porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 655


 
 
67
   ...  
42
 
41
 
40
 
39
 
38
   ...  
1
 
 
Tomasztemat nr 308-1214
visibility czytano 280 razy

Nieoczekiwane zawilgocenie ściany działowej i nośnej


Ścianki działowe wykonane z pustaków z ceramiki poryzowanej gr. 120 mm. Położone wewnątrz lokalu mieszkalnego na stropie międzykondygnacyjnym. Pokryte obustronnie tynkiem gipsowym gr. 15 mm. Po 10 miesiącach od wykonania jastrychu cementowego i tynkach, na ścianach w strefie przypodłogowej pojawiły się ślady zawilgoceń i wysoleń. Pod jednokrotnie wykonaną powłoką malarską powstały również pęcherze. Badania wilgotnościomierzem pojemnościowym oraz kamerą termowizyjną potwierdziły patologię stanu wilgotnościowego przegród. W niektórych miejscach pojawiły się ogniska grzybów pleśniowych pomimo intensywnej aeracji mieszkania (stale uchylone od 1 miesiąca wszystkie okna). Taki stan również utrzymuje się na ścianach konstrukcyjnych.

Co może być źródłem zawilgocenia? Tynki gipsowe wykonane do poziomu surowego stropu a następnie jastrych cementowy. Czy tynk gipsowy po wysuszeniu zachowa swoje parametry wytrzymałościowe? Czy tynk gipsowy należy w całości usunąć w pasie przypodłogowym, a następnie przystąpić do wysuszenia przegrody przy pomocy np. osuszacza kondensacyjnego? Jakie należy podjąć kroki, aby doprowadzić przegrodę do stanu wilgotności sorpcyjnej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy murowane tynki wewnętrzne tynki gipsowe jastrychy betonowe porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

Michaltemat nr 308-1224
visibility czytano 223 razy

Warstwa szpachlowa bezpośrednio na betonie komórkowym


Witam,
ostatnio natknąłem się na pewny sposób wykonywania "tynków", a mianowicie: pustak beton komórkowy na to siatka i klej. Jak to można traktować, czy taka opcja jest w ogóle brana do analiz? Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

sculptortemat nr 308-1228
visibility czytano 843 razy

Na podłogę ogrzewaną panele winylowe czy laminowane?


Czy jest sens ekonomiczny zastosowania paneli winylowych zamiast laminowanych na posadzkę, gdzie jest ogrzewanie odłogowe? Z tego co udało mi się znaleźć, współczynnik przewodzenia ciepła jest w tych pierwszych znacznie korzystniejszy. Jednakże czy będzie można pochwalić się realnym zyskiem, biorąc pod uwagę wyższą cenę inwestycji i zestawiając ją z rocznym kosztem za ogrzewanie?
Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane podłogi ogrzewanie podłogowe fizyka budowli jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-1235
visibility czytano 242 razy

Wykonanie hydroizolacji na fundamencie z cegieł pokrytym smołą


Projekt budowlany przewiduje wykonanie w istniejącym budynku izolacji przeciwwilgociowej z emulsji bitumicznej i termoizolacyjnej z polistyrenu ekstrudowanego na ścianach fundamentowych zewnętrznych z cegły ceramicznej pełnej. Po dokopaniu ścian okazało się, że są pokryte smołą.
1. W jaki sposób przygotować podłoże pod wykonanie izolacji przeciwwilgociowej? Czy usuwamy smołę poprzez piaskowanie?
2. Po jakim czasie smoła przestaje wydzielać szkodliwe substancje lotne?
3. Po jakim czasie związki zawarte w smole nie doprowadzą do rozpuszczania polistyrenu?
4. Czy materiały na bazie bitumów wykazują przyczepność do podłoża ze smoły?
5. Czy masy hybrydowe można układać na podłoże ze smoły?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje remonty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Magdaatemat nr 308-1238
visibility czytano 224 razy

Taras nie użytkowany


Witam, pytanie o tarasy. W książce mamy omówione tarasy z ostatnią warstwą - płytkami. Co w momencie kiedy nie ma potrzeby układania niczego na tarasie (taras nie użytkowy). Mogę zakończyć na samej hydroizolacji? Wystarczy? Czy położyć na to papę?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom panele PCV porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

pistachtemat nr 308-1239
visibility czytano 231 razy

Balustrada balkonu francuskiego w ościeżu


Proszę o naświetlenie problemów jakie mogą wystąpić po montażu balustrady tak jak na załączonym zdjęciu oraz o wskazanie drogi prawidłowego montażu. Ocieplenie styropianem 20 cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego balkony francuskie porady inwestorom porady wykonawcom panele PCV porady architektom

KatarzynaFtemat nr 308-1245
visibility czytano 335 razy

Nieogrzewany garaż w bryle budynku


Czy na posadzce nieogrzewanego garażu w bryle budynku konieczna jest warstwa styropianu? Wg projektu powinno być 15 cm, ale garaż jest potraktowany jako ogrzewany (jest to niestety błąd, ponieważ zgodnie z założeniami nie miał być ogrzewany).
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego garaże ocieplenia porady inwestorom porady architektom

