porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1247


 
 
126
   ...  
104
 
103
 
102
 
101
 
100
   ...  
1
 
 
ŁukaszW

dział 308
temat nr 666

Łączenie ścian działowych z kominami


Czy można łączyć materiały murując ściany wewnętrzne (działowe, nie nośne)?
Konkretnie chodzi mi o pustak ceramiczny, pustak żużlowy i keramzytowy. Czy jeśli to jest dopuszczalne to czy pomiędzy różne materiały powinno się zrobić dylatacje pionową? Chodzi mi o to by nie było później problemów (pęknięć) po otynkowaniu np. ze względu na zbyt dużą różnicę w rozszerzalności cieplnej tych materiałów itp.
Pytam bo zastanawiam się nad wymurowaniem kominów wentylacyjnych tak by były częścią ściany działowej tak jak to jest pokazane na przykładowych zdjęciach. Zaoszczędzi się w ten sposób miejsca i materiału.

visibility czytano 1080 razy forum komentarzy: 18
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe kominy porady inwestorom porady wykonawcom

Nesta

dział 308
temat nr 667

Kotwienie prętów stalowych w płycie betonowej


Witam wszystkich,
Mam bardzo wielką sprawę nie cierpiącą zwłoki, otóż:
Moja płyta fundamentowa została wylana 2 tygodnie temu w poniedziałek (20/08)
XPS 20cm i beton klasy C30, teraz pan Kierownik zadecydował że chce aby były dodatkowe 3 słupy podpierające strop monolityczny. Kierownik zalecił aby były 3 dodatkowe słupy/trzpienie czyli w sumie trzeba wwiercić i zakleić 12 prętów. Bardzo proszę o poradę jak najlepiej to wykonać, każdy pręt będzie miał średnicę 14mm, w jaki sposób to najlepiej zakleić w betonie?
Dziękuję za odpowiedź
visibility czytano 80 razy forum komentarzy: 10
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kotwienia porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Piotr P.

dział 308
temat nr 694

Naprawa skancerowanego słupa żelbetowego


Witam. Słupy zalane 2 tyg. temu, szalunki zdjęte po dwóch tygodniach. W jednym narożniki złapały do deskowania i się oderwały kawałki betonu. Drugi wyszedł idealnie. Chcę uzupełnić ubytki zaprawą CD26 firmy Ceresit z systemu PCC. Pytanie: czy mogę zrobić to od razu czy jeszcze czekać? Czy należy to najpierw zagruntować?

visibility czytano 329 razy forum komentarzy: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego żelbet - naprawy porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1

dział 308
temat nr 698

Kominki i dachówki wentylacyjne na dachu


Panie Jerzy im więcej czytam o wentylacji dachu to już zaczynam wątpić jak mam zrobić swój. I gdzie rozmieścić dachówki wentylacyjne. Myślałem dać tak: na krokwie wiatroizolacje później kontrłaty i następnie łaty. Dodam że będzie dachówka firmy roben monza plus. I pytanie teraz jak rozmieścić dachówki wentylacyjne? Czy używać taśmy kalenicowej wentylacyjnej także? Załączam zdjęcie dachu z projektu.

Druga sprawa to wentylacja pomieszczeń gdyż nie mam kominków wentylacyjnych a poddasze nieużytkowe więc mogę wykorzystać poddasze i wyjść rurami ponad dach jak sadze i wykonać wentylację. Na dachu stosując kominki wentylacyjne. Mylę się? Ale w takim razie jak rozmieścić wentylacje?
visibility czytano 455 razy forum komentarzy: 27
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy wentylacja porady inwestorom porady wykonawcom

ŁukaszW

dział 308
temat nr 735

Czy zabezpieczać piankę PU uszczelniającą okna?


Czy pianę uszczelniająca wokół okna należy czymś zabezpieczyć?
Słyszałem ze zasłania się ją klejem do styropianu? Ale czy jest to konieczne?
Czy jeśli będzie w ciągu miesiąca zasłonięta styropianem przy ocieplaniu budynku to można ja zostawić nieosłonięte do tego czasu?
visibility czytano 356 razy forum komentarzy: 6
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom porady wykonawcom

Janusz Glazurnikwawa Tomzik

dział 308
temat nr 736

Tynki, a maksymalne obciążenie okładziną klejoną


Chciałbym zapytać o maksymalne obciążenie tynku okładzinami klejonymi bez kotwienia. W KT produktu Knauf MP 75 znajdziemy zapis, że m2 okładziny klejonej do tegoż tynku gipsowego może mieć maksymalny ciężar 25kg/m2, mniemam że inne tynki gipsowe będą miały zbliżone parametry.

Nie znam natomiast maksymalnego obciążania tynków cementowo-wapiennych, klejonych płyt g.k. do muru (w tym przypadku będzie to chyba parametr kleju gipsowego, chociaż i być może warstwy papieru - siły z jaką przywiera do sprasowanego rdzenia gipsowego). Zupełnie nie orientuję się jak sprawa wygląda w przypadku bezpośredniego klejenia okładzin do muru (cegły, bloczków gipsowych, innych.)

Zmierzam to tego, że m2 gresu (9-11mm) ma ciężar powyżej 25 kg. Dość popularne ostatnio betony architektoniczne typu grubego znacznie przekroczą wartość 25kg/m2, czasem nawet czterokrotnie, w zależności od grubości. Ceramika mieści się w 25 kg. Płytki klinkierowe typu cegła przekroczą tę wartość... Dochodzi jeszcze ciężar kleju, ale nie wiem jak to rozpatrywać - łącznie?

