porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2496


 
 
251
   ...  
240
 
239
 
238
 
237
 
236
   ...  
1
 
 
Grzegorz W.temat nr 308-256
visibility czytano 344 razy

Szczeliny między ociepleniem wełną, a ramą drzwi


Mam pilne pytania jak dokończyć ocieplenie elewacji. Zdjęcia "drzwi" przedstawiają szpary pomiędzy ościeżnicą drzwi tarasowych a założoną wełną 20 cm. Jak je uszczelnić?

Zdjęcie „posadzka” przedstawia wełnę, która dotyka do betonu na tarasie ogrodowym. Jak poprawnie odizolować wełnę by nie ciągnęła wody?

Zdjęcie „garaż” przedstawia ocieplenie ściany fundamentowej i wjazd do garażu, styropian  grubości 14 cm. Jak poprawnie zakończyć ocieplenie biorąc pod uwagę późniejsze obciążenia na wjeździe do garażu?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne drzwi i bramy garażowe posadzki betonowe garaże fundamenty domy energooszczędne tarasy naziemne ocieplenia porady inwestorom

Grzegorz W.temat nr 308-257
visibility czytano 149 razy

Dobór warstw elewacyjnych wg wyników analiz c-w


Chciałem zapytać jak rozumieć wyniki analiz cieplno-wilgotnościowych, które Pan wykonał dla mojego domu. Nie bardzo wiem jakie parametry mam sprawdzać przy doborze masy szpachlowej, podkładu i wyprawy oraz farby.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne elewacje ocieplenia analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom porady wykonawcom

G.J.temat nr 308-259
visibility czytano 54 razy

Błyskawiczny remont podjazdu do magazynu


Zamierzam zrobić nowy podjazd z placu manewrowego do magazynu. Podjazd będzie używany do przemieszania wózka widłowego podnośnikowego z napędem elektrycznym o wadze z ładunkiem 1400 kg (z przodu rolki 80x70 mm - 4 sztuki oraz z tyłu koła 250x75 mm - 2 sztuki). Różnica poziomów miedzy posadzką magazynu a nawierzchnią placu manewrowego wynosi 10 cm. Projektowane pochylenie podjazdu - 5%. Obecny podjazd ma nachylenie 9 % i pozostawia próg o wysokości od 3 do 2 cm. Stan istniejący jak i docelowy przedstawiam na szkicu.

Jakiego materiału użyć do wykonania podjazdu, aby przerwa w pracy magazynu nie była dłuższa niż 60 godzin? Obecnie istniejący podjazd jak i plac manewrowy maja nawierzchnie asfaltową.

Czy uszczelka z włosiem na dole bramy nie będzie stwarzała problemów (magazyn jest ogrzewany do temp. 20 C, ma pow. ok 250 m2, pracuje w nim 2 magazynierów, ma zamontowane 4 wywiewniki w konstrukcji dachowej o średnicy ok. 30 cm każdy, natomiast brak jest otworów nawiewnych, wysokość hali ok. 6 m). Najchętniej nie stosowałbym żadnego uszczelnienia i potraktował szczelinę jako nawiew.

Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: posadzki przemysłowe porady inwestorom

Jerzy Świątektemat nr 308-260
visibility czytano 95 razy

Zamiana muru 3-warstwowego licowego na tynkowany


Wstępne założenie projektu to ściana trójwarstwowa tzn:
A). Porotherm 25 + wełna 16 + pustka powietrzna 3 + cegła betonowa elewacyjna pełna 12.

Zastanawiam się nad zmianą tzn:
B) .Porotherm 25 + wełna 16 + Porotherm 11 + tynk 2

Proszę o radę czy w przypadku B) należy stosować pustkę powietrzną pomiędzy wełną a drugą warstwą porothermu i jak rozwiązać dół i górę muru?

Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy energooszczędne ocieplenia porady architektom porady inwestorom

tomaszmumottemat nr 308-266
visibility czytano 268 razy

Jaki tynk na ceramikę poryzowaną?


