porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 655


 
 
67
   ...  
44
 
43
 
42
 
41
 
40
   ...  
1
 
 
Piotr Marektemat nr 308-1082
visibility czytano 1010 razy

Wykonanie faset z zastosowaniem hydroizolacji typu KMB


Przymierzam się do wykonania dwóch faset. Pierwsza w pachwinie pomiędzy betonem podkładowym (na którym jest naniesiona izolacja KMB z wypełniaczem styropianowym) a płytą fundamentową (na której się znajdzie ta sama masa polimerowo-bitumiczna). Druga w pachwinie, pomiędzy płytą fundamentową a ścianami z żelbetu.
Proszę o informację z czego najlepiej będzie wykonać pierwszą fasetę w moim przypadku. Taśm DB (Bornit) czy masa KMB wymieszana z piaskiem kwarcowym wg Pana przepisu? Chciałem klin bitumiczny ale obawiam się, że podczas jego zgrzewania ( wtapiania) palnikiem mogę uszkodzić naniesioną na betonie podkładowym już izolację KMB (Fundamentflex 2k) a przy masie KMB wymieszanej z piaskiem kwarcowym znów mam obawy, że można łatwiej popełnić błąd np. zbyt gruba warstwa która może popękać. Dodatkowo są wżery w tej pachwinie (szalunek PF nie przylegał idealnie do betonu podkładowego) na samym styku plyty fundamentowej z betonem podkładowym które rozumiem, że mam wypełnić masą PCC Sperrmortel i później dopiero na to faseta?
Druga faseta (ta na połączeniu płyty fund. z żelbetowymi ścianami) może zostać wykonana z ww produktu czyli Sperrmortel czy musi być elastyczna?
Dodatkowo jeszcze chciałbym zapytać jak poprawnie łączyć izolację KMB na płaskiej powierzchni jeśli została wykonana przerwa podczas nanoszenia masy KMB, czy w ogóle jest dopuszczalne wykonanie izolacji np jednej ściany a po kilku dniach kolejnej tzn częściowe nanoszenie KMB na obiekt? jeśli tak to w którym miejscu najlepiej robić takie przerwy?

Z góry za tą i wszystkie poprzednie porady bardzo Panu dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

KrystianZtemat nr 308-1083
visibility czytano 409 razy

Warstwy dachu dwuspadowego z poddaszem użytkowym


Pytanie dotyczy wentylacji dachu. W moim przypadku będzie dach dwuspadowy 43* powierzchnia dachu ok 200m2, powierzchnie dachu od północy i południa. Nadbitka z boazerii drewnianej.
Kolejność warstw (wg rys. DA-1618) tj:
- płyta g-k, paroizolacja,
- wełna mineralna 10 cm,
- krokiew i wełna pomiędzy nimi,
- wiatroizolacja,
- kontrłaty (tj. przestrzeń wentylująca wełnę),
- pełne deskowanie dachu (ze względu na kuny domowe w okolicy),
- kontrłaty (przestrzeń wentylująca deski?! Gdyż doczytałem że na deski nie musi być stosowana papa lub jeszcze raz wiatroizolacja),
- łaty,
- dachówka ceramiczna.

Oczywiście pamiętam o miejscach ujściu powietrza wentylacji przegród dachu: taśma wentylacyjna w kalenicy + ewentualne dachówki wentylacyjne, a wcześniej przestrzeń w kalenicy w poszyciu.
Dojście powietrza do przestrzeni bezpośrednio pod dachówką wykonam w pasie nadrynnowym/czoło okapu za pomocą siatki przeciw owadom. Natomiast druga przestrzeń bezpośrednio nad krokwiami, aby była dobrze wentylowana należałoby w miejscu nadbitki zwęzić krokwię o grubość nadbitki aby wiatroizolację spuścić bez "wargi" do końca dachu. I tam również powietrze dostarczyć z pasa podrynnowego zakończonego siatką przeciw owadom. Proszę o informację czy dobrze zrozumiałem zastosowanie Pana zaleceń w mojej konstrukcji dachu.
Dziękuję
Krystian Zygmunt

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia pokrycia dachowe podsufitki okapów porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-1086
visibility czytano 397 razy

Fizyka strefy cokołowej domu ocieplonego styropianem


W książce "Sekrety tworzenia ..." na str. 204 mamy rys. FU-075 - Fundament na ławach domu z piwnicą użytkową ... .
W strefie cokołu mamy izolację polimerowo-cementową flex - między ścianą, a ociepleniem (warstwa nr 8). Kwestia potrzeby zastosowania hydroizolacji w strefie cokołowej jest omówiona na str. 170: "Strefa ta jest poddawana oddziaływaniu ... skośnych opadów atmosferycznych rozbryzgujących wodę do 50 cm nad terenem."
Czy w takim bądź razie zakładamy, że izolacja zadziała, jak woda przejdzie przez płytki oraz styropian i dzięki niej nie wniknie w ścianę? Dlaczego nie dać tej izolacji tuż pod płytkami, albo w obydwu miejscach?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli cokoły porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

gabrielka115temat nr 308-1109
visibility czytano 730 razy

Rekuperatory ścienne - wady i zalety


Coraz więcej informacji dociera do mnie o rekuperatorach ściennych (raczej pozytywnych).
1) Jaka jest pana opinia na ten temat?
2) Czy są jakieś minusy takiego rozwiązania?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego rekuperacja rekuperatory ciepła wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-1110
visibility czytano 244 razy

