porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2502


 
 
252
   ...  
220
 
219
 
218
 
217
 
216
   ...  
1
 
 
pitagorastemat nr 308-507
visibility czytano 429 razy

Hydroizolacja posadowienia na płycie z termoizolacją pod nią


Mam kilka pytań dotyczących płyty fundamentowej (wariant z termoizolacją pod płytą):

1) Projektant nie określił rodzaju hydroizolacji - zamieścił tylko informację że jest wymagana ale do ustalenia na etapie wykonawczym. Wykonawca proponuje zastosowanie folii fundamentowej o grubości 1mm, natomiast w książce proponowana jest masa polimerowo-bitumiczna bezrozpuszczalnikowa. Pytanie - czy folia proponowana przez wykonawcę jest dobrym rozwiązaniem czy lepiej trzymać się masy KMB?

2) Czy poprawne jest zastosowanie hydroizolacji zarówno na warstwie betonu podkładowego jak i dopiero na warstwie styroduru? W książce przykładowe rozwiązanie omawia hydroizolację na warstwie betonu podkładowego, zastanawiam się czy druga wersja również jest poprawna.

3) W książce zawarta jest informacja aby "termoizolację brzegową (poz 7) oraz warstwy leżące pod nią wykonywać jako ostatnie roboty budowlane przy budynku" - czym to jest spowodowane. Przyznam że wygodniej byłoby wykonać ten element na etapie wykonywania płyty.

4) W jednym z miejsc występuje przegłębienie - wykonawca proponuje wykonanie tego elementu (warstwy betonu) bez zachowania "skosów" (rysunek). Czy takie rozwiązanie będzie poprawne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom

tomaszmumottemat nr 308-508
visibility czytano 184 razy

Powłoka epoksydowa na posadzce garażu i kotłowni


Jak przycinać wystającą taśmę dylatacyjną przy ścianach? Na równo z jastrychem czy trochę zostawiać ponad? Jeśli chcę pomalować podłogę w garażu i kotłowni farbą epoksydową, to czym wypełnić dylatację? Sylikon epoksydowy da radę? Mam również w kilku miejscach niedbale wylany jastrych, dylatacja w narożnikach nie dochodzi idealnie do ściany, jest pustka. Czym mogę ją uzupełnić? Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom powłoki chemoodporne

Piotr Mtemat nr 308-509
visibility czytano 111 razy

Hydroizolacja na fundamenty domu


Witam,
proszę o poradę co sądzi Pan o hydroizolacji (na fundamenty oraz ściany fundamentowe) firmy MAPEI PLASTIMUL 2K SUPER. Ściany fundamentowe z bloczków, fundamenty z rdzeniami, na tzw. beton podkładowy pójdzie papa podkładowa zbrojona włóknem szklanym, SBS. Zgodnie z Pana wcześniejszymi poradami szukam izolacji z wypełniaczem polistyrenowym.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom

andretemat nr 308-510
visibility czytano 546 razy

Tynki przed jastrychami i co dalej?


Zrobiliśmy tynki gipsowe (w łazienkach cem-wap) przed wylewkami i chcemy położyć na betonie podkładowym masę KMB. Po tynkowaniu beton ubrudzony jest tynkiem gipsowym. Czy należy całkowicie wyczyścić beton z gipsu czy też wystarczy zeskrobać to co grubsze? Czym najlepiej czyścić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tarasy tynki hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Magda temat nr 308-511
visibility czytano 208 razy

Kiedy układać rury kanalizacyjne w fundamentach?


Witam. Co Pan myśli o tej pracy i o kanalizacji? Czy ona jest skończona? Wcześniejszy post na grupie Domy bez błędów odnośnie kanalizacjo był mój z opisem sytuacji. Już od tamtego momentu wykonawca chciał pieniądze za skończoną pracę i nalicza teraz mi odsetki bo nie chcę zapłacić. Teraz zostawił wszystko jak jest i pomurował tylko ściany, kanalizacja nadal rozłożona. Co Pan myśli o tej pracy?

Wykonawca jest bardzo trudną osobą. Czy będę mogla udostępnić jego dane publicznie na Domy bez błędów, żeby ostrzec innych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Emiliantemat nr 308-512
visibility czytano 126 razy

Płyta domu posadowiona na szkle piankowym


Mój znajomy inwestor chce wylać płytę żelbetową na zagęszczonej warstwie szkła piankowego i uważa że to załatwi termo i hydroizolację, ale mnie się to nie podoba. Obawiam się podniesienia wód gruntowych w trakcie intensywnych opadów,powyżej warstwy szkła, i podciągania wody przez płytę i ściany. Zaznaczam że płyta ma być okrągła, bo to kopuła, a ściany z ytonga energo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom domy kopułowe

