porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 128


 
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
Marcin_budowniczytemat nr 308-326
visibility czytano 361 razy

Ławy czy płyta? Kto decyduje?


W czerwcu zamierzam rozpocząć budowę domu. Po wykonaniu badań geotechnicznych (w styczniu 2018 r.) teren okazał się średni, żeby nie napisać słaby (grunt słabonośny i wysoki poziom wód gruntowych). Przekroje geotechniczne w załączeniu. W związku z zaleceniami geotechnika i architekta zmieniony został sposób posadowienia budynku z ław na płytę fundamentową (schemat płyty i obliczenia statyczne w załączeniu). Czy taki sposób posadowienia będzie wystarczający (płyta + częściowa wymiana gruntu na podbudowę z kruszywa betonowego 70 cm i pospółki 20 cm)? Czy zasadne jest dodatkowe wzmacnianie terenu za pomocą geosyntetyków (tak twierdzą niektórzy wykonawcy płyt fundamentowych) oraz wykonanie drenażu opaskowego, aby możliwie jak najdalej odprowadzić wodę od fundamentów. Czy może lepszy i bardziej optymalnym byłoby zastosowanie ław fundamentowych opartych na gruncie nośnym na poziomie 2,0-2,4 m p.p.t.? Zaznaczę tylko, że na tej samej ulicy stoi już kilka domów i generalnie poza wysokim stanem wód gruntowych nie było problemu z budową fundamentów/domu i większość była budowana na tradycyjnych ławach fundamentowych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: posadowienia projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne

SBtemat nr 308-348
visibility czytano 9046 razy

Kształcące rozterki początkującego budowlańca


Po kilku miesiącach pracy w branży pojawiło się w mojej głowie sporo wątpliwości, które chciałbym żeby Pan rozjaśnił.


1. Jak powinno się postępować z krzywymi wytykami słupów czy rdzeni pod słupy,belki? Praktykuje się wyginanie ich do skutku kluczem jednak gdy ich przesunięcie względem poprawnego wynosi kilkanaście centymetrów to ich krzywizna po takiej operacji nawet dla laika wydaje się podejrzana. Może lepiej je uciąć i nawiercić nowe otwory w sposób analogiczny do tego, który przedstawił Pan w temacie nr 223?
Na jednej z budów w wyniku zmian w projekcie (projekt się zmienił, ale na papierze wciąż mieliśmy starą - nieaktualną koncepcję) należało postawić schody w miejscu gdzie była płyta fundamentowa (30 cm z betonu"wodoszczelnego"). Czy wypuszczenie wytyków pod schody można wykonać analogicznie jak sugeruje Pan w poradzie 223? U nas wykonano identycznie jak wskazani wykonawcy w tej poradzie. Jak stwierdził mój przełożony "beton przygniecie". Na szczęście to były proste jednobiegowe schody.
Gdy mamy wstawić np. podciąg (stalowy szkielet z strzemion i prętów podłużnych) w stalowe wytyki podczas zbrojenia stropu to czy ma jakieś znaczenie czy wstawimy te wytyki w środek, na zewnątrz czy na zmianę? Czy może nie ma to większego znaczenie a istotne jest tylko to żeby po wstawieniu była odpowiednia otulina?


2. Fundamenty pewnej rezydencji jednorodzinnej (tej od schodów) wykonywaliśmy podczas srogich mrozów w okolicach -10 stopni Celsjusza w nocy i niewielki mróz w dzień. Podobno zastosowaliśmy jakiś beton zimowy który może wiązać do -10 stopni C. Czy takie cuda istnieją czy doszło do jakiegoś nieporozumienia i przecenienia możliwości tego betonu? Pielęgnacja, którą zastosowaliśmy sprowadzała się do przykrycia szalunków folią. Dodatkowo zamówiono C30/37 zamiast C25/30 jednak z tego co czytałem w książce "Beton i jego technologie" beton, który zamarznie w nieodpowiednim momencie może stracić znacznie więcej niż 20% wytrzymałości.


3. Czy wysadziny od gruntu podczas mrozów są groźne tylko dla małych domków ewentualnie samych fundamentów czy mogą równie dobrze doprowadzić do popękania betonu kilkupiętrowego budynku, który nie został zasypany na zimę?


