porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1250


 
 
126
   ...  
85
 
84
 
83
 
82
 
81
   ...  
1
 
 
PZR Budownictwotemat nr 308-1234
visibility czytano 497 razy

Wykonanie szczeliny wentylacyjnej w dachu z deskowaniem pełnym


Witam,
Mam na swojej budowie do ocieplenia dwuspadowy dach z pełnym deskowaniem. Mam pytanie dotyczące wykształtowania szczeliny wentylacyjnej pod pełnym deskowaniem, celem wentylacji termoizolacji z wełny mineralnej. W Pana książce, na rysunkach DA-1617 oraz DA-1618 szczelinę te kształtuje napięta(?) folia wiatroizolacyjna. Natomiast w jednej z porad (nr 075) zaproponował Pan wykształtowanie szczeliny za pomocą siatki szklanej, będącej kontynuacją warstwy zbrojącej wyprawy elewacyjnej. Siatka jest przybita zszywkami do listew mocowanych do krokwi. Chciałem zatem zapytać, czy obydwa te warianty można stosować zamiennie? Czy z jakiegoś powodu wariant z samą siatką lub nawet tylko z rozpiętym sznurkiem lub drutem między krokwiami jest gorszy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia wentylacja więźba dachowa porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-1235
visibility czytano 241 razy

Wykonanie hydroizolacji na fundamencie z cegieł pokrytym smołą


Projekt budowlany przewiduje wykonanie w istniejącym budynku izolacji przeciwwilgociowej z emulsji bitumicznej i termoizolacyjnej z polistyrenu ekstrudowanego na ścianach fundamentowych zewnętrznych z cegły ceramicznej pełnej. Po dokopaniu ścian okazało się, że są pokryte smołą.
1. W jaki sposób przygotować podłoże pod wykonanie izolacji przeciwwilgociowej? Czy usuwamy smołę poprzez piaskowanie?
2. Po jakim czasie smoła przestaje wydzielać szkodliwe substancje lotne?
3. Po jakim czasie związki zawarte w smole nie doprowadzą do rozpuszczania polistyrenu?
4. Czy materiały na bazie bitumów wykazują przyczepność do podłoża ze smoły?
5. Czy masy hybrydowe można układać na podłoże ze smoły?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje remonty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1237
visibility czytano 467 razy

Naprawa wyrwy w płycie żelbetowej


Elektryk wykonał wkucie w płycie fundamentowej w celu przesunięcia źle umiejscowionych rur typu arot będących przepustem pod elektrykę domu. Wielkość wkucia średnica ok 30 cm i głębokość 10 - 20 cm. Grubość płyty 25 cm a pod nią XPS. Na płytę przyjdzie 15 cm EPS 200.
Jakich produktów użyć by wykonać naprawę. Dodam że będzie hydroizolacja z KMB 1K. Nie chciałbym aby czas do nakładania hydro od zalania dziury był za długi. Wiem też że hydraulik już też się przymierza do wkucia trójnika 70 cm obok.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: naprawa żelbetu porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Magdaatemat nr 308-1238
visibility czytano 223 razy

Taras nie użytkowany


Witam, pytanie o tarasy. W książce mamy omówione tarasy z ostatnią warstwą - płytkami. Co w momencie kiedy nie ma potrzeby układania niczego na tarasie (taras nie użytkowy). Mogę zakończyć na samej hydroizolacji? Wystarczy? Czy położyć na to papę?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom panele PCV porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

pistachtemat nr 308-1239
visibility czytano 229 razy

Balustrada balkonu francuskiego w ościeżu


Proszę o naświetlenie problemów jakie mogą wystąpić po montażu balustrady tak jak na załączonym zdjęciu oraz o wskazanie drogi prawidłowego montażu. Ocieplenie styropianem 20 cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego balkony francuskie porady inwestorom porady wykonawcom panele PCV porady architektom

