porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2490


 
 
250
   ...  
200
 
199
 
198
 
197
 
196
   ...  
1
 
 
Iwona

dział 308
temat nr 702

Styropian XPS zamiast EPS na cokole budynku


Mam pytanie odnośnie prawidłowej izolacji fundamentu i części cokołu.
W projekcie mam zastosowanie izolacji fundamentu i części cokołu XPS 16 cm i następnie elewacja EPS 25 cm w książce rys.1.11.2 jest zastosowanie uskoku w części cokołu i murów czy w moim przypadku jest prawidłowe zastosowanie jednej grubości? na całość XPS?, wiem że mówił Pan, że w części cokołu EPS200 jeżeli będzie kładziony klinkier.
visibility czytano 381 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły ocieplenia fundamenty porady inwestorom

John Peel

dział 308
temat nr 703

Odstępstwa od wyników analiz c-w


Chciałbym zadać kilka pytań w nawiązaniu do dyskusji na Facebooku odnośnie ewentualnych zmian już po wykonaniu analiz cieplno-wilgotnościowych.
Otóż mój przypadek dotyczy analizy 1998/2018 i jest następujący:

W projekcie ściany parteru i poddasza wykonane są z betonu komórkowego H+H PP4-0,50. Wg producenta lambda wynosi 0,13. Karta techniczna: http://www.hplush.pl/documents/20662/77650/Karta+Techniczna+-+HH+Gold%2B+Bloczki+4%2C0-500.pdf/5b4e656e-20a5-4d36-8429-25eec947d72f

Jednak z obawyprzed utrudnioną dostępnością tych bloczków, do analiz wybrałem bloczki firmy Solbet. Wydaje mi się, że do obliczeń zastosował Pan bloczek Optimal 600kg/m3 o współczynniku lambda 0,17. Czy może Pan to potwierdzić?
Solbet podaje własności bloczków tutaj: https://www.solbet.pl/bloczki.php

Już po wykonaniu analiz udało mi się znaleźć dostawcę bloczków wg projektu: H+H PP4-0,50. O ile dobrze rozumiem, to ich własności są o wiele lepsze (większa wytrzymałość na ściskanie i niższa lambda) aniżeli Solbet zastosowany do obliczeń, dlatego rozważam jednak zastosowanie H+H. Teraz jednak nie wiem, czy możliwe jest ich użycie bez "popsucia" czegoś z analiz.

Innym problemem jest to, że w oryginalnym projekcie na stropie piwnicy jest tylko 5cm styropianu. Pana analiza wskazuje na 10cm. Taki wzrost (o 5cm) w połączeniu z koniecznością zwiększenia jastrychu o 2cm (w projekcie jest tylko 5cm, a niektóre pomieszczenia mają ogrzewanie podłogowe) już znacznie wpływa na wysokości pomieszczeń, na projekt schodów i wymaga sporych korekt w projekcie. Stąd teraz moje wątpliwości, że może jednak udałoby się tak dobrać grubości styropianu na ścianach (piwnica, cokół, elewacja), żeby móc pozostawić te 5cm na podłodze parteru? Z punktu widzenia dostępności styropianu, prawdopodobnie optymalnym rozwiązaniem byłoby: piwnica XPS 15cm, cokół EPS 20cm, elewacja EPS 25cm.
No ale tutaj znowu wątpliwości, czy nie spowoduje to kondensacji.


visibility czytano 1083 razy forum komentarzy: 70
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego ocieplenia podłogi porady inwestorom

Mirosław Małek

dział 308
temat nr 705

Wykwity na pustakach ceramicznych w murze


Panie Jerzy ok 2 tyg. temu wzniesione były mury z pustaka ceramicznego U220, do zaprawy dodawany był zalecany przez Pana środek Neoplast 124. Ostatnio na murze zaobserwowałem białe wykwity, czy to jest normalne? czy należy to jakoś zwalczyć? Najwięcej ich widać na pierwszej warstwie muru zarówno od zew jak i od wew. Wykwity też sporadycznie widoczne są na wyższych partiach mury. Hydroizolacja wykonana była na betonie podkładowym pozioma, a później pionowa na ławie oraz bloczkach betonowych z obu stron. (Fundamentflex - Bornit). Dodatkowo przed położeniem pierwszej warstwy U220 podłożono folię PE. Załączam zdjęcia poglądowe
visibility czytano 379 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze mury porady inwestorom

Nesta

dział 308
temat nr 706

Jaki tynk na beton komórkowy?


