaż.

Na dno wykopu dzięki poradzie KB wylałem beton chudziak. Na tę warstwę (niestety bez izolacji) wylałem ławę fundamentową (c20/25 w8). Po ok. 10 dniach została nałożona tylko na wierzchu warstwa Izohandysperbitu. Malowałem to 3 razy dzień po dniu, wyszło ok 55kg na 35m2. Co daje 1,57kg/m2.

Schemat ideowy fundamentów mojego domu przedstawia rysunek 1.9.-10 ze strony 162 pana książki. Poza kilkoma szczegółami. W moim projekcie nie ma wieńca. Na to miejsce mamy „pustak cokołowy izolacyjny”. Ściana powyżej tego pustaka jest jednorodna. U Pana, jak mi się wydaje, pierwszy pustak nad wieńcem powinien mieć lepsze parametry cieplne. Logika zabezpieczenia termicznego budynku podobna. Przekrój w kolejności od zewnątrz to folia kubełkowa, polistyren 10cm, dysperbit x3, bloczek, dysperbit x3. Pod bloczkami na ławie papa termozgrzewalna. Ja jednak zrobię ścianę fundamentową zgodnie z pana propozycją z rysunku umieszczonego w książce (masa polimerowo-bitumiczna, wewnętrzna termoizolacja ściany, itd.).

Nasuwają się następujące pytania:

1. W tym momencie wierzch ławy fundamentowej jest pomalowany dysperbitem. (Jak rozumiem, dysperbit jest emulsją bitumiczną?) Czy powinienem w jakiś sposób zabezpieczyć boczne ściany ławy? Skoro nie ma hydroizolacji od dołu na chudziaku. Prawdopodobnie nie ma to sensu?

2. Czy mogę na taką ilość dysperbitu ok. 1,57kg/m2 położyć papę termozgrzewalną?
Jeśli tak to jaką? Niestety nie doszukałem się konkretniejszych informacji. Czy chodzi o papę modyfikowaną SBS? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

3. Czy papa powinna pokrywać cały wierzch ławy? Czy może lepiej będzie podłożyć tylko pod bloczki plus kilka cm, aby zmieścić fasetę?

4. Na papę powinienem nałożyć folię hdpe gładką. Jaką grubość?

5. Na rysunku hydroizolacja pionowa oznaczona jest jako 7. Czyli masa polimerowo-bitumiczna po zagruntowaniu emulsją bitumiczną. Owa emulsja to dysperbit?

6. Kwestia wieńca. Jeszcze tego nie konsultowałem z KB. Myślę, że przy takiej wysokości ściany fundamentowej (ok. 135 cm) a co za tym idzie ilości warstw bloczków, powinniśmy zrobić wieniec. Mam rację? Przy okazji równomierne obsypywanie ścian od wewnątrz i zewnątrz.

7. Ściany domu planuję zrobić z silikatu. Z informacji uzyskanych z Pana portalu, w miejscu łączenia podłogi i ścian może pojawić się problem za niskiej temperatury i skraplania się wody. Pan doradza, aby nie kombinować z powiększaniem grubości termoizolacji w strefie cokołowej. Lepiej jest użyć odpowiednich materiałów na pierwsze warstwy ściany. Co Pan poleca w tej sytuacji?

8. Ostatnie pytanie dotyczy fasety i papy. Czy pod fasetę na papę i warstwę istniejącego już dysperbitu powinienem nałożyć masę polimerowo-bitumiczną? Po czym wszystko jeszcze raz zabezpieczyć masą? To znaczy pomalować masą polimerowo-bitumiczną ścianę z bloczków, fasetę oraz papę pokrytą wcześniejszą warstwą?

Mam nadzieję, że pomoże mi Pan wyjaśnić powyższe kwestie. Z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

MarekBtemat nr 308-2103
visibility czytano 471 razy

Czy każda termorenowacja budynku jest opłacalna?


Dom z lat 70. w środkowej Wielkopolsce, z dachem dwuspadowym, usytuowany ścianami szczytowymi w osi północ-południe. 10 lat temu podczas remontu elewacji została wykonana termoizolacja (15 cm, styropian) ścian wschodniej i zachodniej ponieważ na północna i południowa (ściany szczytowe) dach był wykonany na równo z murem. Teraz przy okazji remontu dachu kalenica jest wydłużana, powstaje więc miejsce na termoizolacje. Planowane jest wykonanie jej tylko na ścianie północnej "bo od południa przecież i tak grzeje".
Mogę prosić o komentarz i argumenty, które przekonają właściciela że to być może niewłaściwa droga?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne termoizolacje termorenowacja porady inwestorom

mrpitertemat nr 308-2104
visibility czytano 155 razy

Projektowanie detalu połączenia podłogi na gruncie ze ścianą zewnętrzną


Panie Jerzy,
w moim projekcie nie ma wkładki dylatacyjnej między betonem podkładowym podłogi na gruncie a ścianą fundamentową. Zamiast tego jest folia kubełkowa kubełkami w stronę betonu. Czy tak może być? Można uznać, że ta folia i kubełki będą dylatacją czy muszę te folię obciąć i wkleić paski styropianu grubości 1cm? Czym może skutkować brak dylatacji? Chodzi o popękanie betonu a przez to przerwanie izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom projekty wykonawcze projekty budowlane projektowanie dylatacje


 
 
50
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.