porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2869


 
 
287
 
286
 
285
 
284
   ...  
1
 
 
Alina Ś.

dział 308
temat nr 011

Mokre po remoncie ściany w piwnicy kamienicy


... Od dwóch lat eksploatuję pensjonat, który powstał w wyniku remontu i rozbudowy istniejącej kamienicy. W pierwszym roku, po zimie pojawiły się problemy z wilgocią w piwnicach gdzie mamy magazynki restauracji oraz zaplecze gospodarcze kuchni. Mamy takie oto obrazy:

1. Na otynkowanych ścianach wewnętrznych i zewnętrznych nad posadzką na wysokość sięgającą 30-80 cm występują mokre plamy w kolorze brunatnym i szarym.

2. W tych miejscach tynk pęka, kruszy się i odstaje. Są też widoczne grube narośle i plamy w kolorze białym (proszek przypominający sól).

Podczas prac budowlanych przy wykonywaniu posadzek w piwnicach układana była izolacja z papy termozgrzewalnej z wywinięciem na ściany na wysokość 15 cm. W roku ubiegłym ponownie wykonywaliśmy remont w piwnicach: wykonawca skuł tynk na wysokość 1 m od podłóg, uzupełnił nowym tynkiem oraz pomalował w większości farbą emulsyjną a farbą olejną na wysokość 30 cm nad podłogą. Prace te nie dały żadnych pozytywnych skutków, gdyż po tej zimie jest to samo, a farba odstaje całymi płatami i tylko czuć stęchlizną i grzybami.

- Uprzejmie proszę o pomoc! Co mamy zrobić? Sanepid grozi nam zamknięciem kuchni i restauracji.


visibility czytano 1 razy
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: budynki typu "plomba" izolacje przeciwwilgotnościowe remonty zawilgocenia zasolenia zagrzybienia piwnice hydroizolacje renowacje

Alina M.

dział 308
temat nr 012

Wadliwie wykonane ławy fundamentowe


... Pytałam na kilku forach, ale nigdzie nie ma poważnych odpowiedzi. W jednej to nawet chyba jakiś wykonawca bronił kompana "po fachu" pracującego na mojej budowie bo pisze że nic się nie stało. W czym problem? Wynajęłam wykonawcę i mam wątpliwości czy to co on wykonał to jest poprawne? Wykopano rowy pod ławy i zanim przyszłam na budowę to już zastałam wszystko zalane betonem. Nazajutrz wszystko popękało. Zaznaczam, że po zrobieniu wykopów okazało się że wszędzie jest twarda glina i ciężko kopać, więc wykonawca postanowił spłycić wykop o 50 cm twierdząc, że potem dosypie się ziemi wokół domu. Pośpiech w pracach argumentował tym że obawiał się deszczu i zalania wykopów wodą. Dom jest na lekkim wzniesieniu i w projekcie jest ława schodkowa.

Ponieważ moja budowa jest w Białymstoku, bardzo proszę Pana o przyjazd (odpłatnie) i sprawdzenie stanu ław i wyjaśnienie czy można dalej prowadzić roboty czy kazać to poprawić, ale jak? Nakazałam wykonawcy czekać na Pana przyjazd, gdyż chciał już na następny dzień murować fundamenty z bloczków betonowych.


visibility czytano 520 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego ławy schodkowe

Dariusz Klima

dział 308
temat nr 013

Naprawa mokrych piwnic w domu sprzed 20 lat


... Posiadam dom w stanie surowym, który chciałbym wykończyć w większości systemem gospodarczym. Aktualny mój problem to izolacja pionowa ścian fundamentowych. Fundamenty wykonane były ok. 20 lat temu, a ponieważ oprócz jakiejś czarnej emulsji na nich nic więcej nie ma, to chciałbym zrobić izolację jak należy i zaizolować potem styropianem. Budynek jest w całości podpiwniczony. Wody gruntowe są poniżej ławy fundamentowej, więc myślę o lekkiej izolacji przeciw wilgoci.
Zdecydowałem się na odkopanie fundamentów (załączam fotografie), ponieważ wewnątrz piwnicy tuż nad posadzką pojawiła się wilgoć na ścianach. Skułem również wylewkę na podłodze w piwnicy, bo była w wielu miejscach popękana. 
W związku z tym planuję położyć styropian pod wylewką i tu proszę o pomoc. 
Powinienem również nadmienić, iż w roku 1997 podczas powodzi piwnica była zalana do połowy. Obawiam się również o stan izolacji poziomej i chciałbym zabezpieczyć przed przedostawaniem się wody przez złącze ławy ze ścianą.

