porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 38


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
PiotrekZet

dział 308
temat nr 409

Błędy wykonawcze i projektowe, których być nie powinno


Jeszcze raz ja. Nie mogłem dodać więcej zdjęć w jednym problemie, więc pytam dalej.
1. Po betonowaniu na płycie balkonowej grub. 15 cm pojawiły się pęknięcia. Zbrojenie stanowią dwie siatki prętów średnicy 12 mm. Na balkonie będzie klejona papa. W jaki sposób zabezpieczyć te pęknięcia? Rysy mogły powstać na skutek zbyt małej otuliny. Co zrobić by tego uniknąć w przyszłości? (zdjęcie 1).
2. Zdjęcie 2+3+4 to przykład partactwa murarzy. Prawdopodobnie nie połączyli ściany ze słupem żelbetowym. Zamontowane drzwi są dość ciężkie. Od momentu przekazania mieszkania pojawia się problem z ich zamykaniem i pojawiły się pęknięcia widoczne na zdjęciach. Podejrzewam, że brak połączenia powoduje, że filarek się poddaje. Jak ratować to co jest, bez rozbierania połowy wykończonego mieszkania?
3. Wykonawcy zamocowali słupki od instalacji odgromowej w sposób widoczny na zdjęciu 5, aby nie dziurawić papy. Jak to powinno być poprawnie wykonane?

visibility czytano 172 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe błędy projektowe błędy wykonawcze balkony mury stropodachy porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom instalacje odgromowe

barti

dział 308
temat nr 495

Komin a wiatroizolacja i obróbki blacharskie z blachy cynkowo-tytanowej


Witam, moje pytanie dotyczy obróbki komina zaczynając od przebicia przez membranę dachową, dachówkę, opierzenie, a kończąc na obróbce z blachy na rąbek.

W wielu domach u sąsiadów widzę, że w membranie jest otwór pod komin i nie jest to w żaden sposób uszczelnione. Jest sobie dziura i tyle. Wystarczy że gdzieś dostanie się woda i elegancko spłynie po membranie na komin i zamoczy termoizolacje dachu.

Komin mój jest z gotowych pustaków kominowych. Proszę o poradę jak poprawnie wykonać przebicie komina przez membranę dachową, jak i z czego poprawnie wykonać opierzenie komina, czym wypełnić nacięcie w pustaku kominowym pod blachę opierzeniową oraz jak poprawnie zamontować blachę na rąbek jako obróbka komina?
Dodatkowo czym i w jaki sposób zamontować blachę opierzeniową do komina + jak uniknąć wyginania blachy przez rozszerzalność termiczną blachy (czy tutaj też stosuje się coś w stylu podłużnych otworów jak przy blasze na desce czołowej?), w jaki sposób łączyć ją ze sobą (przy tytan-cynku? Widziałem, że facet to lutował) .
Dodam, że czapkę komina też chcemy zrobić z blachy, a na to zamontować nasadę (kanał spalinowy). Drugi kanał chcemy wykorzystać jako wentylacje kotłowni. I teraz pytanie czy lepiej jest zrobić kratkę wentylacyjną z boku czy nasadę ku gorzę jak w spalinowym?

visibility czytano 533 razy forum komentarzy: 26
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy kominy pokrycia dachowe fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