4. Jak betonować ściany żelbetowe albo szyby windowe aby nie dochodziło do rozsegregowania kruszywa i powstania raków i porów w dolnej części elementów? Normalnie powinno się zapewnić odpowiednio mały swobodny spadek podczas betonowania z pompy, ale te elementy są tak gęsto zbrojone, że nie da się wsunąć rękawa pompy do środka i betonuje się zrzucając beton z 2/3 metrów co prowadzi do ww problemów. Ewentualne ubytki wypełniać masami naprawczymi do betonu? Czy gdy ubytek jest wyjątkowo wyraźny tj. dziura w którą można wsadzić pięść w 24 cm szybie windy też można w ten sposób naprawić czy wymaga to jakiejś szczególnej technologii?


5. Przywołuje Pan czasami wykonawców, którzy bronią się sloganami w stylu"robię tak od dwudziestu lat i nigdy nie było reklamacji". Jak to interpretować? Kłamią? Ludzie nie zawsze reklamują bo zakładają, że problemy pojawiające się po dwudziestu latach nie podlegają reklamacji/nie są winą wykonawców? Wiele błędów daje o sobie znać po okresie dłuższym niż 20 lat? Czasami nie wiadomo dlaczego, ale ewidentny błąd nie daje o sobie znać albo wymaga bardzo precyzyjnych badań aby go zauważyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe błędy wykonawcze błędy projektowe fizyka budowli konstrukcje żelbetowe

Łukasz1983temat nr 308-388
visibility czytano 476 razy

Cokół i termoizolacja brzegowa posadowienia na płycie


Mam parę pytań odnośnie opaski antywysadzinowej oraz wykończenia do strefy cokołu włącznie. W jaki sposób najlepiej połączyć XPS z masą polimerowo-bitumiczną, oraz XPS z XPS, wiem że mało poprawne jest stosowanie 2 warstw termoizolacji ale z uwagi na to że mam niewykorzystany materiał to chciałbym go zastosować. Kolejne pytanie dotyczy wykończenia w warstwie cokołowej, analizy wykazały zastosowanie siatki szklanej z warstwą szpachlową. Jakich konkretnie materiałów użyć oraz czy możliwe jest zastosowanie siatki która będzie również chroniła warstwę cokołu przed gryzoniami.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia porady inwestorom fundamenty płytowe posadowienia na płycie

Melsztyktemat nr 308-424
visibility czytano 326 razy

Beton podkładowy i hydroizolacja pod płytą posadowienia


Po zakupie i lekturze Pana książki na stronie 164 i 165 (Rys. 1.9.-12 oraz 1.9.-13) pokazane jest przykładowe rozwiązanie hydroizolacji płyty fundamentowej. Chciałbym się zapytać czy ten sposób hydroizolacji zależy od wyniku badań gruntowych?
Czy konieczne jest zastosowanie betonu podkładowego napowietrzanego C16/20? Czy w zależności od badań gruntowych można zastosować tylko folie PE pod styropian XPS?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze posadowienia na płycie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomek Wtemat nr 308-426
visibility czytano 144 razy

Posadowienie domów szkieletowych na płycie bez betonu podkładowego


Pytanie dotyczy izolacji przeciwwilgociowych płyt fundamentowych w budownictwie drewnianym. Propozycja izolacji przeciwwilgociowych zaproponowana w książce "Sekrety..." jest doskonała, ale pojawiła się potrzeba płyty fundamentowej bez betonu podkładowego. W rozwiązaniach niemieckich dominuje rozwiązanie płyty fundamentowej z papą na płycie jako izolacją, nie rozumiem w jaki sposób ta papa izoluje wilgoć będąc poprzebijana kotwami do betonu w kilkudziesięciu miejscach. Jednak większość firm niemieckich stosuje to rozwiązanie, przykładowe przedstawiam na rysunku poniżej. Panie Zembrowski co Pan myśli o tym rozwiązaniu? Czy większość największych zakładów prefabrykacji domów w Niemczech źle stawia swoje domy? Może jest jakiś detal który pominąłem?
Znalezienie właściwego i mniej kosztownego (bez betonu podkładowego) rozwiązania jest dla mnie priorytetowe. Bardzo proszę o pomoc - linki lub literatura mile widziana  :)

