porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

prawdy i mity

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT - karta techniczna produktu.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

ilość tematów: 26

 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-016
visibility czytano 184 razy

Co powinien, a co może inwestor, kierownik budowy, projektant, wykonawca?


Sezon budowlany w pełni, jedni kontynuują rozpoczęte w ub. roku budowy, inni rozpoczęli wiosną tego roku, a jeszcze inni właśnie się do budowy przymierzają. Otrzymuję wiele próśb o pomoc w rozwiązaniu problemów nie technicznych, lecz organizacyjnych: a to problemy z pomysłami wykonawcy czy uznać, a to Kierownik Budowy nie bywa na budowie, a to konflikt KB z wykonawcami, a to inwestor zapłacił zaliczki i nie może wyegzekwować od wykonawcy wymaganego zakresu robót, a to nie ma kontroli nad materiałami, a to KB przymyka oko na fuszerkę, bo wykonawca to jego kolega, itd. itp.

 

Szanowni Państwo, przedstawiam wymagania od strony prawnej. Warto zapoznać się z tym - inwestorom będzie łatwiej zrealizować inwestycję jaką jest budowa domu, wykonawcy ustrzegą się niepotrzebnych konfliktów i strzelania sobie w stopę, Kierownicy Budów przypomną sobie na czym stoją, zaś projektanci uświadomią sobie, że trzeba przepisów przestrzegać, a przede wszystkim nie kończyć swojej aktywności na projekcie w wersji do uzyskania pozwolenia na budowę.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: prawo budowlane projektowanie wykonawstwo porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-015
visibility czytano 525 razy

Czy wentylacja mechaniczna skutecznie czyści powietrze?


Jeden z naszych Użytkowników serwisu BDB poruszył ciekawy i ważny problem:


„Wentylacja mechaniczna - czy warto? Nie pytam o ekonomiczny aspekt, ale o jakość uzyskiwanego powietrza dzięki filtrom. Planuję budowę domu w Krakowie (jakość powietrza - tragiczna). Czy filtry do wentylacji mechanicznej poprawią jakość powietrza w domu? Jakie filtry pod względem poprawy jakości powietrza zakładać i czy są jakieś dane na ile wentylacja mechaniczna z filtrami wyłapuje małe cząstki pm?

 

Ponieważ podobne pytania spotykam coraz częściej,zamieszczam w tym dziale odpowiedź - wierząc, że przyda się także innym.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom smog

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-012
visibility czytano 548 razy

Co gryzie beton w gruncie?


Wielu sądzi, że beton jest materiałem niezniszczalnym - czyli wiecznym. O ile taki mit można zrozumieć wśród zwykłych zjadaczy chleba, bo ich wiedza opiera się głównie na kolorowych pismach, portalach reklamowych oraz wieściach zaczerpniętych z for internetowych, to niestety są inżynierowie budownictwa i architekci, którzy te fałszywe informacje podzielają, a często też i rozpowszechniają.

 

Przyjrzyjmy się zatem zjawiskom i reakcjom chemicznym i fizycznym zachodzącym w betonie a dokładniej w jego komponentach, gdy beton znajduje się poniżej poziomu terenu, np. tworząc ławy, stopy, płyty czy fundamenty.

 

Odpowiedź płatna 1.230,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze fizyka budowli fundamenty posadowienia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-004
visibility czytano 340 razy

Kilka uwag o tzw. domach z natury


W ostatnich latach spotykam duży fanatyzm dotyczący technologii nazywanych nie wiadomo dlaczego „naturalnymi”. Czy cegła lub pustaki ceramiczne, wełna mineralna czy drewno, to nie są materiały naturalne? Są, choć bardziej lub mniej przetworzone, ale oparte na surowcach naturalnych. Co różni np. słomę, konopie, len, trociny czy glinę - uważanych za „naturalne”- od tychże? Wszystkie pochodzą z natury, tyle że jedne są mineralne a inne organiczne. Skąd więc ten fanatyzm? Wydaje się, że pochodzi nie z chęci mieszkania w zdrowym domu, lecz chęci zbudowania domu za przysłowiową złotówkę i udowodnienia, że dom nie musi kosztować majątek. Są jednak też liczni zwolennicy tzw. zdrowych domów uważający, że tylko wymienione surowce - jako podstawowy budulec - są w stanie zapewnić zdrową formułę domu.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne fizyka budowli pleśń porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-002
visibility czytano 399 razy

O fundamentowaniu przed zimą


Kiedy się zbliża zima, jestem zwykle zasypywany pytaniami od inwestorów o poprawne postępowanie przy wykonywaniu fundamentów o tej porze roku. Inwestorzy pytają, ponieważ są zaniepokojeni wyraźną beztroską wykonawców, którzy wylewają beton do ław mimo, iż w dzień i w nocy temperatura spada poniżej zera. Co ciekawe, kiedy inwestorzy zwracają uwagę, że zbliża się mróz,to słyszą zapewnienia od wykonawców, że „zawsze tak budują i jest wszystko dobrze”.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: beton betony zwykłe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy murowane fizyka budowli fundamenty korozja betonu korozja stali ochrona betonu piwnice wykonawstwo porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-001
visibility czytano 103 razy

O sztuce budowlanej i fizyce budowli


Często powszechnie używa się tajemniczego sformułowania, że czegoś nie wykonano lub coś wykonano - zgodnie ze sztuką budowlaną. O ile z potocznego używania zwrotu „sztuka budowlana” nie wynika nic konkretnego, to w wielu procesach sądowych, w których uczestniczyłem jako świadek, sędziowie jednak konkretnie odnoszą się do tego terminu - i to w różnych odmianach: sztuka budowlana, zasady sztuki budowlanej, podstawy sztuki budowlanej itp. W ostatnich latach, termin ten zastąpiono kolejnym, choć podobnie znaczącym: zasady wiedzy technicznej. Z tymi terminami zawsze jest mnóstwo kontrowersji, a ponieważ nigdzie nie są zdefiniowane, to są wodą na młyn dla adwokatów do interpretacji - w zależności od tego, którą stronę reprezentują, ale też dla sędziów.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli architektura budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe domy energooszczędne domy jednorodzinne elewacje obiekty zabytkowe procesy cieplne i wilgotnościowe projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.