diakon88

dział 308
temat nr 740

Pytania przed wykonywaniem dachu z deskowaniem i papą


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie dachu.
1. Czytając rozdział 1.6.2. dachy skośne - jaka to folia do wiatroizolacji i paroizolacji w dachu z pełnym deskowaniem? Czym ją przymocować?
2. Rysunek DA-1617 str 234, przedstawia pełne deskowanie bez wiatroizolacji i paroizolacji do jakiego rysunku należy się stosować?
3. Czy deski na pełnym deskowaniu maja być przybite na "zakładkę" coś jak murowanie z pustaka ?
4. Czy można stosować długie deski czy można "sztukować" z krótszych? Jest jakaś różnica ?
5. Jakich gwoździ się używało do deskowania? i w jakich odległościach je przybijać? Czy to zależy od długości deski? Może Pan przypomnieć?
6. Czym przymocować papę na deski?
7. Czy i na jaką zakładkę układać papę na papę?
8. Czy można "sztukować" łaty na których będzie położona blachodachówka, słyszałem że najkrótsze są 4 metrowe. Jakimi gwoździami je przybijać i jakie odległości stosować?
9. Czy deski które miałem do szalowania ław i będę miał do szalowania wieńca można użyć na dach? Czy trzeba je malować impregnować na nowo? Czy mogą to być deski mokre? Na pewno mi zabraknie będę musiał dokupić i podejrzewam że dostanę mokre.
10. Jak powinien być zakończony dach wystający po za dom, bo chcę mieć podbitkę?

Przepraszam za tyle pytań ale chciałbym wszystko mieć na miejscu. Jeżeli na któreś pytanie gdzieś była odpowiedź proszę podać temat bo, trochę szukałem i chyba wyszukiwarka mnie oszukuje.
Pozdrawiam
visibility czytano 990 razy forum komentarzy: 36
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli pokrycia dachowe pokrycia bitumiczne podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom paroizolacje wiatroizolacje

magda710

dział 308
temat nr 775

Termoizolacja nakrokwiowa dachu


Witam serdecznie jaka jest Pana opinia o izolacji nakrokwiowej dachu płytami pir np. thermano. Dziękuję
visibility czytano 620 razy forum komentarzy: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 857

Jak wybrać wykonawcę, by nie stracić?


Witam, jak prawidłowo wybrać : tynkarza, firmę od okien, dekarza do położenia blachodachówki z wykończeniem jej. ? Do każdej z dziedzin posiadam 5 fachowców, każdy mówi że zrobi tak nie inaczej. Od okien jedni chcą bym dał ciepłe parapety inni nie, mówię im jakie chce okna jak otwierane to narzucają swoje wersje, tynkarze jedni cementowo wapienne z worków inni tradycyjne, a jeszcze inny tylko gipsowe. Dekarze to każdy inaczej pomierzył dach. Każdy wyceniał tą samą blachodachówkę modułową i są rozbieżności w ilości. Najbardziej chodzi o to że kilku fachowców co 3-4 dni dzwoni pyta czy się zdecydowałem ? Jak traktować takich ludzi ? Czy powinienem pytać ich najpierw o coś konkretnego ? Większość z nich mówi że mogą pokazać swoje dzieła które wykonali.
visibility czytano 1708 razy forum komentarzy: 105
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane tynki stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV okna dachy pokrycia dachowe wykonawstwo porady inwestorom

klocki

dział 308
temat nr 912

Instalacja odgromowa na dachu pokrytym blachą


Jak to jest, trzeba robić pełną instalacje z drutem na dachu czy można połączyć połać dachu z częścią podziemną instalacji za pomocą klamry na krawędzi dachu ? Niby jest to powszechnie stosowana praktyka ale czy rzeczywiście spełnia swoje zadanie, czyli ochrona budynku przed uszkodzeniem przez wyładowanie? Co z ewentualnym uszkodzeniem pokrycia dachowego, samej blachy lub nawet wyłącznie jego powłoki?
Na zdrowy rozum i przy takim podejściu, to przy blaszanym dachu i blaszanych rynnach odgromówka wcale nie jest potrzebna bo piorun po rynnie w ziemie pójdzie .....
Co z chowaniem drutu odgromowego pod ociepleniem? Przecież wyładowanie powoduje mocne "szarpniecie" drutem. Czy może to doprowadzić do uszkodzenia elewacji?
visibility czytano 163 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akcesoria dachowe instalacje odgromowe porady inwestorom