Witam,
Chciałbym zapytać jaki będzie najlepszy rodzaj tynku na ściany wewnętrzne dla bloczka komórkowego Ytong 24cm. Bloczki są układane na zaprawie cienko-spoinowej, w pionie na pióro - wpust czy zatem dobrym pomysłem jest przed nakładaniem tynku nałożyć siatkę wzmacniającą zatopioną w kleju aby nie pojawiły się żadne pęknięcia?
Dziękuję za odpowiedź
visibility czytano 301 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki tynki wewnętrzne porady inwestorom

diakon88

dział 308
temat nr 707

Zabezpieczenie termoizolacji fundamentu na zimę


Panie Jerzy, w jaki sposób zabezpieczyć przed zimą, wykończyć wiosną, część membrany, styropian który jest od zewnątrz na bloczkach fundamentowych.

visibility czytano 262 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia porady inwestorom

pawel88shock

dział 308
temat nr 709

Wymagające posadowienie domu w trudnym gruncie


Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu hydroizolacji.
Posadowienie budynku zaprojektowano na głębokości 2.00 ppt – jest to spód ławy, chudziak na 2,10 ppt. Głębokie posadowienie wynika z faktu znajdowania się nasypu niekontrolowanego na działce do głębokości 1,00 ppt.
1. Grunty nośne, na których ma być posadowiony budynek to pyły beżowe o stopniu plastyczności il=0,20. Mając na uwadze, że pyły nie lubią drgań ani wody opadowej, w celu uniknięcia „kłopotów” jakie mogą powstać podczas zagęszczanie albo przez niekorzystne warunki atmosferyczne, chcemy wewnątrz obrysu budynku po całości wylać 5 cm chudego betonu, czy uważa Pan, że jest to sensowny zabieg? Jeżeli wylejemy taki beton czy dodatkowo powinniśmy na nim lać chudziaka 10 cm pod stopy i ławy, czy chudziak pod stopy i ławy powinien być zrobiony najpierw, a dopiero później resztę gruntu zalać 5 cm betonu?
2. Wody gruntowe o zwierciadle napiętym zostały nawiercone na głębokości 4.00 - 3,80 ppt. Zwierciadło stabilizuje się na ok 2,60 - 2,40 ppt. Badania robione były w marcu po roztopach. Czy mając na uwadze występowanie wód na głębokości jak wyżej, można bezpiecznie robić piwnicę nie schodząc poniżej 2,10 ppt?
3. Mając na uwadze, że ponad 1.0 metr głębokości gruntu to nasyp czy powinniśmy wybrać cały nasyp i dopiero gdy dojdziemy do pyłu – gruntu nośnego zalać go 5 cm betonem, czy powinniśmy wymienić grunt aż do spodu ławy.
4. Czy istnieje jakiś kompromis zmieszania gruntu do wypełnienia pod podłogę? W naszym przypadku będzie to dość spora ilość, a chcąc wszystko zagęścić pospółką będzie to trochę kosztowało. Jednak jeżeli nie ma tańszej alternatywy oczywiście zrobimy tak jak być musi.
5. Konstrukcję budynku w głównej mierze stanowią słupy żelbetowe, zatem czy hydroizolacja może być rozwiązana w ten sposób, że na betonie podkładowym pod stopy i ławy dajemy papę podkładową termozgrzewalną, zgrzaną na zakładach. Czy lepiej jest użyć masy KMB a na to membranę HDPE, HDPCV?
Budynek będzie częściowo podpiwniczony, tak jak na załączonym obrazku. Jak rozwiązać ciągłość hydroizolacji ściany fundamentowej i słupów/rdzeni żelbetowych w tej ścianie (szerokość ściany to 24,0 cm a słupów 30,0 cm? )
5. Aby zachować ciągłość hydroizolacji na trzpieniach/słupach, używamy hydroizolacji polimerowo-cementowej sztywnej np. Dichtungsschlämme DS., w miejscu występowania słupów/trzpieni wykonujemy szczotką sizalową zwykłą przy użyciu 2kg/m2 zachodząc 2-3 cm na każdy pręt rdzenia/słupa. Czy trzeba chronić folią kubełkową hydroizolację słupa tj. jest to w książce na stronie 166?