PawelMtemat nr 308-1246
visibility czytano 285 razy

Posadzki typu mikrocement i mikrobeton


Panie Jerzy a jak w porównaniu do posadzki betonowej wygląda tzw. mikrobeton lub mikrocement (na moją wiedzę to nie powłoki żywiczne/poliuretanowe)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo komunalne budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe porady architektom porady inwestorom posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane posadzki przemysłowe porady architektom porady inwestorom

rydzyktemat nr 308-1247
visibility czytano 265 razy

Przedwojenna kamienica wymagająca remontu


Dzień dobry,
Po konsultacji z architektem postanowiłem wykonać odkrywkę fundamentu kamienicy z 1920 roku w której zamieszkuje podpiwniczenie. 3 piętra, fundament z "betonu" i strop betonowy. Powyżej cegła i stropy drewniane. Na ścianie w piwnicy wykwity soli, całość wilgotna.
Ściana fundamentowa od zew. wygląda w porównaniu do reszty dość solidnie. Odkrywkę zrobiłem w miejscu gdzie była największa wilgotność. Znalazłem dziurę a tam kamień który po prostu wyciągnąłem i dzięki temu odkryłem budowę części lub całości fundamentów.
Mur ma 60 cm i 1,5 m pod ziemią. Warstwy od strony zewnętrznej:
- 2-5 cm jest coś co przypomina beton pokryty zapewne smołą która teraz jest jak sadza - dość solidna warstwa "betonu" - możliwe że później wylewana - tego nie wiem.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami - dłońmi lub miotłą mogę dokopać się na drugą stronę ściany
- 10-20 cm luźno ułożonych na sobie kawałków granitu i otoczaków. Pomiędzy nimi widoczne są przerwy więc tak jak by niczym nie było to połączone i są tam puste przestrzenie. Wiec jak woda się wlała to równomiernie rozlała się po całej ścianie.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami
- 2-5 cm tyku wewnętrznego, farba wew.

Pytania:
1. Czy słyszał Pan o takiej "technologii" budowy i jak to jeszcze wszystko stoi i nie pęka?
2. Wykonanie hydroizolacji pionowej powinno być wykonalne ale poziomej sobie nie wyobrażam. Mieliśmy z architektem pomysł na iniekcje preparatem krzemionkowym ale przy takiej budowie ściany mam wątpliwości. Czy jest Pan w stanie coś doradzić?
3. Na ścianie zew. jest stara hydroizolacja która się utleniła - było to coś smolistego co teraz jest zwietrzałe - domyślam się że usunąć i zagruntować?

Dziura ze zdjęć ma 30 x 30 x 30 cm i umiejscowiona jest jakieś 70 cm pod ziemią w połowie wysokości ściany fundamentowej. Styropian i folia na zdjęciu to pomysł teścia na hydroizolację wykonany 20 lat temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne renowacje remonty kamienice porady architektom porady inwestorom

FelixFtemat nr 308-1250
visibility czytano 357 razy

Czy beton z włóknem rozproszonym jest wodoszczelny?


Trafiłem na taki tekst "marketingowy" na stronie jednej z firm wykonujących płyty fundamentowe:
"Stosujemy beton min. C25/30 z włóknami DRAMIX 3D (zbrojenie rozproszone), co powoduje, że beton jest praktycznie wodoszczelny i nie występuje w jego przypadku efekt kapilarny pojawiający się podczas użycia zwykłego betonu, oraz zbrojeniem tradycyjnym"
- jeżeli to prawda to moje pytanie brzmi - czy można zamiast bet. napowietrzonego (podkład) użyć np: bet. ze zbrojeniem rozproszonym z włókien polipropylenowych jako zamiennik? włókna pp by uniknąć ich korozji chyba, że w tym przypadku, nie miałoby to znaczenia jakie (stalowe czy nie).

Pytanie zasadne jedynie z powodu "plagi bylejakości". Jeżeli ja nie jestem w stanie stwierdzić "organoleptycznie" tudzież "macaniem" (jak Pan pisał) czy beton jest prawidłowy oraz z góry zakładam "bylejakość" po drodze między betoniarnią a wykonaniem - to mogłaby być to jakaś być może "głupo-odporna" alternatywa. Czytałem wszelkie "posty" Pana na forum i trochę się boję bo elementów gdzie "ktoś po drodze" może dać "w torbę" jest sporo (np kierowca doleje wody - co się nadal zdarza). Może też nie jest ona wcale tak "głupo-odporna" jak sobie myślę. Pytanie pewnie bardziej na "prawdy i mity". Nie czekałem na odpowiedź by nie spamować nadmiaru tekstów i odpowiedzi.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli betony specjalne betony zwykłe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
67
   ...  
42
 
41
 
40
 
39
 
38
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.