Kris

dział 308
temat nr 1023

Wentylacja przestrzeni nieogrzewanej i dachu


Witam
Mam dach dwuspadowy ze ścianami szczytowymi i się zastanawiam nad pewnymi kwestiami. Nie rysowałem już dalszych warstw pokrycia dachowego bo by zaciemniło obraz
1. Płyta OSB 3 należy zamontować na jętkach wkrętami do tego przystosowanymi (nośność jętek i konstrukcji dachu to uwzględnia) i w płycie należy wyciąć siatkę otworów o rozstawie 30 cm i średnicy min 20 mm. Płyty należy układać z odstępem między nimi by dodatkowo uzyskać wentylacje. TAK?
2. Czy koniecznie jest zastosowanie wiatroizolacji nr 6 na rysunku na jętkach pod płytą OSB? Przecież, jeżeli dostanie się jakaś wilgoć do wełny pod jętkami to przejdzie przez płytę OSB przez otwory i szczeliny i wydostanie się do kalenicy gdzie jest wiatroizolacja paroprzepuszczalna.
3. Czy należy wyciąć dwa otwory w przeciwległych ścianach szczytowych zaznaczonych na rys jako nr 8.
A może w kalenicy zaznaczonej na rys. nr 0 przeciąć wiatroizolację by zapewnić wentylację? Po przecięciu pewnie istnieje ryzyko zacinania deszczu czy śniegu przez szczelinę wentylacyjną w gąsiora w kalenicy?
4. Jeżeli wywiercę otwory w ścianach szczytowych w celu wentylacji stryszku to przecież należało by zaizolować termicznie wewnętrzne płaszczyzny ścian szczytowych bo stworzy się mostek termiczny i może w pionie przejść do poniższych pomieszczeń. TAK?

visibility czytano 329 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

KrystianZ

dział 308
temat nr 1083

Warstwy dachu dwuspadowego z poddaszem użytkowym


Pytanie dotyczy wentylacji dachu. W moim przypadku będzie dach dwuspadowy 43* powierzchnia dachu ok 200m2, powierzchnie dachu od północy i południa. Nadbitka z boazerii drewnianej.
Kolejność warstw (wg rys. DA-1618) tj:
- płyta g-k, paroizolacja,
- wełna mineralna 10 cm,
- krokiew i wełna pomiędzy nimi,
- wiatroizolacja,
- kontrłaty (tj. przestrzeń wentylująca wełnę),
- pełne deskowanie dachu (ze względu na kuny domowe w okolicy),
- kontrłaty (przestrzeń wentylująca deski?! Gdyż doczytałem że na deski nie musi być stosowana papa lub jeszcze raz wiatroizolacja),
- łaty,
- dachówka ceramiczna.

Oczywiście pamiętam o miejscach ujściu powietrza wentylacji przegród dachu: taśma wentylacyjna w kalenicy + ewentualne dachówki wentylacyjne, a wcześniej przestrzeń w kalenicy w poszyciu.
Dojście powietrza do przestrzeni bezpośrednio pod dachówką wykonam w pasie nadrynnowym/czoło okapu za pomocą siatki przeciw owadom. Natomiast druga przestrzeń bezpośrednio nad krokwiami, aby była dobrze wentylowana należałoby w miejscu nadbitki zwęzić krokwię o grubość nadbitki aby wiatroizolację spuścić bez "wargi" do końca dachu. I tam również powietrze dostarczyć z pasa podrynnowego zakończonego siatką przeciw owadom. Proszę o informację czy dobrze zrozumiałem zastosowanie Pana zaleceń w mojej konstrukcji dachu.
Dziękuję
Krystian Zygmunt

visibility czytano 404 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia pokrycia dachowe podsufitki okapów porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasz Sobierajski

dział 308
temat nr 1218

Piana PUR natryskiwana bezpośrednio na deskowanie pełne


W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, par.321 znajdują się wymagania cyt.:
„1. Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
2. We wnętrzu przegrody, o której mowa w ust.1, nie może występować narastanie w kolejnych latach zawilgocenia spowodowanego kondensacją pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeżeli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt.2.2.4 załącznika nr 2 do rozporządzenia”.
Nie mniej jednak przepis ten jest chyba ignorowany. Od kilku lat na forach budowlanych oraz stronach wykonawców izolacji natryskowej PUR przeczytać można o tym jak poprawnie wykonać izolację pianą PUR natryskiwaną bezpośrednio na deskowanie pełne. Ostatnio zauważyłem jednak większą ostrożność i asekurowanie się wykonawców, być może jest to podyktowane reklamacjami Inwestorów.

