porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 655


 
 
67
   ...  
55
 
54
 
53
 
52
 
51
   ...  
1
 
 
Maryantemat nr 308-489
visibility czytano 49 razy

Ilość i rozmieszczenie dachówek wentylacyjnych


Proszę o pomoc w określeniu rozmieszczenia oraz ilości dachówek wentylacyjnych na pokryciu dachowym. Dach pokryty będzie dachówką typu karpiówka model KLASSIK firmy Creaton. Pod dachówką wykonane zostanie pełne deskowanie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

klewtemat nr 308-492
visibility czytano 286 razy

Postument pod kominek


Planujemy mieć kominek (palenie "rekreacyjne", a nie ogrzewanie). Czy wylewka pod kominkiem wymaga jakiejś szczególnej uwagi? Budynek jest na płycie fundamentowej ocieplonej 20 cm XPS od spodu, na tym płyta żelbetowa i dodatkowo układamy 9 cm EPS i na to pójdzie 6-7 cm jastrychu cementowego. Planujemy kominek z małym wkładem, zabudowany jakąś lekką zabudową.
Czy fragment posadzki, na której będzie kominek należy oddylatować od reszty posadzki? Czy należy dawać ocieplenie pod ten fragment posadzki? Czy wystarczy taki EPS 100 jak pod resztą posadzek, czy też XPS 300?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki porady inwestorom porady architektom

bartitemat nr 308-495
visibility czytano 534 razy

Komin a wiatroizolacja i obróbki blacharskie z blachy cynkowo-tytanowej


Witam, moje pytanie dotyczy obróbki komina zaczynając od przebicia przez membranę dachową, dachówkę, opierzenie, a kończąc na obróbce z blachy na rąbek.

W wielu domach u sąsiadów widzę, że w membranie jest otwór pod komin i nie jest to w żaden sposób uszczelnione. Jest sobie dziura i tyle. Wystarczy że gdzieś dostanie się woda i elegancko spłynie po membranie na komin i zamoczy termoizolacje dachu.

Komin mój jest z gotowych pustaków kominowych. Proszę o poradę jak poprawnie wykonać przebicie komina przez membranę dachową, jak i z czego poprawnie wykonać opierzenie komina, czym wypełnić nacięcie w pustaku kominowym pod blachę opierzeniową oraz jak poprawnie zamontować blachę na rąbek jako obróbka komina?
Dodatkowo czym i w jaki sposób zamontować blachę opierzeniową do komina + jak uniknąć wyginania blachy przez rozszerzalność termiczną blachy (czy tutaj też stosuje się coś w stylu podłużnych otworów jak przy blasze na desce czołowej?), w jaki sposób łączyć ją ze sobą (przy tytan-cynku? Widziałem, że facet to lutował) .
Dodam, że czapkę komina też chcemy zrobić z blachy, a na to zamontować nasadę (kanał spalinowy). Drugi kanał chcemy wykorzystać jako wentylacje kotłowni. I teraz pytanie czy lepiej jest zrobić kratkę wentylacyjną z boku czy nasadę ku gorzę jak w spalinowym?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy kominy pokrycia dachowe fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

Mateusztemat nr 308-498
visibility czytano 93 razy

Jaki styropian na elewację i jak mocować go na płytach OSB?


1. Zarówno w książce jak i w analizach jako styropian na elewację wskazuje się taki o parametrze CS(10) 70 lub 80 kPa. W handlu te "fasadowe" nie mają podane tego parametru. Dopiero te "dach/podłoga" posiadają taki parametr. CS(10) wiąże się gęstością styropianu, a co za tym idzie z wytrzymałością. Z zestawienia, które zrobiłem domyślam się, że te fasadowe mają CS(10) 50-60. Dlaczego tak istotne jest zastosowanie 70/80 zamiast 50/60?
2. Jak poprawnie zamocować ocieplenie elewacji oparte na styropianie na podłożu z płyt OSB3 22mm? Płytami obite są ściany szczytowe stryszku i są zlicowane z murem z silikatów. Czy klej PU oraz wkręty z talerzykami dociskającymi w ilości 6 szt/m2 będą odpowiednie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom porady inżynierom

T.T.temat nr 308-502
visibility czytano 2695 razy

Popękana farba na elewacji


Co spowodowało taką degradację powłoki malarskiej na elewacji południowej tego budynku jak na zdjęciach?
W budynku są ściany z cegły ceramicznej pełnej grubości 38 cm obustronnie otynkowane tynkiem cementowo-wapiennym. Rodzaj powłoki malarskiej - nieznany.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe elewacje porady architektom