Jakie tynki będą lepszą opcją na pustaki ceramiczne - porotherm? Wykonawca poleca mi droższe tynki cementowo-wapienne zewnętrzno-wewnętrzne (dość duży piasek). Przedstawił mi ogromną ilość informacji, dlaczego są lepsze (uznałem to za "marketing" i się nie wsłuchiwałem zbytnio). Ogólnie są zdrowsze, twardsze itd. Twierdził, że jego pracownicy wolą kłaść tynki gipsowe (tańsze), bo łatwiej idzie itd., ale poleca c-w. Niestety nie wiem co będzie lepsze? Chciałbym takie tynki pomalować bez gładzenia (no chyba, że tak nie można?). Z gipsowymi chyba nie byłoby problemu, ale co w przypadku cementowo wapiennych? Jak uzupełniać ewentualne ubytki (szpachlowanie gładzią, szpachlą będzie się rzucać w oczy)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne tarasy tynki tynki wewnętrzne porady inwestorom tynki cem-wapienne tynki gipsowe

Karol Sz.temat nr 308-267
visibility czytano 16 razy

Remont na raty zniszczonej posadzki magazynu serów


Kieruję grupą remontową w Zakładach Mleczarskich i zwracam się z prośbą o podanie rozwiązania jak zaradzić w naszej sytuacji. Mamy poważny problem z posadzkami w magazynach serów:

- liczne spękania rozwartości 0,3-1,0 mm i długości od 15 do 100 cm,

- wiele wykruszeń i łuszczenia wylewki mineralnej jezdnej,

- liczne odspojenia tej wylewki.

Podkład stanowi stary beton B15 z lat 80-tych, który był w fatalnym stanie. Przez kilkanaście lat poddawany był działaniu roztworów solanki i w rezultacie był głęboko zniszczony i wypłukany w górnych warstwach nawierzchni. Były też spękania posadzki. Nie było żadnych dylatacji na posadzkach. Pod posadzką betonową leżącą na gruncie nie było hydroizolacji. Taką posadzkę w 1999 r. po oczyszczeniu zagruntowano i wykonano wylewkę samopoziomującą na grubość od 15 do 45 mm (w zależności od nierówności betonu). Taką technologię renowacji zaproponował nam przedstawiciel handlowy producenta.

Mamy takie obciążenia posadzek:

- obciążenia ruchome: wózki magazynowe ręczne do 500 kg.

- obciążenia statyczne: stalowe regały magazynowe o ładowności ok. 2000 kg.

- obciążenia chemiczne: ściekająca z serów solanka płynie posadzką w kierunku kratek ściekowych.

- obciążenia termiczne: temperatura w pomieszczeniach wynosi +3 do +10 oC.

Wymiary posadzek: 14,50 x 23,00 m. Zakład pracuje na dwie zmiany.

Czy jest jakiś sposób naprawy żeby nie przerywać produkcji?

Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: posadzki chemoodporne posadzki przemysłowe remonty renowacje porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-271
visibility czytano 505 razy

Beton napowietrzony w ławie z wyrostkami i papą na ławie


Czy w ławy z trzpieniami/slupami na gruncie piaszczystym, bez wód gruntowych, z ogólną wilgocią gruntową w postaci podciągania kapilarnego, możemy zastosować beton napowietrzony? Hydroizolacje pozioma na ławie jako papa podkładowa termozgrzewalna 4 mm zgrzana w całości z wyciętymi kwadratami o boku około 20 cm w miejscu wyrostków. Pod kwadratem grunt bitumiczny i pierwsza warstwa hydroizolacji polim-bitumicznej, na wyciętym kwadracie druga warstwa izolacji. Podkład i obie warstwy KMB z wyjściem pod i na papę kilku cm oraz obmazanie wyrostków stalowych masa KMB kilka cm w gorę?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