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane posadowienia na płycie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Jaortemat nr 308-430
visibility czytano 455 razy

Pytania o hydroizolację przy posadowieniu na płycie


Dlaczego należy wykonywać hydroizolację na "chudziaku" przy posadowieniu na płycie fundamentowej z izolacją termiczną pod płytą przy założeniu "lekkich warunków", a nie na XPS. Doprecyzowanie: lekkie warunki - piaski, lustro wody gruntowej na 2m
izolacja XPS na chudziaku odpowiednio zabezpieczona przed wodą opadową

Warstwy od dołu:
grunt rodzimy
pospółka zagęszczona (podciąganie kapilarne występuje)
folia PE (zabezpiecza przed podciąganiem kapilarnym? dyfuzja pary nie wchodzi tutaj (tak wyczytałem w jednej z odpowiedzi, ponieważ idzie od cieplejszego do zimniejszego, czyli od domu do ziemi; może źle zrozumiałem))
"chudziak" (czy jest tu szansa na podciąganie kapilarne? na brzegach może dojść do podciągania wody, tak?)
XPS (niekapilarny, ale nasiąkliwy, czyli jeśli nawet coś podciągnie do chudziaka to XPS może zacząć nasiąkać tą wodą, tak? Obniży to jego wartość oporu cieplnego)
izolacja, np. papa samoprzylepna
płyta fundamentowa

Rozwiązanie takie jest niepoprawne tylko ze względu na obniżone wartości termoizolacji przez nasiąknięcie XPSa czy jest coś jeszcze niepoprawnego w tym rozwiązaniu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze posadowienia na płycie porady inwestorom

FelixFtemat nr 308-453
visibility czytano 303 razy

Wyniesienie płyty posadowienia nad terenem


Witam. Na FB się nie doczekałem od nikogo odpowiedzi, więc publikuję tutaj.
Zdecydowałem się z tych czy innych względów na płytę "odwróconą". Oglądając książkę i place budowy (blogi, etc), widzę różne stosowane rozwiązania; no i mam pytanie czy płyta musi być poniżej poziomu gruntu czy też może być na? Widziałem oba rozwiązania w praktyce.

Generalnie wolałbym "na" jeżeli technicznie nie stanowi to problemu - a to z powodu zwiększenia się wysokości "A" (patrz rys.). Pojawia się tu jednak kolejne zagadnienie tyczące się betonu podkładowego; w książce zaleca się by beton ten był o 10 cm szerszy niż płyta.
W przypadku gdy spód płyty leżałby na wysokości gruntu - pojawia się problem w zachowaniu ciągłości izolacji i jej łączenia z opaską przeciwwysadzinową - czerwone kółeczka. Jeżeli podkład mógłby być na szerokość płyty tego problemu nie ma. Tak więc czy dopuszczalne byłoby odstępstwo od tej zasady czy też dopuszczalne nie jest? Pytanie wynika z bolączki inwestora, który chciałby by odległość "A" była większa niż w w wersji na rys. 1

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom

Piotr Marektemat nr 308-500
visibility czytano 421 razy

Rozterki przy posadowieniu domu podpiwniczonego na glinie


Proszę o wskazówki dot. bezpośredniego posadowienia budynku na gruncie rodzimym a dokładnie kiedy jest konieczna jego wymiana/zagęszczenie. Badanie geotechniczne wskazało u mnie, że budynek będzie posadowiony w ,,zwietrzelinie gliniastej brązowo-szarej". Dodam, że budynek będzie podpiwniczony i posadowiony na płycie fundamentowej.

