porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 456


 
 
47
   ...  
30
 
29
 
28
 
27
 
26
   ...  
1
 
 
KrystianZtemat nr 308-1083
visibility czytano 408 razy

Warstwy dachu dwuspadowego z poddaszem użytkowym


Pytanie dotyczy wentylacji dachu. W moim przypadku będzie dach dwuspadowy 43* powierzchnia dachu ok 200m2, powierzchnie dachu od północy i południa. Nadbitka z boazerii drewnianej.
Kolejność warstw (wg rys. DA-1618) tj:
- płyta g-k, paroizolacja,
- wełna mineralna 10 cm,
- krokiew i wełna pomiędzy nimi,
- wiatroizolacja,
- kontrłaty (tj. przestrzeń wentylująca wełnę),
- pełne deskowanie dachu (ze względu na kuny domowe w okolicy),
- kontrłaty (przestrzeń wentylująca deski?! Gdyż doczytałem że na deski nie musi być stosowana papa lub jeszcze raz wiatroizolacja),
- łaty,
- dachówka ceramiczna.

Oczywiście pamiętam o miejscach ujściu powietrza wentylacji przegród dachu: taśma wentylacyjna w kalenicy + ewentualne dachówki wentylacyjne, a wcześniej przestrzeń w kalenicy w poszyciu.
Dojście powietrza do przestrzeni bezpośrednio pod dachówką wykonam w pasie nadrynnowym/czoło okapu za pomocą siatki przeciw owadom. Natomiast druga przestrzeń bezpośrednio nad krokwiami, aby była dobrze wentylowana należałoby w miejscu nadbitki zwęzić krokwię o grubość nadbitki aby wiatroizolację spuścić bez "wargi" do końca dachu. I tam również powietrze dostarczyć z pasa podrynnowego zakończonego siatką przeciw owadom. Proszę o informację czy dobrze zrozumiałem zastosowanie Pana zaleceń w mojej konstrukcji dachu.
Dziękuję
Krystian Zygmunt

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia pokrycia dachowe podsufitki okapów porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-1086
visibility czytano 397 razy

Fizyka strefy cokołowej domu ocieplonego styropianem


W książce "Sekrety tworzenia ..." na str. 204 mamy rys. FU-075 - Fundament na ławach domu z piwnicą użytkową ... .
W strefie cokołu mamy izolację polimerowo-cementową flex - między ścianą, a ociepleniem (warstwa nr 8). Kwestia potrzeby zastosowania hydroizolacji w strefie cokołowej jest omówiona na str. 170: "Strefa ta jest poddawana oddziaływaniu ... skośnych opadów atmosferycznych rozbryzgujących wodę do 50 cm nad terenem."
Czy w takim bądź razie zakładamy, że izolacja zadziała, jak woda przejdzie przez płytki oraz styropian i dzięki niej nie wniknie w ścianę? Dlaczego nie dać tej izolacji tuż pod płytkami, albo w obydwu miejscach?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli cokoły porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-1110
visibility czytano 244 razy

Rola betonu podkładowego ław z betonu z napowietrzonego


Na str. 200 (rys. FU-069), 204 (rys. FU-075) książki "Sekrety tworzenia ...", mamy przedstawione rozwiązanie posadowienia na ławie fundamentowej wykonanej z betonu z domieszką napowietrzającą. Izolacje zaczynają się ponad spodem ławy. Jaka w tym przypadku jest rola betonu podkładowego?
Czy w przypadku budowania od podstaw można z ww. podkładu zrezygnować?
Czy w przypadku podbijania fundamentu można z ww. podkładu zrezygnować?
W tym wypadku zaoszczędzamy przede wszystkim sporo czasu, gdyż podbijanie jest rozłożone na wiele etapów i dla każdego z nich mielibyśmy dodatkowe przerwy technologiczne.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ławy fundamentowe fundamenty podbicia fundamentów porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

darkstemat nr 308-1113
visibility czytano 123 razy

Hydroizolacja fundamentów z polimocznika


Pojawiło się ciekawe pytanie na FB. Czy polimocznik nadaje się do hyroizolacji fundamentów? Jeżeli się nie nadaje to dlaczego się nie nadaje? Prosimy o udzielenie odpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje powłoki chemoodporne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

KrzysztofOstrowskitemat nr 308-1121
visibility czytano 613 razy

Wpływ ogrzewania podłogowego w sypialniach na zdrowie


Witam, w książce znalazłem fragment, który mówi, że nie zaleca się instalacji ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach sypialnianych. Jest to uzasadniane tym, że kurz, mikroorganizmy i inne cząstki w takich pomieszczeniach unoszą się 60-80 cm nad powierzchnią podłogi, czyli na wysokości na której śpimy. Czy opinia ta jest poparta jakimiś badaniami? Jeśli tak, to czy mogę prosić o źródła? Bardzo bym się chciał zapoznać.
Pytam, bo zastanawiam się nad podłogówką w całym domu, a ten fragment mnie zaniepokoił. Jednocześnie znalazłem badania, które twierdzą, że rodzaj ogrzewania ma znikomy wpływ na ilość cząstek unoszących się w powietrzu.