Rola betonu podkładowego ław z betonu z napowietrzonego


Na str. 200 (rys. FU-069), 204 (rys. FU-075) książki "Sekrety tworzenia ...", mamy przedstawione rozwiązanie posadowienia na ławie fundamentowej wykonanej z betonu z domieszką napowietrzającą. Izolacje zaczynają się ponad spodem ławy. Jaka w tym przypadku jest rola betonu podkładowego?
Czy w przypadku budowania od podstaw można z ww. podkładu zrezygnować?
Czy w przypadku podbijania fundamentu można z ww. podkładu zrezygnować?
W tym wypadku zaoszczędzamy przede wszystkim sporo czasu, gdyż podbijanie jest rozłożone na wiele etapów i dla każdego z nich mielibyśmy dodatkowe przerwy technologiczne.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ławy fundamentowe fundamenty podbicia fundamentów porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

darkstemat nr 308-1113
visibility czytano 123 razy

Hydroizolacja fundamentów z polimocznika


Pojawiło się ciekawe pytanie na FB. Czy polimocznik nadaje się do hyroizolacji fundamentów? Jeżeli się nie nadaje to dlaczego się nie nadaje? Prosimy o udzielenie odpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje powłoki chemoodporne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

KrzysztofOstrowskitemat nr 308-1121
visibility czytano 614 razy

Wpływ ogrzewania podłogowego w sypialniach na zdrowie


Witam, w książce znalazłem fragment, który mówi, że nie zaleca się instalacji ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach sypialnianych. Jest to uzasadniane tym, że kurz, mikroorganizmy i inne cząstki w takich pomieszczeniach unoszą się 60-80 cm nad powierzchnią podłogi, czyli na wysokości na której śpimy. Czy opinia ta jest poparta jakimiś badaniami? Jeśli tak, to czy mogę prosić o źródła? Bardzo bym się chciał zapoznać.
Pytam, bo zastanawiam się nad podłogówką w całym domu, a ten fragment mnie zaniepokoił. Jednocześnie znalazłem badania, które twierdzą, że rodzaj ogrzewania ma znikomy wpływ na ilość cząstek unoszących się w powietrzu.

Cytuję: "W wyniku pomiarów stwierdzono, że dla badanych sposobów ogrzewania pomieszczenia łączna ilość cząstek unoszonych w powietrzu jest podobna. W badanym pomieszczeniu wpływ systemu grzewczego na koncentrację cząstek był znacznie mniejszy, niż wpływ stopnia zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego napływającego przez nieszczelności oraz niż wpływ osób użytkujących pomieszczenie."

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-LOD6-0004-0027/c/Gorka.pdf

Pozdrawiam,
KrzysztofOstrowski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

klockitemat nr 308-1130
visibility czytano 335 razy

Dach z krokwiami widocznymi w pomieszczeniu


Chcę wykończyć poddasze w ten sposób żeby dolna część krokwi była widoczna w pomieszczeniach. Jak zamocować folię paroizolacyjną? Czy płyty GK można mocować "na sztywno" bez wieszaków, bezpośrednio do profili przykręconych do krokwi?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom projekty wykonawcze projekty budowlane projektowanie

INNOtemat nr 308-1158
visibility czytano 136 razy

Ocieplenie istniejących ścian od wewnątrz


Panie Jerzy.
Czy istniejące ściany piwnic [wykonane w latach 70-tych z kamienia granitowego (otoczak) na zaprawie cementowej gr.42cm i ścianką z pustaka betonowego szczelinowego od wewnątrz na zaprawie cementowo-wapiennej gr.8cm] da się ocieplić od wewnątrz? Zakładając że:
1.Dopuszczam docieplenie izolacją ok. 10cm. Grubsza zabierze zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu.
2.Dopuszczam też ewentualnie skucie ścianki z bloczka betonowego od wewnątrz i zastąpienie jej izolacją o gr.ok. 18cm co zabierze tyle samo miejsca wewnątrz co wersja z punktu 1
2.Czy trzeba się przekuwać przez ściany wewnętrzne stykające się z murem zewnętrznym tak żeby
zachować ciągłość izolacji?
3.Czy trzeba też docieplać strop nad pomieszczeniem żeby zlikwidować mostek na wieńcu żelbetowym?

Wiem , że to naiwne pytanie i odpowiedź wymaga wykonania analiz cieplno-wilgotnościowych, ale przeszło mi przez myśl, że być może z uwagi na duże doświadczenie jest Pan w stanie szybko ocenić i wykluczyć wyjątkowo trudne przypadki do których być może mój należy? Dodam że jest to kondygnacja z podłogą zagłębioną poniżej terenu średnio ok 1,5m (którą planuję docieplić od zewnątrz przy okazji podbijania fundamentu), a część nadziemna jest od 1 do 2m nad terenem.
Powodem dla którego rozważam ocieplenie od wewnątrz jest chęć wyeksponowania od zewnątrz istniejącej kamieniarki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty porady architektom

Michaltemat nr 308-1159
visibility czytano 282 razy

Posadzki z betonu polerowanego, żywiczne i poliuretanowe


Witam,
ciekawi mnie kwestia dotycząca betonu polerowanego, posadzki ozdobne i dekoracyjne (żywiczne, poliuretanowe). Czy mają one zastosowanie w domach jednorodzinnych? Jak ewentualnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym?
Dziękuję za informacje. Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: posadzki chemoutwardzalne posadzki betonowe posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
67
   ...  
44
 
43
 
42
 
41
 
40
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.