1) jaką metodą sprawdzić nośność gruntu rodzimego po wykopie, jaki parametr powinien posiadać grunt rodzimy, żeby móc bezpośrednio na niego wylać beton podkładowy a kiedy należy go wymienić?
2) czy taki grunt rodzimy warto jeszcze dodatkowo zagęścić? wykonawca proponuje ,,przejechać go skoczkiem"...
3) czy pod beton podkładowy warto dać folię lub geowłókninę?
4) czy geomembrana pcv będzie dużo słabszym rozwiązaniem jako warstw ochronna izolacji na betonie podkładowym niż hdpe/pehd? a dokładnie czy będzie mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i degradację?
5) beton podkładowy, czy warto w takim przypadku dopłacać do betonu napowietrzonego ( u mnie jest o 50 % droższy ze względu na wyższą klasę i kruszywo łamane) czy wystarczający jest beton zwykły (C20/25 )?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom

pitagorastemat nr 308-507
visibility czytano 429 razy

Hydroizolacja posadowienia na płycie z termoizolacją pod nią


Mam kilka pytań dotyczących płyty fundamentowej (wariant z termoizolacją pod płytą):

1) Projektant nie określił rodzaju hydroizolacji - zamieścił tylko informację że jest wymagana ale do ustalenia na etapie wykonawczym. Wykonawca proponuje zastosowanie folii fundamentowej o grubości 1mm, natomiast w książce proponowana jest masa polimerowo-bitumiczna bezrozpuszczalnikowa. Pytanie - czy folia proponowana przez wykonawcę jest dobrym rozwiązaniem czy lepiej trzymać się masy KMB?

2) Czy poprawne jest zastosowanie hydroizolacji zarówno na warstwie betonu podkładowego jak i dopiero na warstwie styroduru? W książce przykładowe rozwiązanie omawia hydroizolację na warstwie betonu podkładowego, zastanawiam się czy druga wersja również jest poprawna.

3) W książce zawarta jest informacja aby "termoizolację brzegową (poz 7) oraz warstwy leżące pod nią wykonywać jako ostatnie roboty budowlane przy budynku" - czym to jest spowodowane. Przyznam że wygodniej byłoby wykonać ten element na etapie wykonywania płyty.

4) W jednym z miejsc występuje przegłębienie - wykonawca proponuje wykonanie tego elementu (warstwy betonu) bez zachowania "skosów" (rysunek). Czy takie rozwiązanie będzie poprawne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom

Tomasz Kurpastemat nr 308-593
visibility czytano 314 razy

Posadowienie na płycie z termoizolacją nad płytą


Dzień dobry Panie Jerzy,
w najbliższym czasie zaczynam moją przygodę z budową domu. Mam kilka pytań dotyczących posadowienia z termoizolacją na płycie. Otóż wg projektu dom ma być posadowiony na płycie fundamentowej na poziomie -0,4m, dodatkowo należy wymienić grunt na głębokość -1.0m. W projekcie pisze aby wymienić 30 cm na tłuczeń, następnie 15cm piasek, 10cm chudy beton, 2 razy papa podkładowa płyta żelbetowa 30 cm. Projekt nie przewiduje opaski przeciwwysadzinowej.
Chcę wykonać pracę zgodnie ze sztuką więc chcę zasięgnąć Pana wiedzy i skonfrontować projekt z rysunkiem 1.19-13. Oto moje pytania:
-czy jako tłuczeń może być zastosowany dolomit czy tylko koniecznie musi być żwir gruboziarnisty
-czy jako izolacja może być użyta papa czy hydroizolacja polimerowo bitumiczna bezrozpuszczalnikowa? jeżeli tak to lepiej zastosować jednoskładnikową czy dwuskładnikową, czy użyć najpierw jakąś masę podkładową?
-czy zastosowanie opaski przeciwwysadzinowej jest konieczne?
-projekt nie przewiduje również drenażu, jest konieczny?
-jako dwie pierwsze warstwy ścian na rysunku w książce jest zaznaczony pustak lub bloczek termiczny, w moim projekcie projektant przyją dwie warstwy z bloczków fundamentowych a na tym dalej porotherm. Czy można w celu zniwelowaniu mostków użyc tam bloczka silikatowego 400? czy ma Pan inną propozycje?

Badania geotechniczne stwierdziły:
-0-30 humus
-30-90 piasek średni żółty, stopień zagęszczenie 0,38
-90-210 piasek średni żółty, stopień zagęszczenia 0,4
-210-300 piasek gliniasty lokalnie przewarstwiony piaskiem średnim, ciemno żólty
Głębokość zwierciadła wody 0,9 m.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia porady inwestorom porady inżynierom


 
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.