Deeztemat nr 308-551
visibility czytano 195 razy

Stropodach niewentylowany na domu


Mam pytanie - chodzi o stropodach niewentylowany.
Wykonawca proponuje takie rozwiązanie:
Papa nawierzchniowa
Papa
Spadki zrobione z osb wodoodpornej
Styropian fasadowy i pianka
Papa na stropie
Wydaje mi sie, ze przy takim ukladzie jak dostanie sie gdzies woda to bedzie duzy klopot, poniewaz plyty osb beda puchhnac. Jak wyglada sprawa mostkow termicznych w takim ukladzie? Dodatkowe pytanie czy do stropodachu lepiej uzyc styropapy czy uklad tradycyjny ze zwyklym styropianem?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stropodach porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

AWtemat nr 308-558
visibility czytano 319 razy

Taras nad garażem nieogrzewanym - odwodnienie


Taras otoczony ścianką attykową. Czuję pod skórą, że odwodnienie liniowe czy wpusty podłogowe mogą nie być tu najszczęśliwszym rozwiązaniem (choć może się mylę?). Oryginalnie planowałam 2 dziury w ścianie attykowej i puszczenie wody tą drogą do rury spustowej. Potem doszłam do wniosku, że przydałby się jeszcze przelew awaryjny (taras 56m2) a to kolejna dziura (przynajmniej jedna). Stąd pomysł, że może jednak to liniowe (9m dł) i tak chodzę w kółko i myślę. Co się lepiej sprawdzi w takiej sytuacji? Boję się zamarzania wody w liniowym, a odprowadzenie wody przez otwór w ścianie wydaje się kusząco proste z mniejszą ilością problemotwórczych miejsc.
Na tarasie aktualnie w planie:
- podkładki i legary
- hydroizolacja mineralna zbrojona siatką
- szlichta betonowa ze spadkiem 2%
- folia
- XPS 15cm
- papa
- teriva
- tynk wewnętrzny
Dom mój własny, projekt mój własny, wszystko z czasów przed książką. Budowa w trakcie, stropu jeszcze nie ma. Wykonawca ogarnięty, przyjmuje logiczne argumenty i współpraca układa się dobrze :)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne tarasy porady architektom porady inwestorom

pawel88shocktemat nr 308-560
visibility czytano 2061 razy

Hydroizolacja dobudowy typu "plomba"


Witam serdecznie,
Chciałbym prosić o najmniej inwazyjne rozwiązanie, jak powinien być dostawiony budynek typu „plomba” do istniejącego budynku. Rozbudowa dotyczy sali balowej domu weselnego zatem priorytetem jest aby uzyskać większą jednolitą przestrzeń. Dostawiając się do istniejącego budynku jak powinniśmy zbliżyć się do istniejącej ławy/stopy? Konstruktor mówi żeby skuwać część stopy i dostawiać obok nową, ale to nie wydaje się być sensowne, zatem jak to powinno być rozwiązane? W załączeniu przesyłam rysunek. Bardzo proszę o poradę.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom posadowienia

ŁukaszWtemat nr 308-564
visibility czytano 334 razy

Nawiewniki wręgowe (wrębowe)


Czy przy wentylacji grawitacyjnej lub hybrydowej nawiewniki wrębowe sprawdzają się? A może to lepsze rozwiązanie niż te tradycyjne ciśnieniowe frezowanie w ramie okna?
Kilka firm robi takie. Są tańsze w zakupie, bardzo łatwo zamontować je samodzielnie. Można montować po kilka w jednym skrzydle okna, zależy od potrzeb.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa mikroklimat

ŁukaszWtemat nr 308-567
visibility czytano 232 razy

Szprosy międzyszybowe, a izolacja termiczna okna


Domyślam się że wstawienie szprosów między pakietem szyb pogarsza parametry termiczne okna. Ale jak bardzo? Czy to jest w praktyce do pominięcia czy jednak będzie zauważalne zakładając, że szprosy będą tylko pomiędzy jednym pakietem szyb w oknach trzyszbowych i nie będą dotykały szyb ale opierały się o szyby za pomocą silikonowych gumek? Chyba taki szpros jest wykonany z aluminium i oklejony czymś dla koloru.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli okna porady inwestorom porady architektom


 
 
67
   ...  
55
 
54
 
53
 
52
 
51
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.