WojtekStemat nr 308-513
visibility czytano 768 razy

Roboty fundamentowe i podpodłogowe na gruncie


Mam kilka pytań:
1. Mój kierownik budowy mówił, że wykop nie może być zbyt długo otwarty, ponieważ występuje osiadanie gruntu. Czy może się Pan do tego ustosunkować? Wiadomo, że procesy technologiczne o których niejednokrotnie Pan wspomina sporo trwają. Dodając do tego czas montażowy itp. robi się spory okres czasowy, w którym wykop pozostaje otwarty. Czy faktycznie może to wpłynąć jakoś na budynek? Zależne to jest od rodzaju gruntu? W moim przypadku mam piaski drobne średniozagęszczone.
2. Na rysunku 1.9-11 jest przykład izolacji fundamentu z rdzeniami. Po co jest pozycja 5 - membrana HDPE?
Czy pomiędzy ławą a bloczkami fundamentowymi powinno coś być? Tzn środek gruntujący, papa lub właśnie membrana? Czy murować bloczki bezpośrednio na beton ławy?
3. Czy masę polimerowo-cementową flex można ze sobą łączyć w różnych etapach? Tzn. jakiś fragment zrobić wcześniej, a następnie po danym czasie nanieść inny fragment. Czy trzeba wtedy zespolić je stykowo, czy zakładając nową warstwę na starą? Wiem, że przy masie polimerowo-bitumicznej jest to niemożliwe, ze względu na proces technologiczny wiązania polimerów.
4. Pospółka a piasek zasypowy - niestety niejednokrotnie dzwoniąc po hurtowniach i pytając o pospółkę dostaje odpowiedzi, że to jest tożsame-piasek zasypowy a pospółka i że to tylko różna nazwa. W jaki sposób określić, że pospółka to faktycznie to czym ma być zasypany fundament?
5. Czy kruszywo płukane 8-16 mm nad pospółką można wrzucać mechanicznie np. koparką czy trzeba to nawozić ręcznie?Pisał Pan wcześniej, że wystarczy uklepać te warstwę nie zagęszczając jej mechanicznie.Czy można tutaj popełnić jakiś błąd? Tzn. czy może być taka warstwa kruszywa, źle rozłożona i zagęszczona, uklepana?
6.W jaki sposób położyć bednarkę od uziemienia odgromowego,od betonu podkładowego do strefy cokołowej do puszki kontrolnej? Lepiej puścić ją na warstwie ostatniej, czyli folii kubełkowej i gdzieś przy poziomie gruntu przebić folie kubełkową i wejść w styropian, czy lepiej puścić ją pod folią kubełkową w dolnej części na masie KMB i klinie bitumicznym a w dalszej na styropianie XPS. Chciałbym uzyskać rozwiązanie jak najmniej inwazyjne i ryzykowne do uszkodzenia izolacji, termoizolacji itp.
7.W internecie na pewnych filmach przy wylewaniu betonu podkładowego na kruszywie płukanym zostało zaprezentowane rozwiązanie ściągania i poziomowania podłogi na profilach aluminiowych tzw. "CD". Czy taki patent jest dozwolony? Nie wpływa niekorzystnie na sam beton? Co Pan o tym sądzi, ponieważ pracę ułatwia dość mocno, ale jak juz zdążyłem zauważyć, większość budowlanych usprawnień prowadzi jednak do fuszerek budowlanych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje podłogi porady inwestorom

aneczka85mtemat nr 308-514
visibility czytano 892 razy

Przed rozpoczęciem budowy domu


Wielkimi korkami zbliża się moment rozpoczęcia budowy. Humus zdjęty ale chwilowo pada deszcz więc wstrzymujemy roboty, aż wszystko przeschnie. Mam typowy projekt z Archonu "dom w RODODENDRONACH 26" troszkę zmniejszony. W projekcie mam 4 rdzenie (było 5 ale po zmianach zostało 4). Według opinii geologicznej mamy:
0,00-0,30 warstwa urodzajna
0,30-0,60 glina
0,6-1,30 glina z domieszką piasku.
Wody gruntowej na wys 2 m nie stwierdzono. Głębokość przemarzania przyjęto na 100 cm poniżej terenu. Dom według projektu ma być budowany z porothermu 25 ale ja bardzo bym chciała aby była to silka 24 z dociepleniem grafit 20-25cm. KB nie widzi przeszkód aby zmienić materiał. Pytanie czy trzeba wzmacniać jakoś fundament skoro silka jest cięższa. Czy jeśli chodzi o mój projekt fundamentu to czy mogę kierować się tematem nr 418? rysunek 1.9.11 z betonem zwykłym? Niedługo wyślę Panu projekt do sprawdzenia ale wiem, że czas oczekiwania na odpowiedź jest długi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

sławektemat nr 308-515
visibility czytano 288 razy

Doszczelnianie styropianu pianką na ścianach


Czy przy ocieplaniu budynku styropianem ewentualne szpary pomiędzy płytami należy wypełniać pianką? Podobno to duży błąd bo to jedyna droga ucieczki wilgoci?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Cezary Wielowskitemat nr 308-516
visibility czytano 323 razy

Sufit GK i paroizolacja na styku ze ścianami


Jak wykonać poprawne połączenie sufitu G/K z murem mając na uwadze zapewnienie dylatacji oraz szczelności paroizolacji? (dom parterowy z więźbą z dźwigarów kratownicowych drewnianych)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
252
   ...  
220
 
219
 
218
 
217
 
216
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.