Bardzo proszę o pomoc w następujących tematach
- jaką wykonać izolację na fundamencie i podłodze piwnicy?
- jakich użyć materiałów?
- w jakiej kolejności przeprowadzić prace?
Ponieważ po dłuższym analizowaniu wielu dyskusji na forach budowlanych jestem zupełnie zdezorientowany, to liczę na Pana pomoc. Proszę o wyrozumiałość, ponieważ nie mam doświadczeń z branżą budowlaną, a wynajmując fachowców chcę mieć kontrolę nad poprawnym wykonaniem ich prac.

visibility czytano 2 razy
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty izolacje przeciwwilgotnościowe remonty zawilgocenia piwnice membrany kubełkowe ocieplenia osuszanie bydynków

Tadeusz Sak

dział 308
temat nr 014

Jakiej grubości ocieplenie z wełny mineralnej na bloczkach silikatowych?


... W projekcie domu, który będę budował, ściany przewidziano z 24 cm Silki ocieplonej od zewnątrz 15 cm wełny mineralnej. Według firmy Xella daje to w efekcie U = 0,220. Chciałbym zapytać, czy warto zwiększyć grubość ocieplenia do 20 cm?


visibility czytano 2612 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne domy jednorodzinne izolacje cieplne porady inwestorom

M. Kalinowski

dział 308
temat nr 015

Przeciekające szczeliny dylatacyjne posadzki i ścian garażu wielopoziomowego


... Eksploatujemy zespół mieszkalny wielorodzinny już po okresie gwarancji a chodzi o posadzki garażowe w dużym kompleksie mieszkaniowym z usługami i garażami podziemnymi w Warszawie. Wykonawca nie zastosował się do projektu budowlanego wykonawczego i zrezygnował z przewidzianej 2-warstwowej hydroizolacji na stropie oraz z wylewki posadzki z betonu grubości 70 mm. Nie wykonał także uszczelniania dylatacji wg projektu. Od strony posadzki do szczelin dylatacyjnych wciśnięto jakiś silikon, a pod stropem wciśnięto akryle.

Rezultatem tego są notoryczne przecieki między poziomami garażu podziemnego - płynie woda i błoto pośniegowe nanoszone przez auta. Poprzez dylatacje i mikropęknięcia w stropie woda z wyższych poziomów ścieka na karoserie samochodów na niższych poziomach. Auta są niszczone a my mamy poważny problem z odszkodowaniami.


Naszym zadaniem jest uszczelnienie tych dylatacji i pęknięć. Przesyłam kilka fotografii z aktualnego stanu. Płyta posadzki pokryta jest warstwami finalnymi o całkowitej grubości ok. 5 mm. Przy pochylniach (podjazdach) na posadzce nie wykonano dylatacji, a nawierzchnia tam pękła nieregularnie. Jakość betonu jest dobra, bo brak złuszczeń krawędzi i odspojeń. Zdjęcie z rysą dotyczy wylewki podjazdu do garażu, a pod tą rysą od spodu na stropie jest normalna dylatacja, podobnie zresztą jak na ścianach - wykonawca nie przeniósł dylatacji, więc tworzy się sama. W innych miejscach z dylatacji ścian też wypływa woda.

- Prosimy o podanie możliwości naprawy tego stanu.


visibility czytano 2 razy
Odpowiedź płatna 1.230,00 zł
patrz także: garaże dylatacje hydroizolacje posadzki betonowe przecieki spękania renowacje

Mirosław B.

dział 308
temat nr 016

Ocieplenia ścian murowanych, a kondensacja pary wodnej


... Dziękuję bardzo za poradę nr 9 - skorzystałem, bo odpowiedź fachowa i o to mnie chodziło. Chciałbym zadać jeszcze kilka pytań:

1. Czy w każdym materiale ściany jednorodnym (np. YTONG, POROTHERM itd.) istnieje zagrożenie powstania strefy kondensacji pary czy tylko w ścianie ocieplanej?

2. Jaki sposób budowy ścian zewnętrznych (z jakich materiałów, jakiej grubości, z ociepleniem czy bez) uważa się za najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę analizy c-w?

3. Czemu nie można przyklejać ocieplenia bezpośrednio na siebie?

4. O ile mniej więcej może się zwiększyć zimą współczynnik przenikania ciepła ścian U wobec obliczanego z powodu większej wilgotności izolacji? Jak zrozumiałem wynika to ze strefy SK? Czy może się zdarzyć (i kiedy), że współczynnik U ściany ocieplonej będzie zimą nawet większy niż ściany nieocieplonej? 

5. Czy wilgoć ze ściany szybciej odparowuje zimą przy ogrzewaniu kominkiem, bo wtedy nie ma wrażenia wilgoci w domu?

6. Czy dla obliczeń, które pan wykonał ma znaczenie, że w pomieszczeniach jest różne wykończenie ścian od środka (glazura + tynk mineralny, tynk mineralny, gładź gipsowa + tynk mineralny), czy jest to bez znaczenia?

