porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2496


 
 
251
   ...  
221
 
220
 
219
 
218
 
217
   ...  
1
 
 
Michał K.temat nr 308-484
visibility czytano 333 razy

Dźwięki od sąsiadów zza ściany, a odpowiedzialność dewelopera


Szanowny Panie,
prawdę mówiąc piszę pod wpływem emocji i traktuję Pana jako swoistego rodzaju deskę ostatniego ratunku. Oto rys sytuacji:
Odebrałem na początku maja br. mieszkanie od dewelopera pod Poznaniem. Od początku przez ściany docierają do mnie bardzo uciążliwe odgłosy od sąsiadów (od gotującej się wody w czajniku elektrycznym a kończąc na wkładaniu naczyń do szafek). W mieszkaniu nie można odpoczywać, z sypialni nie korzystam bo graniczy ona z aneksem kuchennym sąsiadów i nie ma możliwości aby zasnąć z powodu hałasów.
Ustaliłem, że zastosowano w ścianie Porotherm Profi 25, który nie spełnia norm akustycznych (tłumi 44dB podczas gdy według normy wartość ta powinna wynosić 50 dB). Dysponuję także zdjęciami z okresu kiedy mieszkanie było budowane, widać na nim ścianę z tego właśnie pustaka. Poza tym deweloper także potwierdził, że z niego zbudowano ścianę graniczącą. Deweloper stwierdził, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z projektem, ale powiedział że "ściana faktycznie nie jest taka jak powinna być" i zaproponował wygłuszenie jej wełną mineralną.
Czy mam szansę na efektywne wymuszenie na deweloperze wygłuszenia wszystkich ścian niezależnie od kosztów? W pokoju będzie konieczne przesunięcie okna. Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za utracony metraż (w  sumie około 1 m2). Czy mogę żądać obniżenia ceny mieszkania? Niektórych ścian nie można wygłuszyć bo juz są tam płytki i instalacje np. w łazience. Na ile deweloper może uciekać od odpowiedzialności twierdząc, że budował zgodnie z projektem? Jak rozegrać ten temat z deweloperem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

Niszczutemat nr 308-486
visibility czytano 269 razy

Termoizolacja fundamentu a ława z betonu napowietrzonego


Pytanie dotyczy analiz c-w dla mojego domu. Z obliczeń wyszło iż fundament powinien być posadowiony na głębokość 1,2 i ocieplony na całej wysokości 14 cm. Co w przypadku gdy chcę zastosować na ławy fundamentowe beton napowietrzony , aby hydroizolację nanieść dopiero na ściany fundamentowe? Xps przykleić na placki z kmb na ławę czy w inny sposób? Czy ma znaczenie że xps jest mocowany do betonu czy do hydroizolacji? Czy dopiero mocować xps od wysokości ścian fundamentowych? Folia kubełkowa od zew ze względu na xps kubełkami do gruntu natomiast od wew z racji braku xps kubełkami do hydroizolacji?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-487
visibility czytano 319 razy

Brak faset przed nanoszeniem masy typu KMB


Mam problem gdyz moj wykonawca nie wykonal hydroizolacji jak jest w książce. Ja z braku czasu (praca) nie wykonalem samodzielnie chodz bardzo chcialem. Mianowicie nie wykonal faset ani na lawie ani na betonie podkładowym. Tlumaczyl to ze nie ma takiej potrzeby. Zamieszczam kilka zdjęć. Od wykonania hydroizolacji minelo tydzien. Da sie jakos je wykonac polaczyc w jakis sposob?

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Deeztemat nr 308-488
visibility czytano 435 razy

Pianobeton na podłogę i dach zamiast styropianu


Panie Jerzy chcialbym, zeby wypowiedzial sie Pan na temat wykorzystania pianobetonu na podlodze oraz na dachu plaskim. Jakie sa jego wady i zalety? Czy mozna np. w przypadku podlogi zrezygnowac z ocieplenia styropianem. Z jakich warstw powinien skladac sie dach plaski jezeli uzyjemy pianobetonu? Jaka jest minimalna grubosc na dach i na podloge?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Maryantemat nr 308-489
visibility czytano 49 razy

Ilość i rozmieszczenie dachówek wentylacyjnych


Proszę o pomoc w określeniu rozmieszczenia oraz ilości dachówek wentylacyjnych na pokryciu dachowym. Dach pokryty będzie dachówką typu karpiówka model KLASSIK firmy Creaton. Pod dachówką wykonane zostanie pełne deskowanie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Łukasz1983temat nr 308-490
visibility czytano 245 razy