Angela Angeloratemat nr 308-1240
visibility czytano 692 razy

Ślady łączenia płyt styropianu oraz kotew na elewacji


Witam,
Bardzo proszę o odpowiedź;
1. Dowodem na jakie popełnione błędy podczas wykonywania termoizolacji metodą BSO są widoczne ślady łączeń pod wyprawą elewacyjną? Wykonawca twierdzi, że takie łączenia widać ZAWSZE po trzech latach od wykonania termoizolacji. Przypuszczam, że to nieprawda, a świadczy to jedynie o tym, że zawsze popełnia ten sam błąd i nie ma pojęcia jaki. Ja też nie - więc proszę o pomoc by nie powtórzył tych baboli na mojej budowie (zwłaszcza, że jest autorem tych widocznych łączeń na zdjęciu).
p.s. Łączenia widoczne są tylko przy określonym kącie padania promieni słonecznych - w tym przypadku o wschodzie słońca. Na załączonych zdjęciach widoczne tylko na jednej ścianie.
2. Przy okazji i zapobiegawczo, dowodem na jakie błędy są widoczne ślady kołkowania na gotowej wyprawie elewacyjnej?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Agnieszka i Marcintemat nr 308-1244
visibility czytano 372 razy

Czym i jak mieszać masy polimerowo-bitumczne?


Witam,
Mam pytanie o dobór odpowiedniego mieszadła dla masy KMB i warunków mieszania tej masy. W kilku pana postach spotkałem się iż wspominał pan o mieszadle kotwicowym. Jednak na opakowaniu samej masy Fundamendicht 2K znajduje się zdjęcie mieszadła o innej konstrukcji (zdjęcie numer 1). Również od przedstawiciela firmy Bornit otrzymałem rekomendację tego typu mieszadła (zdjęcie nr 2), ew. mieszadła klatkowego (według mojego zrozumienia takie jak na zdjęciu nr. 5). Finalnie w sieci składów budowlanych znalazłem mieszadło jak na zdjęciu z opakowania masy KMB. (Zdjęcia 3 i 4 – mieszadło jeszcze nie doczyszczone po ostatnich moich racach). Prosiłbym o informację o warunki mieszania, zwłaszcza ze wskazaniem rekomendowanych obrotów (wspominał pan o niskich obrotach, max 350 rpm?).

Pozdrawiam,
Marcin.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady wykonawcom porady inwestorom

jpyttemat nr 308-1248
visibility czytano 1643 razy

Remont starej ziemianki


Witam,
Ziemianka z lat 70-siątych. Stan na zdjęciach przestawia aktualną sytuację. Strop ziemianki (żelbetowy) pokryty był papą, na to około 5cm piasku i przykryty jakby "betonową czapką", na niej ponownie papa. Warstwy te zostały aktualnie usunięte a ja przymierzam się do kompleksowej renowacji bez zmiany przeznaczenia tj. nadal ziemianka do przechowywania warzyw i owoców (czyli typ o zachowanej wilgotności). Przy czym dach chciałbym zrobić jako dach zielony z zielenią ekstensywną. Bardzo proszę o ocenę planowanego rozwiązania i poradę odnośnie renowacji tej nietypowej budowli.

1. Warstwy dachu - Planowane rozwiązanie przedstawia ostatni rysunek.
Czy jest to akceptowalne rozwiązanie? Czy zamiast "klasycznej" hydroizolacji z papy można zastosować system jak dla tarasów z wykorzystaniem hydroizolacji ciągłej z masy polimerowo-cementowej?
2. Ubytek stropu nad wejściem (zdjęcie nr 3) - w jaki sposób wykonać nadlanie brakującej części?
3. Uszkodzone brzegi i naroża stropu (zdjęcie nr 1) - w jaki sposób dokonać naprawy?
4. W jaki sposób wykonać zewnętrzne ocieplenie ścian w części podziemnej jak i nadziemnej? Czy w ogóle można/powinno się je ocieplać?
5. Wewnątrz planowany jest tynk cementowo-wapienny. Czy to dobre rozwiązanie? Jaki rodzaj farmy można zastosować w takich warunkach?
6. Podłoga ziemianki jest tylko częściowo wylana betonem (po środku) a częściowo jest po prostu odsłoniętym gruntem (piaskiem). Pod ścianami nie widać żadnej izolacji poziomej. Ze względów utrzymania naturalnej wilgotności jest to być może efekt pożądany. Podłoga zostałaby w tych miejscach wybrukowana kostką i płytami ażurowymi.
Mam natomiast wątpliwości czy nie należy wykonać poziomej hydroizolacji ścian lub ich uszczelnienia zaprawą uszczelniającą przeznaczoną do piwnic. Proszę o poradę.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ziemianki i piwnice naturalne porady wykonawcom