Mniemam, że na tynk obciążony okładziną naklejoną całopowierzchniowo działają siły ścinające. Parametr ten jest jakoś ukrywany przez producentów, takie odnoszę wrażenie. Co z sufitami, czy istnieje przepis zabraniający kleić okładziny w tym miejscu, pytam, bo w tym przypadku zapewne zadziała inny rodzaj siły.

Czy wolno kleić okładziny bezpośrednio na mur, skoro tynk nie zapewnia odpowiedniej nośności, w stosunku do ich ciężaru, czy może innym sposobem? W jaki sposób sobie z tym radzić?

W przypadku łazienek, warto wziąć pod uwagę, że często okładziny kleimy do hydroizolacji (szlam lub folia w płynie), a nie bezpośrednio do tynku, co może mieć również wpływ na maksymalne jego obciążanie.

visibility czytano 1153 razy
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

WojtekG

dział 308
temat nr 737

Hydroizolacja fundamentu komina


Panie Jerzy!
Fundament pod komin. Jak od stanu, widocznego na zdjęciach (prawie w płaszczyźnie pospółki) do wysokości chudziaka poprawnie przeprowadzić prace? W rzucie od góry na fundamencie komina jest tylko masa kmb, po jego bokach też, pod spodem papa. Jak rozwiązać dylatację od przyszłego chudziaka, a jak od widocznej ściany fundamentowej z wieńcem, pokrytej 2 x 1,5 kg kmb. Czy raczej fundament takiego komina ma stanowić całość z betonem wylanym w przyszłości. W projekcie brak rozwiązania tego detalu, nie było również wieńca fundamentu. Na widoczną na zdjęciu pospółkę, pójdzie geowłóknina, kruszywo, folia PE i beton.
Dziękuję za pomoc.

visibility czytano 263 razy forum komentarzy: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy podłogi porady inwestorom porady wykonawcom dylatacje

diakon88

dział 308
temat nr 740

Pytania przed wykonywaniem dachu z deskowaniem i papą


Panie Jerzy, mam kilka pytań odnośnie dachu.
1. Czytając rozdział 1.6.2. dachy skośne - jaka to folia do wiatroizolacji i paroizolacji w dachu z pełnym deskowaniem? Czym ją przymocować?
2. Rysunek DA-1617 str 234, przedstawia pełne deskowanie bez wiatroizolacji i paroizolacji do jakiego rysunku należy się stosować?
3. Czy deski na pełnym deskowaniu maja być przybite na "zakładkę" coś jak murowanie z pustaka ?
4. Czy można stosować długie deski czy można "sztukować" z krótszych? Jest jakaś różnica ?
5. Jakich gwoździ się używało do deskowania? i w jakich odległościach je przybijać? Czy to zależy od długości deski? Może Pan przypomnieć?
6. Czym przymocować papę na deski?
7. Czy i na jaką zakładkę układać papę na papę?
8. Czy można "sztukować" łaty na których będzie położona blachodachówka, słyszałem że najkrótsze są 4 metrowe. Jakimi gwoździami je przybijać i jakie odległości stosować?
9. Czy deski które miałem do szalowania ław i będę miał do szalowania wieńca można użyć na dach? Czy trzeba je malować impregnować na nowo? Czy mogą to być deski mokre? Na pewno mi zabraknie będę musiał dokupić i podejrzewam że dostanę mokre.
10. Jak powinien być zakończony dach wystający po za dom, bo chcę mieć podbitkę?

Przepraszam za tyle pytań ale chciałbym wszystko mieć na miejscu. Jeżeli na któreś pytanie gdzieś była odpowiedź proszę podać temat bo, trochę szukałem i chyba wyszukiwarka mnie oszukuje.
Pozdrawiam
visibility czytano 990 razy forum komentarzy: 36
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli pokrycia dachowe pokrycia bitumiczne podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom paroizolacje wiatroizolacje

beatak

dział 308
temat nr 742

Ocieplanie wełną dachu z poddaszem użytkowym


Rozpoczęłam dzisiaj ocieplanie dachu stromego poddasza użytkowego. Pod dachówką membrana wiatroszczelna i pełne deskowanie płytą OSB. Wysokość krokwi 16 cm. Zakupiony materiał wełna skalna 10 cm i 20 cm. Niestety nie mam możliwości zwrotu ani wymiany na dwie 15 cm.
Wykonawca zaproponował nadbić krokwie o 5 cm x 5 cm dzięki czemu jako pierwszą warstwę zmieści między krokwie wełnę 20 cm tak że wełna będzie przylegała do OSB. Dodam że szczelina wentylacyjna 2,5 cm jest między membraną wiatroszczelną a dachówką.
Warstwy od wewnątrz następująco:
Krokwie 16 cm.
Płyta OSB.
Membrana wiatroszczelna położona na OSB.
Szczelina wentylacyjna 2,5 cm (na grubość kontrłaty) od membrany po dachówkę.
Kontrłata.
Łata.
Dachówka.

Pilnie proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

visibility czytano 782 razy forum komentarzy: 28
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Harlley

dział 308
temat nr 747

Wełna mineralna skalna czy szklana do ocieplania dachu?


Czy mógłby Pan porównać wełnę skalną z wełną szklaną pod względem zastosowania tych produktów do ocieplenia poddasza bądź stropu. Zrobiłem porównanie właściwości wełny skalnej oraz szklanej o tym samym współczynniku lambda 0.035 dane pobrałem z DOP.
1. Chciałbym żeby w lecie poddasze nie nagrzewało się aż tak mocno czy dobór materiału ma tutaj znaczenie?
2. Jedynym parametrem który jest rożny jest gęstość - czy należny się tym parametrem sugerować?


visibility czytano 561 razy forum komentarzy: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
126
   ...  
104
 
103
 
102
 
101
 
100
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.