Cytuję: "W wyniku pomiarów stwierdzono, że dla badanych sposobów ogrzewania pomieszczenia łączna ilość cząstek unoszonych w powietrzu jest podobna. W badanym pomieszczeniu wpływ systemu grzewczego na koncentrację cząstek był znacznie mniejszy, niż wpływ stopnia zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego napływającego przez nieszczelności oraz niż wpływ osób użytkujących pomieszczenie."

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-LOD6-0004-0027/c/Gorka.pdf

Pozdrawiam,
KrzysztofOstrowski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

INNOtemat nr 308-1160
visibility czytano 301 razy

Duży czy mały opór dyfuzji hydroizolacji na dachu i tarasie?


Panie Jerzy.
Na stronie 102 swojej książki podaje Pan , że najlepiej stosować jako hydroizolację na stropodachach tradycyjnych papę polimerowo-bitumiczną modyfikowaną SBS, która ma duży opór dyfuzyjny.
Natomiast na stronie 185 na rys.nr 1.9-36, (który jest wynikiem opisanych analiz) wyciąga Pan wniosek, że najlepiej jako hydroizolację na stropodachach tradycyjnych stosować hydroizolację polimerowo-cementową, która ma mały opór dyfuzyjny.
Przeczytałem tekst 2 x bo myślałem, że może błędnie zrozumiałem jego treść i papę polimerowo-bitumiczną proponuje Pan na stropodach odwróconych. Ale wydaje mi się, że dobrze rozumuję i mamy sprzeczne informacje na w/w stronach.
Proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1161
visibility czytano 497 razy

Zamiana wełny mineralnej na drzewną w dachu


Mam pytanie odnośnie wełny drzewnej. Mam analizę dachu i była liczona wełna mineralna. Telefonicznie też dostałem wiadomość, że wełna drzewna ma gorsze parametry a jest droższa. Chciałbym jednak o szczegóły podpytać...
Taki produkt pierwszy lepszy lambda przynajmniej z tego co producent podaje podobna jak większość porządnej klasy na rynku. Najbardziej zastanawia mnie jednak parametr dotyczący ciepła właściwego „c” - aż 2100 J/kgK, czyli 2 x więcej niż mają np. wełny mineralne. Zależy mi na tym aby poddasze zbytnio się nie nagrzewało w lato.
Dwa pytanka:
1) Czy mogę zamienić na wełnę drzewną przy zachowaniu wyników analiz?
2) Czy mogę ewentualnie w jednej z dwóch warstw wrzucić taką wełnę, czyli zrobić połączenie dwóch rodzajów np. skalna + drzewna. Jeśli można to która warstwa ma być tą drzewną?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

kemal111temat nr 308-1162
visibility czytano 342 razy

Łamane, a nie otoczakowe kruszywa płukane pod podłogę i do opaski


Witam. Panie Jerzy czy kruszywo płukane łamane o uziarnieniu 16-32 mm jak na zdjęciu po lewej stronie nadaje się pod beton podkładowy jako warstwa odcinająca podciąganie kapilarne? Czy można je również zastosować na opaskę fundamentową? Cena jego jest korzystniejsza niż płukanego 8-16 mm po prawej stronie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom

gryzlytemat nr 308-1163
visibility czytano 309 razy

Zastosowanie płyt z pianek PIR i PUR do ocieplania ścian metodą BSO (ETICS)


Chciałbym zapytać o zastosowanie płyt PUR/PIR do ocieplenia ścian od zewnątrz. Zauważyłem że takie rozwiązanie nie jest popularne w przypadku ścian dwuwarstwowych wykończonych tynkiem cienkowarstwowym. Wynika to z wyższych kosztów niż popularny EPS czy innych trudności technologicznych?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe ściany ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

vic-tortemat nr 308-1166
visibility czytano 300 razy

Masa do napraw fundamentu i wykonania fasety


Panie Jerzy.
Czytałem w Pana poradach, że fasetki czyli wyoblenia w pachwinach fundamentu należy robić z masy typu KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym 1:1. A czym można wypełniać duże ubytki i wyszczerbienia w bloczkach betonowych bo takich mam murarzy że dużo jest ubytków. 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
47
   ...  
30
 
29
 
28
 
27
 
26
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.