FelixFtemat nr 308-1250
visibility czytano 355 razy

Czy beton z włóknem rozproszonym jest wodoszczelny?


Trafiłem na taki tekst "marketingowy" na stronie jednej z firm wykonujących płyty fundamentowe:
"Stosujemy beton min. C25/30 z włóknami DRAMIX 3D (zbrojenie rozproszone), co powoduje, że beton jest praktycznie wodoszczelny i nie występuje w jego przypadku efekt kapilarny pojawiający się podczas użycia zwykłego betonu, oraz zbrojeniem tradycyjnym"
- jeżeli to prawda to moje pytanie brzmi - czy można zamiast bet. napowietrzonego (podkład) użyć np: bet. ze zbrojeniem rozproszonym z włókien polipropylenowych jako zamiennik? włókna pp by uniknąć ich korozji chyba, że w tym przypadku, nie miałoby to znaczenia jakie (stalowe czy nie).

Pytanie zasadne jedynie z powodu "plagi bylejakości". Jeżeli ja nie jestem w stanie stwierdzić "organoleptycznie" tudzież "macaniem" (jak Pan pisał) czy beton jest prawidłowy oraz z góry zakładam "bylejakość" po drodze między betoniarnią a wykonaniem - to mogłaby być to jakaś być może "głupo-odporna" alternatywa. Czytałem wszelkie "posty" Pana na forum i trochę się boję bo elementów gdzie "ktoś po drodze" może dać "w torbę" jest sporo (np kierowca doleje wody - co się nadal zdarza). Może też nie jest ona wcale tak "głupo-odporna" jak sobie myślę. Pytanie pewnie bardziej na "prawdy i mity". Nie czekałem na odpowiedź by nie spamować nadmiaru tekstów i odpowiedzi.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli betony specjalne betony zwykłe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Joanna_Hotloś temat nr 308-1253
visibility czytano 508 razy

Wykonanie hydroizolacji na wieńcu w miejscach rdzeni


Panie Jerzy,
co w przypadku braku hydroizolacji poziomej rdzeni, przy fundamentach z błędami? Ława wylana jest bezpośrednio do gruntu, miedzy ławą a ścianą fundamentową nie ma żadnej izolacji poziomej. Ściana fundamentowa jest monolityczna. Jako hydroizolację pionową ścian mam tylko dysperbit (wiem,że to co najwyżej środek gruntujący). Podbicie fundamentów i przywrócenie całkowitej hydroizolacji nie wchodzi w grę. Między ścianą fundamentową a bloczkami z betonu komórkowego mam pseudo hydroizolację z folii "HYDROFOL", w przekroju rdzeni nie ma nic.Chciałabym zabezpieczyć rdzenie przed podciąganiem wilgoci i późniejszymi problemami.Mam w planach również podcięcie betonu podkładowego podłogi na gruncie, żeby połączyć hydroizolację poziomą podłogi z hydroizolacją fundamentów (oczywiście wykonując ją tylko kilkanaście/kilkadziesiąt cm wgłąb, bo jak pisałam nie mam nic na ławie fundamentowej, więc i tak z niczym się nie połączę). Proszę o poradę i sposób zabezpieczenia przed późniejszymi problemami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze hydroizolacje fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
126
   ...  
85
 
84
 
83
 
82
 
81
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.