porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1250


 
 
126
   ...  
108
 
107
 
106
 
105
 
104
   ...  
1
 
 
diakon88temat nr 308-537
visibility czytano 262 razy

Jak wybrać odpowiedniego Kierownika Budowy?


Panie Jerzy, czym sugerować się przy wyborze kierownika budowy? Dostałem od koleżanki namiary mówiła że u niej często była (to kobieta) na budowie pilnowała kazała poprawiać wykonawcom. Mieszka ona niedaleko mnie, robiła mi adaptacje projektu i nanosiła zmiany. Ale może trzeba j o coś zapytać? Jakąś umowę trzeba spisać jakie mają być jej obowiązki? Czy przy odbieraniu prac zawsze musi być? Czy warto spotkać się z kilkoma potencjalnymi kierownikami budowy i zobaczyć co każdy powie? Jak sprawdzić czy to co sprawdza odbiera dany kierownik jest zgodne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

bartitemat nr 308-542
visibility czytano 801 razy

Suche tynki w domu - zasady wykonywania


Dobry,
Panie Jerzy piszę z prośbą o opisanie prawidłowej technologi wykonania suchych tynków:
- jak muszą być przygotowane instalacje elektryczne w ścianach (beton komórkowy)?
- jak skorygować jakieś duże odchyły w pionie?
- obróbka okien?
- jak obrabiamy kąty wewnętrzne/zewnętrzne?
- szczeliny między płytami i czy w ogóle je robimy, wypełniamy akrylem czy elastyczna fuga z siatką zbrojącą?
- styk ściana-sufit robimy identycznie jak przy zwykłych tynkach czyli zostawiamy 5 mm szczelinę i wypełniamy akrylem?
- w jaki sposób później mocować do ściany przy suchych tynkach ciężkie półki i inne meble, telewizory żeby nie opadało?
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego gipsy naturalne gipsy syntetyczne gładzie suche tynki porady wykonawcom porady inwestorom

sculptortemat nr 308-548
visibility czytano 283 razy

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym w starym budownictwie


Uprzejmie proszę o pomoc w kwestii renowacji balkonu nad pomieszczeniem ogrzewanym - konkretnie łazienką. W książce jako paroizolacja dla tego typu konstrukcji w pierwszej kolejności zaproponowana jest żywica epoksydowa. Producentów żywic jest sporo, niektórzy mają nawet w swojej ofercie żywice paroprzepuszczalne. Jednakże dla żadnej z nich nie ma podanej wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego wobec pary wodnej. Jak zatem dobrać odpowiednią żywicę do paroizolacji bez informacji jak skutecznie para wodna jest blokowana?

Druga kwestią o którą chciałbym zapytać dotyczy użycia styrobetonu bezpośrednio na dekę, celem wyrównania i wyprowadzenia odpowiedniej płaszczyzny pod warstwę termoizolacji z XPSa. Czy takie rozwiązanie jest akceptowalne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom porady wykonawcom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-550
visibility czytano 1263 razy

Jak układać glazurę i inne okładziny na tynkach gipsowych?


Jak przygotowywać tynki gipsowe pod układanie okładzin ceramicznych?
W ostatnich latach tynki gipsowe stały się normą również w pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki, pralnie, ubikacje. Jak wiadomo, te pomieszczenia najczęściej wykładane są okładzinami ceramicznymi bądź kamieniem, a co za tym idzie tynk gipsowy pod tego typu okładziny musi odpowiednio zostać przygotowany, o czym bardzo często zapominają sami projektanci. Tym sposobem glazurnik musi sam decydować o metodach działania. Wśród wykonawców nie ma wypracowanej jednej reguły postępowania, można by wymienić kilka. Największym zagrożeniem jest zjawisko powstawania "kryształów" na skutek reakcji gips-cement-woda, co może prowadzić do odspajają się okładzin. Dlatego tak ważnym jest odcięcie gipsu od kleju cementowego warstwą hydroizolacyjną przy wilgotności tynku poniżej jednego procenta. Wśród glazurników praktykuje się dwie szkoły.

Pierwsza to zastosowanie tzw. folii w płynie, lecz do tej hydroizolacji należy mieć pewność, że tynk a wręcz cały mur są wzorowo wyschnięte, bowiem ten typ hydroizolacji nie jest paroprzepuszczalny.

Drugą metodą jest stosowanie hydroizolacji paroprzepuszczalnej zwanej inaczej szlamem, co rodzi kolejne obawy, bowiem szlamy zawierają cement, który może być ogniskiem powstawania wcześniej wspomnianych kryształów. Zarówno pierwsza jak i druga metoda wzbudzają wątpliwości i wydaje się, że mogą nie dawać stuprocentowej gwarancji nie występowania negatywnych zjawisk.