Sledząc forum bdb, sporządziłem następujący harmonogram prac pod swój projekt. Czy mógłby go Pan zweryfikować?

1. Wylewamy beton podkładowy C16/20 – wysokość 10 cm w szalunku – po 2-3h przykrywamy go folią PE 0,2 mm – czekamy ok 3-5dni
Po 3-5 dniach usuwamy folię, czekamy 1 dobę na przeschnięcie betonu
2. Gruntujemy chudziak pod papę podkładową lub pod masę KMB(czy nie lepiej pod papę ze względu na szybszą możliwość przystąpienia do dalszych prac?), np. gruntem BORNIT Grundbit, na to kładziemy folię HDPE lub HDPCV gładką – czekamy do następnego dnia
3. Kładziemy papę termozgrzewalną podkładową 4mm(może jeden pas 33cm dla muru 24cm, tak że po każdej stronie zostanie 4,5cm) zgrzewamy na zakładach, układamy szalunki, kładziemy zbrojenie, wylewamy ławy, po 2-3 godzinach nakrywamy szczelnie folią 0,2 mm od góry – czekamy ok 14 dni.
Już po 2 dniach zdejmujemy ostrożnie szalunki bez uderzania a wyłącznie za pomocą łapki i obcęgów. Szlifujemy wszystkie krawędzie pod kątem 45 stopni. Wykonujemy fasetę na gorąco i przystępujemy do gruntowania bocznych ścianek ławy, a po kilku godzinach nanosimy tam pierwszą warstwę hydroizolacji KMB 1,5kg/m2, po 3-4h nanosimy drugą warstwę taką samą.
Alternatywnie możemy wykonać fasetę gruntując wcześniej ławę i wykonując fasetę z masy KMB zmieszaną z piaskiem kwarcowym w stosunku objętościowym 3:1.
Nakrywamy ławy folią i czekamy do 14 dni.
4. Przed przystępujemy do murowania ścian fundamentowych z bloczka pod ściany fundamentowe kładziemy folię membranę HDPE lub HDPCV gładką, murujemy ściany. Po zakończeniu murowania ścian fundamentowych wylewamy wieniec- po 2-3h przykrywamy go szczelnie folią PE od góry i zostawiamy na 14dni. W międzyczasie sprawdzamy czy wszystkie spoiny są wypełnione zaprawą, jeżeli nie są lub są wżery w bloczkach, miejsca te należy wypełnić szybkowiążącą masą BORNIT Sperrmórtel. Po wykonaniu tej czynności musimy odczekać 24h żeby przejść do gruntowania pod hydroizolację. Po zagruntowaniu wykonujemy fesety z masy KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym o granulacji max. 1mm. w stosunku objętościowym 3:1.
Następnie wykonujemy pierwszą warstwę hydroizolacji KMB packą stalową nierdzewną. Kolejną warstwę hydroizolacji nanosimy nie wcześniej niż po 12h ale nie później niż po 24h.
Hydroizolację na wieńcu– pod ściany parteru a wcześniej na stopach pod słupami należy wykonać z hydroizolacji polimerowo-cementowej sztywnej np. Dichtungsschlämme DS., w miejscu występowania słupów/trzpieni wykonujemy szczotką sizalową zwykłą przy użyciu 2kg/m2 zachodząc 2-3 cm na każdy pręt rdzenia/słupa. Po 24h można murować ściany parteru.
5. Zagęszczamy dopiero 3-4 tygodnie po wymurowaniu ścian fundamentowych oraz wylaniu wieńca nad tą ścianą. Zagęszczanie powinno odbywać się zagęszczarką mechaniczną 500kG jednocześnie na zewnątrz i wewnątrz, każda warstwa powinna przejść 7—8 obejść zagęszczarki. Na pospółce, ułożyć warstwę kruszywa płukanego granulacji 8-16mm a pod nią położyć geowłókninę poliestrową gramatury 110-190g/m2. Warstwy 8/16 nie zagęszczać jedynie lekko uklepać.
Alternatywnie zamiast warstwy 8/16 można zastosować folię kubełkową, kubełkami do góry, sklejoną na złączach taśmą butylową.
Rury odpływów kanalizacyjnych powinny być wykonane zawsze po zasypaniu i zagęszczeniu, następnie w już zagęszczonym gruncie-pospółce kopie się wykopy i układa rury kanalizacyjne z odpowiednim spadkiem. Potem się wykopy zasypuje: najpierw warstwą 25-30 cm i tylko lekko zagęszcza, a kolejne wg punktu aż do zrównania z poziomem wcześniejszym. Pamiętajmy, że wszystkie rury stale stykające się z gruntem muszą być w wersji HDPCV czyli w kolorze pomarańczowym - nigdy szare czy białe!
6. Przed układaniem warstwy betonu podkładowego na styku ze ścianami zamocować pas dylatacji brzegowej ze styropianu EPS-70 grub. 1cm
Wylewamy beton podkładowy podłogi, po 2-3 godzinach przykrywamy go szczelnie folią PE 0,2mm na 5-7 dni. Następnie po sciagnieciu folii czekamy dzień aby beton odparował.
7. Po tym okresie nanosimy grunt np. Bornit Grundbit na beton podkładowy i czekamy 24h
Nanosimy warstwę hydroizolacji KMB i po 12h kolejną.
Czy taki harmonogram prac jest do zaakceptowania?