Ocena poprawności wykonania więźby dachowej


Panie Jerzy proszę o poradę w kwestii więźby dachowej, jestem przed odbiorem prac przez kierownika budowy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego, zamieszczam kilka zdjęć. Proszę o uwagi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom

bartitemat nr 308-491
visibility czytano 679 razy

Kombinowane rozwiązanie hydroizolacji fundamentu i podestu z kostki brukowej


Witam Panie Jerzy, chciałbym wykonać taras z kostki brukowej i zrobiłem drobny rysunek na podstawie książki i informacji zawartych w grupie na facebooku. Co do hydroizolacji fundamentów to muszę się pogodzić z mokrymi fundamentami, gdyż posłuchałem KB i zastosowałem dysperbit.
W całym domu izolacja pozioma pod pierwszą warstwą bloczków to "plastpapa", i zgodnie z pańskimi wytycznymi będę podcinał bloczki i wtapiał klin bitumiczny.
Rdzenie żelbetowe zaizolowane dwoma warstwami hydroizolacji polimerowo-cementowej typu flex - atlas woder duo (tak kazał KB...)
Hydroizolacja betonu podkładowego to 1 warstwa polimerowo-cementowa sztywna 1,5kg/m2, a druga warstwa to polimerowo-bitumiczna bezrozpuszczalnikowa 1,5kg/m2.

1 - ława fundamentowa z betonu B20
2 - bloczki betonowe
3 - XPS przyklejony do papy bitumicznej za pomocą masy polimerowo-bitumicznej bezrozpuszczalnikowej
4 - drzwi tarasowe / drzwi wejściowe zewnętrzne
5 - termoizolacja pionowa eps 100
5a - termoizolacja pozioma eps 100 (a w garażu XPS)
6 - piasek ze ściany (nie pamiętam jaka to frakcja)
7 - beton podkładowy B15
8 - jastrych betonowy 7 cm z domieszką upłynniająca zbrojony siatką w odległości 1/3 od góry
9 - zagęszczona pospółka żwirowa ls > 97
10 - izolacja pozioma z plastpapy
11 - papa podkładowa bitumiczna Icopal G200 S4
12 - membrana EPDM
13 - hydroizolacja betonu podkładowego ( 1 warstwa polimerowo-cementowa sztywna , 2 warstwa polimerowo-bitumiczna bezrozpuszczalnikowa)
14 - folia PE 0,2
15 - dysperbit
16 - kostka brukowa betonowa pokryta od góry środkiem hydrofobizującym
17 - dylatacja ze styropianu eps 70 - 1cm
18 - fuga cementowa wodoodporna do kostki brukowej
19 - sznur dylatacyjny pokryty uszczelnieniem silikonowym odpornym na UV
+ zapomniałem o krawężnikach, ale osadzone na zaprawie/betonie z domieszką napowietrzającą i również pokryte preparatem hydrofobizującym.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy porady inwestorom

klewtemat nr 308-492
visibility czytano 286 razy

Postument pod kominek


Planujemy mieć kominek (palenie "rekreacyjne", a nie ogrzewanie). Czy wylewka pod kominkiem wymaga jakiejś szczególnej uwagi? Budynek jest na płycie fundamentowej ocieplonej 20 cm XPS od spodu, na tym płyta żelbetowa i dodatkowo układamy 9 cm EPS i na to pójdzie 6-7 cm jastrychu cementowego. Planujemy kominek z małym wkładem, zabudowany jakąś lekką zabudową.
Czy fragment posadzki, na której będzie kominek należy oddylatować od reszty posadzki? Czy należy dawać ocieplenie pod ten fragment posadzki? Czy wystarczy taki EPS 100 jak pod resztą posadzek, czy też XPS 300?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki porady inwestorom porady architektom

diakon88temat nr 308-493
visibility czytano 625 razy

Przyłącze kanalizacyjne


Jak prawidłowo wyprowadzić rurę do kanalizacji z domu? Muszę przyłączyć się do kanalizacji która jest w drodze przy działce. Przez 25m mojej działki pod ziemią będzie szła kanalizacja którą wprowadzę w dom. Czy rurę trzeba "wyciągnąć" przez fundamenty, pod fundamentami czy w innym miejscu? W jakim miejscu pod garażem, kuchnią czy schodami? I jak prawidłowo zabezpieczyć to miejsce przed zimnem. Murarz powiedział że wyprowadzi mi rurę z domu na odległość 2-3 metry przed dom (ale nie powiedział jak to zrobi) i wtedy tam dalej będę kopać w ziemi aż do drogi by się podłączyć.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne fundamenty porady inwestorom

Piotr P.temat nr 308-494
visibility czytano 673 razy

Dach deskować czy pokryć płytą OSB?


Deskowanie dachu. Czy można zastosować na dach płyty OSB zamiast desek? ostatnio Pan pisał ze są szkodliwe ale jak się to ma do dachu który jest wentylowany i płyty są oddzielone od pomieszczenia wewnętrznego? Dekarz proponuje płyty bo lepiej usztywniają dach.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom


 
 
251
   ...  
221
 
220
 
219
 
218
 
217
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.