Czy spotkał się Pan już z sytuacją, że z powodu wykonania natrysku bezpośrednio na deskowanie pełne lub deskowanie pełne pokryte papą, doszło do zawilgocenia przegrody i rozwoju grzybów pleśniowych?

Jako przykład większej ostrożności zamieszczam cytaty ze strony wykonawcy. Informacje te znajdowały się w dziale Częste pytania:

"Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deskowanie?
Każdorazowo nasz przedstawiciel przyjeżdżając na pomiar dokonuje pomiaru wilgotności więźby dachowej higrometrem i określa indywidualne warunki. Ale głównym założeniem jest poziom wilgotności <11%.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deski przy dachu krytym papą i jaka pianą?
To jest dość specyficzny przypadek i każdorazowo należy skonsultować, bowiem z jednej strony mamy szczelną powierzchnię jaką tworzy papa z drugiej strony nie chcemy tego aż tak szczelnie zamknąć dlatego w takim wypadku zalecane jest położenie piany otwarto komórkowej i oczywiście pomiar wilgotności więźby dachowej przez naszego konsultanta.

Czy występuje efekt skraplania i czy wymagana jest membrana?
Efekt skraplania wynika z różnicy temperatury między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną powyżej 5 cm piany nie występuje już ten efekt, nie ma też konieczności stosowania foli paroizolacyjnej na pianę ale też nie ma przeciwskazań szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć takich jak łazienki czy kuchnie."

Panie Jerzy, tylko, czy zabiegi sugerowane przez wykonawcę pozwolą faktycznie wyeliminować zagrożenie kondensacji pary wodnej?
Trzecie pytanie dotyczy sugerowania przez wykonawców pianki natryskowej, optymalnej grubości izolacji PUR. Sugerują grubość od 15 do 18 cm. Czy ta grubość przypadkiem nie wynika z ograniczeń tej technologii, niż rzetelnej analizy?

visibility czytano 771 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne dachy ocieplenia

Marek Malek

dział 308
temat nr 1230

Termoizolacja stropu, gdy dach jest mało pochylony


Kiedy najwcześniej po wylaniu stropu żelbetowego można przystąpić do układania na nim paroizolacji i termoizolacji z wełny? Na dołączonym zdjęciu jest sufit podwieszany ale będzie wylany strop żelbetowy grubości 18 cm. Dach nad tym stropem jest o dość niskim kącie nachylenia i dotarcie z folią i wełną do murłaty może być bardzo utrudnione po wykonaniu na nim pokrycia. Wykonawca proponuje ułożenie paroizolacji i wełny jeszcze na etapie układania wiatroizolacji ale mam wątpliwości:
1) Czy strop wystarczająco wyschnie zakładając, że minie minimum 3 tyg od jego wylania
2) Czy wełna nie zostanie zamoczona pod wpływem deszczu gdy nie będzie jeszcze pełnego pokrycia a jedynie wiatroizolacja na krokwiach. Należy brać też pod uwagę ewentualne błędy wykonawcze w okolicach kominów, które również mogą spowodować przecieki podczas deszczu.
Jeżeli moje wątpliwości są uzasadnione i jest to zbyt wczesny etap to jak podejść do tematu? Według analiz termoizolacja z wełny ma być grubości 27 cm. Murłata jest wymiarów 14x14 cm i leży bezpośrednio na stropie więc nie ma wystarczająco miejsca aby tyle wełny ułożyć. Może jedynym słusznym rozwiązaniem będzie domurowanie 1 warstwy bloczka z tego samego materiału co ściana (solbet klasy 600) i dopiero na nim ułożyć murłatę?

visibility czytano 243 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia paroizolacje więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.