visibility czytano 350 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Paweł_Q

dział 308
temat nr 710

Uszczelniacz odporny na UV i impregnat do posadzek


Dzień dobry,
Wykonuję wjazd do garażu zgodnie z rysunkiem na stronie 208. Przynajmniej staram się tak wykonać:-) Niestety nie mogę znaleźć w produktach i technologiach na stronie BDB: "odpornego na promieniowanie UV uszczelnienia silikonowego X po zaimpregnowaniu preparatem X". Tak samo poproszę o impregnat do posadzek betonowych. Czy mogę prosić o konkretne produkty?
Dziękuję i pozdrawiam,

visibility czytano 520 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy porady inwestorom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 711

Zamiana materiału ściany garażowej


Takie pytanie bo w analizach w garażu w części mieszkalnej mam cegłę sp1 Przecław gr 25 cm - czy może być MAX Przecław jak mam wykonane ściany zewnętrzne i nośne? czy to mi zmieni coś w analizach bardzo proszę o odpowiedź.
visibility czytano 34 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom

Patataj w Kraj

dział 308
temat nr 712

Stosowanie celulozy do ocieplania dachu


Witam, chciałabym się dowiedzieć kiedy można, a kiedy się nie powinno stosować celulozy do ocieplenia poddasza użytkowego? Dach dwuspadowy z lukarnami kryty membraną i blachodachówką. Producenci i wykonawcy zwykle nie widzą żadnych przeciwwskazań, dlatego chciałabym zasięgnąć informacji na ten temat.
visibility czytano 275 razy forum komentarzy: 8
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy użytkowe porady inwestorom

anield

dział 308
temat nr 713

Odwodnienie stropodachu nad garażem


Witam Panie Jerzy. W załączniku przesyłam zdjęcia projektu naszego stropodachu nad garażem. Proszę o radę w jaki sposób wprowadzić zmianę, tak aby rynna nie przechodziła przez środek garażu, tylko na zewnątrz budynku.

Co jest lepsze na pokrycie stropodachu papa podkładowa i na to papa z wkładka aluminiowa, tak sugeruje kierownik budowy, czy może hydroizolacja epdm jak w projekcie oryginalnym.

Z jakiego materiału lepsze są kanały wentylacyjne do rekuperacji. Mamy wyceny od dwóch firm. Jedna proponuje kanały z aluminium, a druga z tworzywa typu pe-plex.



visibility czytano 146 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna porady inwestorom


 
 
250
   ...  
200
 
199
 
198
 
197
 
196
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.