Długo by jeszcze mówić o całym procesie przygotowawczym. Jestem jednak ciekaw jak do tego tematu podchodzi fizyka budowli. Bardzo proszę, jeśli to możliwe o szczegółowy opis wszystkich kolejnych czynności jakie powinny wykonać glazurnik przygotowując tynki gipsowe do układania okładzin ceramicznych, jakie powinno się zastosować warstwy, na co zwrócić szczególną uwagę?
Będę też wdzięczny za rozszerzenie całego zagadnienia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego pomieszczenia mokre porady wykonawcom porady inwestorom

Deeztemat nr 308-551
visibility czytano 193 razy

Stropodach niewentylowany na domu


Mam pytanie - chodzi o stropodach niewentylowany.
Wykonawca proponuje takie rozwiązanie:
Papa nawierzchniowa
Papa
Spadki zrobione z osb wodoodpornej
Styropian fasadowy i pianka
Papa na stropie
Wydaje mi sie, ze przy takim ukladzie jak dostanie sie gdzies woda to bedzie duzy klopot, poniewaz plyty osb beda puchhnac. Jak wyglada sprawa mostkow termicznych w takim ukladzie? Dodatkowe pytanie czy do stropodachu lepiej uzyc styropapy czy uklad tradycyjny ze zwyklym styropianem?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stropodach porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-553
visibility czytano 686 razy

Ocieplenie kominów wentylacyjnych i spalinowych


Murujemy kominy wentylacyjne i spalinowy do odpowiedniej wysokości. Zastanawiam się nad ich wykończeniem. W projekcie mam komin północny obłożony styropianem 20 cm a wschodni i zachodni styropianem 10 cm.
1. Z tego co pamiętam z Pana porad styropian to błąd, bardzo proszę o wskazanie jakim materiałem i o jakiej grubości powinienem obłożyć kominy?
2. Skoro mam poddasze nieużytkowe i nieocieplane ( ocieplenie na stropie ) to może nie ma takiej potrzeby żeby obkładać kominy wentylacyjne wschodni i zachodni termoizolacja a zastosować tylko siatkę, klej, tynk min. i farbę?
3. Jeśli wskaże Pan termoizolację na bokach kominów wówczas planuję obłożyć ją siatką i klejem na grzebień 8mm, i wykonać jak elewację czyli tynk mineralny 1,5 mm i farba siliconowa o odpowiednim oporze wobec pary. Mogę tak to wykonać?

Pustaki spalinowe i wentylacyjne są keramzytobetonowe, czapki planuję zaszalować z płyty i wylać z betonu napowietrzonego, dozbroić je prętami fi 4 lub 6 w kształcie haczków. Przez trzy czapki kominowe będzie przechodziło 17 redukcji niesymetrycznych z blachy kwasoodpornej, 14 szt pod turbowenty i 3 szt pod piony kanalizacyjne.
4.Czy muszę te redukcje w miejscu betonu napowietrzonego opasać dylatacją?
5. Planuję jeszcze przykryć czapki z góry blachą w kolorze dachu z wyciętymi otworami na turbowenty celem dodatkowego zabezpieczenia betonu napowietrzonego, czy to dobry pomysł?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy dachy porady wykonawcom porady inwestorom

diakon88temat nr 308-555
visibility czytano 723 razy

Produkty z bazy BDB do zastosowania w robotach budowlanych


Panie Jerzy czy mógłby Pan polecić domieszkę do betonu napowietrzonego, membranę kubełkową, geowłókninę, folię PE, taśmę z kauczuku syntetycznego szerokość 120 mm, masę polimerowo-cementową flex - to takie na początek? W zakładce "produkty" nie ma żadnej. Rozumiem że tych których w ogóle nie ma w serwisie to nie dostaniemy rabatu 20%, to może planuje Pan uzupełnić chociaż o nazwy i opis? Fajnie wiedzieć co jest prawidłowe i polecane.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-561
visibility czytano 488 razy

Wypełnienia otworów w bloczkach z betonu komórkowego


Czym załatać uchwyty do noszenia pustaków Ytong w otworach okiennych i drzwiowych przed wstawieniem stolarki?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: naprawy porady inwestorom porady wykonawcom

pistachtemat nr 308-569
visibility czytano 204 razy

Czy wiatroizolację chronić przed promieniami UV?


Czy membranę dachową należy w jakiś sposób chronić przed promieniowaniem UV od wewnątrz domu? Mam na myśli światło wpadające przez okna, szczelinę przy murłacie itp w czasie zimowego przestoju w budowie. Jeśli tak to w jaki sposób.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Krzysztof Madejtemat nr 308-570
visibility czytano 2085 razy

Kto wykonuje charakterystyki energetyczne i analizy c-w?


Witam,
Po przeczytaniu Pana książki nasunęły się dwa pytania bardzo istotne ponieważ zamierzam w tym roku ocieplić istniejący dom metodą BSO.
Pytanie 1
Kto może sporządzić analizę c-w oraz świadectwo charakterystyki energetycznej i jak można tę osobę sprawdzić? Czy istnieje rejestr osób wykonujących takie usługi?
Pytanie 2
Co wpływa na cenę takiej usługi?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
126
   ...  
108
 
107
 
106
 
105
 
104
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.