7. Czy można stwierdzić bez żmudnych obliczeń, że zastosowanie do ocieplenia styropianu o grubości 2 cm usunęłoby wady wersji ze styropianem 5 cm (pewnie to mało, ale może przynajmniej zlikwidowałoby mostki termiczne, a byłoby mniej ryzykowne?).


visibility czytano 575 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie domy jednorodzinne domy energooszczędne elewacje mostki cieplne

Janusz Citko

dział 308
temat nr 017

Kiedy membrana kubełkami do ściany, a kiedy do gruntu?


... Jestem inżynierem budownictwa pracującym jako kierownik budowy. Chciałbym dowiedzieć się jak to jest z membraną kubełkową? Jest to odwieczny problem na budowach: kubełki do fundamentu czy do gruntu? W naszym środowisku zdania są mocno podzielone.

visibility czytano 932 razy forum komentarzy: 14
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drenaże fundamenty hydroizolacje fundamenty membrany kubełkowe

Andrzej R. architekt

dział 308
temat nr 018

Czy ściany oddychają?


... Swego czasu w jakimś artykule zawarł Pan ciekawą wypowiedź na temat nadużywania słowa ‘oddychanie ścian’ oraz konsekwencji odstępstw od projektu budowlanego. W naszej pracowni architektonicznej właśnie te tematy dyskutujemy przy okazji doboru materiałów ściennych. Chciałem ten artykuł odnaleźć, ale nie mogę znaleźć. - Czy byłby Pan uprzejmy wyjaśnić ten problem jeszcze raz?


visibility czytano 1678 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ruch wilgoci projektowanie

Joanna L.

dział 308
temat nr 019

Zalane stropy i ściany przeciekiem z wyższej kondygnacji


... Kupiłam nowe mieszkanie w stanie developerskim i chcę je wykończyć, ale od tygodnia mam zalane mieszkanie. Piętro wyżej hydraulik źle podłączył instalacje w podłodze i jest wyciek. W kilku pokojach u mnie mam zalania wodą na suficie. Piętro wyżej wyciek został 2 dni temu usunięty ale u mnie nic nie wysycha mimo otwierania okien.

- Kiedy można robić wykończenie?

Fachowiec twierdzi, że można już pracować bez obaw gdyż materiały do szpachlowania też są mokre bo rozrabiane wodą to razem wyschną z mokrymi ścianami i sufitem. Coś mi jednak mówi że to nie prawda.

- Proszę o fachową opinię w tej sprawie.


visibility czytano 85 razy
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty zawilgocenia suszenie wysychanie wykończenia

Piotr Arciszewski

dział 308
temat nr 020

Wykonanie balkonu, podłoga w altanie, wentylacja dachu z deskowaniem


... Jak się cieszę, że powstał taki serwis doradczy bo w internecie same śmieci. Mam 4 pytania:

1. Mam do wykończenia 3 balkony w moim budowanym właśnie domu i nie wiem jak to zrobić. Jeden to przedłużenie stropu i jest bez spadku. Jak go wykończyć, aby woda nie lała się po ścianie, jak zrobić obróbki blacharskie, z czego zrobić izolację, czy robić dodatkową wylewkę betonową (boję się, że balkon będzie za ciężki), czy ocieplać od góry i od dołu (tak jak radzą niektórzy), a z boków? Co zrobić żeby płytki (mrozoodporne oczywiście) nie popękały w przyszłości? Kiedy i jak montować balustrady - przed płytkami czy po ich położeniu?

 

2. Chciałabym również zrobić altanę w ogrodzie. Podłogę miałaby stanowić płyta betonowa, wyłożona płytkami mrozoodpornymi. Wykonawca powiedział, że płyta betonowa może popękać, chyba że się ją zazbroi. Nie wiem jakie ma być zbrojenie czy takie jak do wylewek betonowych? Widziałam u znajomych w nieogrzewanym wiatrołapie popękane płytki.

3. Czy w przypadku pełnego deskowania i papy na dachu, po ociepleniu dachu wełną mineralną muszę zastosować kratki wentylacyjne? Tak radzi dekarz i twierdzi, że teoria mija się z praktyką.  

4. Jak wykonać ocieplenie bocznych ścian lukarn. Ścianki będą wykonane jako deski, papa, mocowany styropian, siatka, klej, tynk. Całość ma ok. 12 cm grubości. Czy muszę jeszcze ocieplić je od środka?


visibility czytano 716 razy forum komentarzy: 19
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony dachy domy jednorodzinne wiatroizolacje


 
 
287
 
286
 
285
 
284
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.