PiotrekZettemat nr 308-273
visibility czytano 200 razy

Rozterki o balkonach, attykach i naprawach podłoża


Panie Jerzy, stopniowo staram się chłonąc wiedzę zawartą w Pana książce. Stopniowo pojawiają się też różne pytania i wątpliwości, dlatego zwracam się z prośbą o wytłumaczenie.
1. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku kotwa rozporowa nr 45 przebija hydroizolację ściany fundamentowej.Jak rozwiązujemy taką sytuację? Taką i ogólnie kiedy montaż jakiegoś elementu powoduje przebicie termoizolacji? Jak to zabezpieczyć?
2. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku, pomiędzy nadprożem i wieńcem jest oznaczona numerem 30 papa. W jakim celu ona się tam znajduje? I jak rozwiązać ten problem w murze, gdy występują żelbetowe trzpienie?
3. W opisie technologii ocieplenia ścian na str. 246 pisze Pan o proszkowej masie cementowo-polimerowej szybkoschnącej do wyrównania ścian pod ocieplenie. Czy ww. masa to np. MULTI-MORTEL w sklepie na stronie? Czy można opisaną masę stosować do wyrównania każdego podłoża? Czy można nią także wyrównać podłoże pod tynki wewnętrzne? Czy jest to uzasadnione, czy lepiej drobne różnice wyrównać grubością tynku? Czy można nią także zabezpieczyć zbrojenie gdyby w elemencie żelbetowym pojawiły się “raki”?
4. Jak należy rozwiązać obróbkę termiczną i hydroizolacyjną attyki na stropodachu? W książce znalazłem rys. DZ-0339, str. 238. Jest to co prawda attyka dachu zielonego, ale wydaje mi się,że metodyka działania jest podobna? Jeśli chodzi o ten rysunek mam następujące pytania. Czy nie powstanie mostek termiczny jeśli od góry wieniec nie przykryjemy styropianem, tylko pianą i obróbką blacharską? Czy odprowadzając wodę z obróbki na attyce na zewnątrz budynku nie spowodujemy zacieków na elewacji? Czy obróbka attyki na rysunku jest poprawna? Czym zabezpieczyć miejsce przebicia hydroizolacji?
5. Kolejne pytanie dotyczy hydroizolacji balkonu. W książce znalazłem rozwiązanie na rys. 1.9.-46. Chciałbym zapytać o hydroizolacje w przypadku braku muru licowego. Czy hydroizolacje można zrobić na styropianie + klej + siatka? Jak zaizolować poprawnie balkon jeżeli oddajemy go kończąc na wylewce? Czy izolacja jak na rysunku jest poprawna? Jak powinna wyglądać obróbka blacharska w zaznaczonym na rysunku miejscu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: attyki balkony naprawa żelbetu naprawy hydroizolacje doświetlacze porady inwestorom porady wykonawcom

Marian Materskitemat nr 308-274
visibility czytano 391 razy

Obmurowanie cegłą klinkierową komina systemowego


W jaki sposób należy prawidłowo obmurować cegłą klinkierową komin systemowy?

Odpowiedź płatna 492,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominy mury licowe porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

T. Dobrowolskitemat nr 308-275
visibility czytano 874 razy

Poprawne ocieplenie murłaty


Jestem na etapie zakupu materiałów do termoizolacji. W zakresie ocieplenia ścian i stropu sprawa jest prosta - analiza c-w jest jednoznaczna: ściany wełną mineralną 20 cm, strop wełną mineralną 30 cm. Problem dla mnie stanowią następujące elementy:
1. Jak ocieplić murłaty - w załączeniu rysunek. U góry rozwiązanie zgodnie z projektem - murłata na stropie, na dole rozwiązanie preferowane przez wykonawcą - murłata osadzona na nadmurówce z cegły (wysokości 22 cm).
2. W jaki sposób ustrzec się od mostków termicznych, jakimi są podciągi nad tarasem (25cm x 25cm) wraz z osadzonymi na nich murłatami? Czy stosować się w tym przypadku do metod stosowany przy ociepleniu balkonów?


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ocieplenia dachy domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
251
   ...  
240
 
239
 